• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

AktueltMejeri06. 10. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Danmarks bedste mejeriprodukter er fundet

AktueltMejeri06. 10. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen

Fødevarekonkurrencen International FOOD Contest hædrede tirsdag en lang række mejeriprodukter ved en prisoverrækkelse på hi-messen i MCH Messecenter Herning. Blandt vinderne er Holstebro Mejeri, Tistrup Mejeri og Aabybro Mejeri.

Danmarks bedste mejeriprodukter blev kåret på hi-messen tirsdag 5. oktober. Med til kåringen var (fra venstre): Steen Nørgaard Madsen (formand for Mejeriforeningen), Anne Arhnung (adm. direktør for Landbrug & Fødevarer), Søren Jensen (formand for udstillingsudvalget), Georg Sørensen (adm. direktør i MCH A/S), Lars Johannes Nielsen (chefkonsulent i Mejeriforeningen) og Naja Locht (konsulent i Mejeriforeningen). 
Foto: MCH/Lars Møller.

Der var fuld fokus på godt håndværk, smag og kvalitet, da International FOOD Contest (IFC) tirsdag formiddag åbnede dørene til udstilling og prisregn i forbindelse med industri- og teknologimessen hi Tech & Industry Scandinavia i MCH Messecenter Herning. Fødevarekonkurrencen er arrangeret af Mejeriforeningen og har til formål at hædre Danmarks bedste fødevarer inden for forskellige kategorier; herunder smør, mælk og ost.

Formand for Mejeriforeningen Steen Nørgaard Madsen stod for den officielle åbning af International FOOD Contest, og i sin tale understregede han blandt andet, hvor dejligt det var at være tilbage efter coronapausen:

– Det er fantastisk at være tilbage i MCH. Coronaen har vendt op og ned på vores samfundsliv, og vi har vænnet os til, at møder er noget, der finder sted på en skærm. Men International FOOD Contest er ikke noget, man kan afvikle på en skærm. Heldigvis for det. Her er det personlige møde og samtalerne hen over smagsprøverne selve kernen i arrangementet. IFC er og bliver årets helt store branchetræf for alle, der på en eller anden måde arbejder professionelt med mælk eller mejeriprodukter, sagde Steen Nørgaard Madsen og fortsatte:

– Det er her, vi inspirerer hinanden på tværs af virksomheder og fagligheder. Det er her, vi vedligeholder kontakter og skaber nye netværk. IFC er en del af branchens fundament – det er en del af branchens kultur.

Efter sin tale overrakte Steen Nørgaard Madsen i samarbejde med Anne Arhnung, administrerende direktør hos Landbrug & Fødevarer, priserne i de forskellige kategorier. Næsten 1.000 produkter var indstillet til IFC, og vinderne af de bedste produkter i konkurrencerne Dairy Contest og Mejeribrugets Gourmetpriser blev en efter en kaldt op på scenen til store bifald fra branchen.

Otte vindere blev hyldet

I International Dairy Contest blev det Tistrup Mejeri, som løb med hæderen i kategorien ‘Ost’ for deres Danbo-ost. Dommerkomitéen lagde blandt andet vægt på, at osten havde en perfekt hulsætning, en flot gylden farve og en dejlig fast konsistens.

I kategorien for mælk løb Aabybro Mejeri med sejren for deres Ryå Is med chokolade- og orangesmag, som dommerkomitéen kaldte “is når det er allerbedst”. Endelig blev Holstebro Mejeri hædret for deres Lurpak smør i 250 gram “butterbox”, som dommerne kaldte “verdensklasse” og roste for dens flotte pakning med gyldent smør, der smelter i munden.

Holstebro Mejeri er flere gange blevet præmieret for deres smør, og det vakte stor glæde hos senior site director Mette Møller, at de endnu engang kunne hente en pris med hjem til kollegerne i Holstebro:

– Det har enorm stor betydning at vinde en pris som denne. Det er en kulmination af det store arbejde, som hele team Holstebro laver hver dag. Vi har en stor passion for vores produkt og arbejder hver dag på at skabe høj kvalitet, så det at få anerkendelsen fra omverdenen har rigtig stor betydning for alle medarbejderne, sagde Mette Møller. Udover International Dairy Contest blev vinderne af Mejeribrugets Gourmetpris også hyldet. Vinderne blev Thise Mejeri og deres økologiske grubelagrede vesterhavsost, Gjesing Mejeri med Arla Unika Sort Himmel, Ny Lundgård Ismejeri for deres økologiske nougatis, Lindved Mejeri og deres gourmetsmør med ramsløg og sydesalt og Arla Unika, Christiansfeld Mejeri, for deres Årstids Kefir fra Essens

Skrevet i: Aktuelt, Mejeri

Seneste nyt fra redaktionen

Frisk fisk er ikke altid det bedste

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 01. 2026

Skal der fisk på menuen, skal den ikke nødvendigvis være pivfrisk. Den slovenske biolog og fiskeopdrætter Irena Fonda fra Fonda Fish Farm gør op med forestillingen om, at friskhed altid er lig med kvalitet. Hun mener, at man bør lære at bruge næsen – og ikke bare øjnene. Når mange, såvel

Dansk kaffeteknologi får international blåstempling

DrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 01. 2026

GrowGrounds opnår Gold Standard Project Design Certification og styrker Danmarks rolle i den grønne omstilling af kaffe Den danske agritech-virksomhed GrowGrounds har opnået Gold Standard Project Design Certification for sit Global Syntropic Agroforestry Program (GSID

L&F: Mercosur-aftalen rummer både muligheder og udfordringer for den danske fødevareklynge

AktueltFødevareproduktionLandbrugPolitik og eksport13. 01. 2026

En ny handelsaftale med Sydamerikanske Mercosur-lande åbner nye eksportmuligheder for den danske fødevareklynge, men den stiller samtidig skarpt på udfordringer for konkurrenceevnen og behovet for mere ens rammevilkår. Det mener Landbrug & Fødevarer Et flertal af EU's medlemslande har i

Danmarks første: National iværksætter- og vækstkonference for lokale fødevarer

AktueltMesser og konferencer13. 01. 2026

Fødevareministeren åbner en historisk konference, hvor Danmarks stærkeste rollemodeller og iværksættere samler viden og peger på, hvordan der kan skabes betydelig vækst og nyt iværksætteri fra jorden, forarbejdning, forædling og andet gennem hele fødevarernes værdikæde. Den 29. januar 2026

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

Detailhandel og en grosFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed13. 01. 2026

Dansk Vegetarisk Forening og Dagrofa Foodservice har netop fået tilsagn om at modtage 1,5 mio. kroner fra Fonden for Plantebaserede Fødevarer. Støtten går til et nyt projekt, der skal styrke udbredelsen af plantebaserede madoplevelser på landets restauranter. Fonden for Plantebaserede Fødevarer

Københavnsk restaurantkæde skifter ikke kun navn men også fødevaregrossist  

Detailhandel og en grosFoodservice08. 01. 2026

Den københavnske restaurantkæde Banzo – tidligere kendt som Garbanzo – har ikke alene fået nyt navn men også ny fødevareleverandør. Nu er det grossisten Dagrofa Foodservice, som sørger for levere fødevarer til Banzos fem pitarestauranter i Indre By, Nordhavn, Østerbro, Nørrebro og på Frederiksberg. 

Billetsalg til Dining Week er i gang

Foodservice08. 01. 2026

Billetsalget til Dining Week er i gang – tusindvis har allerede sikret sig pladser til vinterens store spiseuge. Billetsalget til Dining Week er nu åbnet, og interessen for Nordens største restaurantfestival er igen markant. Allerede nu har over 20.000 danskere sikret sig billetter til

500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig

AktueltBrød og kagerDetailhandel og en grosKonfekture08. 01. 2026

Frontlinjen er bagerdisken og våbene er marcipan, cremer og flødeskum. Fastelavn nærmer sig, og det har de senere år resulteret i hård konkurrence om, hvem der kan præsentere de flotteste og mest fantasifulde fastelavnsboller. Hypen har udviklet sig til en regulær fastelavnsbolle-krig, og Coop er

Danish Crown skaber 100 nye arbejdspladser i Vejen

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ08. 01. 2026

I løbet af de kommende ni måneder vil Danish Crown etablere en ny produktions-facilitet i Vejen, hvor omkring 100 medarbejdere skal udbene forender fra danske grise. Med stigende tilførsler af grise fra danske landmænd får Danish Crown brug for ekstra kapacitet til udbeningen af danske grise.

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

KonfektureTop08. 01. 2026

Hvordan kan danskere på tværs af generationer finde fælles løsninger på bæredygtighed og forbrug i hverdagen? Toms Gruppens nye initiativ, Generationsrådet, skaber et forum for ærlig dialog og nye perspektiver - med ambitionen om at bygge bro mellem generationernes forskellige

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

  • Ardo NV Denmark Office

    Sødme møder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Frisk fisk er ikke altid det bedste

    13.01.2026

  • Dansk kaffeteknologi får international blåstempling

    13.01.2026

  • L&F: Mercosur-aftalen rummer både muligheder og udfordringer for den danske fødevareklynge

    13.01.2026

  • Danmarks første: National iværksætter- og vækstkonference for lokale fødevarer

    13.01.2026

  • Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

    13.01.2026

  • Københavnsk restaurantkæde skifter ikke kun navn men også fødevaregrossist  

    08.01.2026

  • Billetsalg til Dining Week er i gang

    08.01.2026

  • 500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig

    08.01.2026

  • Danish Crown skaber 100 nye arbejdspladser i Vejen

    08.01.2026

  • Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

    08.01.2026

  • IKEAs berømte kødbolle kommer i ny mellemøstlig variant

    06.01.2026

  • FødevareDanmark: Uhensigtsmæssige køre- og hviletidsregler spænder ben for den lokale fiskebil

    06.01.2026

  • Sundhedsforeninger: Lavere priser på frugt og grønt vil være et vigtigt skridt for folkesundheden

    06.01.2026

  • Næsten hver tredje dansker overvejer ”hvid” januar

    06.01.2026

  • Her er Arlas top-5 over årets største madtrends

    06.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik