• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Forskning og uddannelseØkologi og bæredygtighed15. 04. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Der er kommet øget fokus på råvarer i sæson

Forskning og uddannelseØkologi og bæredygtighed15. 04. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen

Hver fjerde vil gerne spise råvarer i sæson, lyder det fra Karolines Køkken. Det er især de ældre, der går op i, at råvaren er i sæson.

(Foto: Arla)

Vi er trådt ind i en ny årstid: Foråret. Og det har stor betydning for dine madvaner, hvis du vil spise efter sæsonen. Grønkålen ikke længere i sæson, mens rabarberne er kommet frem fra deres vinterhi. Netop at spise råvarer i sæson går hele 34 procent af danskerne i høj eller meget høj grad op i, viser en ny befolkningsundersøgelse fra Karolines Køkken. Og hver fjerde dansker vil gerne være endnu bedre til det, end de er i dag.

Det er i dag især de ældre mellem 60-75 år, der i høj eller meget høj grad går op i at spise efter sæson (48 procent), mens interessen fra de unge halter lidt bagefter (26 procent).

– Det er interessant at se, at det er den ældre generation, der går mest op i at spise efter sæson. Men det skyldes højst sandsynligt, at de i højere grad er vokset op med grøntsager i baghaven og mere mad lavet fra bunden, siger Tove Færch, leder af Karolines Køkken, og fortsætter:

– Det kunne de unge godt lære noget af. For det er en skam, at vi i hverdagen har tendens til at ty til vores go-to retter uden at tage højde for, hvilke råvarer der er i sæson. Og min opfordring er, at vi bliver bedre til at udnytte de friske, danske råvarer. Det giver gevinst både for smagen og for klimaet.

Netop klimaet ser ud til at være en stor motivation for de unge. Ifølge undersøgelsen spiser hhv. 45 og 48 procent af danskerne i alderen 18-29 og 30-39 råvarer i sæson, fordi det er godt for klimaet. Det samme gælder kun for 25 procent af de 60-75-årige.

Vær kreativ med råvarerne, når du drømmer om hokkaido i marts
Generelt er det dog smagen, der er vigtigst for danskerne. 6 ud af 10 danskere svarer, at de spiser efter sæson på grund af smagen, mens hver anden gør det for at støtte lokale producenter, og lidt over hver tredje dansker gør det af hensyn til klimaet.

– Vi ved, at danskerne har gode intentioner, men det er nemt at glemme, hvilke råvarer der er i sæson, når vi så står nede i supermarkedet. Her er løsningen at være opmærksom på, hvilke råvarer der er dyrket i Danmark, og hvad der kommer langvejsfra, selvom man måske har lyst til hokkaido i marts, siger Tove Færch.

Hvis du tænker kreativt, er der dog rig mulighed for at lave familiens livretter året rundt i mere klimavenlige versioner, understreger hun:

– Tit og ofte kræver det ikke de store ændringer at spise efter sæsonen, så det skal man endelig ikke lade sig begrænse af. Drømmer du fx om pæretærte til eftermiddagskaffen i maj måned, så erstat pærerne med rabarber, der er allermest søde og saftige om foråret. Eller lav hokkaidosuppen om til en cremet svampesuppe med østershatte og portobellosvampe, der er i sæson store dele af året. Hvis du tør at være kreativ, kan det resultere i nye, lækre smagsoplevelser.

Karolines Køkken har udviklet en ny online kalender, så du kan tjekke sæsonens råvarer

Foråret byder på masser af lækker frugt og grønt, og du kan lige nu fylde indkøbskurven med alt fra asparges og radiser til rabarber.

– Forårets råvarer kalder på friske salater med radiser og spinat eller hvid pizza med stegte rejer og grønne asparges på toppen. Du kan også gå i det søde køkken og udnytte forårets smagfulde rabarber til tærter eller grød, siger Tove Færch.

Er du i tvivl om, hvilke råvarer der er i sæson i de forskellige årstider, har Karolines Køkken lavet en helt ny råvarekalender på https://www.arla.dk/opskrifter/ravarekalender/. Her kan du finde en liste over alle de råvarer, der er i sæson i årets fire årstider samt finde inspiration til hvilke retter, der egner sig særligt godt til de enkelte råvarer.

Her er nogle af forårets frugter og grøntsager:

  • Grøn asparges
  • Hvid asparges
  • Morkel
  • Pastinak
  • Radise
  • Rabarber
  • Spinat
  • Tomat
  • Østershat

Skrevet i: Forskning og uddannelse, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Danskerne flår ‘valgflæsk’ ned fra hylderne

AktueltKød, fisk og fjerkræPolitik og eksport24. 03. 2026

Efterspørgslen på stegt flæsk op til folketingsvalget i dag har været så stor, at Danish Crowns lager og produktion af brystflæsk er fuldstændig tømt. Når danskerne i dag sætter sig og følger folketingsvalgets afgørelse, bliver det mange steder med stegt flæsk og persillesovs ved

Jyder løb med sejren ved Årets Kok og Årets Tjener 2026

FoodserviceMesser og konferencerTop24. 03. 2026

Efter en intens og spændende finaledag er vinderne af Årets Kok og Tjener 2026 fundet. Lucas Nielsen fra Restaurant Restaurant TreeTop i Vejle er Årets Kok og Oskar Mathiassen fra Restaurant Atelier 33 / Bouchon er Årets Tjener. Der var stor glæde på scenen i Messecenter Herning, da vinderne af

Tidligere VM-guldvinder er Rising Star of the Year

Foodservice24. 03. 2026

Elisabeth Madsen fra Falsled Kro er blevet kåret som Rising Star of the Year ved Falstaff Nordics i Sverige. Elisabeth vinder som mest markante unge navn i nordisk gastronomi og placerer Falsled Kro centralt i en stærk periode med anerkendelser. Elisabeth Madsen, konditorchef på Falsled Kro,

Tusinder har været forbi Foodexpo

AktueltMesser og konferencer24. 03. 2026

I dag tirsdag er det sidste dag for årets Foodexpo i Herning, og der er god mulighed for at opleve messen. Men tusinder har allerede været forbi - fx oplyser Messecenter Herning, at der i går mandag var 8215 gæster på messe, mens der søndag var 7789. Også i dag er Food&Drink og

Restaurant Flammen åbner sin første restaurant i Sverige

Foodservice23. 03. 2026

Restaurant Flammen åbner torsdag d. 26. marts dørene til sin nye restaurant i Storgatan i Halmstad. Det markerer ikke alene kædens første restaurant i Sverige, men startskuddet til en større svensk satsning. Efter mere end et års målrettet arbejde med at etablere sig i Sverige ligger

Italiensk kaffe rykker ind på danske tankstationer

Detailhandel og en grosDrikkevarer19. 03. 2026

To-go-kaffe fylder mere og mere, og i takt med at segmentet vokser, stiger også forventningerne til kvalitet. Det gælder også på tankstationerne. Når OK inden længe slår dørene op til seks nye motorvejsbutikker, får kaffe fra Lavazza en central rolle i konkurrencen om kunderne. Kaffe er ikke et

Dansk Vegetarisk Forening: Danmark har brug for en national kostrådsstrategi

Frugt og grøntKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed19. 03. 2026

Vi er for langt væk fra anbefalingerne i de nationale kostråd. Situationen er efterhånden så alvorlig, at der må øjeblikkelig politisk handling til. Ét greb kan benyttes som et naturligt første skridt, Dansk Vegetarisk Forening. DTU’s store undersøgelse af danskernes kostvaner, der blev

Bryggeriforeningen: EU-krav bliver dyrt for forbrugerne og lukker bryggerier – uden miljøgevinst

AktueltDrikkevarerEmballage19. 03. 2026

Et krav fra EU om genpåfyldelige flasker koster flere milliarder kroner at opfylde, viser beregninger fra Bryggeriforeningen og detailhandlen. Det er penge, som de danske forbrugere kommer til at betale, og ifølge en analyse fra Teknologisk Institut uden at opnå nogen som helst miljø- og

Mød Food&Drink på Foodexpo – læs seneste nummer med fokus på messen og vind fede præmier

AktueltFoodserviceMesser og konferencer19. 03. 2026

Når Foodexpo fra på søndag slår dørene op i Herning er Techmedia og Food&Drink på pletten. Her er vi klar både på vores stand og rundt om på messen. Med på messen har vi også det spritnye eksemplar af magasinet, som relevant nok har fokus på netop Foodexpo. I magasinet kommer vi godt omkring

Foodexpo klar til at favne fødevarebranchen med nyt messekoncept

Messer og konferencerTop19. 03. 2026

Stærke, faglige oplevelser og unikke netværksmuligheder er i vente for de besøgende på årets udgave af Foodexpo, der samtidig byder på et nyt messekoncept. Fødevarebranchens centrale mødested samler branchen i MCH Messecenter Herning fra på søndag og frem til tirsdag i næste uge. Besøgende på

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskerne flår ‘valgflæsk’ ned fra hylderne

    24.03.2026

  • Jyder løb med sejren ved Årets Kok og Årets Tjener 2026

    24.03.2026

  • Tidligere VM-guldvinder er Rising Star of the Year

    24.03.2026

  • Tusinder har været forbi Foodexpo

    24.03.2026

  • Restaurant Flammen åbner sin første restaurant i Sverige

    23.03.2026

  • Italiensk kaffe rykker ind på danske tankstationer

    19.03.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Danmark har brug for en national kostrådsstrategi

    19.03.2026

  • Bryggeriforeningen: EU-krav bliver dyrt for forbrugerne og lukker bryggerier – uden miljøgevinst

    19.03.2026

  • Mød Food&Drink på Foodexpo – læs seneste nummer med fokus på messen og vind fede præmier

    19.03.2026

  • Foodexpo klar til at favne fødevarebranchen med nyt messekoncept

    19.03.2026

  • Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

    17.03.2026

  • Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

    17.03.2026

  • 12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

    17.03.2026

  • Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

    17.03.2026

  • Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

    17.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik