• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

Kød, fisk og fjerkræ28. 03. 2023 | Mikkel Bækgaard

Den optimale påskefrokost skal pirre hjernen

Kød, fisk og fjerkræ28. 03. 2023 By Mikkel Bækgaard

Når danskerne dækker påskebordet, har maden en stor historisk og traditionel betydning, men ønsker man den optimale påskefrokost med de rette associationer, skal de mange små retter pirre hjernen.

Laks på tallerken

Om kort tid samles størstedelen af danskerne om bordet til den årlige påskefrokost, hvor vi har store traditionsbundne holdninger til, hvad der skal sættes på bordet. For at opnå den helt optimale frokostoplevelse, handler det om at udnytte madens evne til at aktivere hjernen. Det utraditionelle råd kommer fra fødevareekspert og lektor i sensorik og fødevareteknologi Michael René.

– Menneskets limbiske system i hjernen indeholder følelser, der stimuleres af madens dufte. Ved at sammensætte en frokost med specifikke ingredienser kan man med dufte og smage i bedste fald signalere til vores hjerne, at det er påske.

For at opnå den maksimale effekt, er det især vigtigt at tage højde for umamiholdige madvarer herunder kød, fisk og skaldyr. Umamien er den femte grundsmag udover sødt, salt, surt og bitter og hvis man kombinerer den med de rette ingredienser, kan det give hjernen den optimale påskeoplevelse.

– En god kombination får man ved at blande den fedtholdige og letsaltede laks med et pift af umami og syre fra citron, bitter dild samt en hårdere konsistens og sødme fra brød. En anden påskefavorit er den lune, letsaltede leverpostej med høj fed procent, en god smag af umami og måske med en god bitter tilsat allehånde, som optimeres gennem kombination med syren fra rødbeder eller syltede agurker, og som serveres på et rugbrød med sødme og ekstra syrlighed. Begge er gode eksempler på, hvordan man rammer en optimal smagsoplevelse, der sætter vores sanser og hjerne i påskestemning, forklarer Michael René.

Laksen er danskernes favoritfisk

Ifølge SALMA®, der producerer frisk vakuumpakket laks, stiger efterspørgslen på laks i Danmark voldsomt op mod påske. Men ifølge virksomheden går danskerne glip af smagsoplevelser ved at være lidt for trofaste mod bestemte typer laks.

– Danskerne er glade for den røgede laks. Det er nærmest en tradition i sig selv. Vi ser midlertidig at danskerne ikke er så meget for at prøve noget nyt, og det er egentlig synd, for de går glip af store smagsoplevelser. Hvis man tager den rå laks, er den oplagt til små retter med få andre ingredienser. Laksens fedme og smagsaroma kræver nemlig, at man blot tilsætter lidt surt og bitter. Det er ikke meget anderledes, end hvis man anvender røget laks. Til gengæld giver den rå laks en helt anden eksplosion af smag, forklarer Johnny Håberg, eksportdirektør i SALMA®. Han uddyber:

– Tidligere var det vanskelig at lave retter baseret på rå laks i sit eget køkken, men det er nu muligt at få vakuumpakket rå laks i butikkerne, som man trygt og enkelt kan eksperimentere med. Og det vil vi virkelig opfordre danskerne til, for det giver en helt anderledes intens oplevelse af nye smage, som vil komplementere de traditionelle påskeretter godt.

Vanvittigt konservative madforbrugere

Danskernes hang til bestemte typer af laks og andre påskedelikatesser finder genklang i Coop Analyses oversigt over de største påskesællerter. Især fisk, skaldyr, øl, rugbrød og æg er selvskrevne til påskebordet år efter år.

– Det er næsten helt vanvittigt, så konservative danskerne er med maden til højtiderne. Her er det især sigende, at vi vælger mad, der har en historisk forbindelse til Danmark som for eksempel fisk. Det er ingen tilfældighed, at vi spiser som vi gør. Højtidernes måltider er blevet skabt gennem kultur og historie, forklarer Caroline Nyvang, der er Seniorforsker ved det Kongelige Bibliotek og forsker i danskernes forhold til mad og traditioner. Hun uddyber:

– Samtidig handler højtiden for danskerne om fællesskab, og netop det sociale aspekt er sammen med vores mad, der hvor danskernes traditionsbundethed kommer tydeligst til udtryk, forklarer Caroline Nyvang.

Skrevet i: Kød, fisk og fjerkræ

Seneste nyt fra redaktionen

Norrlyst Koncernen køber de resterende ejerandele i Cadence Group og ejer nu 100%

Foodservice18. 12. 2025

Norrlyst Koncernen tager næste store skridt i sin vækstrejse og opkøber de resterende ejerandele i Cadence Group, hvilket betyder, at koncernen nu ejer 100% af det populære brunch- og bagerikoncept. Cadence Group driver i dag fire restauranter samt en fabrik i Herlev og er kendt for at levere

100 millioner kroner til nye grønne fødevareprojekter

FødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 12. 2025

Grønt Udviklings- og Demonstrationsprogram har åbnet en ny ansøgningsrunde til en pulje med 100 millioner kroner. De 100 millioner kroner skal gå til projekter, der kan styrke den grønne omstilling af den danske fødevaresektor. Puljen kan søges frem til 19. februar 2026. Godt grønt nyt til de

Food Nations Visitor Centre åbnede i nye rammer

AktueltPolitik og eksport18. 12. 2025

Food Nation markerede den 15. december 2025 den officielle åbning af fødevareklyngens Visitor Centre i København i nye fysiske rammer. Det opdaterede og udvidede udstillingsvindue præsenterer det ypperste inden for danske fødevareløsninger, bæredygtig innovation og globalt samarbejde. Ved

Landbrugets Økonomi 2025: Et rekordår med en usikker fremtid

AktueltFødevareproduktionLandbrug18. 12. 2025

For dansk landbrug har 2025 været et fremragende år drevet af husdyrproduktion og en god høst. Men begyndende prisfald og strammere politiske krav kan hurtigt skubbe til balancen. Fremtiden kræver heftige investeringer og tilpasninger, hvis dansk landbrug skal fastholde sin stærke

Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune

FoodserviceForskning og uddannelseMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed18. 12. 2025

I juni blev Sundskolen i Nykøbing Falster den eneste folkeskole på Lolland-Falster, som kom med i det nationale skolemadsforsøg, hvor 191 skoler over hele landet afprøver skolemad. Skolemadsforsøget blev sat i gang i november og har indtil nu været en stor succes. Formålet med skolemadsforsøget

Forskere genopliver gamle ærtesorter i enorm frøsamling: ”Et uudnyttet guldkammer til fremtiden”

Forskning og uddannelseMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Med en ny AI-metode har forskere fra Københavns Universitet genopdaget 51 gamle ærtesorter, som ikke længere bruges i landbruget, men som kan vise sig lovende til produktion af plantebaserede fødevarer. Metoden er en genvej til at finde nye ressourcer i de grønne skatkamre, som genbankers enorme

Ny kvælstofaftale: Fødevareerhvervet frygter konsekvenserne for dansk fødevareproduktion

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Brancheorganisationen FødevareDanmark frygter konsekvenserne af den nye kvælstofaftale. Sammen med seks andre organisationer fra landbrugs- og fødevareerhvervene opfordrer organisationen til, at den grønne trepart sættes på pause, indtil konsekvenserne er fuldt belyst. Det er stort set umuligt

Bryggeriforeningen: Danske EU-politikere kæmper for pantsystemet

AktueltDrikkevarerPolitik og eksport16. 12. 2025

Det danske pant- og retursystem bliver undergravet af EU-krav om genpåfyldelige emballager, der vil lukke størstedelen af Danmarks mikrobryggerier, mener Bryggeriforeningen. Fra 2030 pålægger EU alle supermarkeder og barer at sikre, at mindst 10% af deres emballager til øl, sodavand og

Lidl Danmark sætter kurs mod Net Zero og sundere produkter i indkøbskurven

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Lidl Danmark har forpligtet sig til Science Based Targets Initiative (SBTi) og har validerede Net Zero-mål for 2050 – foruden validerede FLAG- og E&I-mål for 2034. Som Europas største dagligvarekæde er ambitionen, at Lidl vil være med til at vise vejen mod en verden, hvor der bliver tænkt på

CBP slår stort brød op og åbner innovationscenter

Brød og kagerTop16. 12. 2025

CBP fra Vejle, leverandør af råvarer til produktion af brød og kager, udvider nu sit hovedsæde med et topmoderne innovationscenter og fuldt udstyret bageri. Hvor brød dufter, finder mennesker hinanden – og nye ideer opstår for morgendagens brød og kager. Med det afsæt har CBP lavet et 250

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

  • Ardo NV Denmark Office

    Sødme møder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

  • Spirax Sarco Danmark

    Undgå kontaminering med rendamp i fødevareproduktion

  • Ardo NV Denmark Office

    Slank, sprød og …

  • Ardo NV Denmark Office

    Ready to eat or not?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Norrlyst Koncernen køber de resterende ejerandele i Cadence Group og ejer nu 100%

    18.12.2025

  • 100 millioner kroner til nye grønne fødevareprojekter

    18.12.2025

  • Food Nations Visitor Centre åbnede i nye rammer

    18.12.2025

  • Landbrugets Økonomi 2025: Et rekordår med en usikker fremtid

    18.12.2025

  • Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune

    18.12.2025

  • Forskere genopliver gamle ærtesorter i enorm frøsamling: ”Et uudnyttet guldkammer til fremtiden”

    16.12.2025

  • Ny kvælstofaftale: Fødevareerhvervet frygter konsekvenserne for dansk fødevareproduktion

    16.12.2025

  • Bryggeriforeningen: Danske EU-politikere kæmper for pantsystemet

    16.12.2025

  • Lidl Danmark sætter kurs mod Net Zero og sundere produkter i indkøbskurven

    16.12.2025

  • CBP slår stort brød op og åbner innovationscenter

    16.12.2025

  • Foodexpo favner både kød, klima og grøn kost med inspirerende events

    11.12.2025

  • Arla: Erfaren mejerimand tager over i Nr. Vium

    11.12.2025

  • Pincho Nation: Succesfulde franchise-åbninger i 2025

    11.12.2025

  • Rekord i antal julebryg

    11.12.2025

  • NOTCH, et nyt kakaofrit chokoladealternativ lavet på mask

    11.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik