• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

AktueltDrikkevarer19. 09. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Den tyske vinidentitet under forandring

AktueltDrikkevarer19. 09. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

Tysk vin udvikler sig med hastige skridt, og det er ikke ufortjent, når de bedste pinot noir-vine sammenlignes med vinene fra Bourgogne. Men skal de tyske producenter sammenligne sig med naboerne i Frankrig?

Fra venstre: Hansjörg Rebholz fra vinhuset Rebholz og Franz Wehrheim fra vinhuset Wehrheim på Kastanienbusch, hvor de fortæller om deres biodynamiske vin, som stille og roligt er ved at få et fast greb i tyskerne. Foto: Kasper Mundt-Nielsen.

Det er svært ikke at bringe riesling til bordet, når talen falder på tysk vin. Mangt en vinnyder verden rundt sætter stor pris på hvidvinsdruen, som fylder godt op i spalterne i vinmagasiner, på vinkort og på hylderne hos vinhandleren. Fra USA til Norden har den etableret sig som vores tyske favoritdrue, og det er tyske vinproducenter udmærket klar over. Ud af Tysklands 103.000 hektar vinmarker, var 24.318 hektar i 2021 beplantet med riesling, hvilket svarer til en stigning på ti procent i forhold til året før. Markedet hungrer efter den sprøde, tørre vin med den store indflydelse fra de mineralholdige jordbunde, der findes i mange af de tyske vinregioner. Den moderne riesling, som er en fryd til vores Ny Nordiske Køkken er efter år, hvor syren og den elegante showcase af den subtile mineralske aroma blev maskeret i sødme, indbegrebet af tysk vinidentitet – og har været det i en årrække.

Chardonnay vinder frem

Men Tyskland er mere end riesling, og det er tydeligt, at de tyske vinproducenter har skævet til det, der foregår i Bourgogne. Her sælges udsøgte vine til astronomiske beløb, og også middelmådige og til tider ligeledes ligegyldige vine sælges til beløb, der gør regionens vine utilgængelige for mange vinforbrugere. Det tyske svar på pinot noir, spätburgunder var i 2021 plantet på 11.602 hektar, hvilket er hele 25,4 procent mere end i 2020. Chardonnay er til sammenligning blot plantet på 2.558 hektar, men følger man vinproduktionen i Baden og Pfalz, der er de største producenter af spätburgunder og chardonnay i Tyskland, står det klart, at producenterne gør sig store forventninger til bourgogne-style vine fra Tyskland.

Peaker spätburgunder?

I Landau, Pfalz har Weingut Münzberg hjemme. Ejeren, Gunter Kessler har stadig nogle marker med riesling, der trods alt stadig er regionens mest dyrkede drue, men Kesslers kærlighed er til druerne, der slutter på burgunder: spätburgunder, grauburgunder og weissburgunder, men også chardonnay.

– Vi fokuserer på burgundiske sorter, som finder ideelle forhold i vores kalk- og ler-rige jord, der simpelthen er for tung til god riesling, siger Gunter Kessler.

Det samme gør de i Ilbesheim, Pfalz hos Weingut Kranz, der alle dage har lavet spätburgunder efter eget hoved. De har fundet deres identitet og resultatet er en stilart, som vi efterhånden forventer os heroppe i nord, når vi taler tysk vin, men som ikke nødvendigvis var den gængse type vin, som tyskerne lavede for bare 10-15 år siden.

Forsætter efter billedet

Der er et generationsskifte undervejs blandt flere vinproducenter, blandt andet hos Weingut Kranz, der er ved at køre unge Xaver Kranz i stilling. Foto: Kasper Mundt-Nielsen.

– Vi har lært os at lave en frisk spätburgunder og ikke den varme, fede stil, siger Kerstin Kranz, ægtefælle til vinbonden Boris Kranz, som ejer foretagendet.

Og nu begynder forbrugere og vinsamlere også at se, at den tyske spätburgunder har stort potentiale.

– Mange forstår nu, at de ældre årgange af burgundervinene kan noget. Det kan betale sig at modne vores vine, fortæller Kerstin Kranz.

Der har da også været et generelt løft af kvaliteten af tysk vin gennem de senere år.

– Vi har opnået mere med spätburgunder de sidste ti år, end vi gjorde de foregående 40, siger Franz Wehrheim fra Weingut Dr. Wehrheim i Birkweiler, Pfalz. En del af æren kan ifølge Franz Wehrheim tilskrives de tyske undervisere, der forudså, at den unge og nuværende generation af vinproducenter ville opleve pinot noir/spätburgunder-druen, når den tager sig bedst ud – på højde med druerne i Bourgogne.

Læner sig op ad naboen, men vil gerne være sin egen

Det er ifølge Gunter Kessler en fordel, at de tyske vine bliver sammenlignet med dem fra Bourgogne, da de kvalitetsmæssigt nærmer sig hinanden og det skaber interesse for den tyske vin, men han udtrykker også et ønske om, at de tyske burgunder-varianter får sin egen identitet. Ganske som riesling har. Det ønske skal blandt andet opfyldes ved at få anerkendt chardonnay som en Grosse Gewächs-værdig drue. På familiens marker har de da også ranker med mere end 30 år på bagen, og de gyldne dråber har efter en modningsperiode på blandt andet barriques, lavet af egetræ fra Pfalz, en profil der i hvert fald er nærmere den burgundiske end den varme stil fra Australien eller USA.

Alt efter mark og alder byder deres chardonnays på alt fra citrus, æbler, pærer, blomster, urter, salt og honning, men også reduktive noter såsom flint og gummi, og det viser, at med de store temperatursvingninger Tyskland også er underlagt (og liberal brug af friske fade), skal der ikke meget til at svinge barometeret fra den gamle vinverden til den nye, eller et sted midt i mellem, som måske netop er deres eget.

Forsætter efter billedet

Gunter Kessler fra Weingut Münzberg er ved at finde frem til et fad chardonnay, som han har store forventninger til. Foto: Kasper Mundt-Nielsen.

Et Tyskland i forandring

Med temperatursvingningerne, som generelt er opadgående, er der gennem årene blevet eksperimenteret med flere af de – for klimaet – eksotiske varianter, hvor chardonnay er den førende, med sauvignon blanc og merlot i hælene. Der er sågar per 2021 15 hektar tempranillo. Ifølge Potsdam Institute for Climate Impact Research vil der om blot 18 år være gode forhold for grenache i Baden og Pfalz, og gode vilkår for cabernet franc så nordligt som Berlin. Druerne riesling og weissburgunder/pinot blanc vil med fordel kunne dyrkes nær den danske grænse. Og store dele af Tyskland vil have mulighed for at dyrke chardonnay, men måske ikke i de regioner, hvor den i dag trives. Det samme gør sig gældende med spätburgunder, som Tyskland er verdens tredjestørste producent af, efter Frankrig og USA.

VDP.Weinbörse i Mainz

Så måske kan tyskerne finde deres identitet blandt de druer, som de allerede nu mestrer, som udover riesling altså især er burgundervarianterne, med spätburgunder i front, men de kan allerede nu godt forberede sig på at lave samme øvelse i nær fremtid. Og det første sted, du kan opleve den tyske vinidentitet blandt de førende producenter, er på Weinbörse i Mainz, der igen i år kunne løbe af stablen efter to år med corona-aflysninger. Weinbörse samler i april måned de cirka 200 tyske VDP-producenter (læs evt. Food&Drink nr. 3 fra 2019 for mere information om VDP) – 178 deltog i år – og giver dem mulighed for at vise deres seneste årgang frem for omtrent 3.500 vinprofessionelle fra nær og fjern. Skulle man smage samtlige producenters vine, skulle du igennem hele 1.535 flasker. Skål!

Jo, tysk vin er sin helt egen

Når man smager sig igennem vinene fra Ahr, Baden, Franken, Mittelrhein, Mosel, Nahe, Pfalz og så videre – der er 13 store vinregioner, med flere regioner på vej, forudser Steffen Schindler, institutleder ved Deutches Weininstitut – at det er en gennemgang af en 2021-årgang, der bød på enorme udfordringer for producenterne. Vejret bød på både høj varme og periodevis store mængder nedbør, og vinene varierer stort som følge heraf. Tyskland er et stort vinland og årgangene skal vurderes ud fra hver enkel region. Ahr, der som bekendt oplevede en sønderlemmende oversvømmelse i sommeren 2021, kan stadig levere spätburgunder med en flot frugt og underliggende note, jordede og krydrede noter, mens Mosels riesling fremviser en elegant syre, og i nogle tilfælde også relativt meget frugt. Det har været en dyr og besværlig høst, men besøget på VDP.Weinbörse i Mainz viser tydeligt, at de dygtige tyske vinmagere har klaret arbejdet upåklageligt – den tyske vinidentitet skinner igennem.

Skrevet i: Aktuelt, Drikkevarer

Seneste nyt fra redaktionen

Danskerne rækker ud efter nye varianter af oksekød

Frugt og grøntKød, fisk og fjerkræ06. 11. 2025

Danish Crown har rundet 2,5 millioner solgte pakker hakket oksekød blandet med grønt det første år og har dermed overgået de oprindelige forventninger til produktet. I en tid hvor stigende fødevarepriser - herunder prisen på oksekød - er et varmt samtaleemne hen over de danske køkkenborde, kan

RAWBITE udvider produktionen i Tyskland for at imødekomme stigende efterspørgsel

Ikke kategoriseret06. 11. 2025

Virksomheden bag de populære økologiske frugt- og nøddebarer har de seneste år oplevet en stabil tocifret vækst i Danmark, Tyskland og Sverige samt en markant stigning i online-salget. For at imødekomme den voksende efterspørgsel og stimulere en fortsat vækst på de europæiske markeder, udvider

7-Eleven åbner ny runde af Innovation Corner og sætter fjerde iværksætterprodukt på hylderne

AktueltDrikkevarerMarkedsføringMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 11. 2025

7-Elevens iværksætterforløb Innovation Corner, der blev lanceret sidste år, er blevet taget så godt imod, at kæden nu åbner op for en ny runde. Samtidig kommer det fjerde produkt fra første runde – en alkoholfri elektrolytdrik ’Dansevand’ – på hylderne. Sidste år deltog Dansevand, en alkoholfri

Årets Wiuff 2025: Marie Bojsen fra Birthesminde modtager Danmarks første råvarepris

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed06. 11. 2025

Ved en højtidelig fejring hos Søren Wiuff i Lammefjorden lørdag den 1. november blev Årets Wiuff 2025 uddelt for allerførste gang. Prisen er opfundet og etableret af Lokale Fødevarer Danmarks stifter og formand, Jesper Zeihlund, og siden blevet medstiftet af HORESTA. Formålet med prisen er at hædre

Sund jord giver sunde grøntsager – og det kan smages

Frugt og grøntLandbrugMiljø og sundhedTop06. 11. 2025

I årevis har de arbejdet med jordforbedring via næringsrige kompostblandinger på en gård i Nordjylland. Resultatet er klart: Den sunde jord giver ikke bare sundere og stærkere grøntsager – men også bedre smag. På gården Ny Vraa i Tylstrup har man i årevis arbejdet med at udvikle og teste

Techmedia får ny ejer

AktueltFoodservice04. 11. 2025

Techmedia A/S, der blandt andet driver Fødevarekus og magasinet Food&Drink, er blevet købt af FrontMedia ApS, der dermed styrker positionen på markedet for fag- og branchemedier. Handelen er gennemført 6. oktober 2025, og begge selskaber fortsætter i deres nuværende

Wassim Hallal vinder hædersprisen som Kokkenes Kok

Foodservice04. 11. 2025

Kokkene har talt: Wassim Hallal er kåret som Kokkenes Kok 2024 – en af de største hædersbevisninger i dansk gastronomi. Prisen gives til en kok, der med talent, generøsitet og faglig styrke har gjort en særlig forskel for branchen. Den prestigefyldte pris blev overrakt ved Fonden Dansk Gastronomis

Too Good To Go fylder ti år: Fra dansk app til global bevægelse mod madspild

FoodserviceMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed04. 11. 2025

På bare ti år er danske Too Good To Go blevet til et globalt eksempel på, hvordan teknologi, forretning og bæredygtighed kan trække i samme retning. Med over 130 millioner brugere og 500 millioner reddede måltider har virksomheden gjort kampen mod madspild til en hverdagsvane for brugere i over 20

Juleudgave af Food&Drink på gaden

AktueltFoodservice04. 11. 2025

Julen sig nærmer, og det betyder, at nyeste nummer af Food&Drink sætter fokus på julen og alle dens glæder. Læs blandt andet om spændende jule-nyheder, men kom også med til Aalborg for at besøge byens første Michelin-restaurant. Udover at drage nordpå og se på julen har Food&Drink også

Her er Danmarks bedste plantebaserede takeaway

FoodserviceFrugt og grøntMesser og konferencerMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed04. 11. 2025

Pico Pizza vandt Årets plantebaserede takeaway-måltid ved weekendens Plant Food Festival, hvor Dansk Vegetarisk Forening og Plantebranchen hyldede årets bedste plantebaserede madoplevelser på farten. Hvem laver landets bedste plantebaserede måltid to go? Det blev afgjort i weekenden, da

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Spirax Sarco Danmark

    Lavere energiforbrug og bedre produktkvalitet med Steam Infusion – en unik teknik til fødevarefremstilling

  • DENIOS ApS

    Sådan håndterer du en lækage med 10 trin

  • Busch Vakuumteknik A/S

    50 års trofast tjeneste i produktionen

  • Spirax Sarco Danmark

    Blog: Damp er naturlig teknologi

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilmeld dig Masterclass om dyrevelfærd og regenerativt landbrug

  • DENIOS ApS

    Hvad gør du med dine gasflasker, når kulden kommer?

  • Spirax Sarco Danmark

    Reducer dine levetidsomkostninger på reguleringsventiler

  • DENIOS ApS

    Alt hvad du skal vide, før du håndterer farlige stoffer

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget produktivitet på mejeriet takket være vakuum fra Busch

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Stor fødevaremesse med juletema kommer igen i år til Brande

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskerne rækker ud efter nye varianter af oksekød

    06.11.2025

  • RAWBITE udvider produktionen i Tyskland for at imødekomme stigende efterspørgsel

    06.11.2025

  • 7-Eleven åbner ny runde af Innovation Corner og sætter fjerde iværksætterprodukt på hylderne

    06.11.2025

  • Årets Wiuff 2025: Marie Bojsen fra Birthesminde modtager Danmarks første råvarepris

    06.11.2025

  • Sund jord giver sunde grøntsager – og det kan smages

    06.11.2025

  • Techmedia får ny ejer

    04.11.2025

  • Wassim Hallal vinder hædersprisen som Kokkenes Kok

    04.11.2025

  • Too Good To Go fylder ti år: Fra dansk app til global bevægelse mod madspild

    04.11.2025

  • Juleudgave af Food&Drink på gaden

    04.11.2025

  • Her er Danmarks bedste plantebaserede takeaway

    04.11.2025

  • Sukaiba vinder ”Denmark’s Best Hotel Restaurant” for anden gang

    30.10.2025

  • En rigtig god kop kaffe er det nye personalegode

    30.10.2025

  • Dansk sommelier vinder den første udgave af Master of Port Scandinavia 2025

    30.10.2025

  • Når regler spænder ben for naturen: 16 nye anbefalinger til bedre biodiversitet i fødevaresektoren

    30.10.2025

  • Prestigefyldt kåring: Den danske Spiseguide hylder AOC som Årets Restaurant

    30.10.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 2 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik