• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Messer og konferencerTop29. 08. 2024 | Mikkel Bækgaard

Food Festival samler branchen om nye tendenser og netværk

Messer og konferencerTop29. 08. 2024 By Mikkel Bækgaard

Når Food Festival indtager Tangkrogen i Aarhus den 6.-8. september 2024, er målet klart: Fødevarebranchen skal lede an i fremtidens trends. På BrancheFredag den 6. september er der fokus på, hvad vi skal spise fremover, og hvordan virksomheder kan tilpasse sig de nye strømninger. Med over 250 fødevarevirksomheder til stede er Food Festival et af branchens største netværksarrangementer.

Arla Unika på FoodFestival – foto: Sophie Due

Flere tusinde fra fødevarebranchen forventes at besøge Food Festival, enten som en del af BrancheFredag eller i løbet af weekenden, hvor der er mulighed for at møde nye samarbejdspartnere, netværke og opdage de nyeste producenter. 

”Food Festival er en nøglebegivenhed for branchen. Derfor er det en vigtig del af festivalen at give vores kolleger mulighed for at finde ny viden, energi, inspiration og samarbejdspartnere, så branchen fortsat leder an i fremtidens trends”, fortæller Anna Lund, direktør for FOOD-Aarhus og Food Festival, og fortsætter: 

”Til BrancheFredag åbner vi pladsen kun for professionelle, hvor der er netværksarrangementer, paneldebatter og mulighed for at smage sig igennem pladsen på egen hånd. Resten af weekenden er der workshops, syv festivalområder med innovative fødevarevirksomheder og selvfølgelig en masse madinteresserede festivalgæster. I år forventer vi op mod 27.000 gæster i.”

Højt på listen at besøge BrancheFredag

En af de fødevarefolk, der allerede har sikret sig billet til BrancheFredag, er Mette Færch, Global Vice President, Categories, Marketing & Consumer Experience, hos Danish Crown.

”Det står altid højt på listen at besøge Food Festival og BrancheFredag. Jeg ser frem til at deltage i de spændende debatter. Det er også altid spændende at tage turen rundt og se, hvad kollegerne i branchen har fundet på – og så får man nogle helt anderledes gode snakke med kunder og kolleger, når solen skinner, og der er græs under fødderne”, siger Mette Færch.

En af bidragsyderne til BrancheFredag er Elena Skytte, innovation manager i Food & Bio Cluster Denmark. Organisationen er udover videns- og debatarrangementet ”Hvad skal vi spise i 2034” vært ved en såkaldt food walk, som er en guidet tur til festival-udstillere med særligt innovationsfokus.

”Jeg glæder mig helt vildt! Vi skal rundt og se, smage og høre om, hvordan virksomhederne produktudvikler og innoverer. Og så er der rig mulighed for at få snakket med ligesindede i det, jeg plejer at kalde branchens årlige fætter-kusinefest”, udtaler Elena Skytte.

Fremtiden er bæredygtig 

BrancheFredag sætter i år fokus på fremtidens trends og branchens muligheder for mere bæredygtige løsninger.

Til arrangementet ”Faglig Fredag for køkkenprofessionelle” handler det om bæredygtighed i de store gryder, når kokke giver deltagerne faglige og spiselige indspark til at bruge mejeri og oksekød som smagsgivere i det grønne køkken. Arrangementet byder også på en tur rundt på festivalpladsen for at møde nogle af udstillerne og smage deres produkter.   

Hos Food & Bio Cluster Denmark samles fødevarevirksomheder og professionelle for at dykke ned i fremtidens fødevaretrends og måltider. Til arrangementet “Hvad skal vi spise i 2034” er programmet fyldt med debatter og smagsprøver, der giver deltagerne dybdegående indsigt i, hvad fremtidens madkultur kan bringe.

Miniseminar om ost og vin

Hvis man er til ost og vin, kan man til BrancheFredag slå sig ned hos Thise Mejeri, der holder et miniseminar for professionelle om parringen mellem ost og vine. Seminaret guides af oste- og vinekspert Rasmus Holmgård. 

Som deltager på BrancheFredag kan man også udforske festivalens mange spændende aktiviteter og madoplevelser, fremhæver Anna Lund.

”Der er 250 fødevarevirksomheder på pladsen og mere end 190 gratis showkøkkener og workshops i løbet af weekenden. Der er derfor rig mulighed for både at nørde, netværke og få sig et par nye smagsoplevelser”, afslutter Anna Lund.

Om BrancheFredag

BrancheFredag er en del af Food Festival forbeholdt fødevarebranchen og dens medarbejdere. Udover særlige events har deltagere i BrancheFredag mulighed for at besøge festivalpladsen fra kl. 10, inden den åbner for offentligheden. 

Billetter og tilmelding til arrangementer på foodfestival.dk/branchefredag

Skrevet i: Messer og konferencer, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Lokale bælgfrugter skaber stærke forbindelser på Book en mark

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed05. 03. 2026

Når lokale producenter og aftagere af økologiske fødevarer mødes til Book en mark torsdag d. 10. marts på Ubberup Konferencegaard, er det ikke kun visitkort, der bliver udvekslet – det kan også være starten på langvarige samarbejder. Det ved familievirksomheden Bælgkompagniet fra Midtsjælland alt

Regnbueørred lagrer mere omega-3 end laks

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed05. 03. 2026

Ny forskning fra Nofima viser markante forskelle mellem opdrætsarter. Regnbueørred kan lagre mere af de sunde omega-3-fedtsyrer i fileten end atlantisk laks. Det viser et nyt studie fra det norske forskningsinstitut Nofima. Resultaterne understreger, at der er væsentlige biologiske forskelle

Ny analyse: Supermarkederne kan afgøre, om Kostrådene bliver til virkelighed

AktueltDetailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed05. 03. 2026

Danskernes kost halter fortsat langt bagefter De officielle Kostråd. Vi spiser for lidt frugt, grønt og bælgfrugter – og for meget kød og søde sager. Samtidig købes 80 procent af vores mad i supermarkedet. Det er udgangspunktet for Tænketanken Frejs nye publikation Kostråd i Kurven, der

Ny pris hylder hverdagsheltene i restaurationsbranchen

AktueltFoodservice05. 03. 2026

I 2026 ser en ny pris dagens lys og giver for første gang medarbejderne en stemme, når gode arbejdsdage skal fejres. Jatak-prisen er en uformel pris, der sætter fokus på de mennesker og arbejdspladser i restaurationsbranchen, der hver dag gør en forskel for trivsel, samarbejde og

Just Eat lukker i Danmark

FoodserviceTop05. 03. 2026

I går meldte madudbringningstjenesten Just Eat ud, at de lukker deres aktiviteter i Danmark. Det var ellers i Danmark, at Just Eat oprindelig blev udviklet og lanceret, men siden har en Hollandsk ejer overtaget virksomheden. Det er snart slut med orange tasker fyldt med mad på cykler, i biler

Tuborg har lanceret særlig øl til folketingsvalget

DrikkevarerPolitik og eksport03. 03. 2026

En idé fra fem studerende får nu Danmarks mest solgte flaskeøl til at ændre udseende. Formålet er at inspirere unge i begyndelsen af 20’erne til at tale med hinanden om politik, da undersøgelser viser, at mange unge har lav demokratisk selvtillid. Skal de store byer have små huslejer, hvorfor

Danmarks ældste kro sat til salg: Tid til generationsskifte

Foodservice03. 03. 2026

Lige nu er der en enestående mulighed for at overtage Bromølle Kro, Danmarks ældste kro og skrive sig ind i kroens lange historie. Udover en glorværdig fortid, byder kroen på en veldrevet forretning med mulighed for at udvide de nuværende 30 hotelværelser. 'Stop, mens legen er god.' Det er

Forum sætter alle sejl for mere dansk frugt og grønt

AktueltFrugt og grøntLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed03. 03. 2026

35 centrale fødevareaktører vil vende krisen for dansk frugt og grønt og bane vejen for en tredobling af produktionen i de kommende årtier. I et nyt forum for dansk frugt grønt koordineres indsatser på tværs af hele værdikæden. I 2025 har medlemmerne af tænketanken Madtanken sat krisen for

Ny måling overrasker: Stort vælgerflertal kræver opgør med svineindustrien

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugPolitik og eksport03. 03. 2026

Et massivt flertal af danskere forlanger langt bedre dyrevelfærd for Danmarks 40 millioner industri-grise, viser ny måling fra YouGov. “Det er ganske overvældende, at mistilliden overfor svineindustrien er så udtalt,” siger World Animal Protection Danmark. En måling fra analyseinstituttet

Prestigefulde diplomer til grønne ildsjæle 

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed03. 03. 2026

28. februar uddelte Det Danske Gastronomiske Akademi hædersdiplomer til en række personer, der har gjort en særlig indsats for gastronomi og smagsoplevelser i Danmark. I år blev diplomerne blandt andet uddelt til Viola Capriola fra Grønt Marked for fødevaresalg, Trine Krebs for gastronomisk

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Lokale bælgfrugter skaber stærke forbindelser på Book en mark

    05.03.2026

  • Regnbueørred lagrer mere omega-3 end laks

    05.03.2026

  • Ny analyse: Supermarkederne kan afgøre, om Kostrådene bliver til virkelighed

    05.03.2026

  • Ny pris hylder hverdagsheltene i restaurationsbranchen

    05.03.2026

  • Just Eat lukker i Danmark

    05.03.2026

  • Tuborg har lanceret særlig øl til folketingsvalget

    03.03.2026

  • Danmarks ældste kro sat til salg: Tid til generationsskifte

    03.03.2026

  • Forum sætter alle sejl for mere dansk frugt og grønt

    03.03.2026

  • Ny måling overrasker: Stort vælgerflertal kræver opgør med svineindustrien

    03.03.2026

  • Prestigefulde diplomer til grønne ildsjæle 

    03.03.2026

  • Ny brancheanalyse fra DRC: Grøn omstilling på restaurantmenuerne drives af faglighed – ikke af pres

    26.02.2026

  • innocent lancerer grøntsagssmoothies med minimum 25% grøntsager

    26.02.2026

  • BKI foods offentliggør bæredygtighedsprogram frem mod 2040

    26.02.2026

  • Ny kostundersøgelse: Kød, mejeri og korn bidrager væsentligt til danskernes ernæring

    26.02.2026

  • Ny undersøgelse: Kantiner og middag med venner giver flere bælgfrugter på tallerkenen

    26.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik