• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceMarkedsføring24. 08. 2023 | Mikkel Bækgaard

Brønnum tager første spadestik til nyt og større Food Lab og showroom

FoodserviceMarkedsføring24. 08. 2023 By Mikkel Bækgaard

Brønnum har i de senere år oplevet stor vækst og samtidig stor interesse for at benytte virksomhedens Food Lab, og det tager man nu konsekvensen af. Derfor arbejder Brønnum på at åbne et nyt Food Lab og Showroom, der efter planen skal åbne ved virksomhedens 150 års jubilæum næste år.

Visualisering af det nye food-lab udefra
Visualisering af det nye food-lab udefra

Der har været fuld fart på, siden Brønnums Food Lab for tre år siden kunne byde de første gæster indenfor. Stedet bruges blandt andet til diverse demonstrationer samt gastronomiske events for kunderne inden for restauranter, kantiner, produktionskøkkener m.fl.. Det danner derudover ramme om en bred vifte af gastronomiske rådgivningsydelser samt produkt- og træningskoncepter, som udvikles for og sammen med Brønnums mange kunder.

”Vi har oplevet en overvældende interesse for vores Food Lab ydelser, og vi har derfor besluttet at skabe et helt nyt og endnu større trænings- og oplevelsesunivers, der skal understøtte vores kunders gastronomiske rejse i endnu højere grad end i dag. I de nye rammer kan vi gøre det hele i meget større skala og i endnu mere inspirerende omgivelser. Her kan der nørdes inden for gastronomien i det nyeste udstyr, der kan testes og leges med nye koncepter og med plads til 150 mennesker i samme rum, er mulighederne mange”, lyder det fra administrerende direktør Anders Brønnum-Schou.

Ambitionerne er store, og firmaet KIND Design Agency, der har mere end 20 års erfaring med at skabe indretningsmæssige oplevelser i blandt andet restauranter og detailbranchen, skal stå for indretningen. 

”Det nemmeste havde jo været at fortsætte som hidtil, men med dette byggeri tager Brønnum er kæmpe skridt og bringer kundeoplevelsen til et helt nyt niveau. Stedet bliver knudepunkt for alle, der beskæftiger sig professionelt med gastronomi, og det skal naturligvis også afspejles i indretningen, og vi kommer til at arbejde målrettet med at få sat scenen på en helt ny måde og gentænke hele oplevelsen. Alt sammen understøttet af forskellige visuelle og fysiske virkemidler og vi kommer desuden til at benytte en palette af lækre materialer, der matcher Brønnums kvalitetsniveau”, lyder det fra Thomas Jensen, der er stifter og kreativ direktør i KIND Design Agency.

Gastronomisk konsulent står klar til at assistere

Brønnums Food Lab er allerede et levende mødested, hvor der bliver eksperimenteret med et hav af råvarer, og ifølge Anders Brønnum-Schou giver sådanne omgivelser en unik mulighed for at rådgive Brønnums kunder med afsæt i såvel gastronomi som brug af udstyr – og det er den indsats, der nu bliver styrket.

”Det kræver plads at efteruddanne 40 kokke inden for en given disciplin, og vi giver mulighed for, at man kan samle hele flokken i de helt rigtige rammer, hvor der er plads og alskens udstyr og ikke mindst faglig sparring lige ved hånden”, udtaler Anders Brønnum-Schou med henvisning til Food Labs gastronomiske konsulent Philip Kløvborg Grønkjær.

Før Philip kom til Brønnum, har han blandt andet arbejdet som køkkenchef på Kadeau og som gastronomisk chef i Madklubben – og er således en særdeles kompetent sparringspartner med bred ’hands on’ erfaring fra branchen. 

”Med Philip ved roret kan Food Lab tilbyde gastronomisk sparring på højeste niveau, som vi i al beskedenhed synes matcher det udstyr, som vi igennem mange år har leveret til branchen” udtaler Anders Brønnum-Schou.   

Ønsker at styrke rådgivning

”Står en kunde og har planer om at etablere en ny restaurant, eller ønsker et kvalitetsløft i sin eksisterende forretning, kan det være rart med noget kvalificeret og faglig sparring omkring den gastronomiske retning, økonomi, menu osv. Dér vil det være oplagt at tage fat i Food Lab, og efterfølgende koble sparringen med at bruge vores faciliteter som pop-up restaurant og teste konceptet af, og vores håb er helt klart, at vi ved at stille dette univers til rådighed kan være med til at styrke vores kunder overfor deres slutkunder”, lyder det fra Anders Brønnum-Schou.

Træning i veludstyrede mobile testkøkkener, stormøder, markedsdage, minimesser, afvikling af konkurrencer og undervisning er alt sammen aktiviteter, som de nye faciliteter vil være særdeles velegnede til – og er det ikke muligt at samle alle deltagere på adressen i Herlev, gør AV-udstyr og storskærme det muligt at live-streame, hvad der sker i lokalet til dem, der følger med på en skærm et andet sted i landet

Giver en visuel dimension

”Vi ønsker selvfølgelig, at vores kunder får det optimale ud af deres nye udstyr og bliver bekendt med de mange muligheder, som den nyeste teknologi giver, og der er dette en oplagt mulighed for nemt at nå ud til rigtig mange. At invitere vores kunder indenfor, som vi allerede gør og kommer til at gøre endnu mere i vores nye Food Lab og det nye showroom, giver desuden en ekstra visuel dimension til den individuelle rådgivning. Og at se maskiner og andet udstyr i praksis giver et godt udgangspunkt at tale ud fra og et endnu bedre grundlag for at træffe de rigtige valg”, udtaler markedschef Michael Winkler”.

Den holdning er Karsten Felvang Nielsen enig i. Han er direktør for Food & Beverage i hotelkæden Scandic, og har allerede haft stor gavn af at kunne sende ansatte på kursus hos Brønnum.

”Vi bruger Brønnum mere og mere, og det er dejligt med en samarbejdspartner, hvor vi kan komme med en konkret case og få sparring til f.eks. udvikling af koncepter og ideer, men også hvordan vi udnytter vores udstyr bedre. Vores materiel bliver smartere og smartere, og i en travl hverdag er det svært at finde tid til at sætte sig ind i, hvordan det hele fungerer, og der er Brønnums Food Lab et supergodt sted at sende folk ud og lære og blive klogere. Vi har masser af køkkener selv, men de er jo i drift hver eneste dag, så det fungerer rigtig godt med et eksternt sted, hvor vi kan mødes og dygtiggøre os sammen”, lyder det fra Karsten Felvang Nielsen, der hilser det nye Food Lab velkommen.

”Vi har 30 hoteller med dertilhørende medarbejdere, så for os er det yderst relevant med mere plads, for det vil give mulighed for at samle hele holdet, og det er jo fantastisk”.

Det tætte samarbejde har altså en række fordele og giver desuden et unikt indblik i kundernes ønsker og behov – og mulighed for at skræddersy f.eks. kurser, der taler direkte ind i branchens hverdag og udfordringer, så som de populære kurser i reduktion af madspild, grøn omstilling og hvordan bønner og linser kan bruges til så meget mere end humus og falafel – kurser, man som kunde kan glæde sig til mange flere af.

150-års fødselsdag skal markeres i de nye omgivelser

Planen er at det nye hus står klar om cirka et års tid og gerne inden Oluf Brønnum & Co. A/S skal fejre sin 150-års fødselsdag til september 2024.

Det vil være en fin milepæl og markering af 150 år i branchen samtidig at kunne introducere Brønnums Foodlab version 2 for branchen, venner, kunder, samarbejdspartnere og ikke mindst virksomhedens 160 medarbejdere.

Skrevet i: Foodservice, Markedsføring

Seneste nyt fra redaktionen

Danskerne ved ikke, hvad de køber: Anima går til kamp mod turbokyllinger

Detailhandel og en grosFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed25. 08. 2026

En ny YouGov-undersøgelse viser, at 45% af danskerne ikke er sikre på, hvad en turbokylling er. Det er til trods for, at denne type kylling udgør størstedelen af de over 100 millioner slagtekyllinger, der produceres i Danmark hvert år. Derfor lancerer Anima nu en landsdækkende kampagne, der skal

Økologisk Landsforening: Nu skal politikerne sætte aktiv handling bag målet om mere økologi

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed25. 08. 2026

Nye tal viser, at der ikke var fremskridt i det økologiske salg i første halvår af 2026. Økologisk Landsforening kalder på politisk handling, så det økologiske fordoblingsmål kan nås til gavn for drikkevandet, dyrevelfærden, vandmiljøet og biodiversiteten. Salget af økologiske fødevarer i

Dansk fødevaresektor har stærkt image – men få tænker på Danmark

AktueltForskning og uddannelseFødevareproduktionPolitik og eksport25. 08. 2026

Internationale beslutningstagere vurderer Danmark højt på blandt andet kvalitet, fødevaresikkerhed og troværdighed. Alligevel er det kun fire procent, der spontant nævner Danmark som fødevarenation. Det viser en ny analyse fra Food Nation, som peger på et betydeligt uudnyttet

Danmarks bedste sommelier skal findes i København

AktueltDrikkevarerFoodservice25. 08. 2026

Mandag den 31. august danner Moltkes Palæ i København rammen om finalen i Dansk Sommelier Mesterskab 2026. I år bliver dagen udvidet med Falstaff Nordics Sommelier Awards, der uddeles for første gang som en del af arrangementet. Hvem er Danmarks bedste sommelier? Det bliver afgjort mandag den

Vegansk hospitalsmad ender i landsretten: Efterspurgte vegansk frokost, fik en banan

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed25. 08. 2026

Dansk Vegetarisk Forening går om tre uger i landsretten i en principiel sag om veganeres muligheder for at få ernæringsmæssigt tilstrækkelig mad under hospitalsindlæggelser. Foreningen peger samtidig på en række nye beretninger fra patienter, der har haft svært ved at få vegansk kost på danske

Dansk Akvakultur Producentorganisation tager afsked med Niels Ebbe Dalsgaard

Kød, fisk og fjerkræ20. 08. 2026

En markant formand, virksomhedsleder og utrættelig forkæmper for hele akvakulturerhvervet er gået bort alt for tidligt. Fredag den 14. august 2026 mistede dansk Akvakultur producentorganisation Niels Ebbe Dalsgaard. Efter at være blevet ramt af en blodprop i hjernen kom han sig desværre ikke.

FødevareDanmark køber tidligere kro i Højby

FødevareproduktionPolitik og eksport20. 08. 2026

FødevareDanmark har solgt sit nuværende domicil i Hunderup-kvarteret i Odense M og flytter til nye og mere tidssvarende rammer i Højby i løbet af september. Brancheorganisationen FødevareDanmark forlader Hunderup-kvarteret i Odense M i løbet af september og etablerer sig i stedet på Højbyvej 50

Frugt og grønt, fremtidens fødevarer og dansk vin:Her er programmet for Food Festival 2026

AktueltMesser og konferencer20. 08. 2026

4.-6. september vender Danmarks største madfestival tilbage til Tangkrogen i Aarhus med hundredvis af oplevelser fordelt på 10 festivalområder. Blandt årets nyheder er en scene dedikeret til økologi og festivalområdet ”Kaffebønnen”, og festivalen sætter alle dage fokus på aktuelle dagsordner som

Der er danske Michelin-kokke på menuen, når tysk gourmetfestival fylder 40

AktueltFoodservice20. 08. 2026

Tre danske kokke er blandt gæsterne, når Schleswig-Holstein Gourmet Festival fejrer 40-års jubilæum med 36 gastronomiske arrangementer over syv måneder. Festivalen samler 20 kokke fra Danmark, Tyskland og Frankrig og sætter fokus på gastronomien lige syd for den danske grænse. Når

HORESTA: AI rykker op blandt restauranternes vigtigste fremtidstrends

FoodserviceTop20. 08. 2026

Kunstig intelligens er på få måneder rykket markant frem på restauranternes dagsorden. Ifølge en ny medlemsundersøgelse fra HORESTA forventer knap syv ud af ti restauranter, at AI og teknologi til optimering af driften og menuen kommer til at fylde mere i de kommende år. AI er ikke længere blot

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskerne ved ikke, hvad de køber: Anima går til kamp mod turbokyllinger

    25.08.2026

  • Økologisk Landsforening: Nu skal politikerne sætte aktiv handling bag målet om mere økologi

    25.08.2026

  • Dansk fødevaresektor har stærkt image – men få tænker på Danmark

    25.08.2026

  • Danmarks bedste sommelier skal findes i København

    25.08.2026

  • Vegansk hospitalsmad ender i landsretten: Efterspurgte vegansk frokost, fik en banan

    25.08.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation tager afsked med Niels Ebbe Dalsgaard

    20.08.2026

  • FødevareDanmark køber tidligere kro i Højby

    20.08.2026

  • Frugt og grønt, fremtidens fødevarer og dansk vin:Her er programmet for Food Festival 2026

    20.08.2026

  • Der er danske Michelin-kokke på menuen, når tysk gourmetfestival fylder 40

    20.08.2026

  • HORESTA: AI rykker op blandt restauranternes vigtigste fremtidstrends

    20.08.2026

  • Chilensk hestemakrel får fornyet MSC-certificering

    18.08.2026

  • Økologiformand i Landbrug & Fødevarer indstillet til europæisk økologipris

    18.08.2026

  • Ungarsk gastroexpo igen i København

    18.08.2026

  • Snart åbner Copenhagen Cooking: 100 mad-events i hele byen

    18.08.2026

  • 4 ud af 5 danskere synes de spiser for lidt frugt og grønt

    18.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}