• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltDrikkevarerEmballageMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed03. 12. 2024 | Mikkel Bækgaard

En mælkekasse til jul

AktueltDrikkevarerEmballageMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed03. 12. 2024 By Mikkel Bækgaard

Aflevér de tomme mælkekasser og støt Arla Fondens arbejde med at få børn og unge i køkkenet.

Nu har du mulighed for at handle med julehjertet, spare CO2 samtidig og samtidig støtte Arla Fonden.

Arla har nemlig fuld gang i slutspurten af sin kampagne for at indsamle så mange af de velkendte grønne mælkekasser som muligt.

Og jo flere kasser der kommer ind, jo bedre er det for både miljøet og for danske børn. 

Kasserne er nemlig solidt bygget og kan sagtens holde i 20 år, så hver gang en mælkekasse kommer hjem, forsvinder behovet for at producere en ny mælkekasse. 

Samtidig donerer Arla fem kroner per ekstra kasse til Arla-fonden, der arbejder for at inspirere og uddanne børn og unge i sunde og mere bæredygtige madvaner.

“Når man bevæger sig rundt i både institutioner, hos familie og venner eller ser på de knallerter, der kører forbi, er det tydeligt at rigtig mange, der er glade for at bruge Arlas ikoniske grønne mælkekasser. Det kan jeg som direktør for Arla Danmark godt føle mig lidt stolt over. Men det ændrer ikke ved, at vi meget gerne vil have mælkekasserne hjem, så Arla kan bruge dem igen. Det er klart det bedste for miljøet, og derfor håber jeg, at alle danskere vil kigge en ekstra gang på loftet og i garagen for at se, om der skulle stå en mælkekasse eller to, som kan afleveres,” siger administrerende direktør for Arla Danmark, Henrik Lilballe Hansen.

Kan være farlige

Det er også begrundelsen for, at Arla i perioder gør noget ekstra for at få mælkekasserne hjem. 

Blandt andet ved at donere 5 kroner til Arla Fonden s aktiviteter for hver ekstra mælkekasse, der bliver leveret tilbage i 2024.

Aflevering kan ske på Arlas indsamlingsstationer, som er opsat ved udvalgte supermarkeder og på genbrugspladser over hele landet, så det burde være muligt at finde et sted i nærheden, hvor man kan aflevere overskydende mælkekasser.

“Det bedste rent miljømæssigt er, at Arla kan bruge kasserne igen og igen. Samtidig oplever vi nogle gange, at mælkekasserne bliver brugt uhensigtsmæssigt ikke mindst i børneinstitutioner, og det er vi kede af. Kasserne er beregnet til mælk og fløde og ikke til at klatre på, så det er endnu en grund til, at vi gerne vil have dem tilbage,” siger Henrik Lilballe Hansen.

Ingen knallertrøverier

Han forventer på ingen måde, at alle kasserne kommer tilbage, og han understreger da også, at det vigtigste for ham er, at de bliver brugt fornuftigt.

“I Arla kan vi jo bruge kasserne til det, de oprindeligt er lavet til, men det vigtigste for mig er sådan set, at de bliver brugt, så det ikke har været spild af CO2 at producere dem. Derfor går vi heller ikke rundt og konfiskerer kasser fra almindelige menneskers Puch Maxi,” siger Henrik Lilballe Hansen.

Den ekstraordinære mælkekasseindsamling slutter med udgangen af 2024, men det ændrer selvfølgelig ikke på, at Arla også fremover gerne vil have sine mælkekasser tilbage.

Om mælkekasseindsamlingen

  • Arla producerer hvert år 250.000 nye mælkekasser som erstatning for slidte og forsvundne mælkekasser 
  • Mælkekassernes levetid er estimeret til 20 år
  • Arla donerer 5 kr. per ekstra indsamlet mælkekasse til Arla Fondens arbejde med at inspirere og uddanne børn og unge i sunde og bæredygtige madvaner.
  • Arla Fonden blev etableret i 2012 af Arla Foods, som hvert år donerer 10 millioner kroner til fondens arbejde med at inspirere børn og unge til gode, sunde og mere bæredygtige madvaner gennem involverende læringsaktiviteter, hvor børn og unge kan fordybe sig i mad, råvarer, måltider og bæredygtighed.
  • Arla Fonden arrangerer eksempelvis Madlejr, hvor 6.-8. klasser kan komme på madlejrskoler, og Madværksteder ude på skolerne. Arla Fonden udgiver også den årlige rapport Børn, Unge og Mad.

Skrevet i: Aktuelt, Drikkevarer, Emballage, Mejeri, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Selina Juul, stifter af Stop Spild af Mad

Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Selvom agurketiden så småt melder sin ankomst i de danske medier, er der intet kedeligt over danskernes appetit på at bekæmpe madspild. En ny undersøgelse foretaget af Verian for Stop Spild Af Mad viser en massiv folkelig opbakning til de skæve, ukurante og uperfekte grøntsager og frugt - mere end 3

Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

Frugt og grøntRåvarer og ingredienser09. 06. 2026

Mutti, den italienske tomatproducent, har etableret sig som det førende tomatbrand i Danmark ved at kombinere hurtige markedsandelsgevinster med tocifret vækst i omsætningen, hvilket gør Danmark til det stærkest præsterende marked globalt for virksomheden i 2025. Mutti opnåede i 2025 en

Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræ09. 06. 2026

Kender du en restaurant, der for alvor mestrer smag, håndværk og råvareforståelse? Så er det nu, du kan indstille den til de prestigefyldte kokkekonkurrencer: Årets ret med grønt, Årets ret med gris, Årets ret med ost og Årets ret med fisk & skaldyr 2026. Konkurrencerne, der afvikles af

Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

AktueltForskning og uddannelseFrugt og grøntMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Dr. Gary E. Fraser har i årtier undersøgt sammenhængen mellem plantebaseret kost, sygdomsrisiko og levealder. I juni gæster han Aalborg, Aarhus, Odense, Næstved og København med foredrag om, hvad forskningen viser, samtidig med at den nye regering lægger op til at fjerne momsen på frugt og

Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

Forskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Forskere har dokumenteret, at tang kan dyrkes effektivt i havvindmølleparker ude på havet. Teknologien er klar til opskalering. Nu handler udfordringen i højere grad om at få tangen videre fra havet og ud på danskernes tallerkener. Når vi taler om havvindmøller, handler det som regel om strøm.

60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

Brød og kagerMiljø og sundhed04. 06. 2026

Sociale medier er blevet de 15-18-åriges foretrukne kostrådgiver. Det viser tredje udgave af Schulstads publikation ’Kernetal’, der undersøger unges syn på sundhed og kost. Adfærdspsykolog peger på, at manglende objektiv viden om sundhed er problematisk. Da Den Nationale Sundhedsprofil 2025 udkom

Smørrebrød vækker blandede følelelser hos unge

Brød og kagerFoodserviceMiljø og sundhed04. 06. 2026

I anledning af Smørrebrødsugen som Fuldkornspartnerskabet er initiativtagere til, hyldes en af Danmarks mest elskede madtraditioner med ny viden om unges forhold til smørrebrød og en helt ny opskrift, som Umut Sakarya har udviklet. En ny forbrugerundersøgelse som Quantic og Fuldkornspartnerskabet

Paella tilberedes over åben ild i Valencia. Foto: Guillem Garay, Visit Valencia

Valencia bringer World Paella Day Cup til København

AktueltFoodservice04. 06. 2026

Den 11. juni bliver Skovshoved Havn i København samlingspunkt for paella, spansk gastronomi og valenciansk madkultur, når den nordiske og baltiske semifinale i World Paella Day Cup 2026 afholdes hos i Skovshoved havn. Kokke fra Danmark, Sverige, Finland, Estland, Letland og Litauen dyster om en

Fødevarebranchen jubler over lavere moms: “En sejr for forbrugerne”

AktueltDetailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhed04. 06. 2026

Nulmoms på frugt og grønt og halveret moms på fødevarer bliver mødt med begejstring fra både detailhandel, måltidskassevirksomheder og grønne organisationer. De peger på billigere mad, bedre folkesundhed og stærkere konkurrenceevne. Planerne om at sænke momsen på fødevarer og helt fjerne den på

Ny regering splitter fødevareerhvervet: Ros fra dyreværnsorganisationer – bekymring i landbruget

Frugt og grøntFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed04. 06. 2026

Den nye S-SF-M-R-regerings planer for landbrug, fødevarer og dyrevelfærd bliver mødt med vidt forskellige reaktioner fra aktørerne i fødevareklyngen. Mens dyreværnsorganisationer og økologerne taler om et historisk vendepunkt, advarer landbrugets organisationer mod tab af arbejdspladser, produktion

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

    09.06.2026

  • Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

    09.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    09.06.2026

  • Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

    09.06.2026

  • Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

    09.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    04.06.2026

  • Smørrebrød vækker blandede følelelser hos unge

    04.06.2026

  • Valencia bringer World Paella Day Cup til København

    04.06.2026

  • Fødevarebranchen jubler over lavere moms: “En sejr for forbrugerne”

    04.06.2026

  • Ny regering splitter fødevareerhvervet: Ros fra dyreværnsorganisationer – bekymring i landbruget

    04.06.2026

  • Gratis mad skal give unge smag for nye madvaner

    02.06.2026

  • AI ruller ind i bageriet: Dansk bagersoftware skifter mavefornemmelsen ud med præcise forudsigelser

    02.06.2026

  • Danmark jagter hattrick ved gastronomiens største sherry-konkurrence

    02.06.2026

  • 800 medarbejdere skal væk fra Danish Crown

    02.06.2026

  • Danmark får endnu en restaurant med tre Michelin-stjerner

    02.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik