• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed08. 08. 2024 | Mikkel Bækgaard

Danmark får sin første nationale kødfri uge

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed08. 08. 2024 By Mikkel Bækgaard

Siden 2018 har en hollandsk NGO afholdt en national kødfri uge med stor succes. Konceptet er udvidet til flere lande, og i år er Danmark også med. Derfor opfordres alle til at være med i den kødfri uge, der finder sted i uge 37 fra 9. til 15. september.

I løbet af uge  37 opfordrer kampagnen A Week Without Meat alle, også professionelle køkkener, til at droppe kødet og i stedet gå på opdagelse i det vegetariske og plantebaserede køkken. Her er målet nemlig inspirere alle med viden og give de rette værktøjer, så de fremadrettet kan inkorporere mere grønt i deres kost. På den måde vil Foundation Week Without Meat, som står bag kampagnen – sammen med mange partnere indenfor og udenfor fødevareindustrien – yde et væsentligt bidrag til de udfordrende klimamål som vi står overfor.

1 ud af 5 hollændere har deltaget

National Kødfri Uge stammer oprindeligt fra en hollandsk NGO, som hvert år siden 2018 har organiseret en national Week Without Meat. Intiativet er siden hen blevet den største bæredygtige og spiseadfærdsændrende kampagne i Holland. Siden begyndelsen har kampagnen med stor succes inspireret millioner af hollændere med sit positive syn på plantebaseret kost. 

I år deltog ikke mindre end 1 ud af 5 hollændere i kampagnen, og 85 pct. af deltagerne ønskede at forsætte med at spise mindre (eller overhovedet intet) kød efter deres deltagelse. Det understreger at kampagnen bærer frugt på lang sigt. Salget af kødprodukter faldt også markant i løbet af kampagneperioden, mens salget af plantebaserede alternativer steg til et rekordhøjt niveau.

Europæisk udvidelse 

Fordi Week Without Meat har været så stor en succes, har kampagnen siden oktober sidste [rarbejdet mod en europæisk udvidelse. I løbet af de næste fire år vil kampagnen således blive udvidet til Belgien, Danmark, Tyskland, Østrig og Spanien med håbet om at kunne nå ud til endnu flere lande. 

Den europæiske udvidelse er en del af LIKE-A-PRO-projektet, der er finansieret af EU. Gennem dette internationale initiativ ønsker fonden at vise andre europæiske lande, hvor sjovt og enkelt det kan være at spise mindre kød og flere plantebaserede fødevarer. Indsatsen bidrager til Europas klimamål for 2030 og fremmer en bæredygtig, sund og fremtidssikret kost.

Foodservice skal også med

Mange forbrugere er villige til at spise mindre kød, men ved ikke, hvor de skal starte. Og her kommer foodservice og professionelle køkkener ind i billedet, idet de spiller en altafgørende rolle i denne omstilling ved at tilbyde velsmagende alternativer af høj kvalitet. 

I årenes løb har cateringfirmaer og professionelle køkkener i Holland derfor bidraget til Week Without Meat på mange måder. De har fx inspireret deres kunder ved hjælp af roll-up-bannere, plakater og særlig skiltning for at skabe mere fokus på deres vegetariske og plantebaserede menuer i løbet af kampagneugen. 

Derudover er mange blevet vant til at øge tilgængeligheden eller sænke prisen på deres vegetariske og veganske retter. Flere banebrydende cateringfirmaer og restauranter har også gjort deres menu helt vegetarisk eller vegansk i kampagneugen og udnyttet Week Without Meats momentum til at afholde foredrag, organisere workshops, tælle deltagere og virkelig involvere både medarbejdere og kunder. 

Fakta: National Kødfri Uge

Den nationale kødfri uge finder sted i uge 37, hvor alle opfordres til at droppe kødet og kaste sig ud i plantebaserede alternativer. Du kan finde flere oplysninger om National Kødfri Uge på http://www.kodfriuge.dk. Skriv til denmark@weekwithoutmeat.eu, hvis du vil modtage et gratis og færdigt kommunikationssæt, der kan få dit køkken i gang. 

Skrevet i: Foodservice, Frugt og grønt, Miljø og sundhed, Top, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Italiensk kaffe rykker ind på danske tankstationer

Detailhandel og en grosDrikkevarer19. 03. 2026

To-go-kaffe fylder mere og mere, og i takt med at segmentet vokser, stiger også forventningerne til kvalitet. Det gælder også på tankstationerne. Når OK inden længe slår dørene op til seks nye motorvejsbutikker, får kaffe fra Lavazza en central rolle i konkurrencen om kunderne. Kaffe er ikke et

Dansk Vegetarisk Forening: Danmark har brug for en national kostrådsstrategi

Frugt og grøntKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed19. 03. 2026

Vi er for langt væk fra anbefalingerne i de nationale kostråd. Situationen er efterhånden så alvorlig, at der må øjeblikkelig politisk handling til. Ét greb kan benyttes som et naturligt første skridt, Dansk Vegetarisk Forening. DTU’s store undersøgelse af danskernes kostvaner, der blev

Bryggeriforeningen: EU-krav bliver dyrt for forbrugerne og lukker bryggerier – uden miljøgevinst

AktueltDrikkevarerEmballage19. 03. 2026

Et krav fra EU om genpåfyldelige flasker koster flere milliarder kroner at opfylde, viser beregninger fra Bryggeriforeningen og detailhandlen. Det er penge, som de danske forbrugere kommer til at betale, og ifølge en analyse fra Teknologisk Institut uden at opnå nogen som helst miljø- og

Mød Food&Drink på Foodexpo – læs seneste nummer med fokus på messen og vind fede præmier

AktueltFoodserviceMesser og konferencer19. 03. 2026

Når Foodexpo fra på søndag slår dørene op i Herning er Techmedia og Food&Drink på pletten. Her er vi klar både på vores stand og rundt om på messen. Med på messen har vi også det spritnye eksemplar af magasinet, som relevant nok har fokus på netop Foodexpo. I magasinet kommer vi godt omkring

Foodexpo klar til at favne fødevarebranchen med nyt messekoncept

Messer og konferencerTop19. 03. 2026

Stærke, faglige oplevelser og unikke netværksmuligheder er i vente for de besøgende på årets udgave af Foodexpo, der samtidig byder på et nyt messekoncept. Fødevarebranchens centrale mødested samler branchen i MCH Messecenter Herning fra på søndag og frem til tirsdag i næste uge. Besøgende på

Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

Detailhandel og en grosDrikkevarer17. 03. 2026

Mærkevareleverandørerne hylder socialt engagement. I en tid præget af store forandringer og usikkerhed er virksomhedernes sociale engagement vigtigere end nogensinde. Derfor uddelte Mærkevareleverandørerne MLDK-prisen Årets Mærkevareleverandør til en virksomhed, der har gjort en særlig indsats

Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

Detailhandel og en grosDrikkevarer17. 03. 2026

Som den første vinhandler i Danmark er Kjær & Sommerfeldt nu godkendt af WSET i London til at uddanne og eksaminere både private og professionelle i en af verdens mest anerkendte vinuddannelser – de første hold starter i maj. Kjær & Sommerfeldt kan som den første vinhandler i Danmark nu

12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed17. 03. 2026

Det er klogere at satse på billigere frugt og grønt, økologi, skolefrugt og styrket dansk produktion frem for en generel momssænkning, lyder budskabet fra 12 organisationer og virksomheder. Budskabet er led i en landsdækkende aviskampagne. Regeringen har afsat 6 mia. kr. årligt til at sænke

Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 03. 2026

Der er fokus på bæredygtighed, økologi og brugen af sæsonens råvarer, når vinderen af årets Kantinepris skal findes. Nu er der åbent for indstillinger. Kantiner spiller en stadig større rolle i udviklingen af dansk måltidskultur. Hver dag serveres tusindvis af måltider, og bag dem står

Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

FoodserviceTop17. 03. 2026

For tredje gang i træk har Danmark vundet guld ved Bocuse d'Or Europe. Christian Wellendorf og commis Gustav Spurre leverede en historisk præstation i Marseille og tog førstepladsen foran Norge og Italien i en konkurrence med 20 af Europas dygtigste hold. Det er kulminationen på måneder af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Italiensk kaffe rykker ind på danske tankstationer

    19.03.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Danmark har brug for en national kostrådsstrategi

    19.03.2026

  • Bryggeriforeningen: EU-krav bliver dyrt for forbrugerne og lukker bryggerier – uden miljøgevinst

    19.03.2026

  • Mød Food&Drink på Foodexpo – læs seneste nummer med fokus på messen og vind fede præmier

    19.03.2026

  • Foodexpo klar til at favne fødevarebranchen med nyt messekoncept

    19.03.2026

  • Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

    17.03.2026

  • Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

    17.03.2026

  • 12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

    17.03.2026

  • Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

    17.03.2026

  • Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

    17.03.2026

  • Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

    12.03.2026

  • Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

    12.03.2026

  • Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

    12.03.2026

  • FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

    12.03.2026

  • Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

    12.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik