• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltMesser og konferencer10. 09. 2024 | Mikkel Bækgaard

Food Festival skabte grobund for netværk og innovation i fødevarebranchen

AktueltMesser og konferencer10. 09. 2024 By Mikkel Bækgaard

Med 29.000 gæster og mere end 200 udstillere var weekendens Food Festival en vigtig begivenhed for branchen.

Foto: Alec Andreev, Food Organisation of Denmark

Septembersolen strålede over Tangkrogen i Aarhus, hvor Food Festival fandt sted i weekenden.

Fredag eftermiddag var over 4.000 fødevareprofessionelle samlet til BrancheFredag, hvor programmet bød på alt fra konferencer og food walks til inspirerende showkøkkener for fagfolk.

Resten af weekenden stod mere end 200 udstillere klar på pladsen til at møde forbrugere og fødevarefolk.

Møde forbrugerne i øjenhøjde

En af virksomhederne, der deltog i Food Festival, var Naturli’ Foods, som producerer plantebaserede fødevarer i Vejen i Syddanmark.

For Henrik Lund, administrerende direktør i Naturli’ Foods, er Food Festival en unik mulighed for at skabe tættere kontakt med kunderne og udbrede kendskabet til produkterne.

“På Food Festival møder vi vores kunder i øjenhøjde, og det giver os mange spændende samtaler. Vi får nedbrudt nogle af de fordomme, der stadig findes omkring plantebaserede produkter, samtidig med at vi modtager værdifuld feedback fra kunderne om, hvilke produkter de gerne vil se på hylderne i fremtiden. Den indsigt er uvurderlig for os som virksomhed”, siger Henrik Lund.

Naturli’ Foods havde en stand på festivalpladsen, hvor de solgte 6.000 is og uddelte mere end 10.000 smagsprøver på deres økologiske havredrik.

“Her på Tangkrogen kommer vi i dialog med hele vores målgruppe. Fra de unge forbrugere til børnefamilierne og de ældre, som måske har set vores produkter i supermarkedet, men ikke har smagt dem før. Det er netop den brede kontaktflade, der gør, at vi bliver ved med at vende tilbage til Food Festival”, slutter Henrik Lund.

Stærkere samarbejder

For Arla Unika, der producerer eksklusive gourmetoste og mejeriprodukter, er Food Festival et vigtigt udstillingsvindue til at inspirere forbrugerne.

“Arla Unika har deltaget i Food Festival siden starten. Dengang deltog vi for at udbrede kendskabet til vores produkter, der kun forhandles i specialbutikker. I dag bruger vi festivalen til at inspirere vores kunder til at anvende vores produkter på nye måder”, forklarer Laura Eva Lunddahl, salgsansvarlig hos Arla Unika.

Som et ny tiltag har Arla Unika i år inviteret samarbejdspartnere til at deltage på deres stand.

“I år har vi haft Kødbyens Is, The Brew Company og Copenhagen Distillery med på Food Festival. De har uddelt smagsprøver, hvor vores mejeriprodukter indgår. Det styrker vores samarbejde og giver os mulighed for at præsentere vores produkter på nye måder. Gæsterne har taget godt imod det, og vi planlægger bestemt at gentage succesen til næste år”, afslutter Eva Laura Lunddahl fra Arla Unika.

Food Festival samler hele fødevarebranchen

Med 29.000 gæster er Food Festival Danmarks største madfestival. Ifølge Anna Lund, direktør for Food Festival, er det lige netop den unikke kombination af faglighed og festival, som skaber grobund for netværk og innovation.

”På Food Festival 2024 viste hele Fødevaredanmark, hvad der kan ske, når gode råvarer og kreativitet smelter sammen. Avlere, kokke, producenter og interesseorganisationer har inspireret hinanden med nye samarbejder og nye idéer. Festivalen er et bidrag til, at fødevarebranchen hele tiden flytter sig fremad”, siger Anna Lund.

Skrevet i: Aktuelt, Messer og konferencer

Seneste nyt fra redaktionen

Halvårsregnskab fra Danish Crown: Trods øget konkurrencekraft taber danske landmænd penge

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrug26. 05. 2026

Danish Crown holder de forventede planer i sin transformation og leverer et tilfredsstillende nettoresultat på 552 mio. kr. i første halvår mod et korrigeret resultat på 351 mio. kr. sidste år. Renset for en tilbageførelse af hensættelsen af Essen-fabrikken lander resultatet dog på niveau med sidste

Jagten er gået ind: Er du Danmarks bedste til mad over bål?

Foodservice26. 05. 2026

Eftersøgningen efter Danmarks bedste kok til mad over bål er skudt i gang. For tredje år i træk afholdes DM i Bålmad — en krævende kokkekonkurrence, hvor kun en lille udvalgt skare får lov at stille til start. Kan du kreere gastronomiske oplevelser i særklasse — også selv om røgen svider i

Danmarks bedste alkoholfri øl er fundet

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed26. 05. 2026

Danmarks bedste alkoholfri øl 2026 hedder igen i år Y og kommer fra bryggeriet Åben. Det blev resultatet da, otte finalist-øl dystede til finalen i DM i Alkoholfri Øl i Tivoli lørdag eftermiddag – en konkurrence, som er skabt i samarbejde med Danske Ølentusiaster. Vinderen, som også løb med titlen

Madens Folkemøde trak mere end 40.000 mennesker til Nykøbing F

AktueltMesser og konferencer26. 05. 2026

21.-23. maj blev Madens Folkemøde afholdt Nykøbing Falster, og i år besøgte mere end 40.000 mennesker folkemødet. Blandt årets nyheder var et nyt nationalt forum for ung sundhed, en festival for regenerativt landbrug og priser til Danmarks bedste oste.  Efter stor succes i 2025 blev Madens

Søstrene Grenes kantine i Taghaven vinder Kantineprisens cook off 2026

FoodserviceTop26. 05. 2026

I forbindelse med Kantineprisen 2026 er vinderen af årets cook off nu fundet! I et stærkt felt af dygtige kantineteams var det køkkenchef Lars Jensen og teamet fra Søstrene Grenes kantine i Taghaven, der torsdag d. 21. maj løb med sejren på Madens Folkemøde i Nykøbing Falster. Kantineprisens

Royal Classic tilpasses tidens smag

Drikkevarer21. 05. 2026

Den velkendte klassiker fra Royal Unibrew får et mere moderne udtryk og en smagsprofil, der er tilpasset dagens forbrugere. Royal Unibrew har opfrisket både design og opskrift for Royal Classic. Med en mere balanceret og friskere smagsprofil, matcher klassikeren perfekt de ændrede

Arla vinder Green Power Prisen 2026

FødevareproduktionMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed21. 05. 2026

Mejerivirksomheden Arla vinder årets Green Power Pris for at vise, hvordan nogle af de mest energitunge industriprocesser kan elektrificeres i stor skala. Med massive investeringer i varmepumper, elkedler og grøn strøm har Arla reduceret afhængigheden af naturgas og vist vejen for en mere elektrisk

Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

AktueltMesser og konferencer21. 05. 2026

Mad og drikke indtager igen hovedrollen i Tivoli, når Tivoli Food Festival vender tilbage efter sidste års store publikumssucces. I år sætter festivalen fokus på gastronomi fra øverste hylde med det nordiske køkken i centrum – et køkken, der gennem de seneste årtier har markeret sig som et af

Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

AktueltDrikkevarerMesser og konferencer21. 05. 2026

Ølfestival 2026 fejrer otte friske Grand Prix-vindere, sætter Flandern i centrum, byder velkommen til en stribe nye bryggerier og, når Danske Ølentusiaster åbner portene til Lokomotivværkstedet i København d. 29. og 30. maj. Når de tunge porte til Lokomotivværkstedet i København glider til side

Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

FoodserviceForskning og uddannelseMiljø og sundhedTop21. 05. 2026

Mens effekten af skolemaden stadig undersøges, peger erfaringer fra den nationale forsøgsordning allerede på en overset gevinst: skolemad fungerer bedre end ventet i specialklasser. Skolemad bliver ofte koblet til bedre trivsel, sundere vaner og mere ro i klasselokalet. Nu peger erfaringer på

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Halvårsregnskab fra Danish Crown: Trods øget konkurrencekraft taber danske landmænd penge

    26.05.2026

  • Jagten er gået ind: Er du Danmarks bedste til mad over bål?

    26.05.2026

  • Danmarks bedste alkoholfri øl er fundet

    26.05.2026

  • Madens Folkemøde trak mere end 40.000 mennesker til Nykøbing F

    26.05.2026

  • Søstrene Grenes kantine i Taghaven vinder Kantineprisens cook off 2026

    26.05.2026

  • Royal Classic tilpasses tidens smag

    21.05.2026

  • Arla vinder Green Power Prisen 2026

    21.05.2026

  • Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

    21.05.2026

  • Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

    21.05.2026

  • Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

    21.05.2026

  • Food&Drink med fokus på fastfood og hurtige løsninger

    19.05.2026

  • Dagrofa og Lokale Fødevarer Danmark: Flere danske varer på hylderne

    19.05.2026

  • Madens Folkemøde: Rekordstor aktivitet og uddeling af stipendier

    19.05.2026

  • Nyt emballagegreb hos Stryhns Gruppen gør over 500 tons plast genanvendeligt

    19.05.2026

  • Dansk æblevin skriver verdenshistorie: Første nordiske vin med topkarakter i international konkurrence

    19.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik