• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltMesser og konferencer10. 09. 2024 | Mikkel Bækgaard

Food Festival skabte grobund for netværk og innovation i fødevarebranchen

AktueltMesser og konferencer10. 09. 2024 By Mikkel Bækgaard

Med 29.000 gæster og mere end 200 udstillere var weekendens Food Festival en vigtig begivenhed for branchen.

Foto: Alec Andreev, Food Organisation of Denmark

Septembersolen strålede over Tangkrogen i Aarhus, hvor Food Festival fandt sted i weekenden.

Fredag eftermiddag var over 4.000 fødevareprofessionelle samlet til BrancheFredag, hvor programmet bød på alt fra konferencer og food walks til inspirerende showkøkkener for fagfolk.

Resten af weekenden stod mere end 200 udstillere klar på pladsen til at møde forbrugere og fødevarefolk.

Møde forbrugerne i øjenhøjde

En af virksomhederne, der deltog i Food Festival, var Naturli’ Foods, som producerer plantebaserede fødevarer i Vejen i Syddanmark.

For Henrik Lund, administrerende direktør i Naturli’ Foods, er Food Festival en unik mulighed for at skabe tættere kontakt med kunderne og udbrede kendskabet til produkterne.

“På Food Festival møder vi vores kunder i øjenhøjde, og det giver os mange spændende samtaler. Vi får nedbrudt nogle af de fordomme, der stadig findes omkring plantebaserede produkter, samtidig med at vi modtager værdifuld feedback fra kunderne om, hvilke produkter de gerne vil se på hylderne i fremtiden. Den indsigt er uvurderlig for os som virksomhed”, siger Henrik Lund.

Naturli’ Foods havde en stand på festivalpladsen, hvor de solgte 6.000 is og uddelte mere end 10.000 smagsprøver på deres økologiske havredrik.

“Her på Tangkrogen kommer vi i dialog med hele vores målgruppe. Fra de unge forbrugere til børnefamilierne og de ældre, som måske har set vores produkter i supermarkedet, men ikke har smagt dem før. Det er netop den brede kontaktflade, der gør, at vi bliver ved med at vende tilbage til Food Festival”, slutter Henrik Lund.

Stærkere samarbejder

For Arla Unika, der producerer eksklusive gourmetoste og mejeriprodukter, er Food Festival et vigtigt udstillingsvindue til at inspirere forbrugerne.

“Arla Unika har deltaget i Food Festival siden starten. Dengang deltog vi for at udbrede kendskabet til vores produkter, der kun forhandles i specialbutikker. I dag bruger vi festivalen til at inspirere vores kunder til at anvende vores produkter på nye måder”, forklarer Laura Eva Lunddahl, salgsansvarlig hos Arla Unika.

Som et ny tiltag har Arla Unika i år inviteret samarbejdspartnere til at deltage på deres stand.

“I år har vi haft Kødbyens Is, The Brew Company og Copenhagen Distillery med på Food Festival. De har uddelt smagsprøver, hvor vores mejeriprodukter indgår. Det styrker vores samarbejde og giver os mulighed for at præsentere vores produkter på nye måder. Gæsterne har taget godt imod det, og vi planlægger bestemt at gentage succesen til næste år”, afslutter Eva Laura Lunddahl fra Arla Unika.

Food Festival samler hele fødevarebranchen

Med 29.000 gæster er Food Festival Danmarks største madfestival. Ifølge Anna Lund, direktør for Food Festival, er det lige netop den unikke kombination af faglighed og festival, som skaber grobund for netværk og innovation.

”På Food Festival 2024 viste hele Fødevaredanmark, hvad der kan ske, når gode råvarer og kreativitet smelter sammen. Avlere, kokke, producenter og interesseorganisationer har inspireret hinanden med nye samarbejder og nye idéer. Festivalen er et bidrag til, at fødevarebranchen hele tiden flytter sig fremad”, siger Anna Lund.

Skrevet i: Aktuelt, Messer og konferencer

Seneste nyt fra redaktionen

Norrlyst Koncernen indgår strategisk partnerskab og køber 20 pct. af Vinimondo A/S

DrikkevarerFoodservice05. 02. 2026

Strategisk ejerandel skal styrke vinstrategi, medarbejderkompetencer og gæsteoplevelser på tværs af Norrlysts restauranter. Investeringen markerer starten på et langsigtet partnerskab, hvor ambitionen er at løfte vinoplevelsen gennem tættere samarbejde om sortiment, service og

Drømme om økologisk eksporteventyr lever på BioFach

Miljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed05. 02. 2026

Fra på tirsdag deltager 23 danske virksomheder på den danske fællesstand på BioFach – verdens største fagmesse for økologiske fødevarer. Det sker med blikkene rettet mod det næste økologiske eksporteventyr. En fælles dansk stand med masser af Ø-mærker og fart i økologien venter de

Bartenderne indtager scenen på Foodexpo

AktueltDrikkevarerFoodserviceMesser og konferencer05. 02. 2026

Det er ikke kun mad, der er i fokus på Foodexpo til marts. Også bartenderfaget er med helt fremme, når DM i Cocktails og Mocktails indtager scenen. Det er en konkurrence, der handler om det gode håndværk, uanset om der er spiritus i drinken eller ej. Danmarksmesterskaberne i Cocktails og

Til morgenbords med Food&Drinks

AktueltFoodservice05. 02. 2026

Årets første udgave af magasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med alt om dagens første måltid. Der er alt godt på morgenbordet her i årets første udgave af Food&Drink. Vi sætter nemlig fokus på dagens første måltid og taler blandt andet om, hvor morgenmadstrenden på Københavns

Grønt gennembrud: Aurion og Nordic Clarity gør det nemt at bruge bælgfrugter i de professionelle køkkener

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTopØkologi og bæredygtighed05. 02. 2026

Danske, økologiske bælgfrugter møder naturlig umami – og skaber en ny generation af klar-til-brug-produkter til foodservice. Aurion og Nordic Clarity, der er Noclas foodservice brand, går nu sammen om at gøre detnemmere for professionelle køkkener at servere grønne retter med både høj smag,

15 Michelin-stjerner indtager Det japanske Tårn

Foodservice03. 02. 2026

2026 tegner sig som et særligt år for gastronomien – og ikke mindst i Tivoli, hvor de nordiske Michelin-stjerner uddeles til sommer. Det markerer forlystelseshaven blandt andet med det mest stjernespækkede pop-up-program til dato i Det japanske Tårn. I løbet af året flytter i alt syv restauranter

Copenhagen Distillery kåret som Best Craft Producer in the World

Drikkevarer03. 02. 2026

Copenhagen Distillery er blevet kåret som Best Craft Producer in the World ved Icons of Whisky. Samtidig er destilleriets master distiller, Lasse Öznek, blevet shortlistet som én af verdens tre bedste craft distillers. Prisen er en anerkendelse af et iværksætterprojekt, der fra begyndelsen har

Vivino-medstifter lancerer ny platform for alkoholfri drikkevarer

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarerMiljø og sundhed03. 02. 2026

Vivino ændrede fundamentalt måden, vi opdager og vurderer vin på. Nu vil medstifter Theis Søndergaard gentage succesen i den hastigt voksende alkoholfrie kategori med sin nye platform og app Dry Boots, der guider forbrugerne til de bedste alkoholfrie alternativer inden for vin, øl, spiritus,

Her er vinderne af Årets Ret: Priser til færøsk taco, dådyr med svampe og surmælksis med sukkertang

AktueltFoodservice03. 02. 2026

Første februar blev Danmarks bedste betjening, bistro og årets retter 2025 kåret af foreningen Danske Madanmeldere ved en festaften for dansk gastronomi i København. Blandt vinderne var både kendte og nye navne: Kadeau vandt i kategorien Land, Bjørnekælderen vandt i kategorien Sødt, mens færøske

Danmark tager det første skridt mod at anerkende gastronomi som kunstform

FoodservicePolitik og eksportTop03. 02. 2026

I fredags på det globale gastronomisymposium Convergence annoncerede kulturminister Jakob Engel-Schmidt, at han vil undersøge om gastronomi kan anerkendes som en kunstform. Et initiativ der flytter fokus fra gastronomi som håndværk til at blive en del af kulturverdenen – og Danmark placerer sig i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Norrlyst Koncernen indgår strategisk partnerskab og køber 20 pct. af Vinimondo A/S

    05.02.2026

  • Drømme om økologisk eksporteventyr lever på BioFach

    05.02.2026

  • Bartenderne indtager scenen på Foodexpo

    05.02.2026

  • Til morgenbords med Food&Drinks

    05.02.2026

  • Grønt gennembrud: Aurion og Nordic Clarity gør det nemt at bruge bælgfrugter i de professionelle køkkener

    05.02.2026

  • 15 Michelin-stjerner indtager Det japanske Tårn

    03.02.2026

  • Copenhagen Distillery kåret som Best Craft Producer in the World

    03.02.2026

  • Vivino-medstifter lancerer ny platform for alkoholfri drikkevarer

    03.02.2026

  • Her er vinderne af Årets Ret: Priser til færøsk taco, dådyr med svampe og surmælksis med sukkertang

    03.02.2026

  • Danmark tager det første skridt mod at anerkende gastronomi som kunstform

    03.02.2026

  • Anima: Historisk sejr for dyrevelfærden i Norge kalder på handling i Danmark

    29.01.2026

  • Fra Barbie og Hot Wheels til Toms og Tuborg Squash: Danmarks største isproducent løfter sløret for nye partnerskaber og produkter

    29.01.2026

  • BOOK en MARK er intensiv trend-spotting i fødevarebranchen

    29.01.2026

  • Fra København til Tokyo: Dansk madspildsapp indtager Asien

    29.01.2026

  • Fødevareorganisationer splittede over lavere fødevaremoms: Enighed om mål – uenighed om metode

    29.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik