• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltForskning og uddannelsePolitik og eksport10. 10. 2024 | Mikkel Bækgaard

FødevareDanmark roser regeringens uddannelsesudspil

AktueltForskning og uddannelsePolitik og eksport10. 10. 2024 By Mikkel Bækgaard

Regeringens fokus på at motivere unge til at søge en erhvervs- og professionsrettet gymnasial uddannelse gennem et stærkt ungemiljø får ros af FødevareDanmarks direktør, Leif Wilson Laustsen.

Med sit længe ventede uddannelsesudspil vender regeringen op og ned på det fremtidige uddannelsestilbud til de 15-20-årige.

Regeringen foreslår blandt andet at etablere en ny erhvervs- og professionsrettet gymnasieuddannelse (epx) og samtidig skærpe adgangen til de treårige gymnasiale uddannelser hhx og stx ved at hæve karakterkravet til 6,0.

Begge forslag er i tråd med det, der længe har stået på interesseorganisationen FødevareDanmarks ønskeseddel til undervisningsminister Mattias Tesfaye.

“Vi kan godt lege, at unge mennesker vælger en ungdomsuddannelse efter, hvilket fag de ønsker at beskæftige sig med, når de bliver voksne. Men sandheden er, at unge også i høj grad søger derhen, hvor de kan få et stærkt fællesskab i et sundt ungemiljø. Og det har det almene gymnasium altid været dygtige til at levere,” siger Leif Wilson Laustsen, direktør i FødevareDanmark, og fortsætter:

“Ved at etablere en erhvervs- og professionsrettet gymnasieuddannelse under samme tag som det almene gymnasium tror vi på, at flere unge vil få øjnene op for de muligheder, der ligger i en erhvervsuddannelse efter endt gymnasietid og dermed styrke rekrutteringsgrundlaget til erhvervsskolerne,” siger han.

Karaktergennemsnit på 6,0

FødevareDanmark repræsenterer små og mellemstore virksomheder inden for fødevaresektoren – herunder landets slagtermestre. Her har man over de seneste mange år kunnet iagttage, hvordan det er blevet stadigt sværere at få de unge til at søge fødevareuddannelserne på erhvervsskolerne.

På trods af en politisk ambition om, at 30 procent af en ungdomsårgang skal vælge en erhvervsuddannelse efter folkeskolen, er det kun lykkedes at få tallet op på omkring 20 procent. Samtidig vælger syv ud af 10 elever en gymnasial uddannelse.

“Vi kommer til at mangle knap 100.000 faglærte i 2030, og derfor er vi nødt til at flytte flere unge fra det almene gymnasium til uddannelser, der leder i retning af en erhvervsuddannelse. Derfor har det længe været et ønske fra FødevareDanmark, at adgangskravet til det almene gymnasium bliver hævet, så vi får gjort effektivt op med den skæve fordeling, der er i de unges uddannelsesvalg,” siger Leif Wilson Laustsen.

Tidligere beregninger viser, at ved at hæve adgangskravet til det almene gymnasium fra 5,0 til 6,0 vil det betyde, at over 6.300 elever skal søge en anden uddannelsesmæssig retning. Med regeringens uddannelsesudspil vil mange af dem sandsynligvis søge mod den nye epx-uddannelse og dermed i retning af en erhvervsuddannelse.

“Det er et spændende udspil, der leverer konkrete løsninger på nogle af de udfordringer, som vores medlemmer står over for,” siger Leif Wilson Laustsen.  

Skrevet i: Aktuelt, Forskning og uddannelse, Politik og eksport

Seneste nyt fra redaktionen

Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

Detailhandel og en grosDrikkevarer17. 03. 2026

Mærkevareleverandørerne hylder socialt engagement. I en tid præget af store forandringer og usikkerhed er virksomhedernes sociale engagement vigtigere end nogensinde. Derfor uddelte Mærkevareleverandørerne MLDK-prisen Årets Mærkevareleverandør til en virksomhed, der har gjort en særlig indsats

Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

Detailhandel og en grosDrikkevarer17. 03. 2026

Som den første vinhandler i Danmark er Kjær & Sommerfeldt nu godkendt af WSET i London til at uddanne og eksaminere både private og professionelle i en af verdens mest anerkendte vinuddannelser – de første hold starter i maj. Kjær & Sommerfeldt kan som den første vinhandler i Danmark nu

12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed17. 03. 2026

Det er klogere at satse på billigere frugt og grønt, økologi, skolefrugt og styrket dansk produktion frem for en generel momssænkning, lyder budskabet fra 12 organisationer og virksomheder. Budskabet er led i en landsdækkende aviskampagne. Regeringen har afsat 6 mia. kr. årligt til at sænke

Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 03. 2026

Der er fokus på bæredygtighed, økologi og brugen af sæsonens råvarer, når vinderen af årets Kantinepris skal findes. Nu er der åbent for indstillinger. Kantiner spiller en stadig større rolle i udviklingen af dansk måltidskultur. Hver dag serveres tusindvis af måltider, og bag dem står

Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

FoodserviceTop17. 03. 2026

For tredje gang i træk har Danmark vundet guld ved Bocuse d'Or Europe. Christian Wellendorf og commis Gustav Spurre leverede en historisk præstation i Marseille og tog førstepladsen foran Norge og Italien i en konkurrence med 20 af Europas dygtigste hold. Det er kulminationen på måneder af

Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

EmballageFødevareproduktion12. 03. 2026

For første gang nogensinde er den epokegørende pakkemaskine SEALPAC F6 blevet præsenteret på dansk jord. Danmarkspremieren på maskinen fandt sted på Nemco Packaging Days, som netop er afholdt med et stort antal besøgende fra fødevarevirksomheder i hele landet. Bag præsentationen stod SEALPAC og

Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

Foodservice12. 03. 2026

For tredje år i træk leverer Restaurant Flammen et rekordregnskab og har lagt kursen mod et markant løft på både top- og bundlinje i 2026. Trods stigende fødevarepriser, en generelt urolig branche og en entré på det svenske marked høster den familieejede kæde frugterne af en klar vækststrategi og et

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

AktueltDrikkevarer12. 03. 2026

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori og lancerer PEPSI TREATS ZERO SUGAR – en sukkerfri, dessert-inspireret sodavand, der kombinerer klassisk cola med en mere legende og oplevelsesdrevet tilgang. Pepsi lancerer nu PEPSI TREATS – en ny serie af sukkerfrie sodavand, der kombinerer

FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

AktueltFødevareproduktion12. 03. 2026

Den danske ingrediensproducent FERM FOOD overtager Orklas tidligere pastafabrik i Skovlund pr. 1. april 2026. Overtagelsen giver nye produktionsfaciliteter til at øge leverancerne af fermenterede planteingredienser til fødevareindustrien – drevet af en eksportefterspørgsel, der har udviklet sig

Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 03. 2026

For første gang skal Årets grønne kantinemenu kåres i Danmark. Fire kantiner er nu nomineret og skal dyste i en helt ny cook-off konkurrence, hvor grøntsager og gastronomisk håndværk er i centrum. Hvilken kantine formår at sætte grøntsagerne helt i front uden at gå på kompromis med smag,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

    17.03.2026

  • Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

    17.03.2026

  • 12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

    17.03.2026

  • Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

    17.03.2026

  • Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

    17.03.2026

  • Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

    12.03.2026

  • Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

    12.03.2026

  • Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

    12.03.2026

  • FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

    12.03.2026

  • Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

    12.03.2026

  • Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

    10.03.2026

  • Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

    10.03.2026

  • Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

    10.03.2026

  • Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

    10.03.2026

  • Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

    10.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik