• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFødevareproduktionØkologi og bæredygtighed28. 06. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Fødevarernes bæredygtighed skal findes i værdikæderne

AktueltFødevareproduktionØkologi og bæredygtighed28. 06. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Teknologisk Institut vil med resultatkontrakten “Bæredygtige fødevarer” nytænke værdikæderne i fødevareproduktion for at bidrage til at nå målet med klimaneutral fødevareproduktion.

Med resultatkontrakten skal man bl.a. arbejde på plantebaseret supplement til animalske produkter. Her ekstrudering af planteprotein, som kan give vegetabilske fødevarer en struktur, som minder om kød.

For at den danske fødevareproduktion kan transformeres til produktion af klimaneutrale fødevarer, er det nødvendigt at se ind i hvert enkelt led i værdikæderne fra jord til bord. Et skridt på vejen, er resultatkontrakten ”Bæredygtige fødevarer”, som Teknologisk Institut arbejder med.
-Den danske fødevareproduktion er en af de største bidragsydere til den danske eksport, og den bygger på erfaringer og produktionsmetoder, som er udviklet og optimeret over en lang årrække. Hvis vi skal nå de ambitiøse mål om reduktion af klimabelastning, skal vi finde løsningerne i både eksisterende og nye værdikæder, siger direktør Lars Hinrichsen, Teknologisk Institut.
I den nye resultatkontrakt arbejder Teknologisk Institut med fire fokusområder: nye råvarer, fremstillingsteknologier, grønne produkter samt logistik og emballering.

Nye råvarer
I Nye råvarer arbejdes der dels på at identificere og klargøre nye råvarer til ingrediensformål samt at udvikle og tilpasse procesteknologi til klimavenlig forarbejdning af nye ingredienser.
-Den animalske produktion er af meget høj næringsmæssig værdi, og den globale efterspørgsel er stigende. Med den væsentlige del af klimabelastningen fra animalske fødevarer skal vi arbejde mod at gøre produktionen af animalsk protein klimaneutral. Fx ved at optimere husdyrenes foderforbrug og samtidig minimere råvarespild i værdikæderne og udnytte biprodukterne mere optimalt, siger seniorprojektleder Mari Ann Tørngren, Teknologisk Institut.

Kødprodukter kan gøres mere klimavenlige ved at minimere råvarespild og udnytte biprodukterne mere optimalt.

Ved klimaoptimering af fremstillingsteknologierne skal der dels arbejdes på løsninger, som kan minimere spild i fødevareproduktionen. Men navnlig skal der arbejdes på at minimere energiforbruget med køling og opvarmning i produktionen, som er de mest energikrævende processer i fødevareindustrien, men også udvikle nye processtyringsværktøjer så kvalitet optimeres samtidig med at spild og ressourceforbrug minimeres.

Rigtige egenskaber
Med grønne produkter skal der arbejdes på mulighederne for plantebaseret erstatning eller supplement til animalske produkter. Det er vigtigt, at de nye bæredygtige ingredienser har de rigtige funktionelle eller strukturgivende egenskaber. Samtidig skal færdigretterne gøres sundere – og viden om nye teknologier til fremstilling af celledyrket kød og mælk skal anvendes til at klarlægge alternative produktionsformer for fremtidens proteinkilder.
-Udfordringen er at få de nye fødevarekilder til at falde i forbrugernes smag. Det er det vigtigste, men også det mest vanskelige at opnå. Forbrugerne vil ganske enkelt ikke have mad, som ikke smager godt, uanset hvilken fødevare, man vælger. Derfor er det vigtigt, at vi arbejder med de nye ingredienser, får lavet pilotproduktion og afprøvet hvordan forbrugerne tager imod de nye fødevarer, siger Lars Hinrichsen.

Plantebaseret emballage
Endelig skal der arbejdes med logistik og emballering. Dels bruges der stadig meget fossilt plast til emballering, og dels kan en optimering af fødevarernes holdbarhed via bl.a. bedre emballering og ved at reducere madspild. Derfor udvikles og testes nye bæredygtige materialer som naturlige fibre af plantebaseret oprindelse.
Fælles for resultatkontaktens samlede arbejde er at både kvalitet, fødevaresikkerhed og graden af klimareduktion i fødevareproduktionen skal kunne dokumenteres.
-Da det ikke at givet, at alle slutmål vil være lige relevante gennem alle fire år, holder vi os løbende ajour med indsatsområdets aktualitet og berettigelse, det gør vi ved at være i tæt kontakt med relevante aktører indenfor erhvervsliv og forskning, i et så kaldt Advisory Board, fortæller seniorprojektleder Mari Ann Tørngren.
-Den grønne omstilling i fødevaresektoren kan ikke løses med teknologiske quick-fixes men ved målrettet arbejde, hvor klimaeffekten kan dokumenteres med hårde data, så vi ved at vi er på rette vej. De danske fødevareerhverv har alle forudsætningerne for at løfte udfordringen med en mere klimavenlig fødevareproduktion. Men det må ikke ske på bekostning af konkurrenceevnen, siger Lars Hinrichsen.

Torsdag d. 4. november 2021 præsenteres projektet og foreløbige resultater på konferencen Bæredygtige fødevarer på Teknologisk Institut. Program opdateres løbende på projektets hjemmeside: Bæredygtige fødevarer – Ydelser – Teknologisk Institut.
Resultatkontrakten Bæredygtige fødevarer er støttet af Uddannelses- og Forskningsministeriet. Læs mere om resultatkontrakten på Bedre Innovation: Bæredygtige fødevarer | Bedre Innovation.
Resultatkontrakter indgås mellem de syv GTS-institutter, herunder Teknologisk Institut, og Uddannelses- og forskningsministeriet for at styrke innovation og konkurrencekraft i dansk erhvervsliv gennem ny teknologi. GTS står for Godkendt Teknologisk Service og GTS-institutterne tilbyder en kæde af teknologiske kompetencer, der rykker grænsen for, hvad der er muligt for virksomheder i hele landet.
Læs mere om resultatkontrakter her.

Skrevet i: Aktuelt, Fødevareproduktion, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Små italienske vinproducenter søger danske samarbejdspartnere

DrikkevarerMesser og konferencerPolitik og eksport01. 09. 2026

Taste of Italy rykker ind på Kongens Nytorv i København fra 10. til 13. september. For professionelle i vin- og restaurationsbranchen byder arrangementet på gratis B2B-sessioner med små italienske producenter. Importører, distributører, restauratører, vinhandlere, sommelierer og indkøbere får

Vegetarisk frontfigur tabte fire kilo under indlæggelse: Nu venter principiel sag om vegansk hospitalsmad

FoodserviceMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed31. 08. 2026

I årevis har Dansk Vegetarisk Forening kæmpet for veganeres mulighed for at få ordentlig mad på landets hospitaler. I sommer fik generalsekretær Rune-Christoffer Dragsdahl selv problemet tæt ind på livet, da han blev indlagt i ti dage på Hvidovre Hospital. Nu skal en principiel sag om vegansk

Jubel i Jægerspris: Isbrødrene fra Hansens nomineret til ny pris

AktueltDetailhandel og en grosKonfekture31. 08. 2026

Den lokale, økologiske isproducent Hansens Is, er blandt de nominerede til en ny hæderspris fra Coop, der skal fremme de bedste danske og lokale fødevarer. Hvis Hansens vinder den regionale afstemning, kan de blive kåret som ”Medlemmernes Favorit” i hele landet. Der kan komme en fornem pris

Norrlyst og Henrik Jyrk går efter stjernerne: Tamashii åbner i toppen af Axel Towers

AktueltFoodservice31. 08. 2026

Norrlyst Koncernen åbner i starten af november sammen med kokken Henrik Jyrk restaurant Tamashii på 9. og 10. etage i Axel Towers. Køkkenet bliver moderne asiatisk, ambitionen er Michelin-niveau. Højt over Axeltorv får København en ny gastronomisk destination. Norrlyst Koncernen åbner i starten

Nye salgstal afslører danskernes sommerfavoritter: Flødeis, grillpølser, friske jordbær og Aperol Spritz hitter

Detailhandel og en grosFoodserviceTop31. 08. 2026

En ny opgørelse fra en af Danmarks største fødevaregrossister, Dagrofa Foodservice, viser, at sommerklassikere som flødeis, grillpølser og friske jordbær igen i år har været et hit hos gæsterne, der har spist ude i sommerlandet. Samtidig viser tallene, at slushice og Aperol Spritz fortsat er

Innocent: Salget af smoothies eksploderer

Drikkevarer27. 08. 2026

Danskernes forbrugsvaner er under forandring. Frugt og grønt skal i stigende grad være nemt at gribe på farten og passe ind i en travl hverdag. Ifølge innocent er det med til at drive et marked, hvor kølet juice vokser, smoothies holder niveau, og convenience er blevet en fast del af danskernes

Dansk Akvakultur Producentorganisation: Opdrættet fisk er et trygt og godt forbrugervalg til gravide

FødevaresikkerhedKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed27. 08. 2026

Gravide kan godt spise sushi med en række forskellige fisk og skaldyr. Opdrættede fisk er et trygt, næringsrigt og veldokumenteret valg, mener Dansk Akvakultur Producentorganisation. De opfordrer til, at debatten baseres på myndighedernes anbefalinger og dokumenteret viden frem for myter. En

Japansk inspireret burger hos Burger King

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ27. 08. 2026

Burger King udvider sit gourmet-univers og introducerer den helt nye Gourmet Japanese Katsu - en gourmetburger med inspiration fra det asiatiske køkken. Smagene i Gourmet Japanese Katsu er inspireret af japansk præcision og består af sprød kyllingefilet, cremet sesam-coleslaw og fyldig tonkatsu

Flere økologiske fødevarer finder vej til de professionelle køkkener

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed27. 08. 2026

Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at salget af økologiske varer til de professionelle køkkener steg i 2025. Køkkenerne tager altså i højere grad økologien til sig og tager ansvar for at sikre flere sunde økologiske måltider. Men vi er slet ikke i mål, lyder det fra Økologisk

Modstand mod vegetarmad i kantinen

FoodserviceForskning og uddannelseFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed27. 08. 2026

Hvor klar er danskerne til at spise mere planterigt på arbejdet? Det afdækker en undersøgelse lavet af Københavns Universitet. Den viser, at det er et emne, der bringer stærke følelser frem. Samtidig spiller arbejdspladsens parathed en vigtig rolle for kantinemadens klimaaftryk. Forskerne tilbyder

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Små italienske vinproducenter søger danske samarbejdspartnere

    01.09.2026

  • Vegetarisk frontfigur tabte fire kilo under indlæggelse: Nu venter principiel sag om vegansk hospitalsmad

    31.08.2026

  • Jubel i Jægerspris: Isbrødrene fra Hansens nomineret til ny pris

    31.08.2026

  • Norrlyst og Henrik Jyrk går efter stjernerne: Tamashii åbner i toppen af Axel Towers

    31.08.2026

  • Nye salgstal afslører danskernes sommerfavoritter: Flødeis, grillpølser, friske jordbær og Aperol Spritz hitter

    31.08.2026

  • Innocent: Salget af smoothies eksploderer

    27.08.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation: Opdrættet fisk er et trygt og godt forbrugervalg til gravide

    27.08.2026

  • Japansk inspireret burger hos Burger King

    27.08.2026

  • Flere økologiske fødevarer finder vej til de professionelle køkkener

    27.08.2026

  • Modstand mod vegetarmad i kantinen

    27.08.2026

  • Danskerne ved ikke, hvad de køber: Anima går til kamp mod turbokyllinger

    25.08.2026

  • Økologisk Landsforening: Nu skal politikerne sætte aktiv handling bag målet om mere økologi

    25.08.2026

  • Dansk fødevaresektor har stærkt image – men få tænker på Danmark

    25.08.2026

  • Danmarks bedste sommelier skal findes i København

    25.08.2026

  • Vegansk hospitalsmad ender i landsretten: Efterspurgte vegansk frokost, fik en banan

    25.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}