• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FødevareproduktionKonfektureMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 12. 2024 | Mikkel Bækgaard

Dansk startup laver alternativ chokolade baseret på sidestrømme

FødevareproduktionKonfektureMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 12. 2024 By Mikkel Bækgaard

Man kan ikke lave chokolade uden kakao – men man kan lave noget, der ligner. Det er tankegangen hos den danske startup Endless Food, der laver et alternativ til chokolade, baseret på sidestrømme fra fødevareindustrien. Nu har virksomheden rejst 7,5 mio. kr. i en investeringsrunde og indgået partnerskab med 7-Eleven.

Endless Food Co har udviklet en proces der omdanner sidestrømme fra fødevareindustrien til nye ingredienser. Til at begynde med fokuserer virksomheden på et alternativ til chokolade, der er baseret på upcyclet mask fra ølproduktion.

Chokoladeindustrien verden over er under pres – og din favoritchokolade bliver fremover enten mindre eller dyrere. Det er der en god grund til. Kakaopriserne er mere end fordoblet i løbet af de seneste 12 måneder, hovedsageligt på grund af stigende globale temperaturer, som har skabt uforudsigeligt vejr, forringet høsten af kakaobønner og svækket verdens kakaoforsyningskæde.

Endless Food Co tilbyder med sit innovative chokoladealternativ, THIC (This Isn’t Chocolate), chokolade- og fødevareindustrien en velsmagende, langsigtet, konkurrence- og bæredygtig løsning til deres produktion.

Omdanner stor-skala sidestrømme

Endless Food Co har udviklet en proces der omdanner stor-skala sidestrømme fra fødevareindustrien til nye ingredienser. Startup-virksomheden fokuserer i øjeblikket på det bæredygtige alternativ til chokolade, der er baseret på upcyclet mask, det primære biprodukt fra ølbrygning. Med THIC får fødevareindustrien en ingrediens som helt eller delvist kan erstatte konventionel chokolade i alle traditionelle chokoladeapplikationer.

“Den konventionelle kakaoproduktion er desværre kendt for sine arbejdsmiljøproblemer. De miljømæssige konsekvenser er dog lige så alarmerende, idet kakaoproduktionen bidrager til omfattende skovrydning, truer biodiversiteten og forværrer klimaforandringerne. Det er her vi forsøger at skabe en forandring. Investeringsrunden giver os et godt afsæt for at gøre det,” siger Maximillian Bogenmann, co-founder og CEO i Endless Food Co.

Investorer fremmer ekspansion

Den nye kapital gør det muligt for virksomheden at skalere produktionen, foretage strategiske ansættelser, øge salgsindsatsen og dermed positionere virksomheden til yderligere vækst i Danmark og resten af Europa.

Investorerne er kommet ombord for at støtte Endless Food Co’s vision og impact-rejse og anerkender virksomhedens potentiale til at forandre chokoladeindustrien:

“Endless Food Co har et virkelig godt bud på et alternativ til chokolade. Deres ingrediens passer perfekt til vores strategi om at støtte foundere, der løser de dybe underliggende problemer i vores globale fødevaresystem: Kakao er en klimatruet afgrøde, som vil blive dyrere i takt med, at udbuddet bliver mindre, og efterspørgslen fortsætter med at stige,” fortæller Louise Rørbæk Heiberg fra Nordic Foodtech VC.

“Vi er stolte af at støtte dette stærke og effektive team på deres rejse, mens de vokser og udvider. Og det starter godt med det her vigtige partnerskab med 7-Eleven. Og lad os bare slå fast, at de har ramt plet med smagen og kvaliteten lige fra begyndelsen.”

EIFO ser et potentiale for at reducere branchens klimaftryk:

“Chokoladeindustrien står over for markante udfordringer, herunder klimaforandringernes negative påvirkning på kakaoproduktionen og den omfattende skovrydning, der finder sted for at imødekomme den stigende globale efterspørgsel. Når EIFO investerer i Endless Food Co, er det for at støtte en dansk innovativ virksomhed, der har kompetencerne og potentialet til at reducere branchens planetære aftryk uden at gå på kompromis med smag og kvalitet,” siger Lasse Truels Köhler, investeringsmanager i EIFO.

Et vigtigt partnerskab med 7-Eleven

Samtidig med den nye investering afsløres et nyt kommercielt partnerskab med 7-Eleven Danmark, som markerer et vigtigt skridt i forhold til at gøre THIC tilgængeligt for forbrugere i hele landet.

“Vores kernemission er at levere en velsmagende, langsigtet og prisvenlig løsning til den eksisterende chokolade- og fødevareindustri. Forhåbentlig kan vi en dag overtrække hver eneste Mars-bar med vores løsning,” siger Maximillian Bogenmann.” Samarbejdet med en fremsynet detailspiller som 7-Eleven giver os et fantastisk rygstød og bringer os tættere på at realisere vores vision om at fremtidssikre chokoladeindustrien.”

Jesper Østergaard, administrerende direktør for 7-Eleven Danmark, tilføjer:
“7-Eleven udforsker hele tiden nye muligheder og udfordrer den traditionelle måde at gøre tingene på. I vores øjne er THIC et virkelig spændende produkt, fordi det er et mere bæredygtigt alternativ til chokolade – uden at gå på kompromis med den gode smag. Vi glæder os til at kunne tilbyde vores kunder THIC i vores cookies allerede i denne måned – og uden at afsløre det hele, er jeg ret sikker på, at de kan se frem til mere af den slags i vores butikker i fremtiden.

En mere bæredygtig fremtid for chokolade

Endless Food Co er klar til at føre an i udviklingen af bæredygtige alternativer til chokolade. Med forbrugernes stigende efterspørgsel efter etisk fremstillede ingredienser er THIC i stand til at tilbyde en løsning, der afspejler chokoladens smag og tekstur uden kakaoproduktionens miljøpåvirkning. En nylig livscyklus analyse viser nemlig, at THIC har mellem 80-90 pct. lavere CO2-aftryk sammenlignet med konventionel mørk chokolade.

“Med støtte fra vores investorer og partnere som 7-Eleven glæder vi os til at bringe vores produkt ud til flere mennesker og bevise, at bæredygtighed og velsmag kan gå hånd i hånd,” siger Maximilian afslutningsvis.

Skrevet i: Fødevareproduktion, Konfekture, Miljø og sundhed, Top, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Dagrofa fordobler ambitionen for dansk frugt og grønt

Detailhandel og en grosFrugt og grønt31. 03. 2026

Dagrofa har i 2025 allerede indfriet 70 procent af sit 2030-mål. Derfor tager koncernen sin ambition til et nyt niveau. Målet er nu at øge indkøbet af dansk frugt og grønt med 20 procent inden 2030. Dagrofa sætter nu yderligere fart på indsatsen for de danske fødevarer, der produceres i jord,

5,3 mio. kr. baner vej for nye oplevelser og fri entré i Kornets Hus

Brød og kager31. 03. 2026

Med 5,3 mio. kr. i støtte fra Nordea-fonden er Kornets Hus klar til at skabe et åbent og levende samlingspunkt med flere læringsaktiviteter, stærkere fællesskaber og flere helårstilgængelige oplevelser. Støtten fra Nordea-fonden betyder også, at Kornets Hus nu indfører fri

Lille ændring på 5.800.000 æggebakker giver stor miljøgevinst

AktueltDetailhandel og en grosEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed31. 03. 2026

Tekst og grafik på Coops mest populære æggebakke, Änglamark 10 stk., bliver nu printet direkte på pappet i stedet for at blive trykt på et påklistret mærkat. Med 5.800.000 æggebakker af denne type sparer Coop årligt 17,6 ton papir og reducerer CO2-udslippet med 39,2 ton. Påsken nærmer sig med

Hotel- og Restaurantskolen leverer rekordresultat trods bremsede byggeplaner

AktueltForskning og uddannelse31. 03. 2026

Efter en restrukturering viser Hotel- og Restaurantskolens årsrapport for 2025 en økonomi i balance. Skolen lander sit hidtil bedste driftsresultat med en rekordhøj omsætning, hvilket skaber fundamentet for nye investeringer i elevernes hverdag. Da Hotel- og Restaurantskolen i slutningen af

Halvdelen dropper påskemiddagen i år, men påskebordet består

Miljø og sundhedTop31. 03. 2026

Selvom påsken traditionelt er en af årets store madhøjtider, er det langt fra alle danskere, der samles om det klassiske påskebord. En ny undersøgelse fra YouGov og HelloFresh viser, at 45 pct. ikke forventer at deltage i en traditionel påskemiddag i år, mens dem, der gør, holder stædigt fast i

Circle K vil give danskere på farten en ny madoplevelse

Ikke kategoriseret26. 03. 2026

Danskerne spiser i stigende grad måltider uden for hjemmet. Samtidig betyder de mange nye elbiler, at flere opholder sig længere tid på landets servicestationer, når bilen skal lades op. Den udvikling vil Circle K nu omsætte til vækst på madområdet. Med lanceringen af et helt nyt madunivers går

Fagligt fællesskab og fornyelse hittede på Foodexpo 2026

Messer og konferencer26. 03. 2026

Både udstillere og besøgende udtrykker stor tilfredshed med Foodexpos nye messekoncept, der på den netop gennemførte udgave af messen bød på 15 tematisk gennemførte faglige zoner. Fødevarebranchens centrale mødested samlede 20.547 fagfolk i MCH Messecenter Herning 22.-24. marts 2026. Med

Midtjysk pølsemager vinder europamesterskab

AktueltKød, fisk og fjerkræMesser og konferencer26. 03. 2026

Brian Flink Pedersen fra Pølsemageriet i Silkeborg vandt i weekenden det uofficielle europamesterskab i pølsemageri og satte sent søndag aften trumf på ved at vinde prisen for Danmarks bedste leverpostej. Den silkeborgensiske pølsemager Brian Flink Pedersen fra Pølsemageriet har skrevet sig ind

Se vinderne af fede præmier på Foodexpo

AktueltMesser og konferencer26. 03. 2026

Over 1000 messegæster var forbi Food&Drinks stand og deltog i konkurrencen om præmier fra Oluf Brønnum & co A/S. Se her, hvem der vandt. Clay stentøj: Jette Rasmussen fra Horsens Riedel Karaffel: Rasmus Warming, Kolding KENWOOD Røremaskine: Chenette Thomsen, Give. Alle præmier er

Alchemist og Rasmus Munk kåret som ’Restaurant of the Year’ og ’Chef of the Year’ ved Falstaff Awards 2026

FoodserviceTop26. 03. 2026

Mandag 23. marts 2026 afholdte det internationale gastromedie Falstaff sin årlige prisuddeling for de nordiske lande, Falstaff Nordics Restaurant Awards 2026, i Malmö. Ved samme lejlighed lancerede Falstaff sin nye, store restaurantguide til de nordiske og baltiske lande. I prisuddelingens

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dagrofa fordobler ambitionen for dansk frugt og grønt

    31.03.2026

  • 5,3 mio. kr. baner vej for nye oplevelser og fri entré i Kornets Hus

    31.03.2026

  • Lille ændring på 5.800.000 æggebakker giver stor miljøgevinst

    31.03.2026

  • Hotel- og Restaurantskolen leverer rekordresultat trods bremsede byggeplaner

    31.03.2026

  • Halvdelen dropper påskemiddagen i år, men påskebordet består

    31.03.2026

  • Circle K vil give danskere på farten en ny madoplevelse

    26.03.2026

  • Fagligt fællesskab og fornyelse hittede på Foodexpo 2026

    26.03.2026

  • Midtjysk pølsemager vinder europamesterskab

    26.03.2026

  • Se vinderne af fede præmier på Foodexpo

    26.03.2026

  • Alchemist og Rasmus Munk kåret som ’Restaurant of the Year’ og ’Chef of the Year’ ved Falstaff Awards 2026

    26.03.2026

  • Danskerne flår ‘valgflæsk’ ned fra hylderne

    24.03.2026

  • Jyder løb med sejren ved Årets Kok og Årets Tjener 2026

    24.03.2026

  • Tidligere VM-guldvinder er Rising Star of the Year

    24.03.2026

  • Tusinder har været forbi Foodexpo

    24.03.2026

  • Restaurant Flammen åbner sin første restaurant i Sverige

    23.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik