• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

AktueltMesser og konferencer12. 09. 2024 | Mikkel Bækgaard

Cateringmesse Øst: En inspirerende platform for fødevarebranchen

AktueltMesser og konferencer12. 09. 2024 By Mikkel Bækgaard

Når Cateringmesse Øst onsdag i næste uge slår dørene op, forventer arrangørerne, at blandt andet convenienceprodukter af høj kvalitet vil fylde meget. For i en tid med udfordringer med arbejdskraft, kan det være nødvendigt med inspiration til lettere arbejdsgange.

Onsdag i næste uge, den 18. september, er det endnu engang tid til af de centrale begivenheder i den danske fødevarebranche. Her går dørene nemlig op til Cateringmesse Øst, hvor køkkenprofessionelle kan mødes med en lang række af leverandører.

Således er Cateringmesse Øst – der er en af i alt fire messer, som AB Catering, BC Catering og Inco i fællesskab afholder hen over året – ifølge arrangør Kim Solberg et vigtigt forum for alle de, der arbejder professionelt med mad. 

“Med vores fokus på respekt for mad, mennesker og miljø tilbyder vi et forum, hvor professionelle kan mødes, udveksle ideer og blive inspireret af de nyeste trends og produkter,” siger Kim Solberg, der sammen med sine kollegaer Rune Bach og Frederik Jensen er tovholder på at arrangere messen.

Og netop det at mødes, er helt centralt, fortsætter han.

“Messen er bygget op omkring et klart formål, nemlig at bringe leverandører og fødevareprofessionelle sammen for at fremme dialog og innovation,” siger han. 

Inspiration er i centrum

‘Respekt for mad, mennesker og miljø’ er årets tema, og det afspejler sig i udstillingerne og de produkter, der præsenteres. De mange udstillere forventes alle at vise deres nyeste og mest innovative produkter frem.

“Hovedfokus for messen er inspiration. Leverandørerne præsenterer deres nyeste produkter, mens fødevareprofessionelle kan få indsigt i, hvad der er på vej i branchen,” forklarer Kim Solberg.

Et af de store temaer i år, forventer Kim Solbjerg, er den grønne omstilling, og hvordan man får mere grønt og plantebaseret ind i køkkenerne. Det er en del af supertrend i disse år og er naturligvis ikke til at komme uden om.

“Jeg forventer klart et stort fokus på det her med, at vi skal spise mindre, men bedre kød. Så grønne alternativer får et stort fokus,” siger han.

Convenience: Ikke kun underlødige og billige produkter

Et andet tema, som Kim Solberg forventer, vil være massivt til stede på messen, er convenience – altså produkter og løsninger, der kan øge bekvemmeligheden, men uden nødvendigvis at sænke kvaliteten i køkkenerne. For i en tid, hvor der kan være udfordringer med at tiltrække nok kvalificerede medarbejdere, kan det være nødvendigt at tænke i tidsbesparende retninger ude i køkkenerne, mener Kim Solberg

“Der er jo ingen tvivl om, at vi er mærket af, at der ikke er så mange hænder ude i branchen –  altså, at der er personalemangel mange steder. Det vil sige, at rigtigt mange kigger i retning af convenience, men af høj kvalitet. Og det kan man heldigvis sagtens få i dag,” siger han.

Faktisk er convenience et område, der er i rivende udvikling hos de leverandører, der er repræsenteret på messen, forklarer Kim Solberg

“Det fylder rigtigt meget, og det er et område, der har bevæget sig hastigt over de senere år. Convenience-produkter findes af meget, meget høj kvalitet. I dag er convenience ikke blot underlødige produkter eller et billigt alternativ, nærmest tværtimod. Ofte er det et dyrere alternativ, men det kan være en oplagt løsning og et alternativ, som taler ind i kundernes behov.”

Back to basic–messe

Cateringmesse Øst har tidligere eksperimenteret med forskellige formater og lokationer for messen, blandt andet i Cirkusland og på Hotel- og Restaurantskolen. Men efter corona har Kim Solberg og hans kolleger oplevet en trang blandt både udstillere og besøgende til at vende tilbage til det helt klassiske messeformat, hvor møder og dialog er i højsædet. Så ligesom det var tilfældet på forrige messe i 2022, er Cateringmesse Øst i år at finde i Brøndbyhallen i en helt traditionel messeopsætning.

“Det var en stor succes sidste gang, så vi har valgt at holde fast i det format i år. Her regner vi med at kunne præsentere en bred vifte af leverandører,” fortæller Kim Solberg, der håber på, at ligeså mange som sidste år vil finde vej til Brøndby den 18 september.

Læs mere og tilmeld dig til Cateringmesse Øst

Skrevet i: Aktuelt, Messer og konferencer

Seneste nyt fra redaktionen

Rekordstor opbakning til inspirationsmessen ’Madscenen – for professionelle’

AktueltMesser og konferencer11. 09. 2025

Onsdag den 10. september var fødevareleverandøren Dagrofa Foodservice værter for inspirationsmessen ’Madscenen – for professionelle’ i TAP1 i København. Der var i år rekordstor opbakning til arrangementet med over 160 udstillere og 1.700 deltagere. En stor del af den danske fødevarebranche

Anuga Fine Food 2025 starter med rekorddeltagelse: Over 4.300 udstillere præsenterer premium-fødevarer

Messer og konferencer11. 09. 2025

Med omkring 4.300 udstillere og 135 fællesstande åbner Anuga Fine Food 2025 i Köln i sin hidtil største udgave. Fagmessen under Anuga-paraplyen viser, hvordan delikatesser, gourmetprodukter og basisfødevarer vinder global betydning. Fra Altunkaya Ins. Nak. Gida Tic. A.S. over Calvo

Dagrofa reagerer på efterspørgsel: Mere end 40 nye varer i eget brand

Detailhandel og en gros11. 09. 2025

Dagrofa har stigende salg af kædernes egne mærker. Nu kan kunderne møde mere end 40 nye produkter i premium-mærket OMHU. Ost, pølser, laks, ris, pasta og pastasovs. Dagrofas premiumbrand OMHU har lige fået tilført mere end 40 nye varer, som er rettet mod forbrugere, der også kigger efter luksus

Ostefest i København: Smag på 86 danske oste

AktueltMejeriMesser og konferencer11. 09. 2025

Lørdag den 20. september serverer ’Cheese Copenhagen’ et stort - og gratis - ostebord i TorvehallerneKBH: 86 danske oste fra store og små mejerier.  Er man interesseret i ost, bør man lægge vejen forbi det københavnske madmekka TorvehallerneKBH lørdag den 20. september. Fra kl. 11 til 16

Aarhusiansk kaffefestival skaber arbejdspladser til personer med særlige udfordringer

DrikkevarerMesser og konferencerTop11. 09. 2025

Festivalen Kaffe & Sensorik, der vender tilbage til Aarhus i oktober, samarbejder med den socialøkonomiske virksomhed Social Craft om at skabe nye arbejdspladser til dém, der befinder sig på kanten af arbejdsmarkedet. Når festivalen Kaffe & Sensorik indtager Aarhus Congress Center den

Ny digital løsning skal fjerne administrativt bøvl i danske professionelle køkkener

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed09. 09. 2025

Fødevaregrosissten Dagrofa Foodservice og techvirksomheden FoodOp har forenet kræfterne i et nyt partnerskab, der skal gøre det nemmere drive et professionelt køkken. En digital assistent skal sikre, at der kommer mere fokus på madglæde og på kampen mod madspild i en travl hverdag. Dagrofa

Bager fra Ørum skal kæmpe for Danmark ved EuroSkills 2025 i Herning

AktueltBrød og kagerForskning og uddannelse09. 09. 2025

Line Munk Erikslev, der er bager hos KonditorBager i Ørum, deltager ved EuroSkills 2025 i Herning. Med masser af træning og lokal opbakning sætter hun barren højt og sigter efter øverste trin på podiet.  Den efterhånden rutinerede Skills-deltager og bager Line Munk Erikslev, som sidste år vandt

DLG Group kickstarter pilotprojekt, der skal dokumentere effekterne af regenerativ dyrkning

LandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 09. 2025

I de seneste to år har DLG Group arbejdet for at fremme det regenerative landbrug, og nu tager andelsselskabet endnu et skridt, når man samler 10 udvalgte landbrug i et pilotprojekt, der skal opsamle data og beregne effekterne på dyrkningsformen. ”Et er, at vi kan se og mærke med vores egne

To nye profiler i Danish Crowns bestyrelse

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ09. 09. 2025

På et møde i sidste uge har Danish Crowns repræsentantskab godkendt, at Mogens Nørgaard Mogensen og Carsten Rasmussen træder ind i bestyrelsen for Danish Crown AmbA. På indstilling fra Nominerings- og Evalueringsudvalget har Danish Crowns repræsentantskab i sidste uge godkendt to ændringer i

Nyt ambassadørkorps skal styrke Food Festivals fremtid

AktueltMesser og konferencer09. 09. 2025

Danmarks største madfestival ”Food Festival” stifter et nyt ambassadørkorps med målet om at konsolidere og styrke festivalens fremtid. Blandt ambassadørerne er blandt andre Aarhus’ borgmester Anders Winnerskjold, regionsrådsformand Anders Kühnau og næstformand i Salling Fondene Karin

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions fremviser avancerede produkter fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions på LabDays

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Sommerklassikere som grillpølser og flødeis er fortsat meget populære

  • DENIOS ApS

    Ses vi på HI-messen?

  • DENIOS ApS

    Her er nøglen til at undgå kontakt med defekte lithium-ion-batterier

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Guide: Hvornår skal du reparere vs. udskifte din vakuumpumpe?

  • DENIOS ApS

    NYHED: Brandsikkert opsamlingskar til opbevaring i sprinklerområder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions lancerer nyt globalt websted

  • DENIOS ApS

    Slut med at lede – få overblik over dine materialer 24/7

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mindre vedligeholdelse takket være avanceret vakuumgenerering fra Busch

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Mere end 500 er allerede tilmeldt – skal du med?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Rekordstor opbakning til inspirationsmessen ’Madscenen – for professionelle’

    11.09.2025

  • Anuga Fine Food 2025 starter med rekorddeltagelse: Over 4.300 udstillere præsenterer premium-fødevarer

    11.09.2025

  • Dagrofa reagerer på efterspørgsel: Mere end 40 nye varer i eget brand

    11.09.2025

  • Ostefest i København: Smag på 86 danske oste

    11.09.2025

  • Aarhusiansk kaffefestival skaber arbejdspladser til personer med særlige udfordringer

    11.09.2025

  • Ny digital løsning skal fjerne administrativt bøvl i danske professionelle køkkener

    09.09.2025

  • Bager fra Ørum skal kæmpe for Danmark ved EuroSkills 2025 i Herning

    09.09.2025

  • DLG Group kickstarter pilotprojekt, der skal dokumentere effekterne af regenerativ dyrkning

    09.09.2025

  • To nye profiler i Danish Crowns bestyrelse

    09.09.2025

  • Nyt ambassadørkorps skal styrke Food Festivals fremtid

    09.09.2025

  • Toms Gruppen giver nyt liv til den ikoniske Guldæske

    04.09.2025

  • Food&Drink på gaden med fokus på brød, mel og bagværk

    04.09.2025

  • 1400 studerende fra amerikanske universiteter skal opleve dansk madkultur og gastronomi

    04.09.2025

  • Danmarkshistoriens største uddannelsesevent starter snart

    04.09.2025

  • Vinderne af Produktprisen og Irma-Prisen 2025 er fundet

    04.09.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 2 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik