• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Messer og konferencerMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed10. 10. 2024 | Mikkel Bækgaard

Efter stor succes i København: Grøn madfestival kommer til Aarhus

Messer og konferencerMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed10. 10. 2024 By Mikkel Bækgaard

For første gang nogensinde vil begivenheden Plant Food Festival i 2025 blive afholdt i både Aarhus og København. Udvidelsen til Aarhus fejres med gratis entré.

Plant Food Festival, Danmarks største messe for plantebaserede fødevarer, vender i det kommende år stærkt tilbage med hele to messer.

Den første messe finder sted den 18.-19. januar 2025 på Savværket i Aarhus, hvor der vil være gratis adgang for alle besøgende, takket være støtte fra Plant2Food. Det er første gang, at Plant Food Festival finder sted uden for København, og beslutningen er truffet på baggrund af stor efterspørgsel fra interesserede forbrugere.

”Vi havde et brag af en festival i København i 2023 og har oplevet en stor efterspørgsel fra folk, der også gerne ville have en Plant Food Festival vest for Storebælt. Derfor er vi utrolig glade for at kunne meddele, at det bliver en realitet – og vi forventer stor opbakning både i Aarhus og i København. Det bliver to fantastiske weekender med innovative plantebaserede produkter og smagsoplevelser, som vi glæder os til at dele med en masse glade og nysgerrige gæster,” siger Mie Nordly, der er erhvervschef hos Dansk Vegetarisk Forening. 

Plant Food Festival henvender sig både til private og professionelle med interesse i plantebaseret mad og udviklingen af fremtidens plantebaserede fødevarer. Du kan opleve stande med et bredt udsnit af plantebaserede produkter fra innovative startups såvel som etablerede virksomheder. De besøgende får mulighed for at prøvesmage produkterne, jagte gode tilbud, deltage i workshops og høre oplæg fra scenen.

Over 4.000 besøgende var med på Plant Food Festival 2023 i Øksnehallen i København.

Det plantebaserede marked er i rivende udvikling

Markedet for plantebaserede fødevarer er i hastig vækst verden over. Og Plant Food Festival skal få endnu flere danske forbrugere og investorer med på vognen, udtaler Mette Damborg Hansen, der er Programme Manager hos Plant2Food – en samarbejdsplatform, som skal sætte fart på udviklingen af fremtidens fødevarer.

”Udviklingen af plantebaserede produkter er rigtig godt i gang, men for at nå næste niveau i udviklingen har vi brug for et større forbrug og afsætning af plantebaserede produkter. Et større forbrug vil gøre det interessant for investorer og større virksomheder at prioritere og støtte udvikling og innovation af plantebaserede fødevarer. Ved at støtte Plant Food Festival håber vi, at flere forbrugere får øjnene op for de mange velsmagende plantebaserede produkter, der er på markedet i dag,” siger hun.

Det budskab bakkes op af Mie Nordly, der tilføjer, at udvidelsen til Aarhus markerer en vigtig milepæl for plantebaseret fødevareproduktion i Danmark. Den er med til at fremme en grønnere madkultur og vise vejen til en omlægning af landbruget og forbruget i en mere plantebaseret retning, som Klimarådet har påpeget er helt nødvendig. Det er med andre ord fremtidens måltider og produkter, du kan møde på madmessen.

”Denne udvidelse gør det muligt for os at nå endnu flere forbrugere og professionelle, der ønsker at fremme udviklingen og omstillingen af danske produkter og madkultur. Vi ser frem til at vise fremtidens fødevarer frem i både Aarhus og København,” siger Mie Nordly.

Gode tilbud og smagsprøver

Plant Food Festival arrangeres af Dansk Vegetarisk Forening og støttes af Fonden for Plantebaserede Fødevarer og Organic Plant Protein samt Plant2Food, som har muliggjort den gratis adgang i Aarhus. Organic Plant Protein, et dansk selskab hvis produkter under navnet “Plant Mate” er i rivende udvikling, vil også være tilstede på messen – der har stort fokus på økologiske varer – med en stand.

“Plant Mate tilbyder planteproteiner, der kan anvendes i vore velkendte måltider. Plant Mate kan erstatte kød 1:1 eller mikses med kød. Vi serverer smagsprøver, så kom og bliv overrasket. Vi har også gode tilbud med på messen, så kom og gør et kup. Alle er meget velkomne,” siger Ulrich Kern-Hansen, der sammen med sin kone Fie Graugaard har stiftet og nu leder Organic Plant Protein.

Senere på året, den 1.-2. november 2025, vender Plant Food Festival også tilbage til København og bliver som i de foregående år afholdt i Øksnehallen.

Skrevet i: Messer og konferencer, Miljø og sundhed, Top, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

Kød, fisk og fjerkræ16. 04. 2026

Danskerne er blandt Europas mest lakseglade forbrugere. Med et årligt forbrug på 6,26 kilo laks pr. person topper Danmark listen i EU, og laks udgør næsten halvdelen af det samlede fiskeforbrug. Samtidig er kravene til kvalitet og ansvarlig oprindelse stigende. Det viser en ny rapport fra

Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 04. 2026

Bælgfrugtspartnerskabet udvider endnu engang partnerkredsen og kan nu byde velkommen til Dagrofa. Dagrofa dækker over detailkæderne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb samt Dagrofa Foodservice, der leverer til hoteller, restauranter, caféer og kantiner. Derudover er Aarstiderne og specialistselskaber

Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

AktueltEmballageFoodservice16. 04. 2026

Genbrugelige madbokse skal erstatte engangsemballage i spisefrikvarteret på Københavns folkeskoler. I dag serveres omkring 6.500 måltider dagligt i engangsemballage, hvilket betyder at mere end 1,5 millioner stykker engangsemballage smides ud om året. Det skal nye genbrugelige madbokse i fremtiden

Dessert på menuen i nyt Food&Drink

AktueltFoodservice16. 04. 2026

Årets tredje udgave af branchemagasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med fokus på måltidets søde afslutning. I magasinet taler vi blandt andet med Bocuse d'Or-vinder Brian Mark Hansen om hans dessertkogebog og får hans tips til at løfte desserten til nye niveauer. Vi hører også om

140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræTop16. 04. 2026

Danish Crown laver en større millioninvestering i nye maskiner til frikadelleproduktion og beslægtede fødevarer for at fremtidssikre produktionen. Efter grundige overvejelser er det vurderet, at investeringen er bedst placeret i Vejle, og i den forbindelse planlægger Danish Crown at flytte

Økologisk Landsforening: Alle køer skal have adgang til græs og åben himmel

Kød, fisk og fjerkræMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 04. 2026

Mens danskerne i weekenden fejrede Økodag sammen med de økologiske køer, må mange andre køer blive inde i stalden. Det vil Økologisk Landsforening have lavet om med en lov, der sikrer alle køer adgang til græs og åben himmel. I søndags var der Økodag på 39 økologiske gårde rundt om i landet,

Danish Crown henter international profil som ny produktionsdirektør

Kød, fisk og fjerkræ14. 04. 2026

Danish Crown styrker ledelsesholdet med en ny international profil. Den 4. maj 2026 tiltræder Gary Noble som produktionsdirektør med ansvar for alle forædlingsfabrikkerne i Danish Crown Foods. Gary Noble er brite og har mange års global erfaring som leder inden for drift og produktion. Han har

International baristakonkurrence kommer til Danmark

AktueltDrikkevarer14. 04. 2026

Lavazza internationale Barista Challenge kommer til Danmark og giver for første gang professionelle baristaer mulighed for at konkurrere om en plads i den globale finale i Torino. Her venter både international anerkendelse og chancen for at vinde et eksklusivt udviklingsforløb på Lavazza

Tre nominerede kæmper om Økoprisen 2026

AktueltMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 04. 2026

Nu sætter Økologisk Landsforening navn på de tre nominerede til Økoprisen 2026, der uddeles den 22. maj på Madens Folkemøde. Det bliver Jakob Ørstrup, Liselotte Kira Gregers Andersen eller Rikke Grønning, der vinder Økoprisen 2026. Det står klart, efter Økologisk Landsforenings udvalg for

Just eat stopper i Danmark 30. April

FoodserviceTop14. 04. 2026

Just Eat meddeler om ophør af driften i Danmark den 30. april. Alle kunder tilbydes at overgå til Uber Eats. Efter deres udmelding i marts om at virksomheden lukker sine aktiviteter i Danmark, har Just Eat bekræftet, at de indstiller driften i Danmark den 30. april 2026. Dette afsluttende

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

    16.04.2026

  • Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

    16.04.2026

  • Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

    16.04.2026

  • Dessert på menuen i nyt Food&Drink

    16.04.2026

  • 140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

    16.04.2026

  • Økologisk Landsforening: Alle køer skal have adgang til græs og åben himmel

    14.04.2026

  • Danish Crown henter international profil som ny produktionsdirektør

    14.04.2026

  • International baristakonkurrence kommer til Danmark

    14.04.2026

  • Tre nominerede kæmper om Økoprisen 2026

    14.04.2026

  • Just eat stopper i Danmark 30. April

    14.04.2026

  • Kjær & Sommerfeldt halverer CO₂-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

    09.04.2026

  • Fremgang i Dagrofa Foodservice: 2025-regnskab viser stigende omsætning og højere driftsresultat

    09.04.2026

  • Priserne presser – men sundhed og samvittighed fylder mere i nordisk madvalg

    09.04.2026

  • Økodag 2026: Det er ved at være sidste udkald, hvis man skal sikre sig billet til dansende køer på græs på søndag 12. april

    09.04.2026

  • Rynkeby vil løfte hel kategori med juice fra eget frugtpresseri

    09.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik