• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed05. 09. 2023 | Mikkel Bækgaard

Data er nøglen til en klimavenlig fødevarebranche

FoodserviceMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed05. 09. 2023 | Mikkel Bækgaard

Det var konklusionen, da landets største madfestival, Food Festival, åbnede weekendens program med konferencen ‘Kommercialisering af bæredygtig fødevareproduktion’. Mange virksomheder bliver i første omgang overraskede over resultatet, men de rigtige tal sætter gang i både handlekraft og udvikling af løsninger, viser erfaringer.

Nicolai Houe, næstformand i Klima Kvickly
“I Coop står vores egen drift for bare 1,9 procent af kædens klimapåvirkning,” fortalte Nicolai Houe, næstformand i Klima Kvickly. Foto: Viktor Willemoes Larsen

”Noget af det, der som regel kommer bag på virksomheder, når de kommer i gang med at opgøre deres CO2-aftryk, er størrelsen på den del, der stammer fra værdikæden – også kaldet scope 3. Det omfatter f.eks. de varer, man indkøber til videre forarbejdning, og det, der sker med produkterne, efter de forlader virksomheden,” fortæller Mette Gyde Møller, der var en af talerne på konferencen. 

Som underdirektør i Dansk Industri er hun ansvarlig for projektet Klimaklar Produktionsvirksomhed, der støttet af Industriens Fond tilbyder alle danske produktionsvirksomheder hjælp med at komme i gang med at forstå og beregne deres CO2-aftryk

Klimatung værdikæde

Det store aftryk i værdikæden man hos Coop nikke genkendende til.

”I Coop står vores egen drift for bare 1,9 procent af kædens klimapåvirkning. Så selvom vi har et ambitiøst mål om at reducere den del med 75 procent, så er det ikke det, der for alvor flytter noget i det store billede,” siger Nicolai Houe, næstformand i Klima Kvickly.

Det samme gælder hos Meyers Madhus:

”Da vi besluttede os for at få overblik over vores klimabelastning, nåede vi frem til, at 95 procent af CO2-aftrykket kommer fra de fødevarer, vi indkøber for at kunne tilberede de mange tusind måltider, som vi hver dag tilbereder til kantiner, restauranter og butikker,” fortæller Peter Rønn-Petersen, direktør i Meyers Madhus.

Data skaber handlekraft

Ingen af de to virksomheder ville have undværet et solidt datagrundlag som udgangspunkt for det videre arbejde med at nedbringe CO2-aftrykket. Også selvom de hver i sær er endt med at gribe opgaven forskelligt an:

”Vi brugte i første omgang data som et forecast-værktøj. Ved at stille spørgsmål som ’Hvad sker der hvis vi eksempelvis øger brugen af bælgfrugter med så og så meget, eller skruer op og ned for mængderne af kød og grønt?’ kunne vi spore os ind på nogle konkrete og realistiske målsætninger, som vi forfølger. Det har bl.a. ført til, at vi næsten har fordoblet brugen af bælgfrugter og reduceret madspild fra kantinebuffeter med 48 procent,” siger Peter Rønn-Petersen og tilføjer, at Meyers som helhed i perioden 2018-2021 reducerede den samlede CO2-udledning med 20 procent.

I Klima Kvickly er det i høj grad kundernes valg af varerne i indkøbsvognen, der har indflydelse på kædens CO2-regnskab. Her bruger man data som udgangspunkt for at eksperimentere og teste løsninger, der skal gøre det nemmere for butikkens kunder at træffe en klimavenlig beslutning. Som et eksempel nævner Nicolai Houe kampagnen ‘Tag den forreste for klimaets skyld’.

”Mange af os har lært hjemmefra, at når man køber mælk, så gælder det om at få armen ind bagerst i mælkekøleren for at få fat i den med længst holdbarhed. Vi satte et lille skilt op, som opfordrede til at tage den forreste mælk. Det kan man jo sagtens gøre, hvis man alligevel har tænkt sig at drikke den i løbet af et par dage,” fortæller han. 

Resultatet blev, at kassationer i mejeri blev reduceret med 50 procent, og Nicolai Houe er overbevist om, at der er stort potentiale at hente i den slags små adfærdsjusteringer, der ikke koster hverken butikken eller kunderne noget. 

Bæredygtig omstilling kræver tillid – og dokumentation

Hos brancheforeningen Mærkevareleverandørerne glæder direktør Niels Jensen sig over erfaringerne fra Meyers Madhus og Klima Kvickly, hvor data og dokumentation er blevet brugt til at udvikle individuelle løsninger, der passer til virksomheden.

”Forbrugerne forventer i højere og højere grad, at vi som producenter og detailhandlende stiller informationer til rådighed, som hjælper dem med at træffe det valg, som de synes, er det rigtige. Det er afgørende, at der er tillid til virksomhederne, hvis vi skal have forbrugerne til at være med til at betale for en bæredygtig omstilling. Derfor er det vigtigt med gode eksempler på, at arbejdet med data og dokumentation skaber værdi og udvikling for virksomhederne,” forklarer Niels Jensen.    

Anna Lund, direktør for FOOD-Aarhus og Food Festival, fulgte med begejstring oplæg og debat fra sidelinjen.

”Det har altid været en vigtig del af ambitionen bag Food Festival at have den her særlige BrancheFredag, hvor viden, inspiration, gode samtaler og idéer kan flyde frit og være med til at flytte fødevarebranchen fremad. Man kan jo kun være glad, når man ser det lykkes,” siger hun.

Skrevet i: Foodservice, Messer og konferencer, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Banzo runder syv restauranter og vil hæve barren for det hurtige måltid

Foodservice10. 09. 2026

Den 11. september åbner pitakæden i Fisketorvets food hall, og primo december følger Carlsberg Byen. På få år er Banzo vokset fra fem til syv restauranter, og bag åbningerne ligger en ambition om, at et hurtigt måltid ikke behøver være et kompromis. For Banzo har ambitionen fra start været at

12 restauranter nomineret i Landbrug og Fødevarers fire kokkekonkurrencer

FoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMejeri10. 09. 2026

Restauranter fra hele landet er blandt de nominerede i konkurrencerne Årets ret med grønt, Årets ret med fisk & skaldyr, Årets ret med gris og Årets ret med ost. Vinderne findes i løbet af efteråret og kåres den 9. november. Landbrug & Fødevarer har offentliggjort de 12 restauranter,

Skolemad på skemaet: Elever inviterede forældre med til bords

AktueltForskning og uddannelse10. 09. 2026

På Nordals Skolen blev skolemaden startskuddet til et syv uger langt undervisningsforløb om mad, råvarer og madmod. Sammen med Fru Hansens Kælder arbejdede indskolingseleverne med maden, før dagen sluttede med forældrearrangement og fællesspisning. I forrige uge var det ikke kun bøger,

Rekordbesøg på Dagrofas Madscenen – For Professionelle

AktueltDetailhandel og en grosMesser og konferencer10. 09. 2026

1.800 branchefolk lagde vejen forbi TAP1 i København, da Dagrofa Foodservice onsdag afholdt Madscenen – for professionelle. Dermed satte inspirationsmessen besøgsrekord for tredje år i træk. Der var rekordstor opbakning, da Dagrofa Foodservice onsdag den 9. september samlede foodservicebranchen

Danskerne forbinder madspild med ‘spild af penge’ frem for klimaet

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed10. 09. 2026

Ny landsdækkende undersøgelse fra Too Good To Go og Netto viser, at danskerne først og fremmest forbinder madspild med tabte penge, foran andre faktorer som klima, ressourcer eller at andre kunne have haft glæde af maden. Alligevel ender en gennemsnitlig dansk husstand ifølge tidligere beregninger

Nu skal tyskerne bage sønderjysk

Brød og kagerPolitik og eksport08. 09. 2026

Skærtoft Mølle vil gøre økologisk mel fra Als attraktivt for tyskerne. Men selv gode danske fødevarer risikerer at ramme ved siden af, hvis virksomhederne ikke forstår markedet syd for grænsen. Økologisk mel fra Als skal over den tyske grænse. Skærtoft Mølle ser muligheder i Europas største

Nikolaj Kirk træder ind i juryen for Årets Wiuff

Frugt og grøntFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed08. 09. 2026

Kogemand Nikolaj Kirk bliver nyt medlem af juryen for Årets Wiuff. Prisen uddeles igen i år til en dansk råvareproducent, som har gjort en særlig indsats for lokale råvarer og dansk gastronomi. Årets Wiuff sætter fokus på de mennesker, der dyrker, udvikler og leverer de råvarer, som Danmarks

27.000 besøgte Danmarks største madfestival

AktueltMesser og konferencer08. 09. 2026

Denne weekend blev Food Festival afholdt i Aarhus, og 27.000 gæster besøgte Tangkrogen over festivalens tre dage. I år satte festivalen rekord med 10 festivalområder og 9 scener, der blandt andet havde fokus på krisen for dansk frugt og grønt og børns maddannelse. Festivalen kårede desuden Danmarks

Nyt Food&Drink er på gaden: Bliv klar til Cateringmesse Øst

AktueltFoodserviceMesser og konferencer08. 09. 2026

Food&Drink nr. 5 er udkommet, og denne gang er der særligt fokus på Cateringmesse Øst. I magasinet kan du møde en lang række af messens udstillere og blive klædt på til årets store branchedag i Brøndby Hallen. Det nye nummer af Food&Drink er på gaden. I denne udgave retter vi blandt andet

Økologibranchen går sammen om ny kampagne: Skal få flere til at vælge det røde Ø

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed08. 09. 2026

Salget af økologiske fødevarer er under pres, og nu går organisationer, producenter og detailhandel sammen i en landsdækkende kampagne. Især yngre forbrugere og danskere, der kun lejlighedsvis køber økologisk, skal overbevises om at lægge flere økologiske varer i kurven. Foto: Foto: Uffe

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Goderåvarer

    Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Banzo runder syv restauranter og vil hæve barren for det hurtige måltid

    10.09.2026

  • 12 restauranter nomineret i Landbrug og Fødevarers fire kokkekonkurrencer

    10.09.2026

  • Skolemad på skemaet: Elever inviterede forældre med til bords

    10.09.2026

  • Rekordbesøg på Dagrofas Madscenen – For Professionelle

    10.09.2026

  • Danskerne forbinder madspild med ‘spild af penge’ frem for klimaet

    10.09.2026

  • Nu skal tyskerne bage sønderjysk

    08.09.2026

  • Nikolaj Kirk træder ind i juryen for Årets Wiuff

    08.09.2026

  • 27.000 besøgte Danmarks største madfestival

    08.09.2026

  • Nyt Food&Drink er på gaden: Bliv klar til Cateringmesse Øst

    08.09.2026

  • Økologibranchen går sammen om ny kampagne: Skal få flere til at vælge det røde Ø

    08.09.2026

  • Danmarks Bedste Sommelier er kåret

    03.09.2026

  • Økologien er på tallerkenen – men mærket mangler på væggen

    03.09.2026

  • Europæiske aktører samles i København om madspild

    03.09.2026

  • Nyåbnet madlaboratorium skal holde Compass Group forrest i gastronomien

    03.09.2026

  • Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

    03.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}