• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFødevareproduktionFødevaresikkerhedRåvarer og ingredienser23. 06. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Danmarks største CO2-terminal står klar

AktueltFødevareproduktionFødevaresikkerhedRåvarer og ingredienser23. 06. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen


Linde Gas har opført en ny CO2-terminal på Lindø. Den skal styrke forsyningssikkerheden
og forebygge, at Linde Gas´ kunder bliver påvirket af eventuel, fremtidig mangel på CO2, som den der ramte industrien i Europa for et par år siden.

Lindes markedsdirektør Ole Kronborg ved den nye CO2-terminal på ”Lindø port of
Odense”, som havnen i Odense hedder. Herfra leverer Linde nu direkte til kunder i Danmark og til
virksomhedens egen tørisfabrik i Taulov ved Fredericia. Foto: Michael Nørgaard.

Terminalen er Linde Gas´ første i Danmark og ligger på et 3.500 kvadratmeter stort areal på ”Lindø port of Odense”, som havnen i Odense hedder. Herfra leverer Linde nu direkte til kunder i Danmark og til virksomhedens egen tørisfabrik i Taulov ved Fredericia. Lindes markedsdirektør, Ole Kronborg, fortæller, at terminalen både giver Lindes kunder og virksomheden selv “stærke fordele”:

– For et par år siden var der mangel på CO2 til industrien i Europa, og det har vi taget konsekvensen af med den nye CO2-terminal, der er en klar styrkelse af forsyningssikkerheden for vores kunder. Initiativet understøtter samtidig vores fortsatte vækst, så vi kan matche den stigende efterspørgsel efter CO2 og vores øvrige industrielle og medicinske gasser.

CO2 fra genbrugskilder

CO2-leverancerne bliver sejlet til terminalen i havnen i Odense fra Lindes produktionsanlæg i Norden:

– Vores CO2-kilder i Norden er rene genbrugskilder, hvor CO2 opsamles som biprodukt ved produktionen af for eksempel bioethanol. Miljømæssigt øger Lindes CO2 derfor ikke den samlede CO2-udledning, fortæller Ole Kronborg.

CO2 genanvendes i tøris-produktionen

Det er ikke mindst i fødevareindustrien, efterspørgslen efter CO2 er øget markant – mere præcist CO2 i form af tøris, der i vid udstrækning bruges i forbindelse med transport af kølede eller frosne fødevarer. Baggrunden for stigningen i efterspørgslen er blandt andet, at online-handelen med fødevarer er øget kraftigt. For at imødekomme den stigende interesse har Linde for godt et år siden moderniseret sin tørisfabrik i Taulov og opgraderet produktionskapaciteten kraftigt.

– Vores produktion af tøris er samtidig blevet mere grøn og bæredygtig, for i forbindelse med moderniseringen har vi etableret et genindvindingsanlæg, så vi nu genanvender en stor del af den CO2, der tidligere forsvandt ud i atmosfæren. Det sker ved at, at vi leder den genindvundne CO2 tilbage til en stor tank og herefter bruger indholdet til fremstilling af ny tøris, fortæller Lindes markedsdirektør.

”Stadigt mere bæredygtig produktion”

CO2-terminalen understøtter Lindes strategi om både at producere, distribuere og transportere stadigt mere bæredygtigt, fortæller Ole Kronborg:

– Med terminalen får vi nu sejlet vores CO2 til Danmark med vores skib ”Gerda”, og dermed reducerer vi også der vores CO2-udledning, fordi vores forsyninger ikke længere skal transporteres på lastbiler fra forskellige produktionsanlæg i Norden og Nordeuropa – søtransport er en langt mere miljøvenlig transportform.

På samme måde har Linde også fået en grønnere profil, efter at virksomheden sidste år åbnede en ny luftgasfabrik ved Vejle:

– Når vi producerer meget mere lokalt, har vi langt mindre behov for at sende lastbiler ud på de europæiske veje for at købe luftgasser i andre lande. Det har også medvirket til en klar reduktion af vores CO2-udledning.

Tre initiativer – én retning

Både moderniseringen af tørisfabrikken, åbningen af luftgasfabrikken og nu etableringen af landets største CO2-terminal er ifølge Ole Kronborg udtryk for én og samme ambition:

– Vi vil fortsætte vores vækst – og vi vil gøre det stadigt mere miljøvenligt. Vores strategi er at blive en endnu større spiller i markedet, og derfor har vi både udbygget vores produktions-, lager- og distributionskapacitet dramatisk. Vi er klar til at møde fremtidens voksende behov – stadigt mere bæredygtigt.

Skrevet i: Aktuelt, Fødevareproduktion, Fødevaresikkerhed, Råvarer og ingredienser

Seneste nyt fra redaktionen

‘Madscenen – for professionelle’ vender tilbage med over 140 udstillere og kulinarisk inspiration

Detailhandel og en grosFoodserviceMesser og konferencer06. 08. 2026

Den 9. september bliver TAP1 i København igen samlingspunkt for professionelle madfolk fra hele landet, når Dagrofa Foodservice inviterer til inspirationsmessen 'Madscenen - for professionelle'. Med mere end 140 udstillere, smagsoplevelser, et omfattende program af masterclasses og et særligt fokus

Coca-Cola får nyt look

DrikkevarerMarkedsføring06. 08. 2026

Fra slutningen af juli begyndte Coca-Cola at dukke op i et nyt design i danske butikker. Den røde ikoniske farve kommer til at fylde mere på Zero Sugar, men sorte detaljer skal stadig gøre det nemt at kende den sukkerfri variant. Coca-Cola ændrer nu udseendet på både Coca-Cola Original Taste og

Biogan fylder 30 år og får ny generation ved roret

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 08. 2026

Anders Kok grundlagde Biogan i august 1996. I dag leverer den familieejede engrosvirksomhed fra Lystrup omkring 600 økologiske varenumre til bl.a. storkøkkener, kantiner og institutioner igennem en række samarbejdspartnere. I jubilæumsåret er sønnen, Jeppe Kok, trådt ind som næste

Ny medlemsapp vil samle Københavns restaurationsbranche

AktueltFoodservice06. 08. 2026

Den nye medlemsapp Kreds lancerers i september 2026 som et lukket fællesskab for ansatte i Københavns restaurationsbranche. Allerede inden lanceringen har 10 restauranter, barer og vinbarer tilsluttet sig som partnere, mens mere end 300 branchefolk er registreret direkte eller gennem deres

Smag og lyst afgør de unges frokostvalg ved skolestart

Brød og kagerMiljø og sundhedTop06. 08. 2026

Salater og bowls topper listen, mens rugbrødsmaden fortsat har en stærk plads i de 12-18 åriges frokost. Det viser en ny undersøgelse som Quantic har udarbejdet for Fuldkornspartnerskabet, som peger på at vejen til mere fuldkorn i madpakken går gennem mad, der først og fremmest smager godt og vækker

Koncertgæsternes nye kaffevaner løfter Merrilds bidrag til Muskelsvindfonden

DrikkevarerFoodservice04. 08. 2026

Da Merrild for 10 år siden rykkede ind på Grøn, var det med én enkelt kaffebod og varm økologisk filterkaffe. Da Grøn i sidste måned åbnede årets turné, mødte festivalgæsterne et større kaffeunivers med cappuccino, latte og iskaffe fra flere store kaffecontainere. Pengene for hver solgt kop går

Restaurantkæden Banzo skruer op for dyrevelfærden på menukortet

Detailhandel og en grosFoodserviceKød, fisk og fjerkræ04. 08. 2026

Oksekød fra Grambogård er kommet på menukortet hos den københavnske restaurantkæde Banzo, som har taget et strategisk valg om at have mere fokus på dyrevelfærd. Den beslutning er populær hos Banzos gæster og salget af retter med oksekød er denne sommer steget med næsten 10%. Restaurantkæden

Danmark skal ikke vælge mellem flere grøntsager og et bedre vandmiljø

AktueltForskning og uddannelseFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed04. 08. 2026

Danmark producerer stadig mindre frugt og grønt, mens importen vokser. Men forskningen peger på, at nye dyrkningssystemer kan mindske tabet af kvælstof og reducere klimaaftrykket uden at gå på kompromis med høje udbytter. Samtidig kan fremtidens danske frugt og grønt konkurrere på noget, som

Selina Juul, stifter af Stop Spild af Mad

18 år senere har kampen mod madspild stadig en bred folkelig opbakning

AktueltMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed04. 08. 2026

For 18 år siden var madspild næsten fraværende i den offentlige debat. I dag er kampen mod madspild blevet en del af danskernes hverdag, detailhandlens strategi og den politiske dagsorden. På næsten to årtier er madspild gået fra at være et overset problem til at være et samfundsanliggende. Den

Vegansk hospitalsmad skal prøves i landsretten

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTop04. 08. 2026

Østre Landsret skal den 7. september tage stilling til en principiel sag om, hvorvidt etisk veganere har krav på at få tilbudt nærende plantebaserede måltider under indlæggelse på danske hospitaler. Sagen er anlagt af Dansk Vegetarisk Forening (DVF) på vegne af Mette Rasmussen, som ifølge

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • ‘Madscenen – for professionelle’ vender tilbage med over 140 udstillere og kulinarisk inspiration

    06.08.2026

  • Coca-Cola får nyt look

    06.08.2026

  • Biogan fylder 30 år og får ny generation ved roret

    06.08.2026

  • Ny medlemsapp vil samle Københavns restaurationsbranche

    06.08.2026

  • Smag og lyst afgør de unges frokostvalg ved skolestart

    06.08.2026

  • Koncertgæsternes nye kaffevaner løfter Merrilds bidrag til Muskelsvindfonden

    04.08.2026

  • Restaurantkæden Banzo skruer op for dyrevelfærden på menukortet

    04.08.2026

  • Danmark skal ikke vælge mellem flere grøntsager og et bedre vandmiljø

    04.08.2026

  • 18 år senere har kampen mod madspild stadig en bred folkelig opbakning

    04.08.2026

  • Vegansk hospitalsmad skal prøves i landsretten

    04.08.2026

  • Kunder og kaffedrikkere vælger BKI til i udfordret marked

    30.06.2026

  • M+-koncernen køber sig ind i Dragsholm Slot

    30.06.2026

  • Frosne kager luner i regnskabet

    30.06.2026

  • Makrellen er truet: Dagrofa henter ny makrel og giver forbrugeren et valg

    30.06.2026

  • Unge vil købe mere økologi, men der skal flere økologiske fødevarer på hylderne

    30.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}