• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

Kød, fisk og fjerkræ10. 04. 2025 | Mikkel Bækgaard

Danish Crown skaber nyt fundament

Kød, fisk og fjerkræ10. 04. 2025 By Mikkel Bækgaard

For at sikre fuldt fokus på værdiskabelse og genvinde konkurrencekraften på noteringen for grise har Danish Crown besluttet at dele kerneforretningen op i tre forretningsenheder med øjeblikkelig virkning.

Danish Crown er nu gået ind i anden fase af det tredelte transformationsprogram, som Group CEO Niels Duedahl satte sig selv i spidsen for kort efter sin tiltrædelse for syv måneder siden. Første del handlede om at skabe overblik og få kontrol over den samlede forretning. Det mål er nu nået, og næste opgave er at skabe en mere effektiv struktur.

“Vi skal sikre et skarpt fokus på værdiskabelse, så derfor har vi besluttet at splitte Danish Crowns kerneforretning op i tre forretningsenheder, der hver for sig skal generere indtjening, som kan sendes videre ud til ejerne,” siger Niels Duedahl, Group CEO i Danish Crown.

Med virkning fra den 1. april er det, der tidligere hed Danish Crown Business Unit, delt op i tre forretningsenheder: Danish Crown Industry, Danish Crown Foods og Danish Crown UK.

Driften af griseslagterierne og salg til industrikunder vil fremover ligge i Danish Crown Industry, der vil beskæftige ca. 5.200 medarbejdere og omsætte for ca. 17 mia. kroner. Kerneopgaverne i Industry er at sikre en effektiv drift af griseslagterierne og sælge de mange forskellige produkter til priser, der gør det attraktivt at levere grise til Danish Crown.

Salg og produktion af både friske og forædlede varer til kunder inden for retail og foodservice vil fremover ligge i Danish Crown Foods, der vil beskæftige ca. 3.000 medarbejdere og omsætte for ca. 13 mia. kroner. Med udgangspunkt i en effektiv produktion er kerneopgaven for Foods at sælge ferske og forædlede varer, udvikle Danish Crowns brands og skabe indtjening til koncernen.

Den britiske forretning bliver fremover en selvstændig forretningsenhed med omkring 1.000 medarbejdere og en omsætning på ca. 4 mia. kroner. Danish Crown UK er en vækst-case for koncernen, der bedst kan udvikles med en stærk og lokal ledelse, der har fuldt fokus på drive de britiske fabrikker effektivt og servicere kunderne i hele Storbritannien.

Efter grundig analyse

Opsplitningen sker efter en grundig analyse, der slår fast, at den sammenlægning, der skete af det daværende Pork og Foods i 2021, ikke fungerer efter hensigten.

“I stedet for fortsat at bruge ressourcer på en kompleks integration vælger vi at lave en opdeling. Alle tre forretningsenheder får egen ledelse og vil blive målt individuelt. Kort sagt får de hver for sig et skarpt fokus, og som ledelse får vi transparens i forhold til, hvor og hvordan der skabes profit i forretningen,” siger Niels Duedahl.

I en overgangsperiode vil Niels Duedahl vil være den øverste ansvarlige for alle tre forretningsenheder. Der er iværksat en proces med at finde de tre direktører, som skal stå i spidsen for henholdsvis Industry, Foods og UK.

“Hvert enkelt forretningsområde får et langt skarpere fokus, stærkere ledelseskraft og ved præcist hvor og hvordan de kan og skal skabe profit. Det vil uden tvivl bidrage til at genskabe vores konkurrencekraft på noteringen, og samtidig får vi sat organisationen op til det strategiarbejde, som vi tager hul på inden årets udgang,” siger Niels Duedahl.

Opdelingen i de tre forretningsenheder handler i bund og grund om intern organisering. Regnskabsmæssigt og i dialogen med kunder, leverandører, ejere og andre interessenter vil de tre forretningsenheder fortsat hedde Danish Crown.

Danish Crown Group består fremover af otte forretningsenheder i én samlet koncern: Danish Crown Industry, Danish Crown Foods, Danish Crown Beef, Danish Crown UK, DAT-Schaub, ESS-FOOD, KLS, Sokolow.

Skrevet i: Kød, fisk og fjerkræ

Seneste nyt fra redaktionen

FødevareDanmark: Sænk fødevaremomsen, men hæv ikke priserne andre steder

Detailhandel og en grosPolitik og eksport12. 11. 2025

FødevareDanmark støtter ønsket om lavere fødevaremoms, men afviser De Samvirkende Købmænds (DSK) forslag om at finansiere momsnedsættelsen ved at hæve momsen på ”mindre nødvendige varer”. Torsdag i sidste uge lancerede De Samvirkende Købmænd (DSK) en analyse, der viser, at det er muligt at

Fem forskningsbaserede skridt mod mere bæredygtig ost

Forskning og uddannelseMejeriØkologi og bæredygtighed12. 11. 2025

En ny forskningsgennemgang viser, at fem enkle tiltag kan gøre osteproduktion mere effektiv og bæredygtig. Et forskerteam fra DTU har gennemgået den eksisterende forskning om fermentering og modning af ost i et litteraturstudie og peger på fem underudnyttede videnskabeligt baserede tiltag, som kan

Toscansk toprestaurant fylder Det japanske Tårn med italiensk velsmag

AktueltFoodservice12. 11. 2025

Den toscanske michelinrestaurant Saporium rykker for en periode ind i Tivoli. I Toscanas bølgende bakker ligger et af Italiens mest eksklusive og idylliske hoteller: det danskejede Borgo Santo Pietro, som for nyligt er blevet tildelt de maksimale 3 nøgler i Michelin-guiden. Blandt hotellets

Irland vinder prisen for verdens bedste steak ved World Steak Challenge

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræ12. 11. 2025

Ved mandagens World Steak Challenge vandt irske Dawn Meats og Lidl titlen som 'World's Best Steak' for deres irske græsfodrede sirloin. I alt sikrede Irland sig 24 guldmedaljer - og ud af de i alt 304 uddelte medaljer tog Irland den største samlede medaljehøst med 68 guld-, sølv- eller

Grønne ambitioner kræver større satsning på økologiforskning

Forskning og uddannelseFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 11. 2025

Forskning i økologi skal ikke have mindre, men større investeringer, for at Danmark kan leve op til sine grønne ambitioner om en fordobling af økologien. Det sikrer en ny politisk aftale. Med et nybrud i dansk forskningspolitik gennemfører regeringen flerårige investeringer i forskning og

FERM FOOD vinder EY’s Scale-Up pris: Gør fødevarer sundere

FødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 11. 2025

Den danske ingrediensproducent FERM FOOD ApS fra Bække i Vejen har vundet EY Entrepreneur Of The Year’s regionale pris i kategorien Scale-Up. Prisen blev uddelt ved EY’s kåring i Syd-og Sønderjylland torsdag den 6. november og markerer en vigtig milepæl for virksomheden, der leverer fermenterede

Indonesisk svamp tryller ølrester om til pølser

DrikkevarerForskning og uddannelseKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed11. 11. 2025

I jagten på nye måder at producere protein på, har forskere på Aalborg Universitet forvandlet restprodukter fra ølproduktion til et proteinrigt produkt, som kan erstatte almindeligt kød i f.eks. pølser. Resultatet er både velsmagende, bæredygtigt og økonomisk fordelagtigt. For mange går en øl

Hotel Vejlefjord investerer massivt i talentudvikling i en presset branche

AktueltFoodserviceForskning og uddannelse11. 11. 2025

Mens hotel- og restaurationsbranchen kæmper med mangel på kvalificeret arbejdskraft, har Hotel Vejlefjord succes med at fastholde og udvikle medarbejdere gennem målrettede talentprogrammer. Hotel- og restaurationsbranchen har i flere år været blandt de hårdest ramte af forgæves rekrutteringer.

Økologikongres 2025 skal vise, hvad økologien kan præstere på basis af naturlige metoder

AktueltFødevareproduktionLandbrugMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 11. 2025

Den 18.–19. november samles landmænd, forskere, rådgivere og virksomheder i Kolding til Økologikongres 2025. Med 47 faglige sessioner og temaer fra grøn trepart til sundhed og økologisk regenerativt landbrug sætter kongressen fokus på, hvordan økologien kan levere løsninger på tidens største

Ultraforarbejdede fødevarer: Eksperter efterlyser fokus på ernæring frem for proces

Forskning og uddannelseFødevareproduktionMesser og konferencerMiljø og sundhedTop11. 11. 2025

Den offentlige debat om ultraforarbejdede fødevarer fylder meget hos både forbrugere og fødevaresektor. På årets fødevarekonference, Fremtidens Fødevarer, hos Teknologisk Institut satte forskere og aktører problemstillingen under lup og opfordrede til at flytte fokus fra proces til

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch og Pfeiffer bringer den nyeste vakuumteknologi til Ajour 2025

  • Spirax Sarco Danmark

    Lavere energiforbrug og bedre produktkvalitet med Steam Infusion – en unik teknik til fødevarefremstilling

  • DENIOS ApS

    Sådan håndterer du en lækage med 10 trin

  • Busch Vakuumteknik A/S

    50 års trofast tjeneste i produktionen

  • Spirax Sarco Danmark

    Blog: Damp er naturlig teknologi

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilmeld dig Masterclass om dyrevelfærd og regenerativt landbrug

  • DENIOS ApS

    Hvad gør du med dine gasflasker, når kulden kommer?

  • Spirax Sarco Danmark

    Reducer dine levetidsomkostninger på reguleringsventiler

  • DENIOS ApS

    Alt hvad du skal vide, før du håndterer farlige stoffer

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget produktivitet på mejeriet takket være vakuum fra Busch

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • FødevareDanmark: Sænk fødevaremomsen, men hæv ikke priserne andre steder

    12.11.2025

  • Fem forskningsbaserede skridt mod mere bæredygtig ost

    12.11.2025

  • Toscansk toprestaurant fylder Det japanske Tårn med italiensk velsmag

    12.11.2025

  • Irland vinder prisen for verdens bedste steak ved World Steak Challenge

    12.11.2025

  • Grønne ambitioner kræver større satsning på økologiforskning

    12.11.2025

  • FERM FOOD vinder EY’s Scale-Up pris: Gør fødevarer sundere

    11.11.2025

  • Indonesisk svamp tryller ølrester om til pølser

    11.11.2025

  • Hotel Vejlefjord investerer massivt i talentudvikling i en presset branche

    11.11.2025

  • Økologikongres 2025 skal vise, hvad økologien kan præstere på basis af naturlige metoder

    11.11.2025

  • Ultraforarbejdede fødevarer: Eksperter efterlyser fokus på ernæring frem for proces

    11.11.2025

  • Danskerne rækker ud efter nye varianter af oksekød

    06.11.2025

  • RAWBITE udvider produktionen i Tyskland for at imødekomme stigende efterspørgsel

    06.11.2025

  • 7-Eleven åbner ny runde af Innovation Corner og sætter fjerde iværksætterprodukt på hylderne

    06.11.2025

  • Årets Wiuff 2025: Marie Bojsen fra Birthesminde modtager Danmarks første råvarepris

    06.11.2025

  • Sund jord giver sunde grøntsager – og det kan smages

    06.11.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 2 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik