• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Kød, fisk og fjerkræPolitik og eksport08. 04. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Fiskeindustrien klarer sig bedre efter Brexit end forventet

Kød, fisk og fjerkræPolitik og eksport08. 04. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen

Nye beregninger fra Københavns Universitet viser, at Storbritanniens udtræden af EU får mindre konsekvenser for fiskeindustrien og engroshandlen end frygtet. I værste fald betyder Brexit et fald i omsætningen på mellem 2,5 og 4,6 procent.

Der har været mange spekulationer om, hvordan den langtrukne skilsmisse mellem Storbritannien og EU ville påvirke den danske fiskeindustri. Indtil sidste år fangede de danske fiskere nemlig omkring en tredjedel af deres fangster i britisk farvand, som det frygtedes, at de efter Brexit ville have mindre adgang til.

Men nye beregninger foretaget af økonomer fra Institut for Fødevare- og Ressourceøkonomi, for Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri viser, at Brexit-aftalen ikke kommer til at ramme fiskeindustrien lige så hårdt, som man kunne have frygtet.

Ifølge beregningerne står den samlede danske fiskeindustri og engroshandel til at miste maksimalt cirka to procent af sin årlige omsætning som følge af told. Omsætningen forventes yderligere reduceret med mellem 0,5 og 2,6 % på grund af faldende råvareforsyning fra de danske fiskere – det vil sige færre fisk at fange. Nedgangen kan dog reduceres betragteligt, hvis der eksporteres mere til andre lande.

– I dag er det stort set kun kvoterne på sild og makrel, som udnyttes med hundrede procent. De øvrige kvoter, der reduceres i Brexit-aftalen, udnyttes kun delvist. Det betyder, at de fisk der mistes på grund af reducerede kvoter til dels kan indhentes ved at udnytte dem bedre og eksportere dem til andre lande i EU,” forklarer økonom og lektor Max Nielsen fra Institut for Fødevare- og Ressourceøkonomi ved Københavns Universitet.

Så selvom de danske fiskeres kvoter, der indgår i Brexit-aftalen, reduceres med samlet set 9 procent, er der stadig fisk at hente for de fleste arter, hvis altså de nuværende kvoter udnyttes.

Told rammer rejerne
Selvom de overordnede beregninger viser, at fiskeindustrien som helhed ser ud til at slippe med en mindre nedgang i omsætning, så kommer den nye Brexit aftale til at ramme handlen med rejer særligt hårdt. Danmark eksporterer nemlig 7000 tons rejer til en værdi af 509 millioner kroner til Storbritannien hvert år, og dem skal der fremover betales told af.

– Danmark importerer en hel del rejer fra Grønland, som eksporteres direkte videre til Storbritannien. Og det betyder ifølge den nye aftale, at der skal told på, fordi Grønland er et tredjeland uden for EU, siger Max Nielsen.

Tolden går ikke ud over dåsemakrel, fersk torsk, fersk makrel, muslinger i hermetisk lukkede pakninger og fiskemel, som udgør en samlet værdi på 366 millioner kroner, svarende til 24 % af eksporten til Storbritannien.

Ifølge de nye beregninger kan i alt et sted mellem 148 og 271 fuldtidsansatte i fiskeindustrien og engroshandlen også risikere at miste deres job. Det er dog ud fra et worst case-scenarie.

– Det er et maksimumskøn, som realistisk forventes at blive lavere. Bl.a. fordi de varer, som ikke længere eksporteres til Storbritannien, på grund af told, formentlig kan sælges andre steder. Faldet i omsætning bliver dermed mindre, slutter Max Nielsen.

Skrevet i: Kød, fisk og fjerkræ, Politik og eksport

Seneste nyt fra redaktionen

Økologisk Landsforening: Alle køer skal have adgang til græs og åben himmel

Kød, fisk og fjerkræMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 04. 2026

Mens danskerne i weekenden fejrede Økodag sammen med de økologiske køer, må mange andre køer blive inde i stalden. Det vil Økologisk Landsforening have lavet om med en lov, der sikrer alle køer adgang til græs og åben himmel. I søndags var der Økodag på 39 økologiske gårde rundt om i landet,

Danish Crown henter international profil som ny produktionsdirektør

Kød, fisk og fjerkræ14. 04. 2026

Danish Crown styrker ledelsesholdet med en ny international profil. Den 4. maj 2026 tiltræder Gary Noble som produktionsdirektør med ansvar for alle forædlingsfabrikkerne i Danish Crown Foods. Gary Noble er brite og har mange års global erfaring som leder inden for drift og produktion. Han har

International baristakonkurrence kommer til Danmark

AktueltDrikkevarer14. 04. 2026

Lavazza internationale Barista Challenge kommer til Danmark og giver for første gang professionelle baristaer mulighed for at konkurrere om en plads i den globale finale i Torino. Her venter både international anerkendelse og chancen for at vinde et eksklusivt udviklingsforløb på Lavazza

Tre nominerede kæmper om Økoprisen 2026

AktueltMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 04. 2026

Nu sætter Økologisk Landsforening navn på de tre nominerede til Økoprisen 2026, der uddeles den 22. maj på Madens Folkemøde. Det bliver Jakob Ørstrup, Liselotte Kira Gregers Andersen eller Rikke Grønning, der vinder Økoprisen 2026. Det står klart, efter Økologisk Landsforenings udvalg for

Just eat stopper i Danmark 30. April

FoodserviceTop14. 04. 2026

Just Eat meddeler om ophør af driften i Danmark den 30. april. Alle kunder tilbydes at overgå til Uber Eats. Efter deres udmelding i marts om at virksomheden lukker sine aktiviteter i Danmark, har Just Eat bekræftet, at de indstiller driften i Danmark den 30. april 2026. Dette afsluttende

Kjær & Sommerfeldt halverer CO₂-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

Detailhandel og en grosDrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 04. 2026

Danmarks ældste vinhandel offentliggør ESG-rapport for 2025 med markante klimaresultater, rekordhøj medarbejdertrivsel og ambitiøse mål for hele værdikæden. Kjær & Sommerfeldt har reduceret sine egne CO₂e-udledninger med ca. 50% siden 2021 og lancerer i 2026 en ny beregningsmodel, der skal

Fremgang i Dagrofa Foodservice: 2025-regnskab viser stigende omsætning og højere driftsresultat

Detailhandel og en grosFoodservice09. 04. 2026

En af landets største totalleverandører til professionelle køkkener – Dagrofa Foodservice – løfter omsætningen markant med 182 mio. kroner i 2025. Virksomheden har haft kundetilgang i flere forretningsben og forbedrer også resultatet af den primære drift. ”Det er virkelig tilfredsstillende at

Priserne presser – men sundhed og samvittighed fylder mere i nordisk madvalg

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 04. 2026

En ny rapport fra YouGov viser, at nordiske forbrugere i stigende grad balancerer mellem pris, sundhed og bæredygtighed, når de handler ind. Og selv om stigende priser påvirker adfærden, er det langt fra det eneste, der styrer, hvad vi lægger i kurven. Siden 2007 har YouGov fulgt udviklingen i

Økodag 2026: Det er ved at være sidste udkald, hvis man skal sikre sig billet til dansende køer på græs på søndag 12. april

AktueltLandbrugMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 04. 2026

Økodag er en stor chance for at opleve økologi og køer ved selvsyn. Forbrugere i Hovedstaden køber mest økologi, men er usikre på reglerne for økologiske køer på græs. Det viser en undersøgelse fra Mejeriforeningen i anledningen af Økodag 2026 på søndag 12. april. På søndag 12. april er det

Rynkeby vil løfte hel kategori med juice fra eget frugtpresseri

DrikkevarerTop09. 04. 2026

Med et nyt subbrand, Frugtfrisk, sætter Rynkeby Foods sit frugtpresseri i Ringe i spil i en ny kategori og introducerer dermed en forbedret smag og kvalitet til kolonialhylderne. Juiceproducenten Rynkeby Foods har siden 2018 selv presset en del frugter og grøntsager på sit frugtpresseri i Ringe

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Sikr dit eksemplar nu

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Økologisk Landsforening: Alle køer skal have adgang til græs og åben himmel

    14.04.2026

  • Danish Crown henter international profil som ny produktionsdirektør

    14.04.2026

  • International baristakonkurrence kommer til Danmark

    14.04.2026

  • Tre nominerede kæmper om Økoprisen 2026

    14.04.2026

  • Just eat stopper i Danmark 30. April

    14.04.2026

  • Kjær & Sommerfeldt halverer CO₂-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

    09.04.2026

  • Fremgang i Dagrofa Foodservice: 2025-regnskab viser stigende omsætning og højere driftsresultat

    09.04.2026

  • Priserne presser – men sundhed og samvittighed fylder mere i nordisk madvalg

    09.04.2026

  • Økodag 2026: Det er ved at være sidste udkald, hvis man skal sikre sig billet til dansende køer på græs på søndag 12. april

    09.04.2026

  • Rynkeby vil løfte hel kategori med juice fra eget frugtpresseri

    09.04.2026

  • Seafood Festival vender tilbage: Ti dage med fisk og skaldyr i hele Danmark

    07.04.2026

  • Hypet energi-brand skifter distributør

    07.04.2026

  • Nu kan danskerne få fingrene i prisbelønnet is

    07.04.2026

  • Plantebaserede fødevarer skal have forbedret holdbarhed

    07.04.2026

  • Stigende råvarepriser får storkøkkener og kantiner til at kigge mod planteingredienser

    07.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik