• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFoodservice15. 02. 2024 | Mikkel Bækgaard

Fisketovet opruster med storstilet madunivers

AktueltFoodservice15. 02. 2024 By Mikkel Bækgaard

Det storstilede madunivers, som har fået det mundrette navn KAJEN, vil byde på hele 39 forskellige madkoncepter med alt fra streetfood til casual dining. Projektet, der har været længe undervejs, forventes at åbne i foråret 2024.

Fisketorvet

Shoppingcentret Fisketorvet har siden 2018 arbejdet på det storstilede 6.500 kvadratmeter store madunivers, KAJEN. Nu løftes sløret for nogle af de spisesteder, gæsterne vil kunne se frem til at besøge.

KAJEN, beliggende ved Københavns havnefront, byder på en bred vifte af spisesteder, der tiltrækker madglade mennesker fra alle retninger med smagsindtryk, leveret af restauranter, velkendte food-brands og små lokale madentusiaster. Fra det hurtige og det børnevenlige, over det lette og spicy, til det sunde og plantebaserede fordelt på 6.500 flotte m2 og fire etager.

Foruden velkendte spisesteder som Kung Fu Street Food, Sunset Boulevard og Rosso Pomodoro, gør den gastronomiske iværksætter Torben Klitbo entré på KAJEN med hele fem af sine velkendte madkoncepter, herunder Killer Kebab, samt introducerer et helt nyt dansk koncept ved navn Aquavit.

“Vi er rigtig glade for, udover alle de mange andre stærke koncepter og entreprenører, at vi nu også kan byde Torben Klitbo velkommen til KAJEN med hans velrenommerede madkoncepter, og vi ser frem til at præsentere Aquavit. Det er en stor ære for os at integrere dette skræddersyede danske koncept i KAJENs portefølje,” siger Helle Garcia Korndal, Head of Commercial Management på Fisketorvet, og fortsætter: 

”Vi forventer, at Aquavit, der som KAJEN leder tankerne på vandet og danske traditioner, vil bidrage til en autentisk og hyggelig atmosfære, hvor besøgende kan nyde klassisk dansk mad til rimelige priser, herunder pariserbøf, smørrebrød og måske med en lille snaps til, hvis man er til det.”

En verden af mad på fire etager

Fisketorvets gunstige beliggenhed ved vandet udnyttes fuldt ud med KAJEN, der senere også åbner for adgang til en eksklusiv tagterrasse med panoramaudsigt over havnen.

“Vores mål med KAJEN er at skabe et sted, hvor mad, beliggenhed og atmosfære smelter sammen og opfylder vores gæsters alsidige behov. Bag kulisserne har vi samarbejdet tæt med en masse dygtige kokke og restauratører for at skabe den bedste kombination af madkoncepter på hver etage,” siger Helle Garcia Korndal, og fortsætter: 

”Med den smukke havnefront og de forskellige madoplevelser har KAJEN potentiale til at blive et samlingspunkt for både lokale og turister, samtidig med at det bidrager til områdets udvikling som et pulserende centrum for mad og underholdning.”

Stort set alle lejemål på KAJENs fire etager er udlejet og udelukkende 6 af de totale 39, er stadig i proces. KAJEN vil prioritere bekvemmelighed for besøgende ved at sikre, at alle spisesteder følger centrets åbningstider, så de mange besøgende i centeret kan nyde måltider fra morgen til aften.

Skrevet i: Aktuelt, Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

Modernisering af mejeriprocesser kan reducere udledninger med op til 49 procent

MejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 04. 2026

En ny analyse fra Tetra Pak viser, at mejeriproducenter kan opnå betydelige klima- og effektivitetsgevinster ved at opgradere eksisterende produktionslinjer – uden at skulle investere i helt nye anlæg. Studiet, Dairy Processing Impact Assessment, uafhængigt gennemgået af Carbon Trust, viser at

25 år med marcipan, mennesker og meninger

Konfekture23. 04. 2026

Den 8. maj markerer Odense Marcipans direktør, Niels Søgaard, sit 25-års jubilæum. En markant leder, der gennem et kvart århundrede har sat retningen for virksomheden. For Niels Søgaard har det altid været let at være stolt af Odense Marcipan, som i hans tid på posten er vokset med tre

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 04. 2026

Når supermarkeder vælger den rigtige strategi for overskudsmad, kan de både reducere madspild og forbedre bundlinjen. En analyse fra Københavns Universitet peger på, at det oftest er mere rentabelt at donere madvarer bort frem for at smide dem ud. I mange tilfælde er det direkte en økonomisk

Finalisterne er fundet til DM i alkoholfri øl

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed23. 04. 2026

Når Danmarks bedste alkoholfri øl skal kåres for tredje år i træk i Tivoli den 23. maj, er det med otte bryggerier fra det meste af landet blandt finalisterne. Forleden blindsmagte et panel af professionelle øldommere de i alt 40 indsendte øl, hvorfra de udvalgte de otte finalister, der skal dyste

Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed23. 04. 2026

Aarstiderne Engros flytter til juni ind hos Dagrofa Foodservice. Fordelene for kunderne er, at Aarstiderne Engros fastholder den nære relation til de økologiske producenter, mens Dagrofa Foodservice byder ind med et effektivt logistisk setup og en nyudviklet webshop. Partnerskabet skal sikre, at

Ny undersøgelse: Hver tredje dansker får dårlig samvittighed, når aftensmaden ender som take away

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed21. 04. 2026

Danskerne vil gerne spise sundt og hjemmelavet, men i praksis er det ikke altid det, der sker. En ny undersøgelse fra HelloFresh viser, at hver tredje dansker ofte vælger take away eller færdigretter på trods af, de hellere vil have hjemmelavet aftensmad.  Vi kender det nok alle sammen.

Dansk kaffekomet runder 50 mio. kr. efter fusion og varsler nye opkøb

AktueltDrikkevarer21. 04. 2026

Københavnske ØNSK har efter opkøbet af Damn Good Coffee Company øget omsætningen med over 45 pct. i et år præget af tunge investeringer. Det succesfulde opkøb har givet ledelsen mod på flere opkøb.  Efter et år præget af markant vækst og strategisk konsolidering kan kaffevirksomheden ØNSK

Gårdmejerier imponerer til årets Gourmetprisen

AktueltMejeri21. 04. 2026

Gårdmejerierne Søtofte og Tothaven vandt hver sin kategori ved Mejeriforeningens Gourmetprisen 2026. Søtofte med en cremefraiche 42 pct. og Tothaven med en gedemælksispind med cajeta og kaffe. Øvrige vindere i den årlige dyst på originalitet og gastronomisk kvalitet blev: Gammeldags kærnet smør fra

Scandic omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller

FoodserviceKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed21. 04. 2026

Scandic sætter øget fokus på dyrevelfærd og omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller. Ved årets slutning vil alt gris, der serveres på kædens 27 hoteller i Danmark være frilandsgris med det statslige trehjertede dyrevelfærdsmærke – en væsentlig øgning fra de

Danske kokkeelever vinder nordisk guld

FoodserviceMesser og konferencer21. 04. 2026

Danmark kan kalde sig Nordens bedste, når det gælder kokkeelever. Ved de nordiske mesterskaber for elever sikrede de danske deltagere sig guld i kokkedisciplinen og sølv blandt tjenereleverne Danmark satte et markant aftryk ved årets Nordiske Mesterskaber for Kokke- og Tjenerelever, der blev

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Modernisering af mejeriprocesser kan reducere udledninger med op til 49 procent

    23.04.2026

  • 25 år med marcipan, mennesker og meninger

    23.04.2026

  • Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

    23.04.2026

  • Finalisterne er fundet til DM i alkoholfri øl

    23.04.2026

  • Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne

    23.04.2026

  • Ny undersøgelse: Hver tredje dansker får dårlig samvittighed, når aftensmaden ender som take away

    21.04.2026

  • Dansk kaffekomet runder 50 mio. kr. efter fusion og varsler nye opkøb

    21.04.2026

  • Gårdmejerier imponerer til årets Gourmetprisen

    21.04.2026

  • Scandic omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller

    21.04.2026

  • Danske kokkeelever vinder nordisk guld

    21.04.2026

  • Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

    16.04.2026

  • Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

    16.04.2026

  • Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

    16.04.2026

  • Dessert på menuen i nyt Food&Drink

    16.04.2026

  • 140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

    16.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik