• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Miljø og sundhedTop04. 08. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Danskerne spiser ikke lige så sundt som de tror

Miljø og sundhedTop04. 08. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

Vi overvurderer os selv, når det kommer til sundheden af det, vi spiser. Det viser en ny undersøgelse udarbejdet af Epinion for Arla, hvor 8 ud af 10 danskere svarer, at de spiser enten lige så sundt eller sundere i dag end for 3 år siden. Sundhedsstatistikker tegner en anden virkelighed.

46 procent af danskerne synes, de spiser meget sundere eller lidt sundere i dag sammenlignet med for 3 år siden. 40 procent synes, de spiser lige så sundt som for tre år siden, mens 8 procent svarer, de spiser lidt mindre sundt og 2 procent spiser meget mindre sundt.

40 procent af danskerne mener selv, de spiser lige så sundt i dag som for tre år siden, mens næsten hver anden dansker mener, de spiser sundere i dag sammenlignet med for tre år siden. Sådan lyder det i en ny befolkningsundersøgelse udarbejdet af Epinion på vegne af Arla.

Der er bare ét problem. Opfattelsen stemmer ikke overens med virkeligheden.

Data fra Sundhedsstyrelsens Nationale Sundhedsprofil 2021 viser nemlig, at 52,6 procent af den danske befolkning var moderat eller svært overvægtige (BMI≥25) i 2021, mens det tal var 51 procent ved den forrige måling i 2017 – og 46,7 procent i 2010.

Derudover viser data, at 17,7 procent af den voksne, danske befolkning har et usundt kostmønster i 2021, hvilket er en stigning på 4 procentpoint sammenlignet med 2010.

Sundhedsstatistikkerne peger altså på en negativ tendens i folkesundheden, selvom mange af os føler, vi spiser sundere end tidligere.

– Det er bekymrende, at mange af os går rundt og tror, at vi spiser sundt, selvom statistikker desværre peger en anden retning. En stor del af os har nogle usunde spisemønstre- og vaner, vi skal bryde med, siger Helle Müller Petersen, som er landedirektør i Arla Danmark.

9 ud af 10 danskere går op i at spise sundt

Næsten alle danskere – 91 procent – svarer i Arlas befolkningsundersøgelse, at de går op i at spise sundt. Derudover svarer 3 ud af 4, at det at spise sundt er lig med at spise grønt og varieret.

Det er et godt udgangspunkt for at forbedre vores madvaner, mener Helle Müller Petersen.

– Det er rigtig godt at høre, at danskerne er så motiverede for at spise sundt. Og at de er på rette spor i forhold til netop at spise grønt og varieret. En af de væsentligste barrierer vi ser blandt danskerne er, at vi ofte spiser mange af de samme retter i hverdagen – særligt pga. travlhed, siger hun og fortsætter:

– Det kan være en god idé at starte ugen med at hente inspiration fra forskellige kogebøger, blogs og opskriftssider og så lave en udførlig madplan sammen med familien. Det er også en oplagt mulighed at teste nogle af sine favoritretter i en grønnere version. Så får man en grønnere kost – men beholder den samme gode smag.

Skrevet i: Miljø og sundhed, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Chilensk hestemakrel får fornyet MSC-certificering

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 08. 2026

Den chilenske hestemakrel, der blandt andet findes på dåse i danske supermarkeder, har fået fornyet sin MSC-certificering. Fisken bliver i stigende grad fremhævet som et alternativ til den nordatlantiske makrel, der mistede sin certificering i 2019. Fiskeriet efter chilensk hestemakrel i det

Økologiformand i Landbrug & Fødevarer indstillet til europæisk økologipris

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 08. 2026

Hans Erik Jørgensen der er økologisk landmand på Fyn og formand for økologisektionen i Landbrug og Fødevarer, er blevet indstillet til EU's økologipris i 2026. EU’s Økologipris tildeles hvert år en landbruger (én kvinde og én mand), der har udviklet et fremragende, nytænkende, bæredygtigt og

Ungarsk gastroexpo igen i København

AktueltMesser og konferencer18. 08. 2026

Mere end 20 ungarske producenter af blandt andet vin, chokolade, kød, fisk og specialiteter præsenterer deres produkter for den danske horeca- og fødevarebranche, når Hungarian Gastro Expo vender tilbage til København i september. Den 15. september afholder Ungarns ambassade i København for

Snart åbner Copenhagen Cooking: 100 mad-events i hele byen

AktueltFoodserviceMesser og konferencer18. 08. 2026

21.-30. august bliver Københavns gader igen fyldt med liv og langborde, når årets Copenhagen Cooking løber af stablen. I år kan gæsterne glæde sig til 100 oplevelser i hele byen: Fra events på Festivalpladsen og Smørrebrødets Dag til langbordsmiddage fra Nørrebro til Ny Adelgade. Programmet byder

4 ud af 5 danskere synes de spiser for lidt frugt og grønt

Frugt og grøntMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTop18. 08. 2026

Kun 17 procent af danskerne vurderer selv, at de lever op til Fødevarestyrelsens anbefaling om 600 gram frugt og grønt om dagen. Samtidig viser en ny forbrugeranalyse udarbejdet af Landbrug & Fødevarer, med data fra Voxmeter, et grønt paradoks: Halvdelen af danskerne vil gerne spise flere

Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker

FoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 08. 2026

Som en del af bæredygtighedsprogrammet ’Grobund for mere’ investerer Dagrofa Foodservice i solcelleanlæg på 21 Cash & Carry-butikker. Når alle anlæg er i drift, forventes de samlet at producere ca. 1,5 mio. kWh om året svarende til omkring 25 % af butikkernes strømforbrug. Hos Dagrofa

Efter ti kødfri år: Holdet bag Ark åbner Torvehallernes nye izakaya

Foodservice13. 08. 2026

Holdet bag restauranterne Ark, Beyla og Lupa, samt medejere af Funga Farm, hvoraf to af restauranterne har fået Michelin Green Star for deres plantebaserede køkken, tager nu et skridt, som få så komme i år: De åbner en japansk-inspireret izakaya, deres første koncept, der ikke er fuldt

Dansk kok skal kæmpe om titlen som verdens bedste paellakok i Valencia

AktueltFoodservice13. 08. 2026

Jimmy Holm fra Aarhus repræsenterer Danmark, når 12 kokke fra tre kontinenter mødes 20. september til World Paella Day Cup 2026 i Valencia, hvor paellaen oprindeligt kommer fra. Den danske kok har tidligere arbejdet på blandt andet El Bulli og El Celler de Can Roca i Spanien og kvalificerede sig til

DS Smith: Nye emballageregler er godt nyt

AktueltEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 08. 2026

EU’s nye emballageforordning trådte i kraft i går, 12. august. Det betyder nye krav til blandt andet dokumentation, genbrugssystemer og producentansvar for virksomheder, der producerer, importerer eller sælger emballerede produkter i EU. Hos emballagevirksomheden DS Smith ser man de nye regler som

Trends, der tegner fødevaremarkedet i 2026

Messer og konferencerTop13. 08. 2026

Sundhed skal kunne mærkes, måltiderne bliver mere fleksible, og forbrugerne vil have både kvalitet og bæredygtighed uden at betale for meget. En ny trendrapport fra SIAL Paris peger på nogle af de tendenser, der lige nu er med til at forme det globale fødevaremarked. Hvad og hvordan spiser vi i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Chilensk hestemakrel får fornyet MSC-certificering

    18.08.2026

  • Økologiformand i Landbrug & Fødevarer indstillet til europæisk økologipris

    18.08.2026

  • Ungarsk gastroexpo igen i København

    18.08.2026

  • Snart åbner Copenhagen Cooking: 100 mad-events i hele byen

    18.08.2026

  • 4 ud af 5 danskere synes de spiser for lidt frugt og grønt

    18.08.2026

  • Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker

    13.08.2026

  • Efter ti kødfri år: Holdet bag Ark åbner Torvehallernes nye izakaya

    13.08.2026

  • Dansk kok skal kæmpe om titlen som verdens bedste paellakok i Valencia

    13.08.2026

  • DS Smith: Nye emballageregler er godt nyt

    13.08.2026

  • Trends, der tegner fødevaremarkedet i 2026

    13.08.2026

  • Ét kølerum til hele Danmark: Nu vil nemlig.com forklare, hvorfor levering ikke gør dagligvarerne dyrere

    11.08.2026

  • Madland Madsystemskole bliver landsdækkende

    11.08.2026

  • Vegetarisk Forening opruster på sundhedsområdet og styrker ledelsen

    11.08.2026

  • Søbogaard fylder 50 år

    11.08.2026

  • Nemco: Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

    11.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}