• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarerFoodserviceMarkedsføringPolitik og eksport04. 09. 2017 | Kasper Mundt-Nielsen

Europa tørster efter dansk nichespiritus

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarerFoodserviceMarkedsføringPolitik og eksport04. 09. 2017 By Kasper Mundt-Nielsen

Food Festival var en perfekt ramme for mødet mellem danske producenter og udenlandske opkøbere. Her drøfter Thomas Smidt-Kjærby fra Fary Lochan Distillery muligheder med tyske Norbert Biker.

Ni importører fra hele Europa var klar med flere kontrakter, da de mødte danske producenter af spiritus, vin, øl og læskedrikke ved Food Festival i Aarhus.

Kan man sælge dansk frugtvin i Skt. Petersborg? Eller dansk gin i London? Ja – det kan man sagtens. Det påstår en del af de ni indkøbere, som forud for weekendens Food Festival i Aarhus mødtes med 34 danske producenter af spiritus, vin, øl og læskedrikke. Her var de en del af matchmaking-arrangementet Danish Drinks for Distribution. I løbet af to dage afviklede de over 100 møder af en halv times varighed med de danske producenter, som skulle overbevise indkøberne om deres produkters smag, historie og andre unikke egenskaber.

Rusland importerer allerede
Blandt importørerne var blandt andet Konstantin Lialin fra Skt. Petersborg, hvor han er medejer af et bryggeri, 30 restauranter og et importfirma, som via Estland henter forskellige europæiske luksusdrikke til Rusland. Og han kender de danske alkoholproducenter, da han allerede importere dansk øl, vodka og akvavit fra små producenter. Mens en almindelig øl i butik kan købes for under 4 kroner, formår Konstantin Lialin eksempelvis at sælge en Mikkeller-øl til 32 Euro på hans restauranter.
– Skandinavien og Danmark er kendt for meget høj kvalitet – lige fra Bang & Olufsen til småkager, så skandinavisk er trendy, selvom det er dyrt, fortæller Konstantin Lialin. Når de danske produkter slipper for danske afgifter, er det hans erfaring, at man kommer ned på et prisniveau, hvor de bedrestillede og trendsættende russere godt kan være med. Efter dagens matchmaking var russeren således klar til import af seks forskellige drikke i dessertvinskategorien, hvor man ifølge Lialin fint kan konkurrere med dyr portugisisk portvin på hans restauranter.

London vild med dansk gin
Fra London var David Smith fra fløjet ind i jagten på nye typer Gin og andre originale spiritustyper. Med salg til private member clubs, gourmetrestauranter og barer på fashionable væddeløbsbaner har englænderen et kundesegment, hvor små producenters originalitet og historie har stor betydning. Og kan denne hægtes op på dansk hygge og skandinavisk livsstil, er prisen ikke afgørende.
– Britiske trendsættere har for alvor fået øjnene op for skandinaviske værdier i fødevareproduktion, som er baseret på respekt for naturen, gode råvarer og håndværk. Det nordiske køkken har uden tvivl været med til at sætte en dagsorden, hvor man også har fået interesse for skandinavisk nichealkohol, siger David Smith, som lavede kontrakt på tre forskellige slags dansk gin.
– Har man forstand på gin vil man forstå, at dette er helt unikke produkter med en anderledes smag end britisk gin. Det er kendere parate til at betale for, sagde David Smith, som også blev skrevet op til et parti Icewine fra Cold Hand Winery – til levering om to år, når den dansk frugtvinsspecialist atter har færdigproduceret et parti.
– Kokke i London er helt vilde med disse små nicheproduktioner til drinks og bygger hele menuer op omkring en speciel drink. De vil elske dansk Icewine, lyder det.

100 match-makingmøder skabte masser af aftaler og konkrete kontrakter. I forgrunden Jens Skovgaard (tv) fra Cold Hand Winery sammen med tyske Norbert Biker, og i baggrunden Troels Præst Andersen (tv.) fra Njord Gin sammen med britiske David Smith.

Bruxelles retter blikket mod nord
I Bruxelles fornemmer man også et skifte blandt byens gourmeter væk fra de traditionelle stormagter i Sydeuropa med blikket rettet mod nord, når det gælder mad og drikke. Dries Jacobs sælger alkohol til restaurantkæder og forskellige supermarkedskæder. Han var ikke i tvivl om, at de danske producenter af drikke og alkohol kan arbejde sig ind på markedet i løbet af de kommende fem-10 år, hvis man formår at få volumen op – og gerne priserne ned.
– Jeg har oplevet fantastiske kvaliteter her på Food Festival og vil også prøve at købe et par specialprodukter. Men jeg har brug for større tonnager, hvis jeg for alvor skal bruge kræfter på at sælge de danske specialprodukter, sagde Dries Jacobs.

Seriøst samarbejde
Bag Danish Drinks for Distribution står Enterprise Europe Network, hvor projektleder Kathrine Vejgaard Stage er imponeret over det engagement, som de danske producenter har lagt i mødet med de europæiske indkøbere.
– Gruppen tæller både virksomheder, som allerede er på eksportmarkedet, og andre, som afprøver udlandet for første gang. Alle har virkelig lagt store kræfter i at komme ind på livet af importørerne, så jeg er overbevist om, at dette vil kaste eksportkontrakter af sig, sagde Kathrine Vejgaard Stage
– Men jeg er næsten lige så imponeret af de europæiske importører, som har givet producenterne et meget seriøst modspil, siger projektlederen, som har kendskab til mellem 10 og 15 konkrete kontrakter indgået i løbet af de to dages matchmaking.

Bag Danish Drinks for Distribution står Agro Business Park, herunder Entreprise Europe Network og Future Food Innovation, Food Festival, Engagefood og Business Region Aarhus.

Skrevet i: Aktuelt, Detailhandel og en gros, Drikkevarer, Foodservice, Markedsføring, Politik og eksport

Seneste nyt fra redaktionen

Chilensk hestemakrel får fornyet MSC-certificering

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 08. 2026

Den chilenske hestemakrel, der blandt andet findes på dåse i danske supermarkeder, har fået fornyet sin MSC-certificering. Fisken bliver i stigende grad fremhævet som et alternativ til den nordatlantiske makrel, der mistede sin certificering i 2019. Fiskeriet efter chilensk hestemakrel i det

Økologiformand i Landbrug & Fødevarer indstillet til europæisk økologipris

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 08. 2026

Hans Erik Jørgensen der er økologisk landmand på Fyn og formand for økologisektionen i Landbrug og Fødevarer, er blevet indstillet til EU's økologipris i 2026. EU’s Økologipris tildeles hvert år en landbruger (én kvinde og én mand), der har udviklet et fremragende, nytænkende, bæredygtigt og

Ungarsk gastroexpo igen i København

AktueltMesser og konferencer18. 08. 2026

Mere end 20 ungarske producenter af blandt andet vin, chokolade, kød, fisk og specialiteter præsenterer deres produkter for den danske horeca- og fødevarebranche, når Hungarian Gastro Expo vender tilbage til København i september. Den 15. september afholder Ungarns ambassade i København for

Snart åbner Copenhagen Cooking: 100 mad-events i hele byen

AktueltFoodserviceMesser og konferencer18. 08. 2026

21.-30. august bliver Københavns gader igen fyldt med liv og langborde, når årets Copenhagen Cooking løber af stablen. I år kan gæsterne glæde sig til 100 oplevelser i hele byen: Fra events på Festivalpladsen og Smørrebrødets Dag til langbordsmiddage fra Nørrebro til Ny Adelgade. Programmet byder

4 ud af 5 danskere synes de spiser for lidt frugt og grønt

Frugt og grøntMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTop18. 08. 2026

Kun 17 procent af danskerne vurderer selv, at de lever op til Fødevarestyrelsens anbefaling om 600 gram frugt og grønt om dagen. Samtidig viser en ny forbrugeranalyse udarbejdet af Landbrug & Fødevarer, med data fra Voxmeter, et grønt paradoks: Halvdelen af danskerne vil gerne spise flere

Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker

FoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 08. 2026

Som en del af bæredygtighedsprogrammet ’Grobund for mere’ investerer Dagrofa Foodservice i solcelleanlæg på 21 Cash & Carry-butikker. Når alle anlæg er i drift, forventes de samlet at producere ca. 1,5 mio. kWh om året svarende til omkring 25 % af butikkernes strømforbrug. Hos Dagrofa

Efter ti kødfri år: Holdet bag Ark åbner Torvehallernes nye izakaya

Foodservice13. 08. 2026

Holdet bag restauranterne Ark, Beyla og Lupa, samt medejere af Funga Farm, hvoraf to af restauranterne har fået Michelin Green Star for deres plantebaserede køkken, tager nu et skridt, som få så komme i år: De åbner en japansk-inspireret izakaya, deres første koncept, der ikke er fuldt

Dansk kok skal kæmpe om titlen som verdens bedste paellakok i Valencia

AktueltFoodservice13. 08. 2026

Jimmy Holm fra Aarhus repræsenterer Danmark, når 12 kokke fra tre kontinenter mødes 20. september til World Paella Day Cup 2026 i Valencia, hvor paellaen oprindeligt kommer fra. Den danske kok har tidligere arbejdet på blandt andet El Bulli og El Celler de Can Roca i Spanien og kvalificerede sig til

DS Smith: Nye emballageregler er godt nyt

AktueltEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 08. 2026

EU’s nye emballageforordning trådte i kraft i går, 12. august. Det betyder nye krav til blandt andet dokumentation, genbrugssystemer og producentansvar for virksomheder, der producerer, importerer eller sælger emballerede produkter i EU. Hos emballagevirksomheden DS Smith ser man de nye regler som

Trends, der tegner fødevaremarkedet i 2026

Messer og konferencerTop13. 08. 2026

Sundhed skal kunne mærkes, måltiderne bliver mere fleksible, og forbrugerne vil have både kvalitet og bæredygtighed uden at betale for meget. En ny trendrapport fra SIAL Paris peger på nogle af de tendenser, der lige nu er med til at forme det globale fødevaremarked. Hvad og hvordan spiser vi i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Chilensk hestemakrel får fornyet MSC-certificering

    18.08.2026

  • Økologiformand i Landbrug & Fødevarer indstillet til europæisk økologipris

    18.08.2026

  • Ungarsk gastroexpo igen i København

    18.08.2026

  • Snart åbner Copenhagen Cooking: 100 mad-events i hele byen

    18.08.2026

  • 4 ud af 5 danskere synes de spiser for lidt frugt og grønt

    18.08.2026

  • Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker

    13.08.2026

  • Efter ti kødfri år: Holdet bag Ark åbner Torvehallernes nye izakaya

    13.08.2026

  • Dansk kok skal kæmpe om titlen som verdens bedste paellakok i Valencia

    13.08.2026

  • DS Smith: Nye emballageregler er godt nyt

    13.08.2026

  • Trends, der tegner fødevaremarkedet i 2026

    13.08.2026

  • Ét kølerum til hele Danmark: Nu vil nemlig.com forklare, hvorfor levering ikke gør dagligvarerne dyrere

    11.08.2026

  • Madland Madsystemskole bliver landsdækkende

    11.08.2026

  • Vegetarisk Forening opruster på sundhedsområdet og styrker ledelsen

    11.08.2026

  • Søbogaard fylder 50 år

    11.08.2026

  • Nemco: Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

    11.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}