• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarerFoodserviceMarkedsføringPolitik og eksport04. 09. 2017 | Kasper Mundt-Nielsen

Europa tørster efter dansk nichespiritus

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarerFoodserviceMarkedsføringPolitik og eksport04. 09. 2017 By Kasper Mundt-Nielsen

Food Festival var en perfekt ramme for mødet mellem danske producenter og udenlandske opkøbere. Her drøfter Thomas Smidt-Kjærby fra Fary Lochan Distillery muligheder med tyske Norbert Biker.

Ni importører fra hele Europa var klar med flere kontrakter, da de mødte danske producenter af spiritus, vin, øl og læskedrikke ved Food Festival i Aarhus.

Kan man sælge dansk frugtvin i Skt. Petersborg? Eller dansk gin i London? Ja – det kan man sagtens. Det påstår en del af de ni indkøbere, som forud for weekendens Food Festival i Aarhus mødtes med 34 danske producenter af spiritus, vin, øl og læskedrikke. Her var de en del af matchmaking-arrangementet Danish Drinks for Distribution. I løbet af to dage afviklede de over 100 møder af en halv times varighed med de danske producenter, som skulle overbevise indkøberne om deres produkters smag, historie og andre unikke egenskaber.

Rusland importerer allerede
Blandt importørerne var blandt andet Konstantin Lialin fra Skt. Petersborg, hvor han er medejer af et bryggeri, 30 restauranter og et importfirma, som via Estland henter forskellige europæiske luksusdrikke til Rusland. Og han kender de danske alkoholproducenter, da han allerede importere dansk øl, vodka og akvavit fra små producenter. Mens en almindelig øl i butik kan købes for under 4 kroner, formår Konstantin Lialin eksempelvis at sælge en Mikkeller-øl til 32 Euro på hans restauranter.
– Skandinavien og Danmark er kendt for meget høj kvalitet – lige fra Bang & Olufsen til småkager, så skandinavisk er trendy, selvom det er dyrt, fortæller Konstantin Lialin. Når de danske produkter slipper for danske afgifter, er det hans erfaring, at man kommer ned på et prisniveau, hvor de bedrestillede og trendsættende russere godt kan være med. Efter dagens matchmaking var russeren således klar til import af seks forskellige drikke i dessertvinskategorien, hvor man ifølge Lialin fint kan konkurrere med dyr portugisisk portvin på hans restauranter.

London vild med dansk gin
Fra London var David Smith fra fløjet ind i jagten på nye typer Gin og andre originale spiritustyper. Med salg til private member clubs, gourmetrestauranter og barer på fashionable væddeløbsbaner har englænderen et kundesegment, hvor små producenters originalitet og historie har stor betydning. Og kan denne hægtes op på dansk hygge og skandinavisk livsstil, er prisen ikke afgørende.
– Britiske trendsættere har for alvor fået øjnene op for skandinaviske værdier i fødevareproduktion, som er baseret på respekt for naturen, gode råvarer og håndværk. Det nordiske køkken har uden tvivl været med til at sætte en dagsorden, hvor man også har fået interesse for skandinavisk nichealkohol, siger David Smith, som lavede kontrakt på tre forskellige slags dansk gin.
– Har man forstand på gin vil man forstå, at dette er helt unikke produkter med en anderledes smag end britisk gin. Det er kendere parate til at betale for, sagde David Smith, som også blev skrevet op til et parti Icewine fra Cold Hand Winery – til levering om to år, når den dansk frugtvinsspecialist atter har færdigproduceret et parti.
– Kokke i London er helt vilde med disse små nicheproduktioner til drinks og bygger hele menuer op omkring en speciel drink. De vil elske dansk Icewine, lyder det.

100 match-makingmøder skabte masser af aftaler og konkrete kontrakter. I forgrunden Jens Skovgaard (tv) fra Cold Hand Winery sammen med tyske Norbert Biker, og i baggrunden Troels Præst Andersen (tv.) fra Njord Gin sammen med britiske David Smith.

Bruxelles retter blikket mod nord
I Bruxelles fornemmer man også et skifte blandt byens gourmeter væk fra de traditionelle stormagter i Sydeuropa med blikket rettet mod nord, når det gælder mad og drikke. Dries Jacobs sælger alkohol til restaurantkæder og forskellige supermarkedskæder. Han var ikke i tvivl om, at de danske producenter af drikke og alkohol kan arbejde sig ind på markedet i løbet af de kommende fem-10 år, hvis man formår at få volumen op – og gerne priserne ned.
– Jeg har oplevet fantastiske kvaliteter her på Food Festival og vil også prøve at købe et par specialprodukter. Men jeg har brug for større tonnager, hvis jeg for alvor skal bruge kræfter på at sælge de danske specialprodukter, sagde Dries Jacobs.

Seriøst samarbejde
Bag Danish Drinks for Distribution står Enterprise Europe Network, hvor projektleder Kathrine Vejgaard Stage er imponeret over det engagement, som de danske producenter har lagt i mødet med de europæiske indkøbere.
– Gruppen tæller både virksomheder, som allerede er på eksportmarkedet, og andre, som afprøver udlandet for første gang. Alle har virkelig lagt store kræfter i at komme ind på livet af importørerne, så jeg er overbevist om, at dette vil kaste eksportkontrakter af sig, sagde Kathrine Vejgaard Stage
– Men jeg er næsten lige så imponeret af de europæiske importører, som har givet producenterne et meget seriøst modspil, siger projektlederen, som har kendskab til mellem 10 og 15 konkrete kontrakter indgået i løbet af de to dages matchmaking.

Bag Danish Drinks for Distribution står Agro Business Park, herunder Entreprise Europe Network og Future Food Innovation, Food Festival, Engagefood og Business Region Aarhus.

Skrevet i: Aktuelt, Detailhandel og en gros, Drikkevarer, Foodservice, Markedsføring, Politik og eksport

Seneste nyt fra redaktionen

Ét kølerum til hele Danmark: Nu vil nemlig.com forklare, hvorfor levering ikke gør dagligvarerne dyrere

Detailhandel og en grosMarkedsføring11. 08. 2026

De fleste tænker på varevognen. Nemlig.com peger på, at den største forskel ligger længe før varerne kommer ud at køre. Når danskerne tænker på online dagligvarer, handler det ofte om levering. Men ifølge online-supermarkedet nemlig er leveringen kun den sidste del af en langt større historie.

Madland Madsystemskole bliver landsdækkende

FødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Efter fyldte huse sidste år i København og Aarhus, kan unge, madprofessionelle og andre nysgerrige nu også deltage i en åben, demokratisk og madpolitisk eftermiddagsskole på Fyn og i Roskilde. Her kan de lære om grøn madkultur, europæisk landbrugspolitik, madsystemforandring og regenerative have. De

Vegetarisk Forening opruster på sundhedsområdet og styrker ledelsen

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Der er et stort behov for saglig og korrekt information om plantebaseret kost og ernæring, lyder det fra DVF’s nye sundhedschef. Hun drømmer om en fremtid, hvor “sund mad bliver forbundet med glæde og velsmag”. Den 44-årige Katrine Ejlerskov skal fremover stå i spidsen for Dansk Vegetarisk

Søbogaard fylder 50 år

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Søbogaard fylder 50 år – og fejrer det med øko-fest, hemmelig gæst og fest og farver. I 1976 begyndte Søbogaard sin rejse med økologi, råvarer og en god portion stædighed. Nu, 50 år senere, inviterer Søbogaard til jubilæumsfest på Voldsgårdvej 36 i Herning den 14. august 2026 – og det bliver

Nemco: Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

EmballageMiljø og sundhedTop11. 08. 2026

Ansvaret for at overholde PFAS-grænseværdier flyttes fra emballageleverandører til fødevareproducenter. Det vil medføre medføre to generelle ændringer for danske fødevarevirksomheder, forklarer Nemco, der er nordisk leverandør af udstyr og emballage til fødevareindustrien. På onsdag den 12.

‘Madscenen – for professionelle’ vender tilbage med over 140 udstillere og kulinarisk inspiration

Detailhandel og en grosFoodserviceMesser og konferencer06. 08. 2026

Den 9. september bliver TAP1 i København igen samlingspunkt for professionelle madfolk fra hele landet, når Dagrofa Foodservice inviterer til inspirationsmessen 'Madscenen - for professionelle'. Med mere end 140 udstillere, smagsoplevelser, et omfattende program af masterclasses og et særligt fokus

Coca-Cola får nyt look

DrikkevarerMarkedsføring06. 08. 2026

Fra slutningen af juli begyndte Coca-Cola at dukke op i et nyt design i danske butikker. Den røde ikoniske farve kommer til at fylde mere på Zero Sugar, men sorte detaljer skal stadig gøre det nemt at kende den sukkerfri variant. Coca-Cola ændrer nu udseendet på både Coca-Cola Original Taste og

Biogan fylder 30 år og får ny generation ved roret

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 08. 2026

Anders Kok grundlagde Biogan i august 1996. I dag leverer den familieejede engrosvirksomhed fra Lystrup omkring 600 økologiske varenumre til bl.a. storkøkkener, kantiner og institutioner igennem en række samarbejdspartnere. I jubilæumsåret er sønnen, Jeppe Kok, trådt ind som næste

Ny medlemsapp vil samle Københavns restaurationsbranche

AktueltFoodservice06. 08. 2026

Den nye medlemsapp Kreds lancerers i september 2026 som et lukket fællesskab for ansatte i Københavns restaurationsbranche. Allerede inden lanceringen har 10 restauranter, barer og vinbarer tilsluttet sig som partnere, mens mere end 300 branchefolk er registreret direkte eller gennem deres

Smag og lyst afgør de unges frokostvalg ved skolestart

Brød og kagerMiljø og sundhedTop06. 08. 2026

Salater og bowls topper listen, mens rugbrødsmaden fortsat har en stærk plads i de 12-18 åriges frokost. Det viser en ny undersøgelse som Quantic har udarbejdet for Fuldkornspartnerskabet, som peger på at vejen til mere fuldkorn i madpakken går gennem mad, der først og fremmest smager godt og vækker

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ét kølerum til hele Danmark: Nu vil nemlig.com forklare, hvorfor levering ikke gør dagligvarerne dyrere

    11.08.2026

  • Madland Madsystemskole bliver landsdækkende

    11.08.2026

  • Vegetarisk Forening opruster på sundhedsområdet og styrker ledelsen

    11.08.2026

  • Søbogaard fylder 50 år

    11.08.2026

  • Nemco: Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

    11.08.2026

  • ‘Madscenen – for professionelle’ vender tilbage med over 140 udstillere og kulinarisk inspiration

    06.08.2026

  • Coca-Cola får nyt look

    06.08.2026

  • Biogan fylder 30 år og får ny generation ved roret

    06.08.2026

  • Ny medlemsapp vil samle Københavns restaurationsbranche

    06.08.2026

  • Smag og lyst afgør de unges frokostvalg ved skolestart

    06.08.2026

  • Koncertgæsternes nye kaffevaner løfter Merrilds bidrag til Muskelsvindfonden

    04.08.2026

  • Restaurantkæden Banzo skruer op for dyrevelfærden på menukortet

    04.08.2026

  • Danmark skal ikke vælge mellem flere grøntsager og et bedre vandmiljø

    04.08.2026

  • 18 år senere har kampen mod madspild stadig en bred folkelig opbakning

    04.08.2026

  • Vegansk hospitalsmad skal prøves i landsretten

    04.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}