• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Messer og konferencerRåvarer og ingredienser02. 12. 2019 | Peter Friis

Fi Europe & Ni vender tilbage til Paris

Messer og konferencerRåvarer og ingredienser02. 12. 2019 By Peter Friis

33 år efter starten melder Europas førende messe for ingredienser om fortsat vækst, når den afholdes fra 3. til 5. december i Paris.

Det handler om fødevareingredienser, når udstillingscentret Paris Nord Villepinte danner rammen om Fi Europe & Ni fra 3. til 5. december. De besøgende fagfolk loves et bredt spektrum af produkter, koncepter og innovationer fra både etablerede virksomheder og lovende nye virksomheder.
Siden lanceringen i 1986 er Fi Europe blevet den førende messe på området i Europa og det forventes, at mindst 27.000 fagfolk vil besøge messen i Paris i år. Fra 2020 vil arrangementet fusionere med Hi for at skabe en fødevareingrediensmesse, der dækker alle typer af fødevarer.

Større end nogensinde
På et udstillingsområde med mere end 80.000 kvadratmeter vil de toneangivende virksomheder inden for ingredienser give deres bud på fremtidens fødevarer. Nøgleordene for dette års arrangement er blandt andet Clean-Label, sunde og funktionelle fødevarer samt plantebaserede alternativer.
Godt 1.700 udstillere fra 135 lande har meldt deres ankomst, hvilket repræsenterer en enorm vækst siden den spæde start for 33 år siden. Samtidigt er messen ændret fra at være en klassisk handelsmesse til en skræddersyet mulighed for informationssøgning for den globale fødevareindustri.
Blandt de mange temaer i år kan nævnes præsentationer om branchens trends fra førende aktører samt indlæg om fødevarekvalitet og -sikkerhed og den nyeste udvikling inden for plantebaserede fødevarer. Desuden gennemføres talrige madlavningsshows, smagsprøver, paneldiskussioner og guidede ture.
Som altid gennemføres en konference sideløbende med udstillingen, hvor mange af verdens eksperter inden for ingredienser fortæller om aktuelle og fremtidige muligheder for fødevareindustrien.

Den grønne forbruger er i fokus
Den såkaldt grønne forbruger fylder meget i dagens fødevareindustri. Dette sætter også sit præg på messen i Paris. Da flere og flere virksomheder fokuserer på naturlige ingredienser og økologisk herkomst, har udstillingsarrangøren mere end fordoblet størrelsen af eventets økologiske pavillon. Desuden er området med de naturlige ingredienser vokset med mere end 50 procent siden forrige messe, hvor området ellers meldte om en fordobling af arealet.
Mere end 100 virksomheder deltager således i den del af messen, der omhandler ”Natural Ingredients”, området suppleres af den økologiske pavillon med over 50 udstillere, der giver et glimrende overblik over mangfoldighed af de økologiske muligheder og alternativer.
Udover de mange udstillede løsninger vil der være en bred vifte af information om naturlige og økologiske emner. Den stigende forbrugerefterspørgsel efter bæredygtighed bliver debatteret bredt. Lige fra ønsket om ansvarlig produktion over madspild til miljøvenlige emballageløsninger er på programmet.

Hvad er egentlig naturligt?
På messen vil der også være indlæg, der går tæt på de såkaldt naturlige fødevarer, der ikke kan defineres entydigt i modsætning til eksempelvis de økologiske produkter. Der foreligger ganske enkelt ikke en nøjagtig definition, men det forhindrer ikke, at der er voksende marked for naturlige alternativer.
De såkaldt naturlige fødevarer omfatter typisk produkter, der meldes fri for kunstige tilsætningsstoffer, farvestoffer og smagsvarianter samt minimalt forarbejdede fødevarer og drikkevarer. Mange medtager også GMO-frie løsninger.
Uanset om man finder definitionen af de naturlige fødevarer for korrekt eller ej, taler analytikerne om et marked, der er mere end fordoblet det seneste år og som i dag indkøbes af mere end hver fjerne europæiske forbruger i større eller mindre grad.
Messedirektøren Julien Bonvallet bemærker, at de første udstillere vovede sig ind i arenaen med deres naturlige alternativer for omkring 20 år siden.
– På det tidspunkt handlede det primært om farver og smag, men det var allerede dengang tydeligt, at dette var en stor trend, hvorfor vi tidligt skabte specialiserede zoner på messen og i 2007 tilføjede vi officielt en integreret naturingrediensudstilling til Fi-Europe, der siden da har fået tilnavnet Ni. Nu kan vi med rette sige, at for næsten enhver udfordring, fødevareindustrien står overfor, kan man ved et besøg i Paris se både de klassiske og de naturlige løsninger.
Læs mere om messen i Paris på http://www.figlobal.com/fieurope.

Skrevet i: Messer og konferencer, Råvarer og ingredienser

Seneste nyt fra redaktionen

15 Michelin-stjerner indtager Det japanske Tårn

Foodservice03. 02. 2026

2026 tegner sig som et særligt år for gastronomien – og ikke mindst i Tivoli, hvor de nordiske Michelin-stjerner uddeles til sommer. Det markerer forlystelseshaven blandt andet med det mest stjernespækkede pop-up-program til dato i Det japanske Tårn. I løbet af året flytter i alt syv restauranter

Copenhagen Distillery kåret som Best Craft Producer in the World

Drikkevarer03. 02. 2026

Copenhagen Distillery er blevet kåret som Best Craft Producer in the World ved Icons of Whisky. Samtidig er destilleriets master distiller, Lasse Öznek, blevet shortlistet som én af verdens tre bedste craft distillers. Prisen er en anerkendelse af et iværksætterprojekt, der fra begyndelsen har

Vivino-medstifter lancerer ny platform for alkoholfri drikkevarer

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarerMiljø og sundhed03. 02. 2026

Vivino ændrede fundamentalt måden, vi opdager og vurderer vin på. Nu vil medstifter Theis Søndergaard gentage succesen i den hastigt voksende alkoholfrie kategori med sin nye platform og app Dry Boots, der guider forbrugerne til de bedste alkoholfrie alternativer inden for vin, øl, spiritus,

Her er vinderne af Årets Ret: Priser til færøsk taco, dådyr med svampe og surmælksis med sukkertang

AktueltFoodservice03. 02. 2026

Første februar blev Danmarks bedste betjening, bistro og årets retter 2025 kåret af foreningen Danske Madanmeldere ved en festaften for dansk gastronomi i København. Blandt vinderne var både kendte og nye navne: Kadeau vandt i kategorien Land, Bjørnekælderen vandt i kategorien Sødt, mens færøske

Danmark tager det første skridt mod at anerkende gastronomi som kunstform

FoodservicePolitik og eksportTop03. 02. 2026

I fredags på det globale gastronomisymposium Convergence annoncerede kulturminister Jakob Engel-Schmidt, at han vil undersøge om gastronomi kan anerkendes som en kunstform. Et initiativ der flytter fokus fra gastronomi som håndværk til at blive en del af kulturverdenen – og Danmark placerer sig i

Anima: Historisk sejr for dyrevelfærden i Norge kalder på handling i Danmark

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræØkologi og bæredygtighed29. 01. 2026

Dyreværnsorganisationen Anima hylder 'historisk øjeblik,' efter den norske fjerkræbranche har annonceret en total omstilling væk fra hurtigtvoksende kyllingeracer næste år. Norge – hvor der årligt produceres 75 millioner slagtekyllinger – vil blive det første land i verden til at omstille 100 pct.

Fra Barbie og Hot Wheels til Toms og Tuborg Squash: Danmarks største isproducent løfter sløret for nye partnerskaber og produkter

Konfekture29. 01. 2026

For Mejerigården A/S, der står bag Premier Is, Hjem-IS, Underground, Polar Is og Rønbjerg Is, skal 2026 defineres af vækst via innovative partnerskaber, produktnyheder og et sikkert fokus på danske isklassikere. Blandt årets mest iøjnefaldende nyheder er Premier Is’ partnerskab med Tuborg Squash. De

BOOK en MARK er intensiv trend-spotting i fødevarebranchen

AktueltFoodserviceLandbrug29. 01. 2026

På 8. år sætter Book en Mark økologiske producenter og aftagere fra dagligvarehandelen, grossisterne, offentlige køkkener, spisesteder og caféer op til business-dating med det ene formål at skabe samhandel og opdyrke nye samarbejdsformer. Den samtalende mødeform, hvor alle møder alle én til én, har

Fra København til Tokyo: Dansk madspildsapp indtager Asien

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed29. 01. 2026

Den danske app Too Good To Go træder nu ind på sit fjerde kontinent. Tokyo bliver den første lokation i Asien, hvor brugere kan hente en såkaldt "lykkepose" og dermed være med til at forhindre, at god mad ender i skraldespanden. I denne uge får en dansk idé fodfæste i en af verdens mest

Fødevareorganisationer splittede over lavere fødevaremoms: Enighed om mål – uenighed om metode

Detailhandel og en grosFoodserviceFrugt og grøntPolitik og eksportTop29. 01. 2026

Regeringen og et bredt flertal i Folketinget blev tirsdag enige om en aftale, der fra 2028 skal sænke momsen på fødevarer for i alt seks milliarder kroner årligt. Men selv om formålet er at gøre dagligvarer billigere for danskerne, er fødevareerhvervet langt fra enige om, hvordan – og om – en

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • 15 Michelin-stjerner indtager Det japanske Tårn

    03.02.2026

  • Copenhagen Distillery kåret som Best Craft Producer in the World

    03.02.2026

  • Vivino-medstifter lancerer ny platform for alkoholfri drikkevarer

    03.02.2026

  • Her er vinderne af Årets Ret: Priser til færøsk taco, dådyr med svampe og surmælksis med sukkertang

    03.02.2026

  • Danmark tager det første skridt mod at anerkende gastronomi som kunstform

    03.02.2026

  • Anima: Historisk sejr for dyrevelfærden i Norge kalder på handling i Danmark

    29.01.2026

  • Fra Barbie og Hot Wheels til Toms og Tuborg Squash: Danmarks største isproducent løfter sløret for nye partnerskaber og produkter

    29.01.2026

  • BOOK en MARK er intensiv trend-spotting i fødevarebranchen

    29.01.2026

  • Fra København til Tokyo: Dansk madspildsapp indtager Asien

    29.01.2026

  • Fødevareorganisationer splittede over lavere fødevaremoms: Enighed om mål – uenighed om metode

    29.01.2026

  • Royal Unibrew investerer historisk stort med nyt højlager i Faxe

    27.01.2026

  • SMVdanmark: Fødevarecheck er et mindre onde end differentieret fødevaremoms

    27.01.2026

  • Ny dansk bygsort sætter velvære og dokumenteret sundhed på menuen

    27.01.2026

  • Foodexpo kombinerer ekspertviden, håndværk og oplevelser

    27.01.2026

  • Birthe former børns madvaner: Flere bælgfrugter i Randers Kommunes køkkener

    27.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik