• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Messer og konferencerRåvarer og ingredienser02. 12. 2019 | Peter Friis

Fi Europe & Ni vender tilbage til Paris

Messer og konferencerRåvarer og ingredienser02. 12. 2019 | Peter Friis

33 år efter starten melder Europas førende messe for ingredienser om fortsat vækst, når den afholdes fra 3. til 5. december i Paris.

Det handler om fødevareingredienser, når udstillingscentret Paris Nord Villepinte danner rammen om Fi Europe & Ni fra 3. til 5. december. De besøgende fagfolk loves et bredt spektrum af produkter, koncepter og innovationer fra både etablerede virksomheder og lovende nye virksomheder.
Siden lanceringen i 1986 er Fi Europe blevet den førende messe på området i Europa og det forventes, at mindst 27.000 fagfolk vil besøge messen i Paris i år. Fra 2020 vil arrangementet fusionere med Hi for at skabe en fødevareingrediensmesse, der dækker alle typer af fødevarer.

Større end nogensinde
På et udstillingsområde med mere end 80.000 kvadratmeter vil de toneangivende virksomheder inden for ingredienser give deres bud på fremtidens fødevarer. Nøgleordene for dette års arrangement er blandt andet Clean-Label, sunde og funktionelle fødevarer samt plantebaserede alternativer.
Godt 1.700 udstillere fra 135 lande har meldt deres ankomst, hvilket repræsenterer en enorm vækst siden den spæde start for 33 år siden. Samtidigt er messen ændret fra at være en klassisk handelsmesse til en skræddersyet mulighed for informationssøgning for den globale fødevareindustri.
Blandt de mange temaer i år kan nævnes præsentationer om branchens trends fra førende aktører samt indlæg om fødevarekvalitet og -sikkerhed og den nyeste udvikling inden for plantebaserede fødevarer. Desuden gennemføres talrige madlavningsshows, smagsprøver, paneldiskussioner og guidede ture.
Som altid gennemføres en konference sideløbende med udstillingen, hvor mange af verdens eksperter inden for ingredienser fortæller om aktuelle og fremtidige muligheder for fødevareindustrien.

Den grønne forbruger er i fokus
Den såkaldt grønne forbruger fylder meget i dagens fødevareindustri. Dette sætter også sit præg på messen i Paris. Da flere og flere virksomheder fokuserer på naturlige ingredienser og økologisk herkomst, har udstillingsarrangøren mere end fordoblet størrelsen af eventets økologiske pavillon. Desuden er området med de naturlige ingredienser vokset med mere end 50 procent siden forrige messe, hvor området ellers meldte om en fordobling af arealet.
Mere end 100 virksomheder deltager således i den del af messen, der omhandler ”Natural Ingredients”, området suppleres af den økologiske pavillon med over 50 udstillere, der giver et glimrende overblik over mangfoldighed af de økologiske muligheder og alternativer.
Udover de mange udstillede løsninger vil der være en bred vifte af information om naturlige og økologiske emner. Den stigende forbrugerefterspørgsel efter bæredygtighed bliver debatteret bredt. Lige fra ønsket om ansvarlig produktion over madspild til miljøvenlige emballageløsninger er på programmet.

Hvad er egentlig naturligt?
På messen vil der også være indlæg, der går tæt på de såkaldt naturlige fødevarer, der ikke kan defineres entydigt i modsætning til eksempelvis de økologiske produkter. Der foreligger ganske enkelt ikke en nøjagtig definition, men det forhindrer ikke, at der er voksende marked for naturlige alternativer.
De såkaldt naturlige fødevarer omfatter typisk produkter, der meldes fri for kunstige tilsætningsstoffer, farvestoffer og smagsvarianter samt minimalt forarbejdede fødevarer og drikkevarer. Mange medtager også GMO-frie løsninger.
Uanset om man finder definitionen af de naturlige fødevarer for korrekt eller ej, taler analytikerne om et marked, der er mere end fordoblet det seneste år og som i dag indkøbes af mere end hver fjerne europæiske forbruger i større eller mindre grad.
Messedirektøren Julien Bonvallet bemærker, at de første udstillere vovede sig ind i arenaen med deres naturlige alternativer for omkring 20 år siden.
– På det tidspunkt handlede det primært om farver og smag, men det var allerede dengang tydeligt, at dette var en stor trend, hvorfor vi tidligt skabte specialiserede zoner på messen og i 2007 tilføjede vi officielt en integreret naturingrediensudstilling til Fi-Europe, der siden da har fået tilnavnet Ni. Nu kan vi med rette sige, at for næsten enhver udfordring, fødevareindustrien står overfor, kan man ved et besøg i Paris se både de klassiske og de naturlige løsninger.
Læs mere om messen i Paris på http://www.figlobal.com/fieurope.

Skrevet i: Messer og konferencer, Råvarer og ingredienser

Seneste nyt fra redaktionen

Ny restaurant vil løfte dansk aftensmad ind i Michelin-guiden

Foodservice05. 11. 2026

Madkastellet åbner Madam Mangor på Axeltorv den 18. november. Her skal forloren hare, stegt flæsk og gammeldags oksesteg serveres med klassisk værtskab og et vinkort med mere end 400 referencer. Klassisk dansk aftensmad skal have en mere ambitiøs plads på restaurantscenen. Det er målet for

Bagerfamilien bag Ejvinds er i finalen til Årets Temapris

Brød og kager05. 11. 2026

Investeringer i nye koncepter og digitale salgskanaler har sendt den familieejede bager- og fødevarevirksomhed Ejvinds videre til landsfinalen i Årets Temapris 2026. Under coronapandemien blev cookies en vej til nye kunder, og i dag sælger virksomheden til flere europæiske lande via

Københavns Slagterlaug fylder 575 år

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræ05. 11. 2026

Byens slagtere var organiseret 41 år før Columbus nåede Amerika. Nu fejrer Københavns Slagterlaug jubilæum med fokus på et håndværk, der ifølge oldermanden fortsat udvikler sig og tiltrækker nysgerrige kunder. Fra middelalderens slagterboder til nutidens specialbutikker. Københavns

Julen er i gang: Food&Drinks julenummer er på gaden

AktueltFoodservice05. 11. 2026

Der er fokus på juleøl og nyheder til julemenuerne i Food&Drinks julenummer, der nu er på gaden. Alt er dog ikke kun jul, for vi er fx også på besøg på Hideaway Vingård på Fejø. I bladet ser vi på, hvad julen byder på at nyt, ligesom vi tager et kig på, hvordan humlesmagen har sneget sig

Alchemist kåret til verdens tredjebedste restaurant – tre danske i top 50

FoodserviceTop05. 11. 2026

Alchemist rykker op som nummer tre på årets liste over verdens bedste restauranter. Kadeau tager årets største spring til en ottendeplads, mens Jordnær vender tilbage i top 50. Spanske Asador Etxebarri løber med førstepladsen. Danmark har to restauranter blandt verdens ti bedste og tre i top

Gustav fylder 80 og møder stadig på arbejde hver mandag

Foodservice03. 11. 2026

Den tidligere købmand Gustav Krogh har én fast arbejdsdag om ugen hos Dagrofa Foodservice i Aarhus. Det er en dag, han ser frem til hele ugen. Mandag er ugens højdepunkt for Gustav Krogh. Her møder han ind i Dagrofa Foodservices Cash & Carry-butik i Aarhus, hvor han hjælper med at holde

Bekvemmelighed trumfer pris i danskernes madvalg

Detailhandel og en grosFoodservice03. 11. 2026

De stigende fødevarepriser har sat madbudgettet i fokus. Men når danskerne vælger enklere måltider til sig selv, er det især for at gøre madlavningen hurtig og nem. Det nævnes mere end dobbelt så ofte som prisen som den vigtigste grund, viser en YouGov-undersøgelse for HelloFresh. Fødevarepriserne

Comeback kid vinder prisen ”Kokkenes Kok 2025”

AktueltFoodservice03. 11. 2026

Kokkene har talt: Allan Schultz er kåret som Kokkenes Kok 2025 – en af de mest prestigefulde priser i dansk gastronomi. Prisen gives til en kok, der med faglighed og dedikation har gjort en forskel for den danske gastronomiske branche. Kokkenes Hæderspris gik til Paul Cunningham, og begge priser

Fynsk landmand kåret som Årets Wiuff 2026

AktueltFrugt og grøntLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed03. 11. 2026

En ny generation af landmænd viser vejen for fremtidens danske fødevareproduktion. Mathias Nick Olesen fra Palleshavegaard på Fyn modtager hædersprisen Årets Wiuff 2026 for sit visionære arbejde med jordens frugtbarhed, bæredygtige dyrkningsprincipper og råvarer af høj gastronomisk

Svenske klimadata kan vise vej i Danmark

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed03. 11. 2026

Svenske klimadata kan vise vej i Danmark Et fælles svensk system beregner nu klimaaftryk for over 120.000 fødevarer. Det kan være relevant for danske producenter med varer på det svenske marked og som inspiration til en fælles tilgang herhjemme. Hvordan sammenligner man klimaaftrykket fra

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Er din virksomhed klar til den første sne?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer præsenterer komplette Fab-løsninger på SEMICON Europa 2026

  • Ardo NV Denmark Office

    Har du prøvet dine grøntsager sådan her?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Færre vakuumpumper, større processikkerhed: central vakuumforsyning hos Migros Luzern

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Hurtigere indkøb, mere tid til maden: Dagrofa Foodservice vinder to Rambuk-priser

  • Ardo NV Denmark Office

    Roger Karlsson bliver ny Account Manager for Ardo i Sverige

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesarbejdet og energiforbruget i osteproduktion

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden har fået mobile fadølsanlæg i sortimentet

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Sidste chance for at komme med til Julens Madscene i Brande

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på FoodTech 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny restaurant vil løfte dansk aftensmad ind i Michelin-guiden

    05.11.2026

  • Bagerfamilien bag Ejvinds er i finalen til Årets Temapris

    05.11.2026

  • Københavns Slagterlaug fylder 575 år

    05.11.2026

  • Julen er i gang: Food&Drinks julenummer er på gaden

    05.11.2026

  • Alchemist kåret til verdens tredjebedste restaurant – tre danske i top 50

    05.11.2026

  • Gustav fylder 80 og møder stadig på arbejde hver mandag

    03.11.2026

  • Bekvemmelighed trumfer pris i danskernes madvalg

    03.11.2026

  • Comeback kid vinder prisen ”Kokkenes Kok 2025”

    03.11.2026

  • Fynsk landmand kåret som Årets Wiuff 2026

    03.11.2026

  • Svenske klimadata kan vise vej i Danmark

    03.11.2026

  • Dansk skimmelost vinder international mejeripris

    29.10.2026

  • Global bælgfrugtindustri roser Danmarks planteindsats og ser muligheder for dansk fødevareteknologi

    29.10.2026

  • Anima jubler over ministers udmelding: Vil forbyde turbokyllinger

    29.10.2026

  • Manden bag Reffen kåret som Årets Ejerleder

    29.10.2026

  • Esse er Årets Restaurant i Den danske Spiseguide

    29.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}