• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltMesser og konferencer12. 09. 2024 | Mikkel Bækgaard

Cateringmesse Øst: En inspirerende platform for fødevarebranchen

AktueltMesser og konferencer12. 09. 2024 By Mikkel Bækgaard

Når Cateringmesse Øst onsdag i næste uge slår dørene op, forventer arrangørerne, at blandt andet convenienceprodukter af høj kvalitet vil fylde meget. For i en tid med udfordringer med arbejdskraft, kan det være nødvendigt med inspiration til lettere arbejdsgange.

Onsdag i næste uge, den 18. september, er det endnu engang tid til af de centrale begivenheder i den danske fødevarebranche. Her går dørene nemlig op til Cateringmesse Øst, hvor køkkenprofessionelle kan mødes med en lang række af leverandører.

Således er Cateringmesse Øst – der er en af i alt fire messer, som AB Catering, BC Catering og Inco i fællesskab afholder hen over året – ifølge arrangør Kim Solberg et vigtigt forum for alle de, der arbejder professionelt med mad. 

“Med vores fokus på respekt for mad, mennesker og miljø tilbyder vi et forum, hvor professionelle kan mødes, udveksle ideer og blive inspireret af de nyeste trends og produkter,” siger Kim Solberg, der sammen med sine kollegaer Rune Bach og Frederik Jensen er tovholder på at arrangere messen.

Og netop det at mødes, er helt centralt, fortsætter han.

“Messen er bygget op omkring et klart formål, nemlig at bringe leverandører og fødevareprofessionelle sammen for at fremme dialog og innovation,” siger han. 

Inspiration er i centrum

‘Respekt for mad, mennesker og miljø’ er årets tema, og det afspejler sig i udstillingerne og de produkter, der præsenteres. De mange udstillere forventes alle at vise deres nyeste og mest innovative produkter frem.

“Hovedfokus for messen er inspiration. Leverandørerne præsenterer deres nyeste produkter, mens fødevareprofessionelle kan få indsigt i, hvad der er på vej i branchen,” forklarer Kim Solberg.

Et af de store temaer i år, forventer Kim Solbjerg, er den grønne omstilling, og hvordan man får mere grønt og plantebaseret ind i køkkenerne. Det er en del af supertrend i disse år og er naturligvis ikke til at komme uden om.

“Jeg forventer klart et stort fokus på det her med, at vi skal spise mindre, men bedre kød. Så grønne alternativer får et stort fokus,” siger han.

Convenience: Ikke kun underlødige og billige produkter

Et andet tema, som Kim Solberg forventer, vil være massivt til stede på messen, er convenience – altså produkter og løsninger, der kan øge bekvemmeligheden, men uden nødvendigvis at sænke kvaliteten i køkkenerne. For i en tid, hvor der kan være udfordringer med at tiltrække nok kvalificerede medarbejdere, kan det være nødvendigt at tænke i tidsbesparende retninger ude i køkkenerne, mener Kim Solberg

“Der er jo ingen tvivl om, at vi er mærket af, at der ikke er så mange hænder ude i branchen –  altså, at der er personalemangel mange steder. Det vil sige, at rigtigt mange kigger i retning af convenience, men af høj kvalitet. Og det kan man heldigvis sagtens få i dag,” siger han.

Faktisk er convenience et område, der er i rivende udvikling hos de leverandører, der er repræsenteret på messen, forklarer Kim Solberg

“Det fylder rigtigt meget, og det er et område, der har bevæget sig hastigt over de senere år. Convenience-produkter findes af meget, meget høj kvalitet. I dag er convenience ikke blot underlødige produkter eller et billigt alternativ, nærmest tværtimod. Ofte er det et dyrere alternativ, men det kan være en oplagt løsning og et alternativ, som taler ind i kundernes behov.”

Back to basic–messe

Cateringmesse Øst har tidligere eksperimenteret med forskellige formater og lokationer for messen, blandt andet i Cirkusland og på Hotel- og Restaurantskolen. Men efter corona har Kim Solberg og hans kolleger oplevet en trang blandt både udstillere og besøgende til at vende tilbage til det helt klassiske messeformat, hvor møder og dialog er i højsædet. Så ligesom det var tilfældet på forrige messe i 2022, er Cateringmesse Øst i år at finde i Brøndbyhallen i en helt traditionel messeopsætning.

“Det var en stor succes sidste gang, så vi har valgt at holde fast i det format i år. Her regner vi med at kunne præsentere en bred vifte af leverandører,” fortæller Kim Solberg, der håber på, at ligeså mange som sidste år vil finde vej til Brøndby den 18 september.

Læs mere og tilmeld dig til Cateringmesse Øst

Skrevet i: Aktuelt, Messer og konferencer

Seneste nyt fra redaktionen

Ét kølerum til hele Danmark: Nu vil nemlig.com forklare, hvorfor levering ikke gør dagligvarerne dyrere

Detailhandel og en grosMarkedsføring11. 08. 2026

De fleste tænker på varevognen. Nemlig.com peger på, at den største forskel ligger længe før varerne kommer ud at køre. Når danskerne tænker på online dagligvarer, handler det ofte om levering. Men ifølge online-supermarkedet nemlig er leveringen kun den sidste del af en langt større historie.

Madland Madsystemskole bliver landsdækkende

FødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Efter fyldte huse sidste år i København og Aarhus, kan unge, madprofessionelle og andre nysgerrige nu også deltage i en åben, demokratisk og madpolitisk eftermiddagsskole på Fyn og i Roskilde. Her kan de lære om grøn madkultur, europæisk landbrugspolitik, madsystemforandring og regenerative have. De

Vegetarisk Forening opruster på sundhedsområdet og styrker ledelsen

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Der er et stort behov for saglig og korrekt information om plantebaseret kost og ernæring, lyder det fra DVF’s nye sundhedschef. Hun drømmer om en fremtid, hvor “sund mad bliver forbundet med glæde og velsmag”. Den 44-årige Katrine Ejlerskov skal fremover stå i spidsen for Dansk Vegetarisk

Søbogaard fylder 50 år

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Søbogaard fylder 50 år – og fejrer det med øko-fest, hemmelig gæst og fest og farver. I 1976 begyndte Søbogaard sin rejse med økologi, råvarer og en god portion stædighed. Nu, 50 år senere, inviterer Søbogaard til jubilæumsfest på Voldsgårdvej 36 i Herning den 14. august 2026 – og det bliver

Nemco: Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

EmballageMiljø og sundhedTop11. 08. 2026

Ansvaret for at overholde PFAS-grænseværdier flyttes fra emballageleverandører til fødevareproducenter. Det vil medføre medføre to generelle ændringer for danske fødevarevirksomheder, forklarer Nemco, der er nordisk leverandør af udstyr og emballage til fødevareindustrien. På onsdag den 12.

‘Madscenen – for professionelle’ vender tilbage med over 140 udstillere og kulinarisk inspiration

Detailhandel og en grosFoodserviceMesser og konferencer06. 08. 2026

Den 9. september bliver TAP1 i København igen samlingspunkt for professionelle madfolk fra hele landet, når Dagrofa Foodservice inviterer til inspirationsmessen 'Madscenen - for professionelle'. Med mere end 140 udstillere, smagsoplevelser, et omfattende program af masterclasses og et særligt fokus

Coca-Cola får nyt look

DrikkevarerMarkedsføring06. 08. 2026

Fra slutningen af juli begyndte Coca-Cola at dukke op i et nyt design i danske butikker. Den røde ikoniske farve kommer til at fylde mere på Zero Sugar, men sorte detaljer skal stadig gøre det nemt at kende den sukkerfri variant. Coca-Cola ændrer nu udseendet på både Coca-Cola Original Taste og

Biogan fylder 30 år og får ny generation ved roret

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 08. 2026

Anders Kok grundlagde Biogan i august 1996. I dag leverer den familieejede engrosvirksomhed fra Lystrup omkring 600 økologiske varenumre til bl.a. storkøkkener, kantiner og institutioner igennem en række samarbejdspartnere. I jubilæumsåret er sønnen, Jeppe Kok, trådt ind som næste

Ny medlemsapp vil samle Københavns restaurationsbranche

AktueltFoodservice06. 08. 2026

Den nye medlemsapp Kreds lancerers i september 2026 som et lukket fællesskab for ansatte i Københavns restaurationsbranche. Allerede inden lanceringen har 10 restauranter, barer og vinbarer tilsluttet sig som partnere, mens mere end 300 branchefolk er registreret direkte eller gennem deres

Smag og lyst afgør de unges frokostvalg ved skolestart

Brød og kagerMiljø og sundhedTop06. 08. 2026

Salater og bowls topper listen, mens rugbrødsmaden fortsat har en stærk plads i de 12-18 åriges frokost. Det viser en ny undersøgelse som Quantic har udarbejdet for Fuldkornspartnerskabet, som peger på at vejen til mere fuldkorn i madpakken går gennem mad, der først og fremmest smager godt og vækker

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ét kølerum til hele Danmark: Nu vil nemlig.com forklare, hvorfor levering ikke gør dagligvarerne dyrere

    11.08.2026

  • Madland Madsystemskole bliver landsdækkende

    11.08.2026

  • Vegetarisk Forening opruster på sundhedsområdet og styrker ledelsen

    11.08.2026

  • Søbogaard fylder 50 år

    11.08.2026

  • Nemco: Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

    11.08.2026

  • ‘Madscenen – for professionelle’ vender tilbage med over 140 udstillere og kulinarisk inspiration

    06.08.2026

  • Coca-Cola får nyt look

    06.08.2026

  • Biogan fylder 30 år og får ny generation ved roret

    06.08.2026

  • Ny medlemsapp vil samle Københavns restaurationsbranche

    06.08.2026

  • Smag og lyst afgør de unges frokostvalg ved skolestart

    06.08.2026

  • Koncertgæsternes nye kaffevaner løfter Merrilds bidrag til Muskelsvindfonden

    04.08.2026

  • Restaurantkæden Banzo skruer op for dyrevelfærden på menukortet

    04.08.2026

  • Danmark skal ikke vælge mellem flere grøntsager og et bedre vandmiljø

    04.08.2026

  • 18 år senere har kampen mod madspild stadig en bred folkelig opbakning

    04.08.2026

  • Vegansk hospitalsmad skal prøves i landsretten

    04.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}