
Natural Products Scandinavia og Nordic Organic Food Fair slår dørene op i Malmø denne uge. Tusindvis af miljøvenlige og økologiske indkøbere og detailhandlere vil fylde gangene i Malmømessen i Sverige i denne uge, den 15.-16. november, for at se nærmere på de seneste økologiske og miljøvenlige produktnyheder, som dette dynamiske marked byder på.
Et rekordstort antal nye miljøvenlige og økologiske produkter vil konkurrere om priserne ”Bedste nye produkt” på fagmesserne Natural Products Scandinavia og Nordic Organic Food Fair.
Natural & Organic Awards Scandinavia, som præsenteres af messens arrangør Diversified Communications, fejrer de mest fremragende brands og de bedste nye og innovative produkter gennem det seneste år. Prisuddelingsshowet byder på et rekordstort antal produkter på tværs af 11 kategorier, herunder bedste nye økologiske drikkevare og bedste nye økologiske fødevare.
Ligesom de foregående år får besøgende indkøbere og detailhandlere chancen for at være med til at finde vinderne ved at stemme til prisuddelingen Natural & Organic Awards på messens åbningsdag onsdag den 15. november.
Se mere om prisuddelingen på http://www.nordicorganicexpo.com, hvor der også er yderligere information og registrering til en gratis messebillet.
400 udstillere
Natural Products Scandinavia og Nordic Organic Food Fair –Nordens største fagmesser for miljøvenlige og økologiske føde- og drikkevarer, sundheds-, skønheds-, naturlig livsstils- og helseprodukter vil fejre deres hidtil største messeevent med præsentation af mere end 400 markedsledende udstillere.
”Fagmessen styrker klart sin position år for år som markedsledende for økologiske produkter i Norden. Denne ” hot spot” i den miljøvenlige verden med Sverige og Danmark i førertrøjen er for øjeblikket verdens mest dynamiske miljøvenlige og økologiske region, hvilket udstillingen signalerer og forstærker. Messen er blevet en port, der forbinder regionen med virksomheder rundt omkring i verden, som ønsker at ekspandere. Den er et ”must” for enhver, som vil forbedre deres position i markedet”, siger Cecilia Ryegård, redaktør på Ekoweb.
Messen, der løber over to dage, forventes at tiltrække over 5000 besøgende – herunder indkøbere og ledere fra mange af Skandinaviens største detailhandlere, sundhedsbutikker, apotekerkæder, grossister og distributører, industrikøkkener og supermarkeder. Her vil være repræsentanter fra HKC Egenvård, Life, Helsekost, Dansk Supermarked, 7-eleven Danmark, IKEA, H&M, Fazer Foods, Findus, GoodTrade, Haugen- Gruppen, Orkla Foods, BC Hospitality Group, ICA, Coop Trading, Netto, Magasin du Nord, Coop Danmark, Coop Sverige, Naturalia, Bergendahls, Fairtrade Danmark, AxFoods, Bertram Pharma, BioVita, The Health Store Wholesale, Naturkost Übelhör, Reitan Convenience og Renée Voltaire AB.
”Jeg tror, at Nordic Organic Food Fair er, og fortsat kan være, den vigtigste fødevaremesse i Skandinavien i mange år. Jeg glæder mig til at møde mennesker på fagmessen, som ofte har de samme interesser som jeg, og mennesker, som deltager i debatten om bæredygtig fødevareproduktion. Det føles vigtigt at være der, dele viden og blive inspireret”, siger Christoffer Carlsmose, corporate sustainability manager i Menigo Foodservice AB.
”Der er regioner, som går foran, og der er regioner, som følger efter. Jeg tror ikke, der er nogen tvivl om, hvilken gruppe Skandinavien tilhører. Jeg er meget nysgerrig efter at se, hvilke nyheder disse pionerer har i ærmet”, siger Povilas Sugintas, skønheds- og modeanalytiker i Euromonitor international.
”Det er nemt at få et overblik over udstillingen, og der er altid en fantastisk række af producenter, men mere vigtigt, der er nye produkter, hvor der ikke blot fokuseres på, at varerne er økologiske, men også på ny produktudvikling og bæredygtighed”, siger Ricky Overeem, head of food i Magasin du Nord.
”Natural Products Scandinavia er den eneste B2B fagmesse, hvor du kan møde dine leverandører, hvilket er nødvendigt for alle brancher. Udnyt denne fantastiske mulighed, kom og vær med på messen, og støt din egen forretning såvel som branchen”, siger Kaare Axelsen, ejer af WA Solutions, Danmark.
”Jeg glæder mig til at møde alle de fantastiske producenter og se nye produkter. Det er altid et kæmpe energiboost at komme på messen”, siger Johannes Cullberg, stifter af Paradiset.
16 pavilloner & 3 forelæsningsscener på messen
De internationale pavilloner, der præsenterer de nyeste brands fra hele verden, er altid det store trækplaster for besøgende. I år vil fagmessen have pavilloner fra Sri Lanka, England, Invest in Skåne (Skåneregionen, Sverige), Central Markets & Fishery Organisations (Grækenland), Biofood Biolivs (Sverige), Wesgro (Sydafrika), Østrig, KRAV (Sverige), Tyskland, Økologisk Landsforening, Danmark, Organics Cluster (Frankrig), Den hollandske pavillon, Demeter (Italien), Spanien, Estland, og DIO – Organisation of Inspection and Certification of Organic Products (Grækenland).
På Organic Theatre, Natural Theatre og Natural Beauty Theatre vil et mylder af højt profilerede brands og brancheeksperter indtage scenen i løbet af de to dage, hvor de vil fortælle om den seneste research og de nyeste ideer inden for en række hovedområder.
Se mere om specialarrangementerne og de mange udstillede produkter på http://www.nordicorganicexpo.com, hvor der også er yderligere information og registrering til en gratis messebillet.