• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

Drikkevarer08. 09. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Digital ølsmagning regner med 5.000 deltagere

Drikkevarer08. 09. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen

11. september afholder Royal Unibrew for sjette gang Danmarks Største Virtuelle Ølsmagning sammen med 12 mikrobryggerier. Fem bryggerier deltager for første gang, og man regner med op mod 5.000 deltagere.

Vi har fået nye vaner under corona, og flere af dem er kommet for at blive. Blandt andet ‘Danmarks Største Virtuelle Ølsmagning’, der afholdes af Danmarks næststørste bryggeri Royal Unibrew i samarbejde med mikrobryggerier fra hele landet.

Lørdag 11. september afholdes sjette udgave af den populære virtuelle ølsmagning, der har haft 40.000 deltagere i de første fem udgaver.

– Vi har været blæst bagover af den store interesse for at mødes digitalt og nørde øl. Og vi oplever fortsat en stor efterspørgsel, selvom restriktionerne er fjernet. Det er en unik mulighed for at mødes om interessen for øl på tværs af geografi. Og så har virtuelle ølsmagninger den store fordel, at man ikke behøver trække lod om, hvem der er chauffør, siger Anders Mundelin, marketing- og udviklingschef i Royal Unibrew.

De virtuelle ølsmagninger har allerede fået en plads i historiebøgerne. I maj satte Royal Unibrew sammen med Tivoli en officiel Guinness World Record, da 60.000 deltog i ‘Verdens Største Virtuelle Ølsmagning’ live fra plænen i Tivoli og foran skærmene.

Glade mikrobryggere

61 mikrobryggerier har deltaget på de første seks ølsmagninger inklusiv verdensrekordforsøget, og til den sjette udgave er 5 af de 12 mikrobryggerier debutanter.

– Vi oplever generelt, at mange af de mindre bryggerier ser det som en god mulighed for at brede kendskabet til deres øl på tværs af landet på en måde, der ikke før var muligt. Og flere af dem har først skullet udvide deres kapacitet, så de rent faktisk har mulighed for at producere de øl, der skal bruges til så stort et arrangement, siger Anders Mundelin.

Den digitale ølsmagning sendes direkte lørdag 11. september fra kl. 14. Læs mere om Danmarks Største Virtuelle Ølsmagning her

Skrevet i: Drikkevarer

Seneste nyt fra redaktionen

Københavnsk restaurantkæde skifter ikke kun navn men også fødevaregrossist  

Detailhandel og en grosFoodservice08. 01. 2026

Den københavnske restaurantkæde Banzo – tidligere kendt som Garbanzo – har ikke alene fået nyt navn men også ny fødevareleverandør. Nu er det grossisten Dagrofa Foodservice, som sørger for levere fødevarer til Banzos fem pitarestauranter i Indre By, Nordhavn, Østerbro, Nørrebro og på Frederiksberg. 

Billetsalg til Dining Week er i gang

Foodservice08. 01. 2026

Billetsalget til Dining Week er i gang – tusindvis har allerede sikret sig pladser til vinterens store spiseuge. Billetsalget til Dining Week er nu åbnet, og interessen for Nordens største restaurantfestival er igen markant. Allerede nu har over 20.000 danskere sikret sig billetter til

500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig

AktueltBrød og kagerDetailhandel og en grosKonfekture08. 01. 2026

Frontlinjen er bagerdisken og våbene er marcipan, cremer og flødeskum. Fastelavn nærmer sig, og det har de senere år resulteret i hård konkurrence om, hvem der kan præsentere de flotteste og mest fantasifulde fastelavnsboller. Hypen har udviklet sig til en regulær fastelavnsbolle-krig, og Coop er

Danish Crown skaber 100 nye arbejdspladser i Vejen

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ08. 01. 2026

I løbet af de kommende ni måneder vil Danish Crown etablere en ny produktions-facilitet i Vejen, hvor omkring 100 medarbejdere skal udbene forender fra danske grise. Med stigende tilførsler af grise fra danske landmænd får Danish Crown brug for ekstra kapacitet til udbeningen af danske grise.

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

KonfektureTop08. 01. 2026

Hvordan kan danskere på tværs af generationer finde fælles løsninger på bæredygtighed og forbrug i hverdagen? Toms Gruppens nye initiativ, Generationsrådet, skaber et forum for ærlig dialog og nye perspektiver - med ambitionen om at bygge bro mellem generationernes forskellige

IKEAs berømte kødbolle kommer i ny mellemøstlig variant

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 01. 2026

Efter 40 år med kødboller udvider IKEA igen sit sortiment af runde fristelser i restauranterne. Allerede fra denne uge kan kunderne sætte tænderne i en sprød, plantebaseret falafel med smag af Mellemøsten i anledningen af ‘Grøn januar’. Fra den 7. januar kan kunderne hos IKEA vælge en ny

FødevareDanmark: Uhensigtsmæssige køre- og hviletidsregler spænder ben for den lokale fiskebil

Detailhandel og en grosFoodserviceKød, fisk og fjerkræPolitik og eksport06. 01. 2026

Små mobile fødevarevirksomheder som eksempelvis den lokale fiskebil er underlagt nogle uhensigtsmæssige regler, der gør det svært at drive de populære salgsvogne efter reglerne, lyder det fra FødevareDanmark. Når den lokale fiskebil ruller ind på torvet lørdag formiddag for at forsyne de

Sundhedsforeninger: Lavere priser på frugt og grønt vil være et vigtigt skridt for folkesundheden

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed06. 01. 2026

Statsminister Mette Frederiksens nye udmelding om mulig nulmoms på frugt og grønt får ros af Kræftens Bekæmpelse, Diabetesforeningen og Hjerteforeningen. Det er positivt, at statsminister Mette Frederiksen vil sætte ind mod de høje fødevarepriser. Med de rette greb kan indsatsen også blive et

Næsten hver tredje dansker overvejer ”hvid” januar

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarerMiljø og sundhed06. 01. 2026

29 procent af danskerne svarede kort før jul, at de overvejede at vælge alkohol fra i den første måned af 2026. Der er imidlertid både aldersmæssige og geografiske forskelle. Næsten hver tredje dansker overvejer at tage en januar uden alkohol. Dagrofas salg peger også på stor stigning i salget

Her er Arlas top-5 over årets største madtrends

FoodserviceMejeriTop06. 01. 2026

Dyr chokolade med pistacie. Hytteost og protein. Små hapsere. Det er blot tre af de fem madtrends, som Arla har udpeget i det år, der netop er overstået. Du har helt sikkert scrollet forbi dem på TikTok, Instagram eller Facebook. Dubai chokolade, fermenterede drikke, hot honey, hytteostpizza og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

  • Ardo NV Denmark Office

    Sødme møder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

  • Spirax Sarco Danmark

    Undgå kontaminering med rendamp i fødevareproduktion

  • Ardo NV Denmark Office

    Slank, sprød og …

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Københavnsk restaurantkæde skifter ikke kun navn men også fødevaregrossist  

    08.01.2026

  • Billetsalg til Dining Week er i gang

    08.01.2026

  • 500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig

    08.01.2026

  • Danish Crown skaber 100 nye arbejdspladser i Vejen

    08.01.2026

  • Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

    08.01.2026

  • IKEAs berømte kødbolle kommer i ny mellemøstlig variant

    06.01.2026

  • FødevareDanmark: Uhensigtsmæssige køre- og hviletidsregler spænder ben for den lokale fiskebil

    06.01.2026

  • Sundhedsforeninger: Lavere priser på frugt og grønt vil være et vigtigt skridt for folkesundheden

    06.01.2026

  • Næsten hver tredje dansker overvejer ”hvid” januar

    06.01.2026

  • Her er Arlas top-5 over årets største madtrends

    06.01.2026

  • Norrlyst Koncernen køber de resterende ejerandele i Cadence Group og ejer nu 100%

    18.12.2025

  • 100 millioner kroner til nye grønne fødevareprojekter

    18.12.2025

  • Food Nations Visitor Centre åbnede i nye rammer

    18.12.2025

  • Landbrugets Økonomi 2025: Et rekordår med en usikker fremtid

    18.12.2025

  • Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune

    18.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik