• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed26. 09. 2024 | Mikkel Bækgaard

Danskerne skal have hjælp til at spise mere grønt

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed26. 09. 2024 By Mikkel Bækgaard

Mere end to tredjedele af danskerne vil gerne spise mere grønt, når familierne samles omkring middagsbordene. Det gør Beauvais nu noget ved. Det kendte fødevaremærke lancerer to nye økologiske produkter uden tilsætningsstoffer – grøntsagsbøffer og -strimler.

Mange danskere har et ønske om at spise mere grønt. 58 pct af danskerne har i forskellig grad et ønske om at spise mindre kød, og det gælder hele 72 pct af de unge under 35 år. Men på trods af de gode intentioner er vi fortsat blandt de mest kødspisende i Europa, særligt når det gælder oksekød.

En af hovedårsagerne til, at danskerne ikke spiser flere plantebaserede fødevarer, er det begrænsede udbud. Det gør Beauvais nu noget ved med to nye produkter – grøntsagsbøffer og -strimler – der er udviklet ved hjælp af en fermentering af rugkerner og derudover indhold af grøntsager.

Særligt fermenteringen gør det som noget nyt muligt at skabe saftige, teksturrige bøffer og strimler, der imødekommer forbrugernes krav til produkter uden tilsætningsstoffer, der samtidig er nærende, har smag og bid – og er lette at tilberede. De nye produkter har fået navnet Greens’n’More. De er designet til at gøre det nemt at lave grønne, velsmagende måltider i en travl hverdag.

Lette at tilberede med opskrifter på et smagfuldt grønt måltid

De nye produkter kommer sammen med en serie opskrifter, der gør det enkelt at servere en grøn middag, selv når tiden er knap. Der er for eksempel mulighed for at servere schnitzel med kartoffelsalat og tzatziki, pitabrød fyldt med grøntsagsstrimler eller en lækker saftig burger.

Opskrifterne og produkterne er udviklet i Orklas innovationsafdeling. Sammen med kok og produktudvikler har innovationschef, Stine Overgaard, testet og arbejdet med de nye produkter. Hun siger:

“Grøntsager er meget mere end tilbehør – tilberedt og brugt rigtigt, er de en hovedingrediens med en verden af muligheder. Med de nye bøffer og strimler kan familien få grøntsagerne på tallerkenen i lette retter med både god smag og en god oplevelse af tekstur. Jeg er imponeret over den dybe umami og saftigheden i det måltid, vi her har arbejdet med. Og at det så samtidig er godt for både dig og planeten, gør jo heller ikke noget.”

Greens’n’More: Et skridt mod en grønnere fremtid

Det er det norske Orkla, der står bag Beauvais. Og de nye grønne fødevarer er et resultat af Orklas ambition om at bidrage til at løse nogle af de vigtigste samfundsudfordringer inden for klima og bæredygtighed. Beauvais Greens’n’More er udviklet som en del af denne mission. Med et klart fokus på smag, konsistens og nem tilberedning, skal de nye fødevarer gøre det attraktivt og nemt for danskerne at integrere flere økologiske grøntsager og mere plantebaseret mad uden tilsætningsstoffer i hverdagen.

Kommunikationschef, Kim Ege Møller fra Orkla uddyber: “Det skal være en god oplevelse at leve mere grønt og klimarigtigt. Der er nok besværligheder og bekymringer i hverdagen – både for samfundets børnefamilier og for de unge, der står over for en verden med mange udfordringer. Vi driver en forretning, der lever af at sælge gode varer til danske forbrugere. Hvis vi samtidig kan give flere mulighed for at vælge en let og grøn hverdag til, kan vi forhåbentlig også bidrage til at gøre en positiv forskel i hverdagen.”

Flere gode, grønne måltider gavner klimaet

Beauvais Greens’n’More handler ikke kun om at give danskerne et alternativ til en let og grøn hverdag i køkkenet, men handler også om klimaet. Når du vælger et grøntsagsbaseret måltid frem for en kødret, kan du reducere dit klimaaftryk markant. Beauvais Greens’n’More har et klimaaftryk på 1,23 kg CO2e pr. kg. Det er betydeligt lavere end oksekød, der udleder hele 28 kg CO2e pr. kg, eller kyllingekød, som ligger på 2,1 kg CO2e pr. kg3. For de 15 pct af danskerne, der ønsker at spise mere grønt af hensyn til klimaet4, er de nye produkter og dertilhørende retter en nem og appetitlig måde at sikre, at madvanerne belaster klimaet endnu mindre fremover.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Frugt og grønt, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Tre produkter fra Lidls populære Madværket serie nomineret til europæisk pris

Detailhandel og en gros19. 02. 2026

Tre danskproducerede hverdagsfavoritter fra Lidls Madværket er i år i finalen ved European Private Label Awards 2026. Denne gang er det havregryn, skyr neutral og økologisk piskefløde, der markerer endnu en international anerkendelse af danske leverandører i europæisk topklasse. Tre

Go Nordic Cruiseline og leverandør holder skruen i vandet de næste 4 år

Detailhandel og en grosFoodservice19. 02. 2026

Go Nordic Cruiseline har indgået en 4-årig aftale med Dagrofa Foodservice, der fortsætter som fødevareleverandør til skibene Nordic Crown og Nordic Pearl på den populære rute mellem København og Oslo. Hvert år sejler mere end 700.000 gæster med Go Nordic Cruiseline på den ikoniske rute mellem

REMA 1000 indfrier målsætning for dyrevelfærd i køledisken

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed19. 02. 2026

Discountkæden REMA 1000 har indfriet sin målsætning for dyrevelfærdsmærket grisekød anbefalet af Dyrenes Beskyttelse. I 2025 udgjorde det mere end en fjerdedel af det samlede salg, mens REMA 1000 tog vigtige skridt i salget af fjerkræ med høj dyrevelfærd. Kalenderåret 2025 er et afsluttet

Nye optagelser fra grise-toppen: Dyreorganisation politianmelder

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed19. 02. 2026

Optagelser afslører ifølge dyreværnsorganisationen Anima grumme forhold for dyrene hos endnu en række magtfulde griseproducenter, der nu er meldt til politiet. Anmeldelserne kommer i kølvandet på et borgerforslag om manglende dyrevelfærd hos danske grise. Kun to måneder efter TV 2s dokumentar

Nyt studie: Selskabelige mennesker spiser mere kød

Forskning og uddannelseKød, fisk og fjerkræTop19. 02. 2026

Det er ikke dine værdier, som afgør, om du har kød på tallerkenen, lyder den overraskende konklusion. Hvad får os til at spise kød? Og har vi gris på gaflen i bestemte situationer – men ikke i andre? Det spørgsmål satte et forskerhold, som involverer gæsteprofessor Wencke Gwozdz fra CBS, sig

Ny rapport: Hjemmearbejde ændrer danskernes madvaner

Forskning og uddannelseMiljø og sundhed17. 02. 2026

HelloFresh lancerer trendrapporten Danmark til bords 2025, som kortlægger, hvordan hjemmearbejde og ændrede hverdagsrutiner har sat et varigt aftryk på danskernes måde at lave mad på. Rapporten viser, at fleksible arbejdsdage har givet danskerne nye madvaner - med mere planlægning, mere hjemmelavet

Fors stiller skarpt på madspild

Miljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 02. 2026

Mad hører til i maven og ikke i skraldespanden. I en ny kampagne sætter Fors fokus på madspild, madaffald og ikke mindst forskellen på de to. Madspild er mad, der kunne være spist, men som ikke blev det og derved gik til spilde. Madaffald er derimod de dele af fødevarerne, vi ikke kan spise –

To danske klassikere lancerer rugbrød og øl skabt til det uformelle måltid

AktueltBrød og kagerDrikkevarer17. 02. 2026

To af Danmarks traditionelle fødevarebrands med rødder tilbage i 1800-tallet, Carlsberg og Schulstad, er gået sammen og lancerer nu to nye produkter: Barbaras Brød og Barbaras Bryg, der hylder deres fælles familiehistorie og samtidig inviterer danskerne tilbage rundt om det fælles måltid. Det

Efter 115 år: Krogs Fiskerestaurant lukker – og vender tilbage med store ambitioner

AktueltFoodservice17. 02. 2026

Efter 115 år på samme adresse er Krogs Fiskerestaurant lukket. Den ikoniske restaurant på Gammel Strand genåbner til foråret i en gennemrenoveret udgave med nyt ejerskab, nyt køkken og markant højere gastronomiske ambitioner. Krogs Fiskerestaurant bliver til en fuldblods gourmetrestaurant, der skal

Ny undersøgelse afslører: Dyrevelfærd i danske fastfoodkæder under al kritik

FoodserviceKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed17. 02. 2026

Populære fastfood-kæder som McDonalds og Domino’s står meget svagt i ny bred undersøgelse om kyllinge-velfærd. “Hvis man går op i dyrevelfærd for kyllinger, skal man ikke hente sin sandwich eller burger i de mest udbredte fastfood-kæder som Burger King, McDonalds eller pizzakæden Domino’s.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Tre produkter fra Lidls populære Madværket serie nomineret til europæisk pris

    19.02.2026

  • Go Nordic Cruiseline og leverandør holder skruen i vandet de næste 4 år

    19.02.2026

  • REMA 1000 indfrier målsætning for dyrevelfærd i køledisken

    19.02.2026

  • Nye optagelser fra grise-toppen: Dyreorganisation politianmelder

    19.02.2026

  • Nyt studie: Selskabelige mennesker spiser mere kød

    19.02.2026

  • Ny rapport: Hjemmearbejde ændrer danskernes madvaner

    17.02.2026

  • Fors stiller skarpt på madspild

    17.02.2026

  • To danske klassikere lancerer rugbrød og øl skabt til det uformelle måltid

    17.02.2026

  • Efter 115 år: Krogs Fiskerestaurant lukker – og vender tilbage med store ambitioner

    17.02.2026

  • Ny undersøgelse afslører: Dyrevelfærd i danske fastfoodkæder under al kritik

    17.02.2026

  • Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

    12.02.2026

  • Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

    12.02.2026

  • Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

    12.02.2026

  • Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

    12.02.2026

  • Danmark må afgive førstepladsen i økolog

    12.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik