• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Messer og konferencerRåvarer og ingredienser02. 12. 2019 | Peter Friis

Fi Europe & Ni vender tilbage til Paris

Messer og konferencerRåvarer og ingredienser02. 12. 2019 By Peter Friis

33 år efter starten melder Europas førende messe for ingredienser om fortsat vækst, når den afholdes fra 3. til 5. december i Paris.

Det handler om fødevareingredienser, når udstillingscentret Paris Nord Villepinte danner rammen om Fi Europe & Ni fra 3. til 5. december. De besøgende fagfolk loves et bredt spektrum af produkter, koncepter og innovationer fra både etablerede virksomheder og lovende nye virksomheder.
Siden lanceringen i 1986 er Fi Europe blevet den førende messe på området i Europa og det forventes, at mindst 27.000 fagfolk vil besøge messen i Paris i år. Fra 2020 vil arrangementet fusionere med Hi for at skabe en fødevareingrediensmesse, der dækker alle typer af fødevarer.

Større end nogensinde
På et udstillingsområde med mere end 80.000 kvadratmeter vil de toneangivende virksomheder inden for ingredienser give deres bud på fremtidens fødevarer. Nøgleordene for dette års arrangement er blandt andet Clean-Label, sunde og funktionelle fødevarer samt plantebaserede alternativer.
Godt 1.700 udstillere fra 135 lande har meldt deres ankomst, hvilket repræsenterer en enorm vækst siden den spæde start for 33 år siden. Samtidigt er messen ændret fra at være en klassisk handelsmesse til en skræddersyet mulighed for informationssøgning for den globale fødevareindustri.
Blandt de mange temaer i år kan nævnes præsentationer om branchens trends fra førende aktører samt indlæg om fødevarekvalitet og -sikkerhed og den nyeste udvikling inden for plantebaserede fødevarer. Desuden gennemføres talrige madlavningsshows, smagsprøver, paneldiskussioner og guidede ture.
Som altid gennemføres en konference sideløbende med udstillingen, hvor mange af verdens eksperter inden for ingredienser fortæller om aktuelle og fremtidige muligheder for fødevareindustrien.

Den grønne forbruger er i fokus
Den såkaldt grønne forbruger fylder meget i dagens fødevareindustri. Dette sætter også sit præg på messen i Paris. Da flere og flere virksomheder fokuserer på naturlige ingredienser og økologisk herkomst, har udstillingsarrangøren mere end fordoblet størrelsen af eventets økologiske pavillon. Desuden er området med de naturlige ingredienser vokset med mere end 50 procent siden forrige messe, hvor området ellers meldte om en fordobling af arealet.
Mere end 100 virksomheder deltager således i den del af messen, der omhandler ”Natural Ingredients”, området suppleres af den økologiske pavillon med over 50 udstillere, der giver et glimrende overblik over mangfoldighed af de økologiske muligheder og alternativer.
Udover de mange udstillede løsninger vil der være en bred vifte af information om naturlige og økologiske emner. Den stigende forbrugerefterspørgsel efter bæredygtighed bliver debatteret bredt. Lige fra ønsket om ansvarlig produktion over madspild til miljøvenlige emballageløsninger er på programmet.

Hvad er egentlig naturligt?
På messen vil der også være indlæg, der går tæt på de såkaldt naturlige fødevarer, der ikke kan defineres entydigt i modsætning til eksempelvis de økologiske produkter. Der foreligger ganske enkelt ikke en nøjagtig definition, men det forhindrer ikke, at der er voksende marked for naturlige alternativer.
De såkaldt naturlige fødevarer omfatter typisk produkter, der meldes fri for kunstige tilsætningsstoffer, farvestoffer og smagsvarianter samt minimalt forarbejdede fødevarer og drikkevarer. Mange medtager også GMO-frie løsninger.
Uanset om man finder definitionen af de naturlige fødevarer for korrekt eller ej, taler analytikerne om et marked, der er mere end fordoblet det seneste år og som i dag indkøbes af mere end hver fjerne europæiske forbruger i større eller mindre grad.
Messedirektøren Julien Bonvallet bemærker, at de første udstillere vovede sig ind i arenaen med deres naturlige alternativer for omkring 20 år siden.
– På det tidspunkt handlede det primært om farver og smag, men det var allerede dengang tydeligt, at dette var en stor trend, hvorfor vi tidligt skabte specialiserede zoner på messen og i 2007 tilføjede vi officielt en integreret naturingrediensudstilling til Fi-Europe, der siden da har fået tilnavnet Ni. Nu kan vi med rette sige, at for næsten enhver udfordring, fødevareindustrien står overfor, kan man ved et besøg i Paris se både de klassiske og de naturlige løsninger.
Læs mere om messen i Paris på http://www.figlobal.com/fieurope.

Skrevet i: Messer og konferencer, Råvarer og ingredienser

Seneste nyt fra redaktionen

Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker

FoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 08. 2026

Som en del af bæredygtighedsprogrammet ’Grobund for mere’ investerer Dagrofa Foodservice i solcelleanlæg på 21 Cash & Carry-butikker. Når alle anlæg er i drift, forventes de samlet at producere ca. 1,5 mio. kWh om året svarende til omkring 25 % af butikkernes strømforbrug. Hos Dagrofa

Efter ti kødfri år: Holdet bag Ark åbner Torvehallernes nye izakaya

Foodservice13. 08. 2026

Holdet bag restauranterne Ark, Beyla og Lupa, samt medejere af Funga Farm, hvoraf to af restauranterne har fået Michelin Green Star for deres plantebaserede køkken, tager nu et skridt, som få så komme i år: De åbner en japansk-inspireret izakaya, deres første koncept, der ikke er fuldt

Dansk kok skal kæmpe om titlen som verdens bedste paellakok i Valencia

AktueltFoodservice13. 08. 2026

Jimmy Holm fra Aarhus repræsenterer Danmark, når 12 kokke fra tre kontinenter mødes 20. september til World Paella Day Cup 2026 i Valencia, hvor paellaen oprindeligt kommer fra. Den danske kok har tidligere arbejdet på blandt andet El Bulli og El Celler de Can Roca i Spanien og kvalificerede sig til

DS Smith: Nye emballageregler er godt nyt

AktueltEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 08. 2026

EU’s nye emballageforordning trådte i kraft i går, 12. august. Det betyder nye krav til blandt andet dokumentation, genbrugssystemer og producentansvar for virksomheder, der producerer, importerer eller sælger emballerede produkter i EU. Hos emballagevirksomheden DS Smith ser man de nye regler som

Trends, der tegner fødevaremarkedet i 2026

Messer og konferencerTop13. 08. 2026

Sundhed skal kunne mærkes, måltiderne bliver mere fleksible, og forbrugerne vil have både kvalitet og bæredygtighed uden at betale for meget. En ny trendrapport fra SIAL Paris peger på nogle af de tendenser, der lige nu er med til at forme det globale fødevaremarked. Hvad og hvordan spiser vi i

Ét kølerum til hele Danmark: Nu vil nemlig.com forklare, hvorfor levering ikke gør dagligvarerne dyrere

Detailhandel og en grosMarkedsføring11. 08. 2026

De fleste tænker på varevognen. Nemlig.com peger på, at den største forskel ligger længe før varerne kommer ud at køre. Når danskerne tænker på online dagligvarer, handler det ofte om levering. Men ifølge online-supermarkedet nemlig er leveringen kun den sidste del af en langt større historie.

Madland Madsystemskole bliver landsdækkende

FødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Efter fyldte huse sidste år i København og Aarhus, kan unge, madprofessionelle og andre nysgerrige nu også deltage i en åben, demokratisk og madpolitisk eftermiddagsskole på Fyn og i Roskilde. Her kan de lære om grøn madkultur, europæisk landbrugspolitik, madsystemforandring og regenerative have. De

Vegetarisk Forening opruster på sundhedsområdet og styrker ledelsen

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Der er et stort behov for saglig og korrekt information om plantebaseret kost og ernæring, lyder det fra DVF’s nye sundhedschef. Hun drømmer om en fremtid, hvor “sund mad bliver forbundet med glæde og velsmag”. Den 44-årige Katrine Ejlerskov skal fremover stå i spidsen for Dansk Vegetarisk

Søbogaard fylder 50 år

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Søbogaard fylder 50 år – og fejrer det med øko-fest, hemmelig gæst og fest og farver. I 1976 begyndte Søbogaard sin rejse med økologi, råvarer og en god portion stædighed. Nu, 50 år senere, inviterer Søbogaard til jubilæumsfest på Voldsgårdvej 36 i Herning den 14. august 2026 – og det bliver

Nemco: Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

EmballageMiljø og sundhedTop11. 08. 2026

Ansvaret for at overholde PFAS-grænseværdier flyttes fra emballageleverandører til fødevareproducenter. Det vil medføre medføre to generelle ændringer for danske fødevarevirksomheder, forklarer Nemco, der er nordisk leverandør af udstyr og emballage til fødevareindustrien. På onsdag den 12.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker

    13.08.2026

  • Efter ti kødfri år: Holdet bag Ark åbner Torvehallernes nye izakaya

    13.08.2026

  • Dansk kok skal kæmpe om titlen som verdens bedste paellakok i Valencia

    13.08.2026

  • DS Smith: Nye emballageregler er godt nyt

    13.08.2026

  • Trends, der tegner fødevaremarkedet i 2026

    13.08.2026

  • Ét kølerum til hele Danmark: Nu vil nemlig.com forklare, hvorfor levering ikke gør dagligvarerne dyrere

    11.08.2026

  • Madland Madsystemskole bliver landsdækkende

    11.08.2026

  • Vegetarisk Forening opruster på sundhedsområdet og styrker ledelsen

    11.08.2026

  • Søbogaard fylder 50 år

    11.08.2026

  • Nemco: Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

    11.08.2026

  • ‘Madscenen – for professionelle’ vender tilbage med over 140 udstillere og kulinarisk inspiration

    06.08.2026

  • Coca-Cola får nyt look

    06.08.2026

  • Biogan fylder 30 år og får ny generation ved roret

    06.08.2026

  • Ny medlemsapp vil samle Københavns restaurationsbranche

    06.08.2026

  • Smag og lyst afgør de unges frokostvalg ved skolestart

    06.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}