• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFrugt og grøntKonfektureMiljø og sundhed01. 06. 2023 | Mikkel Bækgaard

Danske børn er alt for søde: Nyt projekt skal hjælpe familier med at skære ned på slikket

AktueltFrugt og grøntKonfektureMiljø og sundhed01. 06. 2023 | Mikkel Bækgaard

Danske børn får op til fire gange mere slik og søde sager, end Fødevarestyrelsen anbefaler. Et pilotprojekt i Hvidovre har hjulpet børnefamilier til at skære ned. Nu vil Fødevarestyrelsen med støtte fra Nordea-fonden udbrede projektet ’Er du for sød?’ til flere kommuner.

Børn omkring et bord med spil og snacks

Myslibar i madpakken, saftevand til aftensmaden og slikskåle med top på om fredagen.

Danske børn får op til fire gange flere søde sager, end Fødevarestyrelsen anbefaler, og Danmark er det land i verden, hvor vi køber mest slik. Tal fra DTU Fødevareinstituttet viser, at vores køb af slik og søde sager omregnet til kalorier svarer til, at hver dansker får ca. 20 pct. af det daglige energiindtag dækket af søde sager – mod de anbefalede maks. 5 pct.

Det vil Fødevarestyrelsen og DTU Fødevareinstituttet med støtte fra Nordea-fonden nu gøre noget ved. Fonden har netop bevilliget 13,8 mio.kr. til udbredelse af pilotprojektet ’Er du for sød? Så er du ikke alene’, som har hjulpet knap 100 børnefamilier i Hvidovre med at skære ned på det søde. Børnene spiste i gennemsnit 13 pct. mindre af de søde sager og søde drikke ugentligt efter projektet.

Op til 15 kommuner får mulighed for at deltage i projektet, hvor bl.a. kommunale sundhedsplejersker og tandlæger klædes på til at skabe bevidsthed om familiernes vaner og give dem redskaber til, hvordan man kan skrue ned for det søde i dagligdagen, fortæller enhedschef i Fødevarestyrelsen Anne Pøhl Enevoldsen.

“Det søde er ikke forbudt. Problemet er, at det fylder så stor en del af børnenes kost, at det tager pladsen fra den sunde mad – og får man søde vaner, hænger de ofte ved. Derfor handler det om som forældre at starte med de lavthængende frugter. Kan man erstatte eftermiddagskiksen og mælkesnitten i madpakken med skåret frugt, bær eller knækbrød? Kan halvdelen af fredagsslikket skæres fra, uden, at det går ud over hyggen? Og kan vi servere lidt mindre safte- og sodavand? Vi behøver ikke undvære det søde, men skære ned dér, hvor det er nemmest,” siger hun.

I Nordea-fonden glæder uddelingschef Christina Paludan-Müller sig til at følge projektet:

“Det er et vigtigt fokusområde for Nordea-fonden, at flere børn og unge kommer godt på vej og får de bedste muligheder for et godt liv allerede fra den tidlige barndom. Her er det bl.a. relevant at se på madvaner, som grundlægges i barndommen og ofte følger os ind i voksenlivet. Vi er derfor glade for at støtte en udbredelse af projekt ‘Er du for sød?’, som skal hjælpe endnu flere børnefamilier ind i gode vaner,” siger hun.

Et nationalt problem

Danskernes sukkerindtag hænger i høj grad sammen med vores forståelse af hygge, som ofte ledsages af noget sødt. Og det er ikke kun i hjemmet, børnene får tilbudt søde sager. Det er også i skolen, institutionen, til fritidsaktiviteter og hos bedsteforældrene, fortæller Anne Pøhl Enevoldsen:

“Vi spiser næsten alle sammen for sødt. Samtidig bliver forældre bombarderet med gode råd om alt fra skærmforbrug til motion og opdragelse generelt. Det er vi helt klar over, og det er derfor en balancegang at tale om det, så det ikke opleves som en løftet pegefinger, og dermed kan give forældrene dårlig samvittighed. Vi håber, at kommunerne kan få italesat problematikken, så man også i forældregrupper sammen kan forsøge at ændre de søde vaner, der er opstået i skolen eller daginstitutionen,” siger hun.

Flere kommuner har allerede vist interesse for at deltage i projektet ’Er du for sød?’, som løber frem mod 2027 og er målrettet børnefamilier med børn i 0.-3.-klasse.

Fakta

  • DTU Fødevareinstituttet har sammen med Hvidovre Kommune kørt pilotprojektet ‘Er du for sød?’. Projektet kørte over en treårig periode, hvor der blev udarbejdet og afprøvet værktøjer, som sundhedsplejen brugte til at tale om søde vaner med familier med børn i 0.klasse. Målet med projektet var at skabe sundere hyggevaner i børnefamilier.
  • Resultaterne viste, at børnenes indtag af søde sager og søde drikke faldt med 13 % på trods af, at værktøjerne blev afprøvet under Corona-nedlukningen, hvor danskernes sukkerforbrug steg markant. Børn med det højeste indtag før interventionsperioden reducerede deres indtag mest.
  • I følge DTU Fødevareinstituttet er et højt indtag af søde sager og søde drikke et problem for folkesundheden. Det bidrager med meget energi, sukker og mættet fedt, men kun med få vitaminer, mineraler og kostfibre. Det øger risikoen for overvægt, skader tandsundheden og optager pladsen for mad- og drikkevarer, som bidrager med flere næringsstoffer.
  • Der er mulighed for, at op til 15 kommuner kan deltage i projektet. Det er stadig muligt for kommuner at vise interesse for at deltage.

Skrevet i: Aktuelt, Frugt og grønt, Konfekture, Miljø og sundhed

Seneste nyt fra redaktionen

Brancheforening advarer: Tjek alle vilkår, før I skriver under på kaffeaftalen

Drikkevarer14. 09. 2026

En lav ydelse afslører ikke nødvendigvis, hvad en kaffeaftale reelt koster. Brancheforeningen for Kaffe og Te (BKT) opfordrer med en ny guide alle aktører i branchen til at øge gennemsigtigheden på B2B-markedet og klæde indkøbere i virksomhederne bedre på til at gennemskue leasing, koppriser,

Kasserede tomater bliver til ketchup hos Sidestrømme

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 09. 2026

Virksomheden i Spjald udvikler produkter af overskudsråvarer. Fra den 16. september kommer de i Dansk Caters sortiment, så professionelle køkkener kan købe dem gennem grossisten. Tomater, der ikke bliver solgt som friske råvarer, får nyt liv som ketchup, tomatpuré og sauce hos virksomheden

Hungry Dane skal dyste om VM-titlen i burger

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ14. 09. 2026

Den københavnske burgerrestaurant har kvalificeret sig til World Food Championships i Indianapolis. Stifter Peter Kolos får svenske Mattias Strömberg med på holdet. Hungry Dane skal til USA for at konkurrere i burgerkategorien ved World Food Championships, som afholdes i Indianapolis fra den 15.

Jespers Torvekøkken får B Corp-certificering fornyet efter nye krav

AktueltFoodserviceØkologi og bæredygtighed14. 09. 2026

Madleverandøren er ifølge virksomheden blandt de fem første i Danmark, der er blevet certificeret efter B Labs nye standarder. Kravene omfatter blandt andet dokumentation for arbejdet med klima, medarbejderforhold og ansvarlig ledelse. Jespers Torvekøkken har fået fornyet sin B

Cateringmesse Øst vil gøre de gode valg nemmere

Messer og konferencerTop14. 09. 2026

På onsdag samler Cateringmesse Øst mere end 150 udstillere i Brøndby Hallen. Convenience af høj kvalitet, danske råvarer og mere bæredygtige valg er blandt de tendenser, de besøgende kan møde. Men for arrangørerne er samtalen mellem leverandører og køkkenprofessionelle stadig messens vigtigste

Banzo runder syv restauranter og vil hæve barren for det hurtige måltid

Foodservice10. 09. 2026

Den 11. september åbner pitakæden i Fisketorvets food hall, og primo december følger Carlsberg Byen. På få år er Banzo vokset fra fem til syv restauranter, og bag åbningerne ligger en ambition om, at et hurtigt måltid ikke behøver være et kompromis. For Banzo har ambitionen fra start været at

12 restauranter nomineret i Landbrug og Fødevarers fire kokkekonkurrencer

FoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMejeri10. 09. 2026

Restauranter fra hele landet er blandt de nominerede i konkurrencerne Årets ret med grønt, Årets ret med fisk & skaldyr, Årets ret med gris og Årets ret med ost. Vinderne findes i løbet af efteråret og kåres den 9. november. Landbrug & Fødevarer har offentliggjort de 12 restauranter,

Skolemad på skemaet: Elever inviterede forældre med til bords

AktueltForskning og uddannelse10. 09. 2026

På Nordals Skolen blev skolemaden startskuddet til et syv uger langt undervisningsforløb om mad, råvarer og madmod. Sammen med Fru Hansens Kælder arbejdede indskolingseleverne med maden, før dagen sluttede med forældrearrangement og fællesspisning. I forrige uge var det ikke kun bøger,

Rekordbesøg på Dagrofas Madscenen – For Professionelle

AktueltDetailhandel og en grosMesser og konferencer10. 09. 2026

1.800 branchefolk lagde vejen forbi TAP1 i København, da Dagrofa Foodservice onsdag afholdt Madscenen – for professionelle. Dermed satte inspirationsmessen besøgsrekord for tredje år i træk. Der var rekordstor opbakning, da Dagrofa Foodservice onsdag den 9. september samlede foodservicebranchen

Danskerne forbinder madspild med ‘spild af penge’ frem for klimaet

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed10. 09. 2026

Ny landsdækkende undersøgelse fra Too Good To Go og Netto viser, at danskerne først og fremmest forbinder madspild med tabte penge, foran andre faktorer som klima, ressourcer eller at andre kunne have haft glæde af maden. Alligevel ender en gennemsnitlig dansk husstand ifølge tidligere beregninger

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Goderåvarer

    Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Brancheforening advarer: Tjek alle vilkår, før I skriver under på kaffeaftalen

    14.09.2026

  • Kasserede tomater bliver til ketchup hos Sidestrømme

    14.09.2026

  • Hungry Dane skal dyste om VM-titlen i burger

    14.09.2026

  • Jespers Torvekøkken får B Corp-certificering fornyet efter nye krav

    14.09.2026

  • Cateringmesse Øst vil gøre de gode valg nemmere

    14.09.2026

  • Banzo runder syv restauranter og vil hæve barren for det hurtige måltid

    10.09.2026

  • 12 restauranter nomineret i Landbrug og Fødevarers fire kokkekonkurrencer

    10.09.2026

  • Skolemad på skemaet: Elever inviterede forældre med til bords

    10.09.2026

  • Rekordbesøg på Dagrofas Madscenen – For Professionelle

    10.09.2026

  • Danskerne forbinder madspild med ‘spild af penge’ frem for klimaet

    10.09.2026

  • Nu skal tyskerne bage sønderjysk

    08.09.2026

  • Nikolaj Kirk træder ind i juryen for Årets Wiuff

    08.09.2026

  • 27.000 besøgte Danmarks største madfestival

    08.09.2026

  • Nyt Food&Drink er på gaden: Bliv klar til Cateringmesse Øst

    08.09.2026

  • Økologibranchen går sammen om ny kampagne: Skal få flere til at vælge det røde Ø

    08.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}