• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Forskning og uddannelseMiljø og sundhedTop05. 12. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Flere og flere springer et måltid over

Forskning og uddannelseMiljø og sundhedTop05. 12. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

De store prisstigninger betyder, at flere og flere nu springer et måltid over, for at spare penge.

Næsten hver tiende dansker må tage drastriske sparetiltag i brug og springe nogle måltider over.

Mad er blevet dyrt – det kan de fleste af os mærke. Næsten 16 procent er prisen på vores fødevarer steget det seneste år, og det sætter vores madvaner under pres.

I en dugfrisk rundspørge fra Madkulturen svarer halvdelen af os, at vores madvaner er blevet påvirket af prisstigningerne. Og blandt de unge mellem 18 og 25 år rammer prisstigningerne endnu flere – her er det to tredjedele, der har ændret vaner.

– Mens huslejen eller ydelsen på flekslånet ligger fast, er indkøb og madlavning håndtag, vi har kan skrue på, når krisen kradser. Det er der nu rigtig mange af os der gør. For nogle er det et spørgsmål om at lave mad på en anden måde, men for andre har det større konsekvenser, siger Judith Kyst, der er direktør i madkulturen.

Madlavning er en krisestrategi

Et af de steder, vi ændrer adfærd, er i supermarkedet, hvor hver femte af os nu køber færre varer end tidligere, næsten halvdelen køber oftere budgetvenlige varer, og mere end hver tredje jagter i højere grad datovarer. Kød er en af de råvarer, der nemt kan sluge en stor del af budgettet. Derfor er hver fjerde af os begyndt at købe mindre af det, mens hver femte oftere køber billigere kød end tidligere, fx ved at udskifte oksekød med svinekød.

Også hjemme i køkkenerne sker der forandringer, viser Madkulturens undersøgelse. Her har 44 procent af os mere fokus på at forhindre madspild og få brugt alle vores rester. Hver fjerde køber mindre takeaway, og en femtedel lavere mere hjemmelavet mad.

– Evnen til at lave vores egen mad er ekstremt vigtig, når krisen kradser. Det er jo rigtigt fornuftigt at spare ved at bruge flere rester, strække kødet eller basere et måltid på spidskål og gode rodfrugter, siger Judith Kyst.

– Men desværre er det langt fra alle, der har rutinen i at lave mad fra bunden og finde gode løsninger i køkkenet. Mange synes, det er svært og generelt bliver vi vandt til at bruge vi kortere og kortere tid i køkkenet. Så bliver det hurtigt de mindre lødige løsninger, vi vælger for at spare, fortsætter hun.

Mange springer måltider over

Mens de fleste håndterer krisen ved at justere på indkøb og madlavning, må næsten hver tiende dansker tage mere drastiske sparetiltag ved at springe nogle måltider over på grund af prisstigningerne. Det svarer til godt 400.000 voksne personer.

Blandt danskere med en husstandsindkomst på under 300.000 kr. er det godt hver sjette der af og til springer måltider over på grund af prisstigninger. Og også enlige er i særlig risiko for at måtte droppe måltider.

– Det opfatter jeg som tegn på, hvad man kan kalde madfattigdom i Danmark. Altså en polarisering af madvanerne, som blandt andet vil give en større ulighed i sundhed. Og den form for ulighed vil desværre kun vokse i en fremtid, hvor flere står til at miste rutinen i køkkenet og færdighederne til at lave mad fra bunden, siger Judith Kyst.

Skrevet i: Forskning og uddannelse, Miljø og sundhed, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Lokale bælgfrugter skaber stærke forbindelser på Book en mark

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed05. 03. 2026

Når lokale producenter og aftagere af økologiske fødevarer mødes til Book en mark torsdag d. 10. marts på Ubberup Konferencegaard, er det ikke kun visitkort, der bliver udvekslet – det kan også være starten på langvarige samarbejder. Det ved familievirksomheden Bælgkompagniet fra Midtsjælland alt

Regnbueørred lagrer mere omega-3 end laks

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed05. 03. 2026

Ny forskning fra Nofima viser markante forskelle mellem opdrætsarter. Regnbueørred kan lagre mere af de sunde omega-3-fedtsyrer i fileten end atlantisk laks. Det viser et nyt studie fra det norske forskningsinstitut Nofima. Resultaterne understreger, at der er væsentlige biologiske forskelle

Ny analyse: Supermarkederne kan afgøre, om Kostrådene bliver til virkelighed

AktueltDetailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed05. 03. 2026

Danskernes kost halter fortsat langt bagefter De officielle Kostråd. Vi spiser for lidt frugt, grønt og bælgfrugter – og for meget kød og søde sager. Samtidig købes 80 procent af vores mad i supermarkedet. Det er udgangspunktet for Tænketanken Frejs nye publikation Kostråd i Kurven, der

Ny pris hylder hverdagsheltene i restaurationsbranchen

AktueltFoodservice05. 03. 2026

I 2026 ser en ny pris dagens lys og giver for første gang medarbejderne en stemme, når gode arbejdsdage skal fejres. Jatak-prisen er en uformel pris, der sætter fokus på de mennesker og arbejdspladser i restaurationsbranchen, der hver dag gør en forskel for trivsel, samarbejde og

Just Eat lukker i Danmark

FoodserviceTop05. 03. 2026

I går meldte madudbringningstjenesten Just Eat ud, at de lukker deres aktiviteter i Danmark. Det var ellers i Danmark, at Just Eat oprindelig blev udviklet og lanceret, men siden har en Hollandsk ejer overtaget virksomheden. Det er snart slut med orange tasker fyldt med mad på cykler, i biler

Tuborg har lanceret særlig øl til folketingsvalget

DrikkevarerPolitik og eksport03. 03. 2026

En idé fra fem studerende får nu Danmarks mest solgte flaskeøl til at ændre udseende. Formålet er at inspirere unge i begyndelsen af 20’erne til at tale med hinanden om politik, da undersøgelser viser, at mange unge har lav demokratisk selvtillid. Skal de store byer have små huslejer, hvorfor

Danmarks ældste kro sat til salg: Tid til generationsskifte

Foodservice03. 03. 2026

Lige nu er der en enestående mulighed for at overtage Bromølle Kro, Danmarks ældste kro og skrive sig ind i kroens lange historie. Udover en glorværdig fortid, byder kroen på en veldrevet forretning med mulighed for at udvide de nuværende 30 hotelværelser. 'Stop, mens legen er god.' Det er

Forum sætter alle sejl for mere dansk frugt og grønt

AktueltFrugt og grøntLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed03. 03. 2026

35 centrale fødevareaktører vil vende krisen for dansk frugt og grønt og bane vejen for en tredobling af produktionen i de kommende årtier. I et nyt forum for dansk frugt grønt koordineres indsatser på tværs af hele værdikæden. I 2025 har medlemmerne af tænketanken Madtanken sat krisen for

Ny måling overrasker: Stort vælgerflertal kræver opgør med svineindustrien

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugPolitik og eksport03. 03. 2026

Et massivt flertal af danskere forlanger langt bedre dyrevelfærd for Danmarks 40 millioner industri-grise, viser ny måling fra YouGov. “Det er ganske overvældende, at mistilliden overfor svineindustrien er så udtalt,” siger World Animal Protection Danmark. En måling fra analyseinstituttet

Prestigefulde diplomer til grønne ildsjæle 

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed03. 03. 2026

28. februar uddelte Det Danske Gastronomiske Akademi hædersdiplomer til en række personer, der har gjort en særlig indsats for gastronomi og smagsoplevelser i Danmark. I år blev diplomerne blandt andet uddelt til Viola Capriola fra Grønt Marked for fødevaresalg, Trine Krebs for gastronomisk

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Lokale bælgfrugter skaber stærke forbindelser på Book en mark

    05.03.2026

  • Regnbueørred lagrer mere omega-3 end laks

    05.03.2026

  • Ny analyse: Supermarkederne kan afgøre, om Kostrådene bliver til virkelighed

    05.03.2026

  • Ny pris hylder hverdagsheltene i restaurationsbranchen

    05.03.2026

  • Just Eat lukker i Danmark

    05.03.2026

  • Tuborg har lanceret særlig øl til folketingsvalget

    03.03.2026

  • Danmarks ældste kro sat til salg: Tid til generationsskifte

    03.03.2026

  • Forum sætter alle sejl for mere dansk frugt og grønt

    03.03.2026

  • Ny måling overrasker: Stort vælgerflertal kræver opgør med svineindustrien

    03.03.2026

  • Prestigefulde diplomer til grønne ildsjæle 

    03.03.2026

  • Ny brancheanalyse fra DRC: Grøn omstilling på restaurantmenuerne drives af faglighed – ikke af pres

    26.02.2026

  • innocent lancerer grøntsagssmoothies med minimum 25% grøntsager

    26.02.2026

  • BKI foods offentliggør bæredygtighedsprogram frem mod 2040

    26.02.2026

  • Ny kostundersøgelse: Kød, mejeri og korn bidrager væsentligt til danskernes ernæring

    26.02.2026

  • Ny undersøgelse: Kantiner og middag med venner giver flere bælgfrugter på tallerkenen

    26.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik