• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltKød, fisk og fjerkræMarkedsføringMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 04. 2024 | Mikkel Bækgaard

Danish Crown anerkender: “Klimavenligt” svinekød var ulovlig markedsføring

AktueltKød, fisk og fjerkræMarkedsføringMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 04. 2024 By Mikkel Bækgaard

Danish Crown anerkender over for Højesteret at have brudt loven med påstanden om, at dansk gris skulle være “mere klimavenlig end du tror”. Klimabevægelsen og Dansk Vegetarisk Forening kalder det for en stor sejr for forbrugerne og klimaet.

Glad lille gris, der løber

I marts 2024 blev Danish Crown dømt af Vestre Landsret for at greenwashe, da man ikke kunne dokumentere rigtigheden af mærkningsordningen “Klimakontrolleret gris”. Sagsøgerne Dansk Vegetarisk Forening og foreningen Klimabevægelsen valgte efterfølgende at anke de påstande, som landsretten ikke gav foreninerne medhold i, til Højesteret.

Fredag den 12. april har Danish Crown over for Højesteret, samt i et skriv på koncernens hjemmeside, erkendt at Klimabevægelsen og Dansk Vegetarisk Forening også havde ret i de resterende anklagepunkter, og at man dermed har vildledt forbrugerne, da man i en stor kampagne påstod, at “Dansk gris er mere klimavenlig, end du tror”.

Dette sker efter at Forbrugerombudmanden, for et par dage siden, valgte at stille sig som biintervenient på Klimabevægelsens og Dansk Vegetarisk Forenings side af sagen.

“Sagens udvikling betyder, at Danish Crown giver Dansk Vegetarisk Forening og Klimabevægelsen ret i, at Danish Crown har vildledt forbrugerne med udtrykket ‘dansk gris er mere klimavenlig end du tror’ og ‘klimakontrolleret gris’. Det er meget glædeligt og en stor sejr, at Danish Crown indrømmer, at man har overtrådt loven med de pågældende kampagner,” siger Marc Stounberg fra Kontra Advokater, der har ført sagen for de grønne organisationer sammen med Kurt Helles Bardeleben fra Sirius Advokater.

Et stort skridt i kampen mod greenwashing

Klimabevægelsen og Dansk Vegetarisk Forening er tilfredse med at Danish Crown nu lægger sig fladt ned, og at virksomheden anerkender, at man har brudt loven på samtlige anklagepunkter. De to foreninger anser udviklingen som et stort skridt i at få stoppet greenwashing i Danmark, og få sandheden frem om den store klimaskade, som svineproduktionen medfører.

“Danish Crown anerkender, at de har ført en kæmpe reklamekampagne, som fik deres klimabelastende produkter til at se grønnere ud, end de egentlig er. Jeg håber at mange virksomheder følger med, og tager ved lære, sådan at vi kan få et fair marked, hvor klimabelastende produkter, som svinekød, ikke markedsføres som klimavenlige,” siger Frederik Roland Sandby, sekretariatsleder i foreningen Klimabevægelsen i Danmark.

Rune-Christoffer Dragsdahl, der er generalsekretær i Dansk Vegetarisk Forening, kalder det for “en fantastisk udvikling”, at Danish Crown har lagt sig fladt ned og givet organisationerne ret i alle påstande.

“Svinekød og svineproduktion er ufattelig klimabelastende, ikke mindst på grund af den massive skovrydning, der finder sted for at vi kan fodre millioner af svin med soja. Vi burde i stedet sænke kødproduktionen, plante flere træer og genetablere skov for at købe os værdifuld tid til at bremse de voldsomme klimaforandringer, vi alle sammen står midt i,” siger han.

Dansk Vegetarisk Forening og Klimabevægelsen er dybt taknemmelige over den støtte fra offentligheden, der gjorde det muligt at indlede sagen mod Danish Crown.

“Dette viser, at det nytter noget at tage kampen op mod de store aktører, og at selv små organisationer kan gøre en stor forskel,” siger Rune-Christoffer Dragsdahl.

Skrevet i: Aktuelt, Kød, fisk og fjerkræ, Markedsføring, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

FoodserviceFødevareproduktionMiljø og sundhedPolitik og eksport17. 06. 2026

Claus Meyer har brugt 30 år på at forbedre dansk madkultur. Nu bliver initiativtageren til Det Nye Nordiske Køkken forperson for advisory boardet i et nyt karriere- og innovationsprogram for fødevaresektoren, støttet af Novo Nordisk Fonden. - Vi skal løfte de mest talentfulde mennesker i den nye

Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

Foodservice17. 06. 2026

Jimmy Holm fra Los Socios i Aarhus har vundet den nordiske og baltiske semifinale i World Paella Day Cup 2026. Den 20. september skal han repræsentere Danmark og Norden i finalen i Valencia, hvor kokke fra hele verden dyster om at lave den bedste paella i rettens fødeby. Paellaens fødeby

Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

AktueltFoodservice17. 06. 2026

Restaurant Bondestuen i Odense er kåret som Danmarks Bedste Smørrebrød 2026 i Opdag Danmarks landsdækkende afstemning. En titel, der ifølge restauranten først og fremmest tilhører gæsterne, byen og det klassiske danske frokosthåndværk. Odense kan nu bryste sig af at have Danmarks Bedste

Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 06. 2026

Landbrug & Fødevarer og Køkkenprisens jury har nu udvalgt de nominerede til Køkkenprisen 2026. Prisen hylder de offentlige køkkener, der med høj faglighed, stolthed og et stærkt fokus på økologi skaber velsmagende måltider med omtanke for både råvarer og mennesker. For syvende år i træk

Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed17. 06. 2026

En ny rapport fra FN’s Fødevare- og Landbrugsorganisation (FAO) viser, at fisk og skaldyr spiller en stadig vigtigere rolle i den globale fødevareforsyning. Samtidig advarer rapporten om, at overfiskeri fortsat er en alvorlig udfordring mange steder i verden. Derfor er ansvarlig fiskeriforvaltning

Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

DrikkevarerFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

Restauranter, hoteller og erhvervskunder kan nu se det estimerede klimaaftryk på mere end 5.000 vine, spiritus, øl og vand. Kjær & Sommerfeldt lancerer en Scope 3-model, der gør CO₂e-data tilgængelige direkte i virksomhedens sortiment på et langt mere detaljeret grundlag end tidligere. Modellen

Danske partnerskaber øger økologiudvalget

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

Fagfolk fra svenske detailbutikker får inspiration til en partnerskabsmodel, som har været med til at gøre Danmarks marked for økologi tre gange større end i Sverige. Ifølge Økologisk Landsforening er modellen en vigtig inspirationsvej for andre økologimarkeder i Europa. Ti forskellige typer af

Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

AktueltBrød og kagerForskning og uddannelseMiljø og sundhed16. 06. 2026

Mange børn og unge har så kort tid til at spise frokost, at det kan gå ud over både måltidet og de sunde valg. Fuldkorn og rugbrød er under pres blandt unge danskere. Ændrede måltidsvaner udfordrer både måltidets rolle og traditionelle fødevarer som rugbrød. Samtidig mangler mange børn og unge

Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

DrikkevarerMejeriMesser og konferencer16. 06. 2026

Med konceptet World of Beer samler FoodTech bryggerier, teknologileverandører, eksperter og andre aktører fra fødevareindustrien. De besøgende blandt andet se frem til at blive klogere på, hvordan de rette sammensætninger kan løfte både øl og oste til nye niveauer. FoodTech finder sted i MCH

’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

FoodserviceFødevareproduktionPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

FN’s Fødevareprogram (World Food Programme/WFP) har udnævnt kokken Rasmus Munk til organisationens nyeste ‘Goodwill Ambassador’. Munk, der står bag restaurant Alchemist og innovationscenteret Spora i København, bliver samtidig WFP’s første nordiske ambassadør. Som den kreative og kulinariske

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

    17.06.2026

  • Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

    17.06.2026

  • Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

    17.06.2026

  • Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

    17.06.2026

  • Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

    17.06.2026

  • Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

    16.06.2026

  • Danske partnerskaber øger økologiudvalget

    16.06.2026

  • Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

    16.06.2026

  • Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

    16.06.2026

  • ’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

    16.06.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

    11.06.2026

  • Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

    11.06.2026

  • Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

    11.06.2026

  • Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

    11.06.2026

  • Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

    11.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik