• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Messer og konferencerTop29. 08. 2024 | Mikkel Bækgaard

Food Festival samler branchen om nye tendenser og netværk

Messer og konferencerTop29. 08. 2024 By Mikkel Bækgaard

Når Food Festival indtager Tangkrogen i Aarhus den 6.-8. september 2024, er målet klart: Fødevarebranchen skal lede an i fremtidens trends. På BrancheFredag den 6. september er der fokus på, hvad vi skal spise fremover, og hvordan virksomheder kan tilpasse sig de nye strømninger. Med over 250 fødevarevirksomheder til stede er Food Festival et af branchens største netværksarrangementer.

Arla Unika på FoodFestival – foto: Sophie Due

Flere tusinde fra fødevarebranchen forventes at besøge Food Festival, enten som en del af BrancheFredag eller i løbet af weekenden, hvor der er mulighed for at møde nye samarbejdspartnere, netværke og opdage de nyeste producenter. 

”Food Festival er en nøglebegivenhed for branchen. Derfor er det en vigtig del af festivalen at give vores kolleger mulighed for at finde ny viden, energi, inspiration og samarbejdspartnere, så branchen fortsat leder an i fremtidens trends”, fortæller Anna Lund, direktør for FOOD-Aarhus og Food Festival, og fortsætter: 

”Til BrancheFredag åbner vi pladsen kun for professionelle, hvor der er netværksarrangementer, paneldebatter og mulighed for at smage sig igennem pladsen på egen hånd. Resten af weekenden er der workshops, syv festivalområder med innovative fødevarevirksomheder og selvfølgelig en masse madinteresserede festivalgæster. I år forventer vi op mod 27.000 gæster i.”

Højt på listen at besøge BrancheFredag

En af de fødevarefolk, der allerede har sikret sig billet til BrancheFredag, er Mette Færch, Global Vice President, Categories, Marketing & Consumer Experience, hos Danish Crown.

”Det står altid højt på listen at besøge Food Festival og BrancheFredag. Jeg ser frem til at deltage i de spændende debatter. Det er også altid spændende at tage turen rundt og se, hvad kollegerne i branchen har fundet på – og så får man nogle helt anderledes gode snakke med kunder og kolleger, når solen skinner, og der er græs under fødderne”, siger Mette Færch.

En af bidragsyderne til BrancheFredag er Elena Skytte, innovation manager i Food & Bio Cluster Denmark. Organisationen er udover videns- og debatarrangementet ”Hvad skal vi spise i 2034” vært ved en såkaldt food walk, som er en guidet tur til festival-udstillere med særligt innovationsfokus.

”Jeg glæder mig helt vildt! Vi skal rundt og se, smage og høre om, hvordan virksomhederne produktudvikler og innoverer. Og så er der rig mulighed for at få snakket med ligesindede i det, jeg plejer at kalde branchens årlige fætter-kusinefest”, udtaler Elena Skytte.

Fremtiden er bæredygtig 

BrancheFredag sætter i år fokus på fremtidens trends og branchens muligheder for mere bæredygtige løsninger.

Til arrangementet ”Faglig Fredag for køkkenprofessionelle” handler det om bæredygtighed i de store gryder, når kokke giver deltagerne faglige og spiselige indspark til at bruge mejeri og oksekød som smagsgivere i det grønne køkken. Arrangementet byder også på en tur rundt på festivalpladsen for at møde nogle af udstillerne og smage deres produkter.   

Hos Food & Bio Cluster Denmark samles fødevarevirksomheder og professionelle for at dykke ned i fremtidens fødevaretrends og måltider. Til arrangementet “Hvad skal vi spise i 2034” er programmet fyldt med debatter og smagsprøver, der giver deltagerne dybdegående indsigt i, hvad fremtidens madkultur kan bringe.

Miniseminar om ost og vin

Hvis man er til ost og vin, kan man til BrancheFredag slå sig ned hos Thise Mejeri, der holder et miniseminar for professionelle om parringen mellem ost og vine. Seminaret guides af oste- og vinekspert Rasmus Holmgård. 

Som deltager på BrancheFredag kan man også udforske festivalens mange spændende aktiviteter og madoplevelser, fremhæver Anna Lund.

”Der er 250 fødevarevirksomheder på pladsen og mere end 190 gratis showkøkkener og workshops i løbet af weekenden. Der er derfor rig mulighed for både at nørde, netværke og få sig et par nye smagsoplevelser”, afslutter Anna Lund.

Om BrancheFredag

BrancheFredag er en del af Food Festival forbeholdt fødevarebranchen og dens medarbejdere. Udover særlige events har deltagere i BrancheFredag mulighed for at besøge festivalpladsen fra kl. 10, inden den åbner for offentligheden. 

Billetter og tilmelding til arrangementer på foodfestival.dk/branchefredag

Skrevet i: Messer og konferencer, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Ét kølerum til hele Danmark: Nu vil nemlig.com forklare, hvorfor levering ikke gør dagligvarerne dyrere

Detailhandel og en grosMarkedsføring11. 08. 2026

De fleste tænker på varevognen. Nemlig.com peger på, at den største forskel ligger længe før varerne kommer ud at køre. Når danskerne tænker på online dagligvarer, handler det ofte om levering. Men ifølge online-supermarkedet nemlig er leveringen kun den sidste del af en langt større historie.

Madland Madsystemskole bliver landsdækkende

FødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Efter fyldte huse sidste år i København og Aarhus, kan unge, madprofessionelle og andre nysgerrige nu også deltage i en åben, demokratisk og madpolitisk eftermiddagsskole på Fyn og i Roskilde. Her kan de lære om grøn madkultur, europæisk landbrugspolitik, madsystemforandring og regenerative have. De

Vegetarisk Forening opruster på sundhedsområdet og styrker ledelsen

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Der er et stort behov for saglig og korrekt information om plantebaseret kost og ernæring, lyder det fra DVF’s nye sundhedschef. Hun drømmer om en fremtid, hvor “sund mad bliver forbundet med glæde og velsmag”. Den 44-årige Katrine Ejlerskov skal fremover stå i spidsen for Dansk Vegetarisk

Søbogaard fylder 50 år

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Søbogaard fylder 50 år – og fejrer det med øko-fest, hemmelig gæst og fest og farver. I 1976 begyndte Søbogaard sin rejse med økologi, råvarer og en god portion stædighed. Nu, 50 år senere, inviterer Søbogaard til jubilæumsfest på Voldsgårdvej 36 i Herning den 14. august 2026 – og det bliver

Nemco: Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

EmballageMiljø og sundhedTop11. 08. 2026

Ansvaret for at overholde PFAS-grænseværdier flyttes fra emballageleverandører til fødevareproducenter. Det vil medføre medføre to generelle ændringer for danske fødevarevirksomheder, forklarer Nemco, der er nordisk leverandør af udstyr og emballage til fødevareindustrien. På onsdag den 12.

‘Madscenen – for professionelle’ vender tilbage med over 140 udstillere og kulinarisk inspiration

Detailhandel og en grosFoodserviceMesser og konferencer06. 08. 2026

Den 9. september bliver TAP1 i København igen samlingspunkt for professionelle madfolk fra hele landet, når Dagrofa Foodservice inviterer til inspirationsmessen 'Madscenen - for professionelle'. Med mere end 140 udstillere, smagsoplevelser, et omfattende program af masterclasses og et særligt fokus

Coca-Cola får nyt look

DrikkevarerMarkedsføring06. 08. 2026

Fra slutningen af juli begyndte Coca-Cola at dukke op i et nyt design i danske butikker. Den røde ikoniske farve kommer til at fylde mere på Zero Sugar, men sorte detaljer skal stadig gøre det nemt at kende den sukkerfri variant. Coca-Cola ændrer nu udseendet på både Coca-Cola Original Taste og

Biogan fylder 30 år og får ny generation ved roret

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 08. 2026

Anders Kok grundlagde Biogan i august 1996. I dag leverer den familieejede engrosvirksomhed fra Lystrup omkring 600 økologiske varenumre til bl.a. storkøkkener, kantiner og institutioner igennem en række samarbejdspartnere. I jubilæumsåret er sønnen, Jeppe Kok, trådt ind som næste

Ny medlemsapp vil samle Københavns restaurationsbranche

AktueltFoodservice06. 08. 2026

Den nye medlemsapp Kreds lancerers i september 2026 som et lukket fællesskab for ansatte i Københavns restaurationsbranche. Allerede inden lanceringen har 10 restauranter, barer og vinbarer tilsluttet sig som partnere, mens mere end 300 branchefolk er registreret direkte eller gennem deres

Smag og lyst afgør de unges frokostvalg ved skolestart

Brød og kagerMiljø og sundhedTop06. 08. 2026

Salater og bowls topper listen, mens rugbrødsmaden fortsat har en stærk plads i de 12-18 åriges frokost. Det viser en ny undersøgelse som Quantic har udarbejdet for Fuldkornspartnerskabet, som peger på at vejen til mere fuldkorn i madpakken går gennem mad, der først og fremmest smager godt og vækker

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ét kølerum til hele Danmark: Nu vil nemlig.com forklare, hvorfor levering ikke gør dagligvarerne dyrere

    11.08.2026

  • Madland Madsystemskole bliver landsdækkende

    11.08.2026

  • Vegetarisk Forening opruster på sundhedsområdet og styrker ledelsen

    11.08.2026

  • Søbogaard fylder 50 år

    11.08.2026

  • Nemco: Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

    11.08.2026

  • ‘Madscenen – for professionelle’ vender tilbage med over 140 udstillere og kulinarisk inspiration

    06.08.2026

  • Coca-Cola får nyt look

    06.08.2026

  • Biogan fylder 30 år og får ny generation ved roret

    06.08.2026

  • Ny medlemsapp vil samle Københavns restaurationsbranche

    06.08.2026

  • Smag og lyst afgør de unges frokostvalg ved skolestart

    06.08.2026

  • Koncertgæsternes nye kaffevaner løfter Merrilds bidrag til Muskelsvindfonden

    04.08.2026

  • Restaurantkæden Banzo skruer op for dyrevelfærden på menukortet

    04.08.2026

  • Danmark skal ikke vælge mellem flere grøntsager og et bedre vandmiljø

    04.08.2026

  • 18 år senere har kampen mod madspild stadig en bred folkelig opbakning

    04.08.2026

  • Vegansk hospitalsmad skal prøves i landsretten

    04.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}