• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarerFoodserviceMarkedsføringPolitik og eksport04. 09. 2017 | Kasper Mundt-Nielsen

Europa tørster efter dansk nichespiritus

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarerFoodserviceMarkedsføringPolitik og eksport04. 09. 2017 By Kasper Mundt-Nielsen

Food Festival var en perfekt ramme for mødet mellem danske producenter og udenlandske opkøbere. Her drøfter Thomas Smidt-Kjærby fra Fary Lochan Distillery muligheder med tyske Norbert Biker.

Ni importører fra hele Europa var klar med flere kontrakter, da de mødte danske producenter af spiritus, vin, øl og læskedrikke ved Food Festival i Aarhus.

Kan man sælge dansk frugtvin i Skt. Petersborg? Eller dansk gin i London? Ja – det kan man sagtens. Det påstår en del af de ni indkøbere, som forud for weekendens Food Festival i Aarhus mødtes med 34 danske producenter af spiritus, vin, øl og læskedrikke. Her var de en del af matchmaking-arrangementet Danish Drinks for Distribution. I løbet af to dage afviklede de over 100 møder af en halv times varighed med de danske producenter, som skulle overbevise indkøberne om deres produkters smag, historie og andre unikke egenskaber.

Rusland importerer allerede
Blandt importørerne var blandt andet Konstantin Lialin fra Skt. Petersborg, hvor han er medejer af et bryggeri, 30 restauranter og et importfirma, som via Estland henter forskellige europæiske luksusdrikke til Rusland. Og han kender de danske alkoholproducenter, da han allerede importere dansk øl, vodka og akvavit fra små producenter. Mens en almindelig øl i butik kan købes for under 4 kroner, formår Konstantin Lialin eksempelvis at sælge en Mikkeller-øl til 32 Euro på hans restauranter.
– Skandinavien og Danmark er kendt for meget høj kvalitet – lige fra Bang & Olufsen til småkager, så skandinavisk er trendy, selvom det er dyrt, fortæller Konstantin Lialin. Når de danske produkter slipper for danske afgifter, er det hans erfaring, at man kommer ned på et prisniveau, hvor de bedrestillede og trendsættende russere godt kan være med. Efter dagens matchmaking var russeren således klar til import af seks forskellige drikke i dessertvinskategorien, hvor man ifølge Lialin fint kan konkurrere med dyr portugisisk portvin på hans restauranter.

London vild med dansk gin
Fra London var David Smith fra fløjet ind i jagten på nye typer Gin og andre originale spiritustyper. Med salg til private member clubs, gourmetrestauranter og barer på fashionable væddeløbsbaner har englænderen et kundesegment, hvor små producenters originalitet og historie har stor betydning. Og kan denne hægtes op på dansk hygge og skandinavisk livsstil, er prisen ikke afgørende.
– Britiske trendsættere har for alvor fået øjnene op for skandinaviske værdier i fødevareproduktion, som er baseret på respekt for naturen, gode råvarer og håndværk. Det nordiske køkken har uden tvivl været med til at sætte en dagsorden, hvor man også har fået interesse for skandinavisk nichealkohol, siger David Smith, som lavede kontrakt på tre forskellige slags dansk gin.
– Har man forstand på gin vil man forstå, at dette er helt unikke produkter med en anderledes smag end britisk gin. Det er kendere parate til at betale for, sagde David Smith, som også blev skrevet op til et parti Icewine fra Cold Hand Winery – til levering om to år, når den dansk frugtvinsspecialist atter har færdigproduceret et parti.
– Kokke i London er helt vilde med disse små nicheproduktioner til drinks og bygger hele menuer op omkring en speciel drink. De vil elske dansk Icewine, lyder det.

100 match-makingmøder skabte masser af aftaler og konkrete kontrakter. I forgrunden Jens Skovgaard (tv) fra Cold Hand Winery sammen med tyske Norbert Biker, og i baggrunden Troels Præst Andersen (tv.) fra Njord Gin sammen med britiske David Smith.

Bruxelles retter blikket mod nord
I Bruxelles fornemmer man også et skifte blandt byens gourmeter væk fra de traditionelle stormagter i Sydeuropa med blikket rettet mod nord, når det gælder mad og drikke. Dries Jacobs sælger alkohol til restaurantkæder og forskellige supermarkedskæder. Han var ikke i tvivl om, at de danske producenter af drikke og alkohol kan arbejde sig ind på markedet i løbet af de kommende fem-10 år, hvis man formår at få volumen op – og gerne priserne ned.
– Jeg har oplevet fantastiske kvaliteter her på Food Festival og vil også prøve at købe et par specialprodukter. Men jeg har brug for større tonnager, hvis jeg for alvor skal bruge kræfter på at sælge de danske specialprodukter, sagde Dries Jacobs.

Seriøst samarbejde
Bag Danish Drinks for Distribution står Enterprise Europe Network, hvor projektleder Kathrine Vejgaard Stage er imponeret over det engagement, som de danske producenter har lagt i mødet med de europæiske indkøbere.
– Gruppen tæller både virksomheder, som allerede er på eksportmarkedet, og andre, som afprøver udlandet for første gang. Alle har virkelig lagt store kræfter i at komme ind på livet af importørerne, så jeg er overbevist om, at dette vil kaste eksportkontrakter af sig, sagde Kathrine Vejgaard Stage
– Men jeg er næsten lige så imponeret af de europæiske importører, som har givet producenterne et meget seriøst modspil, siger projektlederen, som har kendskab til mellem 10 og 15 konkrete kontrakter indgået i løbet af de to dages matchmaking.

Bag Danish Drinks for Distribution står Agro Business Park, herunder Entreprise Europe Network og Future Food Innovation, Food Festival, Engagefood og Business Region Aarhus.

Skrevet i: Aktuelt, Detailhandel og en gros, Drikkevarer, Foodservice, Markedsføring, Politik og eksport

Seneste nyt fra redaktionen

Vegetarisk frontfigur tabte fire kilo under indlæggelse: Nu venter principiel sag om vegansk hospitalsmad

FoodserviceMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed31. 08. 2026

I årevis har Dansk Vegetarisk Forening kæmpet for veganeres mulighed for at få ordentlig mad på landets hospitaler. I sommer fik generalsekretær Rune-Christoffer Dragsdahl selv problemet tæt ind på livet, da han blev indlagt i ti dage på Hvidovre Hospital. Nu skal en principiel sag om vegansk

Jubel i Jægerspris: Isbrødrene fra Hansens nomineret til ny pris

AktueltDetailhandel og en grosKonfekture31. 08. 2026

Den lokale, økologiske isproducent Hansens Is, er blandt de nominerede til en ny hæderspris fra Coop, der skal fremme de bedste danske og lokale fødevarer. Hvis Hansens vinder den regionale afstemning, kan de blive kåret som ”Medlemmernes Favorit” i hele landet. Der kan komme en fornem pris

Norrlyst og Henrik Jyrk går efter stjernerne: Tamashii åbner i toppen af Axel Towers

AktueltFoodservice31. 08. 2026

Norrlyst Koncernen åbner i starten af november sammen med kokken Henrik Jyrk restaurant Tamashii på 9. og 10. etage i Axel Towers. Køkkenet bliver moderne asiatisk, ambitionen er Michelin-niveau. Højt over Axeltorv får København en ny gastronomisk destination. Norrlyst Koncernen åbner i starten

Nye salgstal afslører danskernes sommerfavoritter: Flødeis, grillpølser, friske jordbær og Aperol Spritz hitter

Detailhandel og en grosFoodserviceTop31. 08. 2026

En ny opgørelse fra en af Danmarks største fødevaregrossister, Dagrofa Foodservice, viser, at sommerklassikere som flødeis, grillpølser og friske jordbær igen i år har været et hit hos gæsterne, der har spist ude i sommerlandet. Samtidig viser tallene, at slushice og Aperol Spritz fortsat er

Innocent: Salget af smoothies eksploderer

Drikkevarer27. 08. 2026

Danskernes forbrugsvaner er under forandring. Frugt og grønt skal i stigende grad være nemt at gribe på farten og passe ind i en travl hverdag. Ifølge innocent er det med til at drive et marked, hvor kølet juice vokser, smoothies holder niveau, og convenience er blevet en fast del af danskernes

Dansk Akvakultur Producentorganisation: Opdrættet fisk er et trygt og godt forbrugervalg til gravide

FødevaresikkerhedKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed27. 08. 2026

Gravide kan godt spise sushi med en række forskellige fisk og skaldyr. Opdrættede fisk er et trygt, næringsrigt og veldokumenteret valg, mener Dansk Akvakultur Producentorganisation. De opfordrer til, at debatten baseres på myndighedernes anbefalinger og dokumenteret viden frem for myter. En

Japansk inspireret burger hos Burger King

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ27. 08. 2026

Burger King udvider sit gourmet-univers og introducerer den helt nye Gourmet Japanese Katsu - en gourmetburger med inspiration fra det asiatiske køkken. Smagene i Gourmet Japanese Katsu er inspireret af japansk præcision og består af sprød kyllingefilet, cremet sesam-coleslaw og fyldig tonkatsu

Flere økologiske fødevarer finder vej til de professionelle køkkener

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed27. 08. 2026

Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at salget af økologiske varer til de professionelle køkkener steg i 2025. Køkkenerne tager altså i højere grad økologien til sig og tager ansvar for at sikre flere sunde økologiske måltider. Men vi er slet ikke i mål, lyder det fra Økologisk

Modstand mod vegetarmad i kantinen

FoodserviceForskning og uddannelseFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed27. 08. 2026

Hvor klar er danskerne til at spise mere planterigt på arbejdet? Det afdækker en undersøgelse lavet af Københavns Universitet. Den viser, at det er et emne, der bringer stærke følelser frem. Samtidig spiller arbejdspladsens parathed en vigtig rolle for kantinemadens klimaaftryk. Forskerne tilbyder

Danskerne ved ikke, hvad de køber: Anima går til kamp mod turbokyllinger

Detailhandel og en grosFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed25. 08. 2026

En ny YouGov-undersøgelse viser, at 45% af danskerne ikke er sikre på, hvad en turbokylling er. Det er til trods for, at denne type kylling udgør størstedelen af de over 100 millioner slagtekyllinger, der produceres i Danmark hvert år. Derfor lancerer Anima nu en landsdækkende kampagne, der skal

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Vegetarisk frontfigur tabte fire kilo under indlæggelse: Nu venter principiel sag om vegansk hospitalsmad

    31.08.2026

  • Jubel i Jægerspris: Isbrødrene fra Hansens nomineret til ny pris

    31.08.2026

  • Norrlyst og Henrik Jyrk går efter stjernerne: Tamashii åbner i toppen af Axel Towers

    31.08.2026

  • Nye salgstal afslører danskernes sommerfavoritter: Flødeis, grillpølser, friske jordbær og Aperol Spritz hitter

    31.08.2026

  • Innocent: Salget af smoothies eksploderer

    27.08.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation: Opdrættet fisk er et trygt og godt forbrugervalg til gravide

    27.08.2026

  • Japansk inspireret burger hos Burger King

    27.08.2026

  • Flere økologiske fødevarer finder vej til de professionelle køkkener

    27.08.2026

  • Modstand mod vegetarmad i kantinen

    27.08.2026

  • Danskerne ved ikke, hvad de køber: Anima går til kamp mod turbokyllinger

    25.08.2026

  • Økologisk Landsforening: Nu skal politikerne sætte aktiv handling bag målet om mere økologi

    25.08.2026

  • Dansk fødevaresektor har stærkt image – men få tænker på Danmark

    25.08.2026

  • Danmarks bedste sommelier skal findes i København

    25.08.2026

  • Vegansk hospitalsmad ender i landsretten: Efterspurgte vegansk frokost, fik en banan

    25.08.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation tager afsked med Niels Ebbe Dalsgaard

    20.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}