• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMarkedsføring13. 01. 2020 | Peter Friis

De krumme agurker hitter i detailhandlen

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMarkedsføring13. 01. 2020 By Peter Friis

Danskerne vil gerne købe krumme agurker og grimme tomater. (Foto: Alfred Pedersen og Son).
Over 370 tons grøntsager med afvigende udseende er blevet reddet fra skraldespanden de seneste to år.

For store eller for små tomater, krumme agurker og grimme peberfrugter ville tidligere typisk afgå ved madspildsdøden i landmandens affaldscontainer, men bliver de nu oftere solgt i danske butikker. Og tiltaget er ganske populært blandt danskerne, der i de seneste to år har købet omkring 370.000 kilo af de såkaldte grimme grøntsager.
Bag det succesfulde landsdækkende initiativ står foreningen Stop Spild Af Mad og Danmarks største tomatproducent Alfred Pedersen & Søn i samarbejde med Gartneriet Østervang Sjælland, GASA Odense og GASA Nord Grønt samt detailkæderne REMA 1000 og Salling Group.
REMA 1000 var den første detailkæde, som begyndte at sælge disse ”grimme” grøntsager efter ideen opstod hos salgschef Claus Duedal Jakobsen fra Alfred Pedersen & Søn i 2017.

De går som varmt brød
I sommeren 2018 tog det fart. Der var der en stor overproduktion af tomater på grund af ualmindeligt varmt vejr. Siden har både REMA 1000, føtex og Bilka solgt overskudstomater, de for skæve agurker og grimme pebre. Disse grimme grøntsager blev solgt hhv. i bakker samt som en madspildsketchup, som er fremstillet af overskudstomater. For hver solgt enhed går der også donation til at støtte foreningen Stop Spild Af Mad’s arbejde mod madspild. Produkterne sælges til en reduceret pris i forhold til “pænere” produkter.
Og det går som varmt brød. Siden initiativets opstart har danskerne reddet i alt 370 tons grimme grøntsager, og Claus Duedal Jakobsen glæder sig til at fortsætte:
– Vi er meget begejstrede for hvor godt de danske forbrugere fortsat tager imod vores produkter og tager kampen op for at bekæmpe madspild. Vi arbejder målrettet på at reducere vores madspild hos Alfred Pedersen & Søn. Vi er rigtig godt på vej med at indfri vores målsætninger om at nedbringe vores andel af madspild. Det er blevet en kæmpe succes på baggrund af det gode samarbejde på tværs af de danske supermarkeder, Stop Spild Af Mad og ikke mindst forbrugerne som gerne vil handle ind i denne gode sags tjeneste.
Indkøbs- og marketingdirektør Anders René Jensen fra REMA 1000 fortæller, at kæden i 2019 solgte 152 tons madspildsvarer:
– Og det vidner om, at vores kunder er villige til at gå lidt på kompromis med udseendet på grøntsagerne, hvis de stadig får samme gode smag og samtidig kan være med til at sørge for mindre madspild. Som noget nyt har vi også haft økologiske agurker fra 2. sortering, for det handler hele tiden om at se muligheder for at inddrage nye potentielle varer, så intet går til spilde. Det er generelt bare dejligt at mærke opbakning til vores madspildsvarer, for det er netop det, der giver motivationen til at udvikle flere ideer på området.

Over halvdelen vil bidrage til mindre madspild
Blandt danske forbrugere ses der en tydelig interesse for at købe disse produkter. I en hermed offentliggjort undersøgelse fra Epinion for Stop Spild Af Mad viser, at over halvdelen af danskere (55%) ville foretrække at købe et fødevareprodukt med et mærke, der viser, at produktet bidrager til mindre madspild, fremfor at købe et tilsvarende produkt uden.
De tre største årsager til, at danskerne vil fortrække at købe sådan et fødevareprodukt, er: fordi danskerne vil støtte, at producenten gør en aktiv indsats mod madspild (53%), fordi det vil være en nem måde personligt at bidrage til mindre madspild (43%), og fordi det vil være en nem måde personligt at bidrage til større omtanke for verdens ressourcer (34%). Det er især kvinder og yngre danskere i alderen 18 til 34 år, der ifølge undersøgelsen har interesse for denne slags fødevareprodukter.
– Både det meget succesfulde erhvervspartnerskab om “grimme” grøntsager samt resultater af Epinion undersøgelsen viser, at danskerne i den grad er parate til at tage imod de “skæve” og ukurante 2. sorterings grøntsager i supermarkederne, siger stifteren af Stop Spild Af Mad, Selina Juul.
– Det er en glædelig udvikling. At få flere “madspildsprodukter” på markedet vil bidrage både til mindre madspild hos fødevareproducenterne, og det vil også være med til at markedsføre fødevareproducenter, som tager aktivt ansvar. Samtidigt vil det også gøre det nemmere for os forbrugere at træffe nemme og aktive valg i forhold til mindre madspild.
Selina Juul tilføjer, at Erhvervspartnerskabet om “grimme” grøntsager fortsætter i 2020 som en del af foreningen Stop Spild Af Mad’s projekt om erhvervspartnerskaber, der resultat af et to-årigt udviklingsprojekt støttet af Tuborgfondet.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Frugt og grønt, Markedsføring

Seneste nyt fra redaktionen

60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

Brød og kagerMiljø og sundhed04. 06. 2026

Sociale medier er blevet de 15-18-åriges foretrukne kostrådgiver. Det viser tredje udgave af Schulstads publikation ’Kernetal’, der undersøger unges syn på sundhed og kost. Adfærdspsykolog peger på, at manglende objektiv viden om sundhed er problematisk. Da Den Nationale Sundhedsprofil 2025 udkom

Smørrebrød vækker blandede følelelser hos unge

Brød og kagerFoodserviceMiljø og sundhed04. 06. 2026

I anledning af Smørrebrødsugen som Fuldkornspartnerskabet er initiativtagere til, hyldes en af Danmarks mest elskede madtraditioner med ny viden om unges forhold til smørrebrød og en helt ny opskrift, som Umut Sakarya har udviklet. En ny forbrugerundersøgelse som Quantic og Fuldkornspartnerskabet

Paella tilberedes over åben ild i Valencia. Foto: Guillem Garay, Visit Valencia

Valencia bringer World Paella Day Cup til København

AktueltFoodservice04. 06. 2026

Den 11. juni bliver Skovshoved Havn i København samlingspunkt for paella, spansk gastronomi og valenciansk madkultur, når den nordiske og baltiske semifinale i World Paella Day Cup 2026 afholdes hos i Skovshoved havn. Kokke fra Danmark, Sverige, Finland, Estland, Letland og Litauen dyster om en

Fødevarebranchen jubler over lavere moms: “En sejr for forbrugerne”

AktueltDetailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhed04. 06. 2026

Nulmoms på frugt og grønt og halveret moms på fødevarer bliver mødt med begejstring fra både detailhandel, måltidskassevirksomheder og grønne organisationer. De peger på billigere mad, bedre folkesundhed og stærkere konkurrenceevne. Planerne om at sænke momsen på fødevarer og helt fjerne den på

Ny regering splitter fødevareerhvervet: Ros fra dyreværnsorganisationer – bekymring i landbruget

Frugt og grøntFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed04. 06. 2026

Den nye S-SF-M-R-regerings planer for landbrug, fødevarer og dyrevelfærd bliver mødt med vidt forskellige reaktioner fra aktørerne i fødevareklyngen. Mens dyreværnsorganisationer og økologerne taler om et historisk vendepunkt, advarer landbrugets organisationer mod tab af arbejdspladser, produktion

Gratis mad skal give unge smag for nye madvaner

FoodserviceForskning og uddannelse02. 06. 2026

Efter millioner af visninger på TikTok, Instagram og Facebook rykker sketch-serien ‘Uvenner’ nu ud af feedet og ind i frokostpausen. Med en foodtruck besøger Tænketanken Frej og Dummy Entertainment ungdoms- og erhvervsuddannelser og festivaler landet over for at dele gratis planterig mad ud -

AI ruller ind i bageriet: Dansk bagersoftware skifter mavefornemmelsen ud med præcise forudsigelser

Brød og kagerFødevareproduktion02. 06. 2026

Bageriernes økonomi har fået en udstrakt teknologisk hånd. I samarbejde med Alexandra Instituttet vil softwarevirksomheden Baker POS forbedre bageriernes spinkle marginer ved at forudsige salget med AI. De fleste forbinder duften af nybagt wienerbrød og tebirkes med klassisk, analogt håndværk.

Danmark jagter hattrick ved gastronomiens største sherry-konkurrence

AktueltDrikkevarerFoodservice02. 06. 2026

Danmark har vundet de seneste to udgaver af verdens største gastronomiske sherry-konkurrence, Copa Jerez. Nu skal et nyt dansk kokke-sommelierhold forsøge at sikre en historisk tredje sejr på stribe. I næste uge skal den næste danske kandidat findes. Mandag den 15. juni afgøres det, hvem der

800 medarbejdere skal væk fra Danish Crown

AktueltKød, fisk og fjerkræ02. 06. 2026

Danish Crown vil skære omkring 800 stillinger væk over de næste to til tre år som led i en omfattende omorganisering af koncernen. Nedskæringerne skal være med til at frigøre 500 millioner kroner og styrke slagterigigantens konkurrenceevne på et globalt fødevaremarked, hvor konkurrencen ifølge

Danmark får endnu en restaurant med tre Michelin-stjerner

FoodserviceTop02. 06. 2026

Danmark styrkede mandag aften sin position som en af verdens førende gastronominationer, da Michelin uddelte årets nordiske Michelin-stjerner ved en ceremoni i Tivoli i København. Aftenens største danske nyhed var, at Kadeau i København blev løftet fra to til tre Michelin-stjerner og dermed

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    04.06.2026

  • Smørrebrød vækker blandede følelelser hos unge

    04.06.2026

  • Valencia bringer World Paella Day Cup til København

    04.06.2026

  • Fødevarebranchen jubler over lavere moms: “En sejr for forbrugerne”

    04.06.2026

  • Ny regering splitter fødevareerhvervet: Ros fra dyreværnsorganisationer – bekymring i landbruget

    04.06.2026

  • Gratis mad skal give unge smag for nye madvaner

    02.06.2026

  • AI ruller ind i bageriet: Dansk bagersoftware skifter mavefornemmelsen ud med præcise forudsigelser

    02.06.2026

  • Danmark jagter hattrick ved gastronomiens største sherry-konkurrence

    02.06.2026

  • 800 medarbejdere skal væk fra Danish Crown

    02.06.2026

  • Danmark får endnu en restaurant med tre Michelin-stjerner

    02.06.2026

  • Danmarks bedste romkugle udbredes nu til hele landet

    28.05.2026

  • Trods rekordhøje priser, prioriterer danskerne kaffen i stigende grad

    28.05.2026

  • Dagrofa Foodservice får topplacering ved E-handelsprisen for ny webshop

    28.05.2026

  • Her er vinderne af Danmarks Bedste Ost

    28.05.2026

  • Hverdagens restauranthelte blev hyldet med ny pris

    28.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik