• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed26. 09. 2024 | Mikkel Bækgaard

Danskerne skal have hjælp til at spise mere grønt

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed26. 09. 2024 | Mikkel Bækgaard

Mere end to tredjedele af danskerne vil gerne spise mere grønt, når familierne samles omkring middagsbordene. Det gør Beauvais nu noget ved. Det kendte fødevaremærke lancerer to nye økologiske produkter uden tilsætningsstoffer – grøntsagsbøffer og -strimler.

Mange danskere har et ønske om at spise mere grønt. 58 pct af danskerne har i forskellig grad et ønske om at spise mindre kød, og det gælder hele 72 pct af de unge under 35 år. Men på trods af de gode intentioner er vi fortsat blandt de mest kødspisende i Europa, særligt når det gælder oksekød.

En af hovedårsagerne til, at danskerne ikke spiser flere plantebaserede fødevarer, er det begrænsede udbud. Det gør Beauvais nu noget ved med to nye produkter – grøntsagsbøffer og -strimler – der er udviklet ved hjælp af en fermentering af rugkerner og derudover indhold af grøntsager.

Særligt fermenteringen gør det som noget nyt muligt at skabe saftige, teksturrige bøffer og strimler, der imødekommer forbrugernes krav til produkter uden tilsætningsstoffer, der samtidig er nærende, har smag og bid – og er lette at tilberede. De nye produkter har fået navnet Greens’n’More. De er designet til at gøre det nemt at lave grønne, velsmagende måltider i en travl hverdag.

Lette at tilberede med opskrifter på et smagfuldt grønt måltid

De nye produkter kommer sammen med en serie opskrifter, der gør det enkelt at servere en grøn middag, selv når tiden er knap. Der er for eksempel mulighed for at servere schnitzel med kartoffelsalat og tzatziki, pitabrød fyldt med grøntsagsstrimler eller en lækker saftig burger.

Opskrifterne og produkterne er udviklet i Orklas innovationsafdeling. Sammen med kok og produktudvikler har innovationschef, Stine Overgaard, testet og arbejdet med de nye produkter. Hun siger:

“Grøntsager er meget mere end tilbehør – tilberedt og brugt rigtigt, er de en hovedingrediens med en verden af muligheder. Med de nye bøffer og strimler kan familien få grøntsagerne på tallerkenen i lette retter med både god smag og en god oplevelse af tekstur. Jeg er imponeret over den dybe umami og saftigheden i det måltid, vi her har arbejdet med. Og at det så samtidig er godt for både dig og planeten, gør jo heller ikke noget.”

Greens’n’More: Et skridt mod en grønnere fremtid

Det er det norske Orkla, der står bag Beauvais. Og de nye grønne fødevarer er et resultat af Orklas ambition om at bidrage til at løse nogle af de vigtigste samfundsudfordringer inden for klima og bæredygtighed. Beauvais Greens’n’More er udviklet som en del af denne mission. Med et klart fokus på smag, konsistens og nem tilberedning, skal de nye fødevarer gøre det attraktivt og nemt for danskerne at integrere flere økologiske grøntsager og mere plantebaseret mad uden tilsætningsstoffer i hverdagen.

Kommunikationschef, Kim Ege Møller fra Orkla uddyber: “Det skal være en god oplevelse at leve mere grønt og klimarigtigt. Der er nok besværligheder og bekymringer i hverdagen – både for samfundets børnefamilier og for de unge, der står over for en verden med mange udfordringer. Vi driver en forretning, der lever af at sælge gode varer til danske forbrugere. Hvis vi samtidig kan give flere mulighed for at vælge en let og grøn hverdag til, kan vi forhåbentlig også bidrage til at gøre en positiv forskel i hverdagen.”

Flere gode, grønne måltider gavner klimaet

Beauvais Greens’n’More handler ikke kun om at give danskerne et alternativ til en let og grøn hverdag i køkkenet, men handler også om klimaet. Når du vælger et grøntsagsbaseret måltid frem for en kødret, kan du reducere dit klimaaftryk markant. Beauvais Greens’n’More har et klimaaftryk på 1,23 kg CO2e pr. kg. Det er betydeligt lavere end oksekød, der udleder hele 28 kg CO2e pr. kg, eller kyllingekød, som ligger på 2,1 kg CO2e pr. kg3. For de 15 pct af danskerne, der ønsker at spise mere grønt af hensyn til klimaet4, er de nye produkter og dertilhørende retter en nem og appetitlig måde at sikre, at madvanerne belaster klimaet endnu mindre fremover.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Frugt og grønt, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt institutionskøkken i Tingbjerg tænkes ind fra starten

Foodservice01. 10. 2026

Når et nyt professionelt køkken skal fungere i praksis, skal arbejdsgange, installationer og teknik tænkes ind, længe før det første måltid bliver tilberedt. Ved byggeriet af en ny daginstitution i Tingbjerg er storkøkkenleverandøren derfor kommet med allerede fra projekteringsfasen. Et

Irsk oksekød høstede 82 medaljer ved World Steak Challenge

Kød, fisk og fjerkræMesser og konferencer01. 10. 2026

Irland blev den mest vindende nation ved årets World Steak Challenge i Amsterdam. I alt blev det til 82 medaljer, heraf 29 af guld, mens irske producenter også tog priserne for både verdens bedste græsfodrede sirloin og ribeye. Irsk oksekød gjorde sig markant bemærket, da World Steak

Flammen skruer op for de svenske ambitioner: Sverige skal være et nyt vækstben

AktueltFoodservice01. 10. 2026

Efter en stærk start i Halmstad skruer danske Restaurant Flammen nu op for ambitionerne i Sverige. Inden årets udgang åbner kæden sin anden svenske restaurant i Jönköping, og samtidig er kontrakten på restaurant nummer tre i Växjö underskrevet. Dermed tager den familieejede restaurantkæde næste

Ny kampagne vil have danskerne til at se anderledes på madspild

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed01. 10. 2026

Frugt og grønt fylder godt i danskernes skraldespande, selv om mange gerne vil begrænse deres madspild. Nu går Too Good To Go og Netto sammen om en kampagne, der skal få forbrugerne til at se værdien i de råvarer, der måske er blevet lidt rynkede, plettede eller overmodne. Omkring 880.000 ton

Ny grisefirepart skal finde vej til bedre dyrevelfærd og mere dansk værdiskabelse

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed01. 10. 2026

Regeringen har nedsat en ny firepart, der skal komme med løsninger for fremtidens danske griseproduktion. Målet er blandt andet bedre dyrevelfærd, mindre antibiotikaforbrug og mere forædling i Danmark. Landbrug & Fødevarer og Danish Crown bakker op om ambitionerne, men advarer samtidig mod en

Nordens bedste mejeriprodukter skal kåres på FoodTech

MejeriMesser og konferencer29. 09. 2026

Den kombinerede kåring og udstilling IFC (International Food Contest) er en del af FoodTech 2026, som dermed både byder på nye fødevareteknologier og store smagsoplevelser. Årets udgave af FoodTech finder sted i MCH Messecenter Herning 27.-29. oktober. Cirka 1.100 mejeriprodukter er tilmeldt

Julen kommer tidligt til Brande: Stor fødevaremesse vender tilbage

Messer og konferencer29. 09. 2026

Den 20. oktober inviterer fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice til inspirerende kulinarisk messe under titlen ’Julens Madscene’. Arrangementet bliver afholdt hos Skandinaviens største økologiske producent Axel Månsson A/S (Grarupvej 15, 7330 Brande). Dagrofa Foodservices årlige kulinariske

Ny rapport: Komplekst madlandskab udfordrer unges madvaner

Miljø og sundhedTop29. 09. 2026

Tre ud af fire unge oplever en forskel på, hvordan de spiser, og hvordan de gerne vil spise. Tidspres og høje priser står i vejen i et madlandskab, der er blevet stadig mere komplekst, mens forskellige erfaringer hjemmefra giver markant ulige forudsætninger. Det viser en ny rapport, som skal danne

Fem partier lover handling for kyllingerne inden næste valg

AktueltKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed29. 09. 2026

Borgere og politikere samledes mandag aften til et tætpakket event på Christiansborg under overskriften “Nu er det kyllingernes tur”. Budskabet var krystalklart: Det er ikke kun i svineproduktionen, at dyrevelfærden er alt for dårlig, og forholdene kalder på politisk handling. Der var ikke en

Restaurant Remouladen vinder Årets Sild 2027

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ29. 09. 2026

Ni restauranter dystede om den eftertragtede titel, da Årets Sild 2027 blev kåret i Hirtshals. Restaurant Remouladen løb med førstepladsen foran Hotel Amerika og Montra Skaga Hotel. Den traditionsrige konkurrence Årets Sild samlede igen i år ni restauranter, som hver havde udviklet deres

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vil du opvarme dine materialer effektivt?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning

  • Ardo NV Denmark Office

    Mere økologi under Ardo

  • Nemco Machinery A/S

    Fødevarevirksomheder efterspørger rådgivning som aldrig før

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FødevareBanken hentede 1,5 tons overskudsvarer efter Madscenen

  • DENIOS ApS

    Hvilke risici skal du være opmærksom på ved tekniske gasser?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Forudkonfigurerede R&D-pakker fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions til forenklet opsætning af undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Akademisk Boldklub indgår strategisk partnerskab med Dagrofa Foodservice og Grambogård

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nyt institutionskøkken i Tingbjerg tænkes ind fra starten

    01.10.2026

  • Irsk oksekød høstede 82 medaljer ved World Steak Challenge

    01.10.2026

  • Flammen skruer op for de svenske ambitioner: Sverige skal være et nyt vækstben

    01.10.2026

  • Ny kampagne vil have danskerne til at se anderledes på madspild

    01.10.2026

  • Ny grisefirepart skal finde vej til bedre dyrevelfærd og mere dansk værdiskabelse

    01.10.2026

  • Nordens bedste mejeriprodukter skal kåres på FoodTech

    29.09.2026

  • Julen kommer tidligt til Brande: Stor fødevaremesse vender tilbage

    29.09.2026

  • Ny rapport: Komplekst madlandskab udfordrer unges madvaner

    29.09.2026

  • Fem partier lover handling for kyllingerne inden næste valg

    29.09.2026

  • Restaurant Remouladen vinder Årets Sild 2027

    29.09.2026

  • Restaurant Møntergade gør sit smørrebrød til firmafrokost

    24.09.2026

  • Fra kantiner til koncertoplevelser: Compass Group udvider samarbejdet med DR

    24.09.2026

  • Alkoholfri Heineken nu på fad i Danmark

    24.09.2026

  • Nordisk undersøgelse: Seks ud af ti unge drikker energidrikke hver uge

    24.09.2026

  • Europas bedste økologiske landmand bor på Fyn

    24.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}