• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice27. 03. 2025 | Mikkel Bækgaard

Dagrofa Foodservice leverer igen sorte tal og løfter årets resultat

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice27. 03. 2025 By Mikkel Bækgaard

En af landets største totalleverandører til professionelle køkkener – Dagrofa Foodservice – kan i 2024 for tredje år i træk præsentere et positivt årsregnskab. I 2025 er der fokus på at skabe bedre kundeoplevelser og at vinde nye kunder i forlængelse af den nye vækststrategi Gro’27.

Michael Christensen er direktør for Dagrofa Foodservice

Dagrofa Foodservice har igen formået at bygge videre på det stabile økonomiske fundament, som virksomheden har stået på i de senere år. For tredje gang i træk kan fødevaregrossisten præsentere et årsregnskab med sorte tal på bundlinjen. Årets resultat for Dagrofa Foodservice lander således på 68,9 mio. kr., hvilket er en forbedring på 28,2 mio. kr. Samtidig lyde virksomhedens EBITDA på 93,3 mio. kr., hvilket er en vækst på 1 mio. kr. i forhold til året før.

“Jeg er selvfølgelig glad for, at vi fortsætter den positive udvikling med at have sorte tal på bundlinjen og et forbedret driftsresultat. Først og fremmest er jeg dog meget tilfreds med, at vi i 2024 nåede en række vigtige milepæle i strategiske projekter, som får stor kommerciel betydning for os fremover. F.eks. lancerede vi en ny og brugervenlig e-commerce løsning, hvor det er blevet nemmere og mere inspirerende for restauranter at handle online ind hos os. Vi investerede også i at modernisere vores Cash & Carry-butikker, og der fik vi gennemført en række ombygninger i 2024, hvilket efterfølgende har givet fine salgsresultater,” siger Michael Christensen, adm. direktør i Dagrofa Foodservice, og uddyber:

”Vi har også oplevet fremgang, når det handler om at tilbyde et mere attraktivt logistisk setup, så vores kunder ude i de professionelle køkkener får en bedre service i hverdagen. Samtidig har vi videreudviklet vores position som en aktør, der er med til at udvikle madscenen i Danmark, og vi havde bl.a. deltagerrekord til vores store inspirationsmesse for professionelle køkkener i efteråret. Derudover vil jeg gerne fremhæve, at vores specialistselskaber Grøn Fokus, HKI Ost, Grambogård og Prima Frugt igen i 2024 bidrager til et tilfredsstillende årsresultat.”

Ikke helt på ønsket niveau

Omsætningen nåede i 2024 ikke helt op på det ønskede niveau, hvilket bl.a. skyldes et fortsat faldende tobakssalg i Cash & Carry-butikkerne og afgangen af en national kunde, men Michael Christensen ser alligevel meget fortrøstningsfuldt på situationen:

”Jeg havde da gerne set en højere omsætning, men det jeg hæfter mig særligt ved er, at vi sidste år lykkedes med at vinde nogle store kontrakter med hhv. BuzzCPH – som står bag Jagger, Otto og Ritta – og kæden Kylling & Co. De aftaler kommer vi for alvor til at se effekten af i 2025 og fremover, og jeg oplever helt generelt, at markedet ser os som en attraktiv partner.”

Det er for nylig også blevet offentliggjort, at den danskejede hotelkæde Comwell Hotels netop har underskrevet en ny længerevarende samarbejdsaftale med Dagrofa Foodservice.

Udvikling af kundeoplevelsen i 2025

I december 2024 blev den nye vækststrategi ”Gro’27 – vækst på vores måde” præsenteret, og den handler grundlæggende om, at Dagrofa Foodservice skal styrke sin markedsposition.

Et konkret mål er, at Dagrofa Foodservice frem til 2027 skal vækste med 2.000 nye lokale kunder. Det skal bl.a. opnås gennem en opjustering og efteruddannelse af salgsstyrken, så virksomheden bliver endnu mere synlig lokalt, og så skal der også drages fordel af den tidligere nævnte webshop, der medfører en markant forbedret digital indkøbsoplevelse.

Michael Christensen, adm. direktør i Dagrofa Foodservice, fortæller:

”Vi går optimistisk ind i 2025 med nogle spændende initiativer, som skal understøtte de klare vækstambitioner, der er en del af vores nye strategi. Vores nye webshop målrettet vores kunder i den udkørende del af forretningen har vi store forventninger til, men vi forbereder også et særdeles interessant digitalt samarbejde i forhold til vores Cash & Carry-butikker, som vi kan fortælle mere om senere på året.”

Han fortsætter:

”Jeg kan dog allerede nu løfte sløret for, at vi om nogle få uger er færdige med to nye moderniseringer af Cash & Carry-butikkerne i Aalborg og Odense. Derudover oplever vi her i starten af 2025 en fin tilstrømning af både lokale kunder og ikke mindst tilgang af et par af de helt store aktører i spise- og underholdningsbranchen. Så vi står et rigtigt godt sted i Dagrofa Foodservice, og vi er parate til at indfri de vækstmål, som vi har sat os for os selv i Gro’27-strategien.”

Dagrofa Foodservice er en del af Dagrofa-koncernen, der for nylig præsenterede årsregnskab for 2024 med den bedste driftsindtjening i nyere tid.

Årsregnskabet for 2024 bliver endeligt godkendt den 3. april 2025. 

Skrevet i: Aktuelt, Detailhandel og en gros, Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

FoodserviceFødevareproduktionMiljø og sundhedPolitik og eksport17. 06. 2026

Claus Meyer har brugt 30 år på at forbedre dansk madkultur. Nu bliver initiativtageren til Det Nye Nordiske Køkken forperson for advisory boardet i et nyt karriere- og innovationsprogram for fødevaresektoren, støttet af Novo Nordisk Fonden. - Vi skal løfte de mest talentfulde mennesker i den nye

Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

Foodservice17. 06. 2026

Jimmy Holm fra Los Socios i Aarhus har vundet den nordiske og baltiske semifinale i World Paella Day Cup 2026. Den 20. september skal han repræsentere Danmark og Norden i finalen i Valencia, hvor kokke fra hele verden dyster om at lave den bedste paella i rettens fødeby. Paellaens fødeby

Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

AktueltFoodservice17. 06. 2026

Restaurant Bondestuen i Odense er kåret som Danmarks Bedste Smørrebrød 2026 i Opdag Danmarks landsdækkende afstemning. En titel, der ifølge restauranten først og fremmest tilhører gæsterne, byen og det klassiske danske frokosthåndværk. Odense kan nu bryste sig af at have Danmarks Bedste

Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 06. 2026

Landbrug & Fødevarer og Køkkenprisens jury har nu udvalgt de nominerede til Køkkenprisen 2026. Prisen hylder de offentlige køkkener, der med høj faglighed, stolthed og et stærkt fokus på økologi skaber velsmagende måltider med omtanke for både råvarer og mennesker. For syvende år i træk

Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed17. 06. 2026

En ny rapport fra FN’s Fødevare- og Landbrugsorganisation (FAO) viser, at fisk og skaldyr spiller en stadig vigtigere rolle i den globale fødevareforsyning. Samtidig advarer rapporten om, at overfiskeri fortsat er en alvorlig udfordring mange steder i verden. Derfor er ansvarlig fiskeriforvaltning

Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

DrikkevarerFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

Restauranter, hoteller og erhvervskunder kan nu se det estimerede klimaaftryk på mere end 5.000 vine, spiritus, øl og vand. Kjær & Sommerfeldt lancerer en Scope 3-model, der gør CO₂e-data tilgængelige direkte i virksomhedens sortiment på et langt mere detaljeret grundlag end tidligere. Modellen

Danske partnerskaber øger økologiudvalget

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

Fagfolk fra svenske detailbutikker får inspiration til en partnerskabsmodel, som har været med til at gøre Danmarks marked for økologi tre gange større end i Sverige. Ifølge Økologisk Landsforening er modellen en vigtig inspirationsvej for andre økologimarkeder i Europa. Ti forskellige typer af

Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

AktueltBrød og kagerForskning og uddannelseMiljø og sundhed16. 06. 2026

Mange børn og unge har så kort tid til at spise frokost, at det kan gå ud over både måltidet og de sunde valg. Fuldkorn og rugbrød er under pres blandt unge danskere. Ændrede måltidsvaner udfordrer både måltidets rolle og traditionelle fødevarer som rugbrød. Samtidig mangler mange børn og unge

Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

DrikkevarerMejeriMesser og konferencer16. 06. 2026

Med konceptet World of Beer samler FoodTech bryggerier, teknologileverandører, eksperter og andre aktører fra fødevareindustrien. De besøgende blandt andet se frem til at blive klogere på, hvordan de rette sammensætninger kan løfte både øl og oste til nye niveauer. FoodTech finder sted i MCH

’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

FoodserviceFødevareproduktionPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

FN’s Fødevareprogram (World Food Programme/WFP) har udnævnt kokken Rasmus Munk til organisationens nyeste ‘Goodwill Ambassador’. Munk, der står bag restaurant Alchemist og innovationscenteret Spora i København, bliver samtidig WFP’s første nordiske ambassadør. Som den kreative og kulinariske

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

    17.06.2026

  • Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

    17.06.2026

  • Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

    17.06.2026

  • Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

    17.06.2026

  • Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

    17.06.2026

  • Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

    16.06.2026

  • Danske partnerskaber øger økologiudvalget

    16.06.2026

  • Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

    16.06.2026

  • Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

    16.06.2026

  • ’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

    16.06.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

    11.06.2026

  • Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

    11.06.2026

  • Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

    11.06.2026

  • Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

    11.06.2026

  • Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

    11.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik