• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FødevareproduktionMiljø og sundhedTop07. 05. 2024 | Mikkel Bækgaard

EASIS vil hjælpe danskere på vægttabsmedicin: Øjner stort vækstpotentiale

FødevareproduktionMiljø og sundhedTop07. 05. 2024 | Mikkel Bækgaard

Den danske fødevareproducent EASIS tror på, at vægttabsmedicin kommer til at ændre danskernes spisevaner. Derfor har virksomheden taget en strategisk beslutning om at omfavne vægttabsmedicin og ser et stort vækstpotentiale i at hjælpe danskere på vægttabsmedicin med at spise rigtigt.

Thomas Møberg, EASIS
EASIS går nu som en af de første fødevarevirksomheder målrettet efter et nyt marked med et enormt potentiale. Det drejer sig om salg af særlig mad og drikke skræddersyet de mange, som vil tabe sig ved hjælp af vægttabsmedicin, fortæller Thomas Møberg, CEO i EASIS.

Mens fødevaregiganter verden over lige nu står på sidelinjen og spændt følger, hvordan det øgede forbrug af vægttabsmedicin påvirker forbrugeradfærd og spisevaner, går den danske fødevareproducent EASIS offensivt til værks.

EASIS, der er en af Europas førende producenter af fødevarer uden tilsat sukker, har taget en strategisk beslutning om at satse på, at det stigende forbrug af vægttabsmedicin også ændrer adfærden og vanerne i køkkenet.

”Tendensen med vægttabsmedicin udvikler sig kun én vej, og vi tror på, at det kommer til at ændre danskernes madvaner. Derfor har vi strategisk besluttet at gøre mad som supplement til vægttabsmedicin til et nyt fokusområde. Vi tror på, at det kan vækste vores omsætning de kommende år,” siger Thomas Møberg, CEO, EASIS.

Vigtigt med rigtigt kost

Fra 2022 til 2023 blev antallet af danskere på vægttabsmedicin syvdoblet. Antallet af danskere på vægttabsmedicin har nu rundet 120.000, men flere studier peger på, at varige resultater kun opnås med ændret kost og bedre motionsvaner.

Vægttabsmedicinen kan teoretisk sammenlignes med Antabus på den måde, at hvis man spiser forkert, mens man tager vægttabsmedicinen, kan man få det fysisk dårligt.

Derfor kræver det den rigtige kost – mindre fedt og sukker og færre kalorier, men flere kostfibre og masser af vand – for dels at skabe fundamentet for et varigt vægttab, men også for i det hele taget at få det bedste ud af behandlingen.

”Vi øjner en helt ny kategori af fødevarer, der er målrettet brugere af vægttabsmedicin. Vi grundlagde vores forretning på målrettede produkter mod diabetespatienter, og vi kommer sandsynligvis til at opleve den samme efterspørgsel på målrettede produkter med udbredelsen af vægttabsmedicin. Det interessante for os er, at de fødevarer, som understøtter vægttab og brugere af vægttabsmedicin, er meget i tråd med de produkter, som vi strategisk har udviklet igennem 30 år,” siger Thomas Møberg.

Kun i sin spæde begyndelse

Samtidig er der den gevinst, at ændrede kostvaner forventeligt også betyder, at man på et tidspunkt kan stoppe med at tage vægttabsmedicin, så man ikke skal tage det for evigt.

”Brugen af vægttabsmedicin er kun i sin spæde begyndelse, og jeg er sikker på, at det bliver en gamechanger – også i forbindelse med vores madvaner. Vi vil gerne hjælpe danskere på vægttabsmedicin med nogle fødevarer, der både betyder, at de ikke får det fysisk dårligt, mens de tager medicinen, men forhåbentlig også kan bidrage til ændrede kostvaner, så de ikke skal tage vægttabsmedicinen resten af livet. Derfor kommer vi til at udvikle og producere en helt ny kategori af madvarer, der understøtter den behandling, man er i, når man tager vægttabsmedicin,” siger Thomas Møberg og fortæller, at EASIS foreløbig har udviklet et kostprogram og et stabiliseringsprogram samt indgået samarbejde med diætister, træningsfysiologer og førende læger på området.

På verdensplan er der op mod én milliard mennesker med svær overvægt, og ifølge World Obesity Federation vil det tal i 2035 være steget til 1,5 milliard. Antallet af mennesker på vægttabsmedicin forventes at stige markant i takt med, at både BMI-grænsen for at få vægttabsmedicin samt prisen på medicinen forventeligt sænkes.

Skrevet i: Fødevareproduktion, Miljø og sundhed, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt magasin sætter fokus på saltets betydning i fødevareproduktionen

FødevareproduktionMarkedsføring27. 10. 2026

Salt er meget mere end en smagsgiver. I et nyt magasin sætter Salt Specialties fokus på den ofte oversete råvares betydning for fødevareproduktion, kvalitet og fødevaresikkerhed. Salt er en af de mest almindelige ingredienser i fødevareindustrien, men også en råvare, som de færreste tænker

Burger King lancerer ny hot burger med Tabasco

Foodservice27. 10. 2026

Burger King har indgået et samarbejde med Tabasco om en ny burger, hvor gæsterne selv kan bestemme, hvor stærk den skal være. Der kommer mere chili på menuen hos Burger King, der netop har lanceret en ny burger i samarbejde med det amerikanske chilisaucemærke Tabasco. Den nye burger har fået

Smørrebrødsiværksætter køber historisk restaurantskib i Nyhavn

AktueltFoodservice27. 10. 2026

Mikkel Irminger Sarbo, der blandt andet står bag Hallernes Smørrebrød og restauranten Fleisch, har købt det 127 år gamle skib Oranje i Nyhavn. Restauranten om bord fortsætter med en tidligere Michelin-kok i køkkenet. Fra smørrebrød i Torvehallerne til restaurant på vandet. Gastroiværksætteren

Royal Unibrew og Tivoli forlænger partnerskab

AktueltDrikkevarerFoodservice27. 10. 2026

Med en ny aftale fortsætter Royal Unibrew og Tivoli udviklingen af gæsteoplevelsen i Tivoli med særligt fokus på musik- og smagsoplevelser. Siden 2010 har Royal Unibrew og Tivoli samarbejdet om at skabe oplevelser for de millioner af gæster, der hvert år besøger Tivoli. Samarbejdet har

Prisen blev delt i to: Kommunale kantiner og hospitalskøkken løber med Køkkenprisen

FoodserviceTop27. 10. 2026

Rudersdal Kommunes kantiner og Ernæringsenheden ved Herlev og Gentofte Hospital er årets vindere af Køkkenprisen, der for første gang blev uddelt i to kategorier. Der var både hæder til kommunale kantiner og hospitalsmad, da Landbrug & Fødevarer torsdag den 22. oktober uddelte

Dansk burgerrestaurant blev nummer 13 ved VM i USA

Foodservice22. 10. 2026

Københavnske Hungry Dane Burgers har fået en 13.-plads med hjem fra World Burger Championships i Indianapolis. Det var restaurantens første deltagelse i den internationale burgerkonkurrence. Hungry Dane Burgers fra København sluttede som nummer 13 ved World Burger Championships i Indianapolis

Specialdesignede storkøkkenløsninger til nyt kontorhotel i historisk bygning

Foodservice22. 10. 2026

Hotri Storkøkken har i samarbejde med Over Byen Arkitekter udviklet specialinventar til bistroen i kontorhotellet ordnungs nye lokation i Helmerhus ved Rådhuspladsen i København. Her har opgaven været at forene moderne storkøkkenteknik med bygningens historiske arkitektur og behovet for fleksibel

Dansk Akvakultur: Danmark skal følge EU’s ambitioner om øget fiskeproduktion

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ22. 10. 2026

Dansk Akvakultur Producentorganisation opfordrer de danske politikere til at skabe bedre rammer for produktion af fisk og skaldyr. Organisationen henviser til EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyens ambition om, at EU skal producere en større del af sine egne marine fødevarer. Danmark

Jespers Torvekøkken overtager cafédriften på Dokk1 i Aarhus

AktueltFoodservice22. 10. 2026

Jespers Torvekøkken udvider samarbejdet med kulturhuset Dokk1 i Aarhus og overtager nu også driften af husets offentlige café. Aftalen er endnu et skridt i virksomhedens offensiv på det jyske marked. Jespers Torvekøkken styrker sin tilstedeværelse i Jylland med overtagelsen af den offentlige

Musik kan forstærke smagen af din mad

Forskning og uddannelseTop22. 10. 2026

Hvis du hører musik, når du spiser, kan det være med til at forme den måde, hjernen konstruerer din smagsoplevelse på. Det viser et nyt studie fra Københavns Universitet, der for første gang giver et biologisk indblik i, hvordan lyd og smag smelter sammen i hjernen. Lige så snart vi tager en

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Færre vakuumpumper, større processikkerhed: central vakuumforsyning hos Migros Luzern

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Hurtigere indkøb, mere tid til maden: Dagrofa Foodservice vinder to Rambuk-priser

  • Ardo NV Denmark Office

    Roger Karlsson bliver ny Account Manager for Ardo i Sverige

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesarbejdet og energiforbruget i osteproduktion

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden har fået mobile fadølsanlæg i sortimentet

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Sidste chance for at komme med til Julens Madscene i Brande

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på FoodTech 2026

  • Sponsoreret indhold

    Den danske fødevaresektor er internationalt anerkendt for sin høje standard inden for kvalitet, hygiejne og fødevaresikkerhed

  • DENIOS ApS

    Vil du opvarme dine materialer effektivt?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nyt magasin sætter fokus på saltets betydning i fødevareproduktionen

    27.10.2026

  • Burger King lancerer ny hot burger med Tabasco

    27.10.2026

  • Smørrebrødsiværksætter køber historisk restaurantskib i Nyhavn

    27.10.2026

  • Royal Unibrew og Tivoli forlænger partnerskab

    27.10.2026

  • Prisen blev delt i to: Kommunale kantiner og hospitalskøkken løber med Køkkenprisen

    27.10.2026

  • Dansk burgerrestaurant blev nummer 13 ved VM i USA

    22.10.2026

  • Specialdesignede storkøkkenløsninger til nyt kontorhotel i historisk bygning

    22.10.2026

  • Dansk Akvakultur: Danmark skal følge EU’s ambitioner om øget fiskeproduktion

    22.10.2026

  • Jespers Torvekøkken overtager cafédriften på Dokk1 i Aarhus

    22.10.2026

  • Musik kan forstærke smagen af din mad

    22.10.2026

  • Dansk sommelier blandt verdens ti bedste – Norge tog VM-titlen

    20.10.2026

  • Ældgammel teknik kan ændre kedelig smag i bønner

    20.10.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Kombinér frit kødvalg med plantebaseret som standard

    20.10.2026

  • Ny Ninja-undersøgelse afslører: 87 procent af danskerne spiser for lidt fisk

    20.10.2026

  • Ny landsdækkende indsats: Mere end 90 aktører vil øge forbruget og produktionen af bælgfrugter

    20.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}