• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice27. 03. 2025 | Mikkel Bækgaard

Dagrofa Foodservice leverer igen sorte tal og løfter årets resultat

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice27. 03. 2025 By Mikkel Bækgaard

En af landets største totalleverandører til professionelle køkkener – Dagrofa Foodservice – kan i 2024 for tredje år i træk præsentere et positivt årsregnskab. I 2025 er der fokus på at skabe bedre kundeoplevelser og at vinde nye kunder i forlængelse af den nye vækststrategi Gro’27.

Michael Christensen er direktør for Dagrofa Foodservice

Dagrofa Foodservice har igen formået at bygge videre på det stabile økonomiske fundament, som virksomheden har stået på i de senere år. For tredje gang i træk kan fødevaregrossisten præsentere et årsregnskab med sorte tal på bundlinjen. Årets resultat for Dagrofa Foodservice lander således på 68,9 mio. kr., hvilket er en forbedring på 28,2 mio. kr. Samtidig lyde virksomhedens EBITDA på 93,3 mio. kr., hvilket er en vækst på 1 mio. kr. i forhold til året før.

“Jeg er selvfølgelig glad for, at vi fortsætter den positive udvikling med at have sorte tal på bundlinjen og et forbedret driftsresultat. Først og fremmest er jeg dog meget tilfreds med, at vi i 2024 nåede en række vigtige milepæle i strategiske projekter, som får stor kommerciel betydning for os fremover. F.eks. lancerede vi en ny og brugervenlig e-commerce løsning, hvor det er blevet nemmere og mere inspirerende for restauranter at handle online ind hos os. Vi investerede også i at modernisere vores Cash & Carry-butikker, og der fik vi gennemført en række ombygninger i 2024, hvilket efterfølgende har givet fine salgsresultater,” siger Michael Christensen, adm. direktør i Dagrofa Foodservice, og uddyber:

”Vi har også oplevet fremgang, når det handler om at tilbyde et mere attraktivt logistisk setup, så vores kunder ude i de professionelle køkkener får en bedre service i hverdagen. Samtidig har vi videreudviklet vores position som en aktør, der er med til at udvikle madscenen i Danmark, og vi havde bl.a. deltagerrekord til vores store inspirationsmesse for professionelle køkkener i efteråret. Derudover vil jeg gerne fremhæve, at vores specialistselskaber Grøn Fokus, HKI Ost, Grambogård og Prima Frugt igen i 2024 bidrager til et tilfredsstillende årsresultat.”

Ikke helt på ønsket niveau

Omsætningen nåede i 2024 ikke helt op på det ønskede niveau, hvilket bl.a. skyldes et fortsat faldende tobakssalg i Cash & Carry-butikkerne og afgangen af en national kunde, men Michael Christensen ser alligevel meget fortrøstningsfuldt på situationen:

”Jeg havde da gerne set en højere omsætning, men det jeg hæfter mig særligt ved er, at vi sidste år lykkedes med at vinde nogle store kontrakter med hhv. BuzzCPH – som står bag Jagger, Otto og Ritta – og kæden Kylling & Co. De aftaler kommer vi for alvor til at se effekten af i 2025 og fremover, og jeg oplever helt generelt, at markedet ser os som en attraktiv partner.”

Det er for nylig også blevet offentliggjort, at den danskejede hotelkæde Comwell Hotels netop har underskrevet en ny længerevarende samarbejdsaftale med Dagrofa Foodservice.

Udvikling af kundeoplevelsen i 2025

I december 2024 blev den nye vækststrategi ”Gro’27 – vækst på vores måde” præsenteret, og den handler grundlæggende om, at Dagrofa Foodservice skal styrke sin markedsposition.

Et konkret mål er, at Dagrofa Foodservice frem til 2027 skal vækste med 2.000 nye lokale kunder. Det skal bl.a. opnås gennem en opjustering og efteruddannelse af salgsstyrken, så virksomheden bliver endnu mere synlig lokalt, og så skal der også drages fordel af den tidligere nævnte webshop, der medfører en markant forbedret digital indkøbsoplevelse.

Michael Christensen, adm. direktør i Dagrofa Foodservice, fortæller:

”Vi går optimistisk ind i 2025 med nogle spændende initiativer, som skal understøtte de klare vækstambitioner, der er en del af vores nye strategi. Vores nye webshop målrettet vores kunder i den udkørende del af forretningen har vi store forventninger til, men vi forbereder også et særdeles interessant digitalt samarbejde i forhold til vores Cash & Carry-butikker, som vi kan fortælle mere om senere på året.”

Han fortsætter:

”Jeg kan dog allerede nu løfte sløret for, at vi om nogle få uger er færdige med to nye moderniseringer af Cash & Carry-butikkerne i Aalborg og Odense. Derudover oplever vi her i starten af 2025 en fin tilstrømning af både lokale kunder og ikke mindst tilgang af et par af de helt store aktører i spise- og underholdningsbranchen. Så vi står et rigtigt godt sted i Dagrofa Foodservice, og vi er parate til at indfri de vækstmål, som vi har sat os for os selv i Gro’27-strategien.”

Dagrofa Foodservice er en del af Dagrofa-koncernen, der for nylig præsenterede årsregnskab for 2024 med den bedste driftsindtjening i nyere tid.

Årsregnskabet for 2024 bliver endeligt godkendt den 3. april 2025. 

Skrevet i: Aktuelt, Detailhandel og en gros, Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

Danmarks Bedste Sommelier er kåret

DrikkevarerFoodservice03. 09. 2026

Toke Fiedler Terkildsen kåret som Danmarks Bedste Sommelier 2026 – modtager samtidig Falstaff Nordics' pris som Young Sommelier. Mandag den 31. august 2026 blev den blot 24-årige Toke Fiedler Terkildsen fra Restaurant AOC (2 Michelin-stjerner) kåret som Danmarks Bedste Sommelier, da Dansk

Økologien er på tallerkenen – men mærket mangler på væggen

FoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed03. 09. 2026

I daginstitutioner over hele landet kan maden være tættere på økologisk guld, end både køkkener og forældre er klar over. For nogle er det sidste skridt ikke flere økologiske råvarer, men dokumentationen. I mange daginstitutioner er økologien allerede en fast del af hverdagen. Maden bliver

Europæiske aktører samles i København om madspild

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed03. 09. 2026

Mere end 58 millioner ton mad går hvert år til spilde i EU. Til december samler Nordic Food Waste Summit beslutningstagere, virksomheder, eksperter og kokke i København for at sætte fart på indsatsen mod madspild. Den 8. og 9. december bliver København samlingspunkt for en række af Europas og

Nyåbnet madlaboratorium skal holde Compass Group forrest i gastronomien

AktueltFoodservice03. 09. 2026

Med det nye innovationskøkken Glød investerer Compass Group Danmark i et sted, hvor kokke og andre kollegaer mødes om uddannelse, læring og innovation. Målet er kulinarisk udvikling og at være forrest på gastronomiske trends – og hele tiden kunne tilbyde kunderne nye og innovative

Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed03. 09. 2026

Hvad sker der, når nogle af Danmarks bedste kokke får frie hænder til at vise, hvad grøntsager kan? Det spørgsmål blev besvaret onsdag aften på Michelin-restauranten Domestic i Aarhus, hvor 50 nøglepersoner fra foodservicebranchen så grøntsager blive løftet til gastronomi på højeste niveau. Bag

Små italienske vinproducenter søger danske samarbejdspartnere

DrikkevarerMesser og konferencerPolitik og eksport01. 09. 2026

Taste of Italy rykker ind på Kongens Nytorv i København fra 10. til 13. september. For professionelle i vin- og restaurationsbranchen byder arrangementet på gratis B2B-sessioner med små italienske producenter. Importører, distributører, restauratører, vinhandlere, sommelierer og indkøbere får

Vegetarisk frontfigur tabte fire kilo under indlæggelse: Nu venter principiel sag om vegansk hospitalsmad

FoodserviceMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed31. 08. 2026

I årevis har Dansk Vegetarisk Forening kæmpet for veganeres mulighed for at få ordentlig mad på landets hospitaler. I sommer fik generalsekretær Rune-Christoffer Dragsdahl selv problemet tæt ind på livet, da han blev indlagt i ti dage på Hvidovre Hospital. Nu skal en principiel sag om vegansk

Jubel i Jægerspris: Isbrødrene fra Hansens nomineret til ny pris

AktueltDetailhandel og en grosKonfekture31. 08. 2026

Den lokale, økologiske isproducent Hansens Is, er blandt de nominerede til en ny hæderspris fra Coop, der skal fremme de bedste danske og lokale fødevarer. Hvis Hansens vinder den regionale afstemning, kan de blive kåret som ”Medlemmernes Favorit” i hele landet. Der kan komme en fornem pris

Norrlyst og Henrik Jyrk går efter stjernerne: Tamashii åbner i toppen af Axel Towers

AktueltFoodservice31. 08. 2026

Norrlyst Koncernen åbner i starten af november sammen med kokken Henrik Jyrk restaurant Tamashii på 9. og 10. etage i Axel Towers. Køkkenet bliver moderne asiatisk, ambitionen er Michelin-niveau. Højt over Axeltorv får København en ny gastronomisk destination. Norrlyst Koncernen åbner i starten

Nye salgstal afslører danskernes sommerfavoritter: Flødeis, grillpølser, friske jordbær og Aperol Spritz hitter

Detailhandel og en grosFoodserviceTop31. 08. 2026

En ny opgørelse fra en af Danmarks største fødevaregrossister, Dagrofa Foodservice, viser, at sommerklassikere som flødeis, grillpølser og friske jordbær igen i år har været et hit hos gæsterne, der har spist ude i sommerlandet. Samtidig viser tallene, at slushice og Aperol Spritz fortsat er

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danmarks Bedste Sommelier er kåret

    03.09.2026

  • Økologien er på tallerkenen – men mærket mangler på væggen

    03.09.2026

  • Europæiske aktører samles i København om madspild

    03.09.2026

  • Nyåbnet madlaboratorium skal holde Compass Group forrest i gastronomien

    03.09.2026

  • Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

    03.09.2026

  • Små italienske vinproducenter søger danske samarbejdspartnere

    01.09.2026

  • Vegetarisk frontfigur tabte fire kilo under indlæggelse: Nu venter principiel sag om vegansk hospitalsmad

    31.08.2026

  • Jubel i Jægerspris: Isbrødrene fra Hansens nomineret til ny pris

    31.08.2026

  • Norrlyst og Henrik Jyrk går efter stjernerne: Tamashii åbner i toppen af Axel Towers

    31.08.2026

  • Nye salgstal afslører danskernes sommerfavoritter: Flødeis, grillpølser, friske jordbær og Aperol Spritz hitter

    31.08.2026

  • Innocent: Salget af smoothies eksploderer

    27.08.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation: Opdrættet fisk er et trygt og godt forbrugervalg til gravide

    27.08.2026

  • Japansk inspireret burger hos Burger King

    27.08.2026

  • Flere økologiske fødevarer finder vej til de professionelle køkkener

    27.08.2026

  • Modstand mod vegetarmad i kantinen

    27.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Gammel Strandvej 20
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}