• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Messer og konferencerRåvarer og ingredienser02. 12. 2019 | Peter Friis

Fi Europe & Ni vender tilbage til Paris

Messer og konferencerRåvarer og ingredienser02. 12. 2019 By Peter Friis

33 år efter starten melder Europas førende messe for ingredienser om fortsat vækst, når den afholdes fra 3. til 5. december i Paris.

Det handler om fødevareingredienser, når udstillingscentret Paris Nord Villepinte danner rammen om Fi Europe & Ni fra 3. til 5. december. De besøgende fagfolk loves et bredt spektrum af produkter, koncepter og innovationer fra både etablerede virksomheder og lovende nye virksomheder.
Siden lanceringen i 1986 er Fi Europe blevet den førende messe på området i Europa og det forventes, at mindst 27.000 fagfolk vil besøge messen i Paris i år. Fra 2020 vil arrangementet fusionere med Hi for at skabe en fødevareingrediensmesse, der dækker alle typer af fødevarer.

Større end nogensinde
På et udstillingsområde med mere end 80.000 kvadratmeter vil de toneangivende virksomheder inden for ingredienser give deres bud på fremtidens fødevarer. Nøgleordene for dette års arrangement er blandt andet Clean-Label, sunde og funktionelle fødevarer samt plantebaserede alternativer.
Godt 1.700 udstillere fra 135 lande har meldt deres ankomst, hvilket repræsenterer en enorm vækst siden den spæde start for 33 år siden. Samtidigt er messen ændret fra at være en klassisk handelsmesse til en skræddersyet mulighed for informationssøgning for den globale fødevareindustri.
Blandt de mange temaer i år kan nævnes præsentationer om branchens trends fra førende aktører samt indlæg om fødevarekvalitet og -sikkerhed og den nyeste udvikling inden for plantebaserede fødevarer. Desuden gennemføres talrige madlavningsshows, smagsprøver, paneldiskussioner og guidede ture.
Som altid gennemføres en konference sideløbende med udstillingen, hvor mange af verdens eksperter inden for ingredienser fortæller om aktuelle og fremtidige muligheder for fødevareindustrien.

Den grønne forbruger er i fokus
Den såkaldt grønne forbruger fylder meget i dagens fødevareindustri. Dette sætter også sit præg på messen i Paris. Da flere og flere virksomheder fokuserer på naturlige ingredienser og økologisk herkomst, har udstillingsarrangøren mere end fordoblet størrelsen af eventets økologiske pavillon. Desuden er området med de naturlige ingredienser vokset med mere end 50 procent siden forrige messe, hvor området ellers meldte om en fordobling af arealet.
Mere end 100 virksomheder deltager således i den del af messen, der omhandler ”Natural Ingredients”, området suppleres af den økologiske pavillon med over 50 udstillere, der giver et glimrende overblik over mangfoldighed af de økologiske muligheder og alternativer.
Udover de mange udstillede løsninger vil der være en bred vifte af information om naturlige og økologiske emner. Den stigende forbrugerefterspørgsel efter bæredygtighed bliver debatteret bredt. Lige fra ønsket om ansvarlig produktion over madspild til miljøvenlige emballageløsninger er på programmet.

Hvad er egentlig naturligt?
På messen vil der også være indlæg, der går tæt på de såkaldt naturlige fødevarer, der ikke kan defineres entydigt i modsætning til eksempelvis de økologiske produkter. Der foreligger ganske enkelt ikke en nøjagtig definition, men det forhindrer ikke, at der er voksende marked for naturlige alternativer.
De såkaldt naturlige fødevarer omfatter typisk produkter, der meldes fri for kunstige tilsætningsstoffer, farvestoffer og smagsvarianter samt minimalt forarbejdede fødevarer og drikkevarer. Mange medtager også GMO-frie løsninger.
Uanset om man finder definitionen af de naturlige fødevarer for korrekt eller ej, taler analytikerne om et marked, der er mere end fordoblet det seneste år og som i dag indkøbes af mere end hver fjerne europæiske forbruger i større eller mindre grad.
Messedirektøren Julien Bonvallet bemærker, at de første udstillere vovede sig ind i arenaen med deres naturlige alternativer for omkring 20 år siden.
– På det tidspunkt handlede det primært om farver og smag, men det var allerede dengang tydeligt, at dette var en stor trend, hvorfor vi tidligt skabte specialiserede zoner på messen og i 2007 tilføjede vi officielt en integreret naturingrediensudstilling til Fi-Europe, der siden da har fået tilnavnet Ni. Nu kan vi med rette sige, at for næsten enhver udfordring, fødevareindustrien står overfor, kan man ved et besøg i Paris se både de klassiske og de naturlige løsninger.
Læs mere om messen i Paris på http://www.figlobal.com/fieurope.

Skrevet i: Messer og konferencer, Råvarer og ingredienser

Seneste nyt fra redaktionen

Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

DrikkevarerFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

Restauranter, hoteller og erhvervskunder kan nu se det estimerede klimaaftryk på mere end 5.000 vine, spiritus, øl og vand. Kjær & Sommerfeldt lancerer en Scope 3-model, der gør CO₂e-data tilgængelige direkte i virksomhedens sortiment på et langt mere detaljeret grundlag end tidligere. Modellen

Danske partnerskaber øger økologiudvalget

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

Fagfolk fra svenske detailbutikker får inspiration til en partnerskabsmodel, som har været med til at gøre Danmarks marked for økologi tre gange større end i Sverige. Ifølge Økologisk Landsforening er modellen en vigtig inspirationsvej for andre økologimarkeder i Europa. Ti forskellige typer af

Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

AktueltBrød og kagerForskning og uddannelseMiljø og sundhed16. 06. 2026

Mange børn og unge har så kort tid til at spise frokost, at det kan gå ud over både måltidet og de sunde valg. Fuldkorn og rugbrød er under pres blandt unge danskere. Ændrede måltidsvaner udfordrer både måltidets rolle og traditionelle fødevarer som rugbrød. Samtidig mangler mange børn og unge

Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

DrikkevarerMejeriMesser og konferencer16. 06. 2026

Med konceptet World of Beer samler FoodTech bryggerier, teknologileverandører, eksperter og andre aktører fra fødevareindustrien. De besøgende blandt andet se frem til at blive klogere på, hvordan de rette sammensætninger kan løfte både øl og oste til nye niveauer. FoodTech finder sted i MCH

’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

FoodserviceFødevareproduktionPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

FN’s Fødevareprogram (World Food Programme/WFP) har udnævnt kokken Rasmus Munk til organisationens nyeste ‘Goodwill Ambassador’. Munk, der står bag restaurant Alchemist og innovationscenteret Spora i København, bliver samtidig WFP’s første nordiske ambassadør. Som den kreative og kulinariske

Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

Fødevareproduktion11. 06. 2026

Ny medlemskategori skal give tangproducenter større adgang til DAPO og styrke organisationens repræsentation af et akvakulturerhverv i udvikling. Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) udvider nu organisationens medlemsstruktur med en ny medlemskategori målrettet tangproducenter. Den nye

Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

AktueltDrikkevarer11. 06. 2026

RosenHill Spirits i Stenløse lancerer en serie rom, udviklet med afsæt i traditionel caribisk rom og modning på dansk eg. Efter mere end ti års arbejde med at undersøge, hvordan hvid rom udvikler sig ved modning på dansk eg, lancerer RosenHill Spirits nu sine første produkter. Når caribisk

Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

Emballage11. 06. 2026

Tetra Pak har reduceret sine drivhusgasudledninger på tværs af værdikæden med 34 procent siden 2019 og er dermed godt på vej mod selskabets klimamål for 2030. Det fremgår af emballage- og fødevareteknologivirksomhedens nye bæredygtighedsrapport for 2025. Ifølge rapporten har virksomheden i

Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

AktueltFoodservice11. 06. 2026

Familievirksomheden Restaurant Flammen markerer en historisk milepæl, når kædens restaurant nummer 20 i Danmark åbner den 18. juni. En rejse, der er blevet mulig takket være millioner af gæster, 1.000 medarbejdere og en stærk tro på at skabe gode gæsteoplevelser. Da familien Rosenfeldt Sunddal

Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

FoodserviceTop11. 06. 2026

Noma genåbner den 5. august, selvom planen ellers har været, at restauranten skulle bevæge sig væk fra den klassiske restaurantdrift og i højere grad fokusere på forskning, produktudvikling og internationale pop-up-projekter. Det oplyser Noma i en meddelelse onsdag. Genåbningen markerer

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

    16.06.2026

  • Danske partnerskaber øger økologiudvalget

    16.06.2026

  • Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

    16.06.2026

  • Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

    16.06.2026

  • ’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

    16.06.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

    11.06.2026

  • Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

    11.06.2026

  • Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

    11.06.2026

  • Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

    11.06.2026

  • Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

    11.06.2026

  • Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

    09.06.2026

  • Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

    09.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    09.06.2026

  • Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

    09.06.2026

  • Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

    09.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik