• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Messer og konferencerMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed10. 10. 2024 | Mikkel Bækgaard

Efter stor succes i København: Grøn madfestival kommer til Aarhus

Messer og konferencerMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed10. 10. 2024 | Mikkel Bækgaard

For første gang nogensinde vil begivenheden Plant Food Festival i 2025 blive afholdt i både Aarhus og København. Udvidelsen til Aarhus fejres med gratis entré.

Plant Food Festival, Danmarks største messe for plantebaserede fødevarer, vender i det kommende år stærkt tilbage med hele to messer.

Den første messe finder sted den 18.-19. januar 2025 på Savværket i Aarhus, hvor der vil være gratis adgang for alle besøgende, takket være støtte fra Plant2Food. Det er første gang, at Plant Food Festival finder sted uden for København, og beslutningen er truffet på baggrund af stor efterspørgsel fra interesserede forbrugere.

”Vi havde et brag af en festival i København i 2023 og har oplevet en stor efterspørgsel fra folk, der også gerne ville have en Plant Food Festival vest for Storebælt. Derfor er vi utrolig glade for at kunne meddele, at det bliver en realitet – og vi forventer stor opbakning både i Aarhus og i København. Det bliver to fantastiske weekender med innovative plantebaserede produkter og smagsoplevelser, som vi glæder os til at dele med en masse glade og nysgerrige gæster,” siger Mie Nordly, der er erhvervschef hos Dansk Vegetarisk Forening. 

Plant Food Festival henvender sig både til private og professionelle med interesse i plantebaseret mad og udviklingen af fremtidens plantebaserede fødevarer. Du kan opleve stande med et bredt udsnit af plantebaserede produkter fra innovative startups såvel som etablerede virksomheder. De besøgende får mulighed for at prøvesmage produkterne, jagte gode tilbud, deltage i workshops og høre oplæg fra scenen.

Over 4.000 besøgende var med på Plant Food Festival 2023 i Øksnehallen i København.

Det plantebaserede marked er i rivende udvikling

Markedet for plantebaserede fødevarer er i hastig vækst verden over. Og Plant Food Festival skal få endnu flere danske forbrugere og investorer med på vognen, udtaler Mette Damborg Hansen, der er Programme Manager hos Plant2Food – en samarbejdsplatform, som skal sætte fart på udviklingen af fremtidens fødevarer.

”Udviklingen af plantebaserede produkter er rigtig godt i gang, men for at nå næste niveau i udviklingen har vi brug for et større forbrug og afsætning af plantebaserede produkter. Et større forbrug vil gøre det interessant for investorer og større virksomheder at prioritere og støtte udvikling og innovation af plantebaserede fødevarer. Ved at støtte Plant Food Festival håber vi, at flere forbrugere får øjnene op for de mange velsmagende plantebaserede produkter, der er på markedet i dag,” siger hun.

Det budskab bakkes op af Mie Nordly, der tilføjer, at udvidelsen til Aarhus markerer en vigtig milepæl for plantebaseret fødevareproduktion i Danmark. Den er med til at fremme en grønnere madkultur og vise vejen til en omlægning af landbruget og forbruget i en mere plantebaseret retning, som Klimarådet har påpeget er helt nødvendig. Det er med andre ord fremtidens måltider og produkter, du kan møde på madmessen.

”Denne udvidelse gør det muligt for os at nå endnu flere forbrugere og professionelle, der ønsker at fremme udviklingen og omstillingen af danske produkter og madkultur. Vi ser frem til at vise fremtidens fødevarer frem i både Aarhus og København,” siger Mie Nordly.

Gode tilbud og smagsprøver

Plant Food Festival arrangeres af Dansk Vegetarisk Forening og støttes af Fonden for Plantebaserede Fødevarer og Organic Plant Protein samt Plant2Food, som har muliggjort den gratis adgang i Aarhus. Organic Plant Protein, et dansk selskab hvis produkter under navnet “Plant Mate” er i rivende udvikling, vil også være tilstede på messen – der har stort fokus på økologiske varer – med en stand.

“Plant Mate tilbyder planteproteiner, der kan anvendes i vore velkendte måltider. Plant Mate kan erstatte kød 1:1 eller mikses med kød. Vi serverer smagsprøver, så kom og bliv overrasket. Vi har også gode tilbud med på messen, så kom og gør et kup. Alle er meget velkomne,” siger Ulrich Kern-Hansen, der sammen med sin kone Fie Graugaard har stiftet og nu leder Organic Plant Protein.

Senere på året, den 1.-2. november 2025, vender Plant Food Festival også tilbage til København og bliver som i de foregående år afholdt i Øksnehallen.

Skrevet i: Messer og konferencer, Miljø og sundhed, Top, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Banzo runder syv restauranter og vil hæve barren for det hurtige måltid

Foodservice10. 09. 2026

Den 11. september åbner pitakæden i Fisketorvets food hall, og primo december følger Carlsberg Byen. På få år er Banzo vokset fra fem til syv restauranter, og bag åbningerne ligger en ambition om, at et hurtigt måltid ikke behøver være et kompromis. For Banzo har ambitionen fra start været at

12 restauranter nomineret i Landbrug og Fødevarers fire kokkekonkurrencer

FoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMejeri10. 09. 2026

Restauranter fra hele landet er blandt de nominerede i konkurrencerne Årets ret med grønt, Årets ret med fisk & skaldyr, Årets ret med gris og Årets ret med ost. Vinderne findes i løbet af efteråret og kåres den 9. november. Landbrug & Fødevarer har offentliggjort de 12 restauranter,

Skolemad på skemaet: Elever inviterede forældre med til bords

AktueltForskning og uddannelse10. 09. 2026

På Nordals Skolen blev skolemaden startskuddet til et syv uger langt undervisningsforløb om mad, råvarer og madmod. Sammen med Fru Hansens Kælder arbejdede indskolingseleverne med maden, før dagen sluttede med forældrearrangement og fællesspisning. I forrige uge var det ikke kun bøger,

Rekordbesøg på Dagrofas Madscenen – For Professionelle

AktueltDetailhandel og en grosMesser og konferencer10. 09. 2026

1.800 branchefolk lagde vejen forbi TAP1 i København, da Dagrofa Foodservice onsdag afholdt Madscenen – for professionelle. Dermed satte inspirationsmessen besøgsrekord for tredje år i træk. Der var rekordstor opbakning, da Dagrofa Foodservice onsdag den 9. september samlede foodservicebranchen

Danskerne forbinder madspild med ‘spild af penge’ frem for klimaet

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed10. 09. 2026

Ny landsdækkende undersøgelse fra Too Good To Go og Netto viser, at danskerne først og fremmest forbinder madspild med tabte penge, foran andre faktorer som klima, ressourcer eller at andre kunne have haft glæde af maden. Alligevel ender en gennemsnitlig dansk husstand ifølge tidligere beregninger

Nu skal tyskerne bage sønderjysk

Brød og kagerPolitik og eksport08. 09. 2026

Skærtoft Mølle vil gøre økologisk mel fra Als attraktivt for tyskerne. Men selv gode danske fødevarer risikerer at ramme ved siden af, hvis virksomhederne ikke forstår markedet syd for grænsen. Økologisk mel fra Als skal over den tyske grænse. Skærtoft Mølle ser muligheder i Europas største

Nikolaj Kirk træder ind i juryen for Årets Wiuff

Frugt og grøntFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed08. 09. 2026

Kogemand Nikolaj Kirk bliver nyt medlem af juryen for Årets Wiuff. Prisen uddeles igen i år til en dansk råvareproducent, som har gjort en særlig indsats for lokale råvarer og dansk gastronomi. Årets Wiuff sætter fokus på de mennesker, der dyrker, udvikler og leverer de råvarer, som Danmarks

27.000 besøgte Danmarks største madfestival

AktueltMesser og konferencer08. 09. 2026

Denne weekend blev Food Festival afholdt i Aarhus, og 27.000 gæster besøgte Tangkrogen over festivalens tre dage. I år satte festivalen rekord med 10 festivalområder og 9 scener, der blandt andet havde fokus på krisen for dansk frugt og grønt og børns maddannelse. Festivalen kårede desuden Danmarks

Nyt Food&Drink er på gaden: Bliv klar til Cateringmesse Øst

AktueltFoodserviceMesser og konferencer08. 09. 2026

Food&Drink nr. 5 er udkommet, og denne gang er der særligt fokus på Cateringmesse Øst. I magasinet kan du møde en lang række af messens udstillere og blive klædt på til årets store branchedag i Brøndby Hallen. Det nye nummer af Food&Drink er på gaden. I denne udgave retter vi blandt andet

Økologibranchen går sammen om ny kampagne: Skal få flere til at vælge det røde Ø

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed08. 09. 2026

Salget af økologiske fødevarer er under pres, og nu går organisationer, producenter og detailhandel sammen i en landsdækkende kampagne. Især yngre forbrugere og danskere, der kun lejlighedsvis køber økologisk, skal overbevises om at lægge flere økologiske varer i kurven. Foto: Foto: Uffe

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Goderåvarer

    Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Banzo runder syv restauranter og vil hæve barren for det hurtige måltid

    10.09.2026

  • 12 restauranter nomineret i Landbrug og Fødevarers fire kokkekonkurrencer

    10.09.2026

  • Skolemad på skemaet: Elever inviterede forældre med til bords

    10.09.2026

  • Rekordbesøg på Dagrofas Madscenen – For Professionelle

    10.09.2026

  • Danskerne forbinder madspild med ‘spild af penge’ frem for klimaet

    10.09.2026

  • Nu skal tyskerne bage sønderjysk

    08.09.2026

  • Nikolaj Kirk træder ind i juryen for Årets Wiuff

    08.09.2026

  • 27.000 besøgte Danmarks største madfestival

    08.09.2026

  • Nyt Food&Drink er på gaden: Bliv klar til Cateringmesse Øst

    08.09.2026

  • Økologibranchen går sammen om ny kampagne: Skal få flere til at vælge det røde Ø

    08.09.2026

  • Danmarks Bedste Sommelier er kåret

    03.09.2026

  • Økologien er på tallerkenen – men mærket mangler på væggen

    03.09.2026

  • Europæiske aktører samles i København om madspild

    03.09.2026

  • Nyåbnet madlaboratorium skal holde Compass Group forrest i gastronomien

    03.09.2026

  • Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

    03.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}