• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

DrikkevarerFoodserviceTop29. 06. 2020 | Peter Friis

Sommerferie i Danmark med kulinariske oplevelser

DrikkevarerFoodserviceTop29. 06. 2020 By Peter Friis

Redaktionen af FødevareFOKUS holder sommerferie i juli og er tilbage med friske nyheder til branchen igen i august. (MikesPhotos / Pixabay)

Covid-19 restriktionerne er heldigvis blevet nedtrappet, og diverse hjælpepakker gør det ekstra fordelagtigt at opspore kulinariske oplevelser i løbet af ferien.
Det kunne eksempelvis være på Bornholm, hvor der er fuld fart med at gøre øen klar til de mange gæster henover sommeren.

Bornholm er test-ø for 3 nye Svanekeøl
Svaneke Bryghus lancerer 3 nye øl på dåse, som efter bryggeriets opfattelse passer perfekt til den danske sommer. Øllen lanceres eksklusivt på Bornholm, hvor bornholmerne og øens turister får lov til at være testpanel.
– Bryggeriets placering i Svaneke er en klar styrke, når vi vil teste nye øl. Bornholm er kendt for sine dygtige fødevareproducenter og spisesteder, som er med til at tiltrække øens mange turister. Og dem vil vi gerne forkæle med nogle unikke øl, som de ikke finder andre steder. Samtidig er responsen fra bornholmerne og øens turister vigtig for os i vores videre øludvikling, forklarer Steen Jespersen, direktør Svaneke Bryghus.
– Vi ved dog også af erfaring, at det er vigtigt at have et salgssted til de ølglade danskere, der ikke skal til Bornholm denne sommer, og derfor har vi valgt at indgå i et samarbejde med webshoppen bornholmskevarer.dk, fortsætter Steen Jespersen.

Svaneke Bryghus har brugt foråret på at brygge 3 nye dåseøl til sommeren på Bornholm. (Foto: PR).

Øl for enhver smag
Med de tre nye dåseøl, er der noget for enhver smag. Mango Galore Infused Pale Ale er en frisk og frugtig pale ale med noter af både mango, banan og tangerin.
Blue Note New England IPA er Svanekes første bud på en New England IPA. Den er brygget helt efter øllets harmonilære med en god bas af byg- og rugmalt samt en diskant af amerikansk Citra humle. Den bayerske humle Mandarina laver dog utyskestreger og markerer blue note, så denne hazy øl både har citrus og bitterhed – og balance.
Tredje øl er en ny alkoholfri Don’t Worry Pilsner, som er den femte i serien af alkoholfri øl fra Svaneke Bryghus. I ølverdenen er pilsnertypen ved at få sin renæssance, og Svaneke Bryghus er måske allermest kendt for sine undergærede øl og i særdeleshed sin pilsner, så derfor var det også nærliggende at udvide med en alkoholfri version af pilsneren. Don’t Worry alkoholfri Pilsner er den rene humlehave. Raffinerede nuancer af pære, fersken, røde bær og citrusfrugter hviler på en afstemt krop af lyse malttyper, krydret med Ariana, Calista og Mandarina humle.

Rundvisninger og smagninger
Øllene er allerede i handlen på Bornholm. Hele sommeren vil der være rundvisning på bryggeriet hver fredag. Tilmelding er nødvendig, og skal ske til Svaneke Bryghus Restaurant.
Overstående er blot ét af mange kulinariske tiltag i sommerlandet, og vi på redaktionen opfordrer alle til at opsøge de mange spændende gastronomiske muligheder, Danmark byder på denne sommer.
Første nyhedsbrev efter sommerferien udkommer tirsdag den 4. august.

Skrevet i: Drikkevarer, Foodservice, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Koncertgæsternes nye kaffevaner løfter Merrilds bidrag til Muskelsvindfonden

DrikkevarerFoodservice04. 08. 2026

Da Merrild for 10 år siden rykkede ind på Grøn, var det med én enkelt kaffebod og varm økologisk filterkaffe. Da Grøn i sidste måned åbnede årets turné, mødte festivalgæsterne et større kaffeunivers med cappuccino, latte og iskaffe fra flere store kaffecontainere. Pengene for hver solgt kop går

Restaurantkæden Banzo skruer op for dyrevelfærden på menukortet

Detailhandel og en grosFoodserviceKød, fisk og fjerkræ04. 08. 2026

Oksekød fra Grambogård er kommet på menukortet hos den københavnske restaurantkæde Banzo, som har taget et strategisk valg om at have mere fokus på dyrevelfærd. Den beslutning er populær hos Banzos gæster og salget af retter med oksekød er denne sommer steget med næsten 10%. Restaurantkæden

Danmark skal ikke vælge mellem flere grøntsager og et bedre vandmiljø

AktueltForskning og uddannelseFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed04. 08. 2026

Danmark producerer stadig mindre frugt og grønt, mens importen vokser. Men forskningen peger på, at nye dyrkningssystemer kan mindske tabet af kvælstof og reducere klimaaftrykket uden at gå på kompromis med høje udbytter. Samtidig kan fremtidens danske frugt og grønt konkurrere på noget, som

Selina Juul, stifter af Stop Spild af Mad

18 år senere har kampen mod madspild stadig en bred folkelig opbakning

AktueltMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed04. 08. 2026

For 18 år siden var madspild næsten fraværende i den offentlige debat. I dag er kampen mod madspild blevet en del af danskernes hverdag, detailhandlens strategi og den politiske dagsorden. På næsten to årtier er madspild gået fra at være et overset problem til at være et samfundsanliggende. Den

Vegansk hospitalsmad skal prøves i landsretten

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTop04. 08. 2026

Østre Landsret skal den 7. september tage stilling til en principiel sag om, hvorvidt etisk veganere har krav på at få tilbudt nærende plantebaserede måltider under indlæggelse på danske hospitaler. Sagen er anlagt af Dansk Vegetarisk Forening (DVF) på vegne af Mette Rasmussen, som ifølge

Kunder og kaffedrikkere vælger BKI til i udfordret marked

Drikkevarer30. 06. 2026

Trods endnu et år i et turbulent og konkurrencepræget kaffemarked styrker BKI foods sin position gennem voksende brands, fortsatte investeringer og den højeste omsætning i virksomhedens historie. Store udsving i råvarepriser, faldende kaffeforbrug og hård konkurrence har atter præget

M+-koncernen køber sig ind i Dragsholm Slot

Foodservice30. 06. 2026

Den Horsensbaserede M+-koncern investerer nu i dansk kulturarv og hotel- og restaurationsdrift. M+-koncernen træder ind med et strategisk medejerskab på 50 pct. af Dragsholm Slot-koncernen, som udover ejerskabet og driften af Dragsholm Slot blandt andet også driver det historiske Jørgensens Hotel i

Frosne kager luner i regnskabet

AktueltBrød og kagerKonfekture30. 06. 2026

Odense Marcipan A/S – især kendt og anerkendt for marcipan gennem generationer, men også for frosne kager, marmelade og frugtfyld til kager – leverer fremgang i omsætning og resultat. Omsætningen i Odense Marcipan A/S er vokset hvert år siden 2021, og i 2025 blev væksten især drevet af et

Makrellen er truet: Dagrofa henter ny makrel og giver forbrugeren et valg

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed30. 06. 2026

I Nordeuropa er vi glade for makrel. Så glade, at der i årevis er hevet flere makrel op af vandet, end eksperterne anbefaler. Bestanden er truet, og Dagrofa tilføjer nu et alternativ til den velkendte nordøstatlantiske makrel med en MSC-certificeret hestemakrel fra Chile i dåserne med makrel i

Unge vil købe mere økologi, men der skal flere økologiske fødevarer på hylderne

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed30. 06. 2026

Mange unge vil gerne købe mere økologi de kommende år, viser en ny analyse. Men hvis interessen skal blive til handling, skal det være lettere at finde økologiske varer i butikkerne, lyder det fra Landbrug & Fødevarer. Der er et stort potentiale for mere økologi blandt unge

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Koncertgæsternes nye kaffevaner løfter Merrilds bidrag til Muskelsvindfonden

    04.08.2026

  • Restaurantkæden Banzo skruer op for dyrevelfærden på menukortet

    04.08.2026

  • Danmark skal ikke vælge mellem flere grøntsager og et bedre vandmiljø

    04.08.2026

  • 18 år senere har kampen mod madspild stadig en bred folkelig opbakning

    04.08.2026

  • Vegansk hospitalsmad skal prøves i landsretten

    04.08.2026

  • Kunder og kaffedrikkere vælger BKI til i udfordret marked

    30.06.2026

  • M+-koncernen køber sig ind i Dragsholm Slot

    30.06.2026

  • Frosne kager luner i regnskabet

    30.06.2026

  • Makrellen er truet: Dagrofa henter ny makrel og giver forbrugeren et valg

    30.06.2026

  • Unge vil købe mere økologi, men der skal flere økologiske fødevarer på hylderne

    30.06.2026

  • Tetra Pak lancerer ny emballage til tun – et alternativ til konservesdåser

    25.06.2026

  • FødevareBanken etablerer nyt logistisk kriseberedskab for de mest udsatte borgere i Danmark

    25.06.2026

  • Dansk model for spisemærke er på vej i Holland

    25.06.2026

  • Nyt partnerskab med Dagrofa Foodservice og NaCl om innovation og talentudvikling i dansk gastronomi

    25.06.2026

  • Madland står i spidsen for nyt nordisk samarbejde om fremtidens lokale madsystemer

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}