• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

Forskning og uddannelseTop14. 08. 2019 | Kasper Mundt-Nielsen

Børn er sultne i skolen

Forskning og uddannelseTop14. 08. 2019 By Kasper Mundt-Nielsen

(Foto: Wikimedia commons)

At madpakken trofast bliver lagt ned i skoletasken, er lige så sikkert som amen i kirken. En ny undersøgelse fra Arla MADmovers viser, at mere end 8 ud af 10 børn i alderen 6-15 år har madpakke med mindst fire dage om ugen. ”Det er virkelig flotte tal,” siger professor. Alligevel føler mange børn sig sultne. Rammerne omkring skolemåltidet bliver ikke prioriteret højt nok, lyder vurderingen. Det vil undervisningsmateriale til 10.000 skolebørn gøre noget ved.

Godt 700.000 børn går i folkeskole Danmark og langt de fleste af dem pakker hver dag en madpakke ud og spiser den som frokost. Mere end 8 ud af 10 børn i alderen 6-15 år har madpakke med mindst fire dage om ugen, og for de yngste børn i 6-10 års-alderen er det 8 ud af 10, der har madpakke med hver dag.

Det viser en ny undersøgelse fra Arla MADmovers, der er gratis undervisningsmateriale udviklet af Arla i samarbejde med Arla Fonden.

Dermed holder danske familier med børn i skolealderen troligt fast i madpakken, på trods af at forbruget af convenience-produkter, såsom take-way og færdigretter, er steget markant de senere år ifølge en analyse fra Landbrug og Fødevarer fra 2018. Her fremgår det blandt andet, at 74 pct. af danske husholdninger i 2015 købte færdigretter i løbet af året, mens det var steget til 87 pct. i 2018.

Børn føler sig sultne i skoletiden
– Det er rigtig positivt, at så mange børn får madpakke med. Det er virkelig flotte tal, siger Karen Wistoft, der er er professor ved Danmarks institut for Pædagogik og Uddannelse ved Aarhus Universitet.

Men der er dog en sten i skoen. For selvom de fleste skolebørn har madpakker med, så føler en betydelig del af børnene sig stadigvæk sultne.

– Mange børn er glade for deres madpakker og de vil gerne spise dem. Men forskning viser, at godt en tredjedel af børnene føler sig sultne i løbet af skoledagen. Vi ved også, at sultne børn har svært ved at koncentrere sig, så vi har en stor udfordring, siger Karen Wistoft.

Problemet hænger ifølge Karen Wistoft sammen med, at rammerne omkring skolemåltidet ofte bliver underprioriteret.

– Rammerne for at spise madpakkerne i skolen er ofte meget lavt prioriteret på skolerne. Mange kan simpelthen ikke nå at spise deres mad i ro og mag. Fx har vi oplevet skolebørn spise madpakke mens de spiller fodbold. Og det er ikke den bedste måde at indtage skolemaden på, siger Karen Wistoft.

Hun anbefaler derfor, at skolerne prioriterer måltidet i endnu højere grad.

Finder selv på løsningen
Netop de rammer, hvor maden indtages, er omdrejningspunktet for ArlaMADmovers.

Med afsæt i de udfordringer, børnene selv oplever, bliver børnene rustet til selv at håndtere udfordringerne omkring rammerne og dermed selv tage ansvar for at skolemåltiderne bliver bedre, og at madpakken bliver spist. Konkret skal de blandt andet indsamle viden om og undersøge deres egen spisepause og måltidsvaner og senere i forløbet brainstorme og få ideer til, hvad de kan gøre for at forbedre rammerne om frokostpausen. Til slut i undervisningsforløbet skal de implementere de nye ideer og teste om de virker og om de kan holde fast i de nye vaner.

– Vi har udviklet undervisningsmaterialet, fordi vi vil gerne være med til at øge børnenes bevidsthed omkring sund og varieret kost. Men for at det skal lykkes, bliver vi nødt til at involvere børnene, så de både er med til at sammensætte de måltider, som de spiser i skolen, og f.eks. er med til at bestemme klassereglerne i forbindelse med frokostpausen. Og forhåbentlig giver det børnene nogle konkrete værktøjer, som de kan bruge resten af livet, siger Jakob B. Knudsen, landedirektør i Danmark for Arla.

I næste skoleår forventes 400 skoleklasser at arbejde med undervisningsmaterialet. Det svarer til godt 10.000 elever.

Skrevet i: Forskning og uddannelse, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Norrlyst Koncernen køber de resterende ejerandele i Cadence Group og ejer nu 100%

Foodservice18. 12. 2025

Norrlyst Koncernen tager næste store skridt i sin vækstrejse og opkøber de resterende ejerandele i Cadence Group, hvilket betyder, at koncernen nu ejer 100% af det populære brunch- og bagerikoncept. Cadence Group driver i dag fire restauranter samt en fabrik i Herlev og er kendt for at levere

100 millioner kroner til nye grønne fødevareprojekter

FødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 12. 2025

Grønt Udviklings- og Demonstrationsprogram har åbnet en ny ansøgningsrunde til en pulje med 100 millioner kroner. De 100 millioner kroner skal gå til projekter, der kan styrke den grønne omstilling af den danske fødevaresektor. Puljen kan søges frem til 19. februar 2026. Godt grønt nyt til de

Food Nations Visitor Centre åbnede i nye rammer

AktueltPolitik og eksport18. 12. 2025

Food Nation markerede den 15. december 2025 den officielle åbning af fødevareklyngens Visitor Centre i København i nye fysiske rammer. Det opdaterede og udvidede udstillingsvindue præsenterer det ypperste inden for danske fødevareløsninger, bæredygtig innovation og globalt samarbejde. Ved

Landbrugets Økonomi 2025: Et rekordår med en usikker fremtid

AktueltFødevareproduktionLandbrug18. 12. 2025

For dansk landbrug har 2025 været et fremragende år drevet af husdyrproduktion og en god høst. Men begyndende prisfald og strammere politiske krav kan hurtigt skubbe til balancen. Fremtiden kræver heftige investeringer og tilpasninger, hvis dansk landbrug skal fastholde sin stærke

Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune

FoodserviceForskning og uddannelseMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed18. 12. 2025

I juni blev Sundskolen i Nykøbing Falster den eneste folkeskole på Lolland-Falster, som kom med i det nationale skolemadsforsøg, hvor 191 skoler over hele landet afprøver skolemad. Skolemadsforsøget blev sat i gang i november og har indtil nu været en stor succes. Formålet med skolemadsforsøget

Forskere genopliver gamle ærtesorter i enorm frøsamling: ”Et uudnyttet guldkammer til fremtiden”

Forskning og uddannelseMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Med en ny AI-metode har forskere fra Københavns Universitet genopdaget 51 gamle ærtesorter, som ikke længere bruges i landbruget, men som kan vise sig lovende til produktion af plantebaserede fødevarer. Metoden er en genvej til at finde nye ressourcer i de grønne skatkamre, som genbankers enorme

Ny kvælstofaftale: Fødevareerhvervet frygter konsekvenserne for dansk fødevareproduktion

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Brancheorganisationen FødevareDanmark frygter konsekvenserne af den nye kvælstofaftale. Sammen med seks andre organisationer fra landbrugs- og fødevareerhvervene opfordrer organisationen til, at den grønne trepart sættes på pause, indtil konsekvenserne er fuldt belyst. Det er stort set umuligt

Bryggeriforeningen: Danske EU-politikere kæmper for pantsystemet

AktueltDrikkevarerPolitik og eksport16. 12. 2025

Det danske pant- og retursystem bliver undergravet af EU-krav om genpåfyldelige emballager, der vil lukke størstedelen af Danmarks mikrobryggerier, mener Bryggeriforeningen. Fra 2030 pålægger EU alle supermarkeder og barer at sikre, at mindst 10% af deres emballager til øl, sodavand og

Lidl Danmark sætter kurs mod Net Zero og sundere produkter i indkøbskurven

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Lidl Danmark har forpligtet sig til Science Based Targets Initiative (SBTi) og har validerede Net Zero-mål for 2050 – foruden validerede FLAG- og E&I-mål for 2034. Som Europas største dagligvarekæde er ambitionen, at Lidl vil være med til at vise vejen mod en verden, hvor der bliver tænkt på

CBP slår stort brød op og åbner innovationscenter

Brød og kagerTop16. 12. 2025

CBP fra Vejle, leverandør af råvarer til produktion af brød og kager, udvider nu sit hovedsæde med et topmoderne innovationscenter og fuldt udstyret bageri. Hvor brød dufter, finder mennesker hinanden – og nye ideer opstår for morgendagens brød og kager. Med det afsæt har CBP lavet et 250

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

  • Ardo NV Denmark Office

    Sødme møder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

  • Spirax Sarco Danmark

    Undgå kontaminering med rendamp i fødevareproduktion

  • Ardo NV Denmark Office

    Slank, sprød og …

  • Ardo NV Denmark Office

    Ready to eat or not?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Norrlyst Koncernen køber de resterende ejerandele i Cadence Group og ejer nu 100%

    18.12.2025

  • 100 millioner kroner til nye grønne fødevareprojekter

    18.12.2025

  • Food Nations Visitor Centre åbnede i nye rammer

    18.12.2025

  • Landbrugets Økonomi 2025: Et rekordår med en usikker fremtid

    18.12.2025

  • Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune

    18.12.2025

  • Forskere genopliver gamle ærtesorter i enorm frøsamling: ”Et uudnyttet guldkammer til fremtiden”

    16.12.2025

  • Ny kvælstofaftale: Fødevareerhvervet frygter konsekvenserne for dansk fødevareproduktion

    16.12.2025

  • Bryggeriforeningen: Danske EU-politikere kæmper for pantsystemet

    16.12.2025

  • Lidl Danmark sætter kurs mod Net Zero og sundere produkter i indkøbskurven

    16.12.2025

  • CBP slår stort brød op og åbner innovationscenter

    16.12.2025

  • Foodexpo favner både kød, klima og grøn kost med inspirerende events

    11.12.2025

  • Arla: Erfaren mejerimand tager over i Nr. Vium

    11.12.2025

  • Pincho Nation: Succesfulde franchise-åbninger i 2025

    11.12.2025

  • Rekord i antal julebryg

    11.12.2025

  • NOTCH, et nyt kakaofrit chokoladealternativ lavet på mask

    11.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik