• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltDrikkevarerMarkedsføring20. 06. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Clutch Nutrition lander ny millioninvestering

AktueltDrikkevarerMarkedsføring20. 06. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Efter en succesfuld deltagelse i dette års Løvens Hule, hvor det lykkedes Clutch Nutrition at lande en investering fra Christian Arnstedt og Jacob Risgaard, får den Aarhus-baserede startup nu endnu en investor med ombord. Det sker med en millioninvestering fra investeringsselskabet Voluntas Holding, som skal bruges til at accelerere væksten yderligere ovenpå et stærkt år.

Clutch Nutrition, Jacob Risgaard og Christian Arnstedt efter investeringen i Løvens Hule i februar, Foto: Helene Hallager.

-Investeringen giver os mulighed for at løfte vores salgsindsats, og det betyder, at vi kan øge vores synlighed ude i butikkerne og ansætte sælgere, der skal hjælpe os med at skabe endnu stærkere relationer til eksisterende og nye kunder, siger Rune Rønhave Laursen, CEO og medstifter af Clutch Nutrition.
Clutch Mindset, der er virksomhedens første produkt, er skabt af et team af danske eksperter inden for lægevidenskab, molekylærbiologi og ernæring, og drikken indeholder unikke ingredienser, der sigter mod at fremme sundhed og mental ydeevne. Drikken er særligt egnet til stillesiddende koncentrationsarbejde, hvilket har gjort direkte salg til virksomheder til en lovende salgskanal, men produktet sælges også online, via grossister og i detailhandlen f.eks. i Q8, Bilka og Føtex.

Foto: Nina Malling.

-Vi oplever generelt en stor interesse fra virksomheder, som ønsker at tilbyde et sundere alternativ til medarbejderne på arbejdspladsen, og vi kan mærke at interessen for vores produkter er tiltagende. Derfor er det essentielt, at vi har en stærk ejerkreds, der kan hjælpe os med at vækste forretningen på både kort og lang bane, siger Martin Kilic, CMO og medstifter af Clutch Nutrition.
-Vi er glade for at støtte Clutch Nutrition i deres mission om at forsøge at skabe sundere drikkevarer. Vi kan se, at markedet inden for funktionelle drikkevarer er i stor vækst, og vi synes det er positivt med mere fokus på at lave bedre nye alternativer, siger Christian Arnstedt, medstifter og CEO af Blazar Capital.
Selvom produktet, Clutch Mindset, allerede har fået god traction på markedet, rækker ambitionerne meget længere i den fremadstormende foodtech-startup. Clutch Mindset er således blot første skud på stammen i en række af muligheder inden for produktudvikling. Netop dette potentiale har også været et vigtigt parameter for virksomhedens seneste investor, der allerede var langt i dialogen med de to foundere, før de fik kendskab til den spændende aftale med Christian Arnstedt og Jacob Risgaard.
-Vi var imponerede over Rune og Martins nytænkende tilgang til sundhed og ernæring, og oplevede allerede fra de første møder en god kemi med to knivskarpe foundere på en prisværdig mission, som vi er meget glade for at bakke op om. Med så stærke, videnstunge kompetencer in-house har Clutch Nutrition et stort potentiale for produktudvikling, som passer rigtig godt ind i den konstant voksende trend for sundhed og bedre ernæring. Vi ser meget frem til samarbejdet med Rune, Martin, og de dygtige investorer fra Blazar Capital og CoolGroup om at realisere såvel potentialet som mission Clutch Nutrition, siger Mogens Olsen, Bestyrelsesformand i Voluntas Holding.
Med investeringen fra Voluntas Holding får Clutch Nutrition endnu mere slagkraft til at udvide forretningen og nå ud til et større publikum i Danmark. Selvom virksomheden også har internationale ambitioner, er det primære fokus nu at styrke positionen på det danske marked.
Efter investeringen består ejerkredsen i Clutch Nutrition af de to foundere Rune Rønhave Laursen og Martin Kilic, samt investorerne fra Blazar Capital, CoolGroup og Voluntas Holding.
-Med den nye millioninvestering og stærke ejerkreds er vi klar til at accelerere væksten yderligere og fortsætte med at revolutionere markedet for drikkevarer. Vi ser frem til at udvikle endnu flere produkter, og samarbejde tæt med vores investorer og samarbejdspartnere for at skabe en lys og succesrig fremtid for Clutch Nutrition og vores kunder, siger Rune Rønhave Laursen.

Skrevet i: Aktuelt, Drikkevarer, Markedsføring

Seneste nyt fra redaktionen

Danskerne flår ‘valgflæsk’ ned fra hylderne

AktueltKød, fisk og fjerkræPolitik og eksport24. 03. 2026

Efterspørgslen på stegt flæsk op til folketingsvalget i dag har været så stor, at Danish Crowns lager og produktion af brystflæsk er fuldstændig tømt. Når danskerne i dag sætter sig og følger folketingsvalgets afgørelse, bliver det mange steder med stegt flæsk og persillesovs ved

Jyder løb med sejren ved Årets Kok og Årets Tjener 2026

FoodserviceMesser og konferencerTop24. 03. 2026

Efter en intens og spændende finaledag er vinderne af Årets Kok og Tjener 2026 fundet. Lucas Nielsen fra Restaurant Restaurant TreeTop i Vejle er Årets Kok og Oskar Mathiassen fra Restaurant Atelier 33 / Bouchon er Årets Tjener. Der var stor glæde på scenen i Messecenter Herning, da vinderne af

Tidligere VM-guldvinder er Rising Star of the Year

Foodservice24. 03. 2026

Elisabeth Madsen fra Falsled Kro er blevet kåret som Rising Star of the Year ved Falstaff Nordics i Sverige. Elisabeth vinder som mest markante unge navn i nordisk gastronomi og placerer Falsled Kro centralt i en stærk periode med anerkendelser. Elisabeth Madsen, konditorchef på Falsled Kro,

Tusinder har været forbi Foodexpo

AktueltMesser og konferencer24. 03. 2026

I dag tirsdag er det sidste dag for årets Foodexpo i Herning, og der er god mulighed for at opleve messen. Men tusinder har allerede været forbi - fx oplyser Messecenter Herning, at der i går mandag var 8215 gæster på messe, mens der søndag var 7789. Også i dag er Food&Drink og

Restaurant Flammen åbner sin første restaurant i Sverige

Foodservice23. 03. 2026

Restaurant Flammen åbner torsdag d. 26. marts dørene til sin nye restaurant i Storgatan i Halmstad. Det markerer ikke alene kædens første restaurant i Sverige, men startskuddet til en større svensk satsning. Efter mere end et års målrettet arbejde med at etablere sig i Sverige ligger

Italiensk kaffe rykker ind på danske tankstationer

Detailhandel og en grosDrikkevarer19. 03. 2026

To-go-kaffe fylder mere og mere, og i takt med at segmentet vokser, stiger også forventningerne til kvalitet. Det gælder også på tankstationerne. Når OK inden længe slår dørene op til seks nye motorvejsbutikker, får kaffe fra Lavazza en central rolle i konkurrencen om kunderne. Kaffe er ikke et

Dansk Vegetarisk Forening: Danmark har brug for en national kostrådsstrategi

Frugt og grøntKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed19. 03. 2026

Vi er for langt væk fra anbefalingerne i de nationale kostråd. Situationen er efterhånden så alvorlig, at der må øjeblikkelig politisk handling til. Ét greb kan benyttes som et naturligt første skridt, Dansk Vegetarisk Forening. DTU’s store undersøgelse af danskernes kostvaner, der blev

Bryggeriforeningen: EU-krav bliver dyrt for forbrugerne og lukker bryggerier – uden miljøgevinst

AktueltDrikkevarerEmballage19. 03. 2026

Et krav fra EU om genpåfyldelige flasker koster flere milliarder kroner at opfylde, viser beregninger fra Bryggeriforeningen og detailhandlen. Det er penge, som de danske forbrugere kommer til at betale, og ifølge en analyse fra Teknologisk Institut uden at opnå nogen som helst miljø- og

Mød Food&Drink på Foodexpo – læs seneste nummer med fokus på messen og vind fede præmier

AktueltFoodserviceMesser og konferencer19. 03. 2026

Når Foodexpo fra på søndag slår dørene op i Herning er Techmedia og Food&Drink på pletten. Her er vi klar både på vores stand og rundt om på messen. Med på messen har vi også det spritnye eksemplar af magasinet, som relevant nok har fokus på netop Foodexpo. I magasinet kommer vi godt omkring

Foodexpo klar til at favne fødevarebranchen med nyt messekoncept

Messer og konferencerTop19. 03. 2026

Stærke, faglige oplevelser og unikke netværksmuligheder er i vente for de besøgende på årets udgave af Foodexpo, der samtidig byder på et nyt messekoncept. Fødevarebranchens centrale mødested samler branchen i MCH Messecenter Herning fra på søndag og frem til tirsdag i næste uge. Besøgende på

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskerne flår ‘valgflæsk’ ned fra hylderne

    24.03.2026

  • Jyder løb med sejren ved Årets Kok og Årets Tjener 2026

    24.03.2026

  • Tidligere VM-guldvinder er Rising Star of the Year

    24.03.2026

  • Tusinder har været forbi Foodexpo

    24.03.2026

  • Restaurant Flammen åbner sin første restaurant i Sverige

    23.03.2026

  • Italiensk kaffe rykker ind på danske tankstationer

    19.03.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Danmark har brug for en national kostrådsstrategi

    19.03.2026

  • Bryggeriforeningen: EU-krav bliver dyrt for forbrugerne og lukker bryggerier – uden miljøgevinst

    19.03.2026

  • Mød Food&Drink på Foodexpo – læs seneste nummer med fokus på messen og vind fede præmier

    19.03.2026

  • Foodexpo klar til at favne fødevarebranchen med nyt messekoncept

    19.03.2026

  • Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

    17.03.2026

  • Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

    17.03.2026

  • 12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

    17.03.2026

  • Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

    17.03.2026

  • Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

    17.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik