• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræØkologi og bæredygtighed09. 11. 2023 | Mikkel Bækgaard

Bøffen kan blive grønnere – forskningsprojekt tracker co2-aftryk på hver en bøf

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræØkologi og bæredygtighed09. 11. 2023 By Mikkel Bækgaard

I et MADE FAST forskningsprojekt har Danish Crown fået overblik over, hvor meget CO2 en oksekødsbøf udleder – lige fra koens foder til indpakningen i supermarkedet. Det sker som en del af deres arbejde med at klargøre den helt store ”regnemotor” for at kunne tracke hver en bøfs CO2-aftryk.

Ifølge en rapport fra august 2023 udgivet af den grønne tænketank, Concito står oksekød står for 55 pct. af danskernes CO2-udledning fra fødevarer. Der er altså lang vej til, at en hakkebøf bliver grøn. Men det betyder ikke, at den ikke kan blive grønnere, ligesom potentialet i at nedbringe vores samlede CO2-udledning her er relativt stort.

Danish Crown har et mål om at blive klimaneutrale i 2050, og de har sat sig for at lokalisere præcis hvor, de kan gøre bøffen grønnere.

“For at vi kan igangsætte de rette initiativer og projekter for at opnå vores mål, har vi behov for et overblik med vores hot-spots – og det giver en LCA model,” forklarer Vice President for sustainablity i Danish Crown Morten Pedersen og tilføjer:

“Hvis vi ikke tilvejebringer CO2-reduktioner, kan man spørge, får vi lov til at være her om fem til ti år? Det skal håndteres.”

Samtidig bliver der i disse dage på Christiansborg forhandlet om et kommende klimamærke til fødevarer, ligesom Morten Pedersen forudser en voksende efterspørgsel på information om klimaaftryk fra kunderne:

“Det er essentielt for, at vi kan skabe en forretning gennem CO2-reduktion at have data og derved kunne oplyse kunderne om vores CO2-aftryk.”

Mere end 95 procent ligger hos landmændene

Her kommer ph.d. i MADE’s forskningsindsats inden for bæredygtighed, Emil Pedersen, ind i billedet. Han kommer fra Aalborg Universitet og har hjulpet Danish Crown med at kortlægge CO2-aftrykket gennem alle faser i oksekødsproduktionen med en såkaldt ”livscyklus analyse”. Ifølge Morten Pedersen er disse data afgørende for at gøre virksomheden klar til de kommende krav fra politikere og kunder:

“Nu har vi byggestenene, som vi blot skal passe ind i det klimamærkningssystem, som kommer. Regnemotoren er sat op,” siger Morten Pedersen.

Analysen viste især én ting: Mere end 95 pct. af udledningerne stammer fra landmændene. Det er her, det batter at sætte ind.

Heldigvis er der også meget, som kan gøres hos landmændene. Blev alle de teknologier og metoder, som Danish Crown har kortlagt i deres bæredygtighedsarbejde, udnyttet 100 procent af landmændene, kunne virksomheden spare 0,5 millioner tons CO2 årligt. Til sammenligning skal Danmark i alt spare 20 millioner ton CO2 i 2030 for at leve op til klimamålet om en 70 procents reduktion af landets udledninger.

Et stykke papir med en masse tal

Men at komme til de 0,5 millioner tons CO2-besparelse, kræver en større indsats.

“En landmand sagde det meget godt til mig. De nye initiativer for at forbedre dyrevelfærd kan ses med det samme i, at dyret bliver sundere og producerer bedre. Men det her kan man hverken se, lugte eller røre ved. Det er usynligt,” forklarer Emil Pedersen, som i sin ph.d. har interviewet en række af Danish Crowns landmænd.

I dag samler Danish Crown allerede data ind på hver landmands CO2-afryk, som efterfølgende sendes retur til ham. Men der er langt fra bare at stå med papir med en masse tal, til egentlig at vide, hvad man så kan bruge de tal til.

“Landmændene ved ikke, hvad de skal bruge det til, andet end det er sjovt at sammenligne sig med naboen. Han tror måske, det er LED-pærerne eller det at køre mindre i sin traktor, der kan reducere udledninger, men disse ændringer gør kun en meget, meget lille forskel i det store regnestykke. Der skal man i stedet gå ind og se på fodersammensætning og dødelighed f.eks., hvor man kan gøre produktionen mere effektiv,” forklarer han.

Morten Pedersen var ikke overrasket over, at udfordringen ligger ved landmændene, og kødproducenten kigger nu på, hvordan de kan støtte landmændene i at få rullet kendte teknologier ud, og give bedre oplysninger om deres egne data.

“Lige nu er vi gang med at sikre, at data er up-to-date og korrekte, inden vi arbejder videre med at optimere hos landmændene,” siger Morten Pedersen.

Afbrænding af metan og forsuring af gødning

Hvilke teknologier er det så, landmændene skal have gang i, for at de 0,5 millioner tons CO2 kan blive sparet fra produktionen hvert år?

Her peger Gustaf Bock, der er director i sustainable farming i Danish Crown, på en række løsninger:

“Der er ikke en løsning, men en palette af løsninger, som ligger lige for: Tilsætning af additiver til foderet, som reducerer køernes metan-udslip, nitrifikationshæmmere i gødning, så mindre nitrat udledes, afbrænding af metan fra gylletank, så den aldrig rammer atmosfæren, forsuring af gødning og et lavere foderforbrug.”

Årsagen til, at disse løsninger ikke bare kan være en forudsætning for at få lov til at levere kød til Danish Crown, skyldes ifølge Gustaf, den globale konkurrence:

“Tvang er effektivt, men hvem skal betale? Landmændene lever i en global konkurrence, hvor deres kollegaer i andre lande ikke har samme omkostninger.”

Dog kan det på den anden side argumenteres, at det nye klimamærke vil betyde, at landmændenes CO2-aftryk får større betydning for deres konkurrencedygtighed, og derved presser dem til at indføre nogle af de teknologier og metoder, Danish Crown anbefaler.

Klove og yver på tallerkenen

Vender vi blikket mod Danish Crowns egen fabrik har Emil Pedersen undersøgt, hvad der her kan gøres for at reducere CO2-udslip.

Selvom reduktionerne langt fra batter på samme måde, som ude hos landmændene har Emil Pedersen fundet et punkt til forbedring: Biprodukter. Ved at få mere ud af hver ko, kommer hvert produkt fra den ko til at have et lavere CO2-aftryk.

“Klovene og muligvis yverne kan bruges til menneskemad i stedet for dyrefoder. Derudover kan man udvinde protein fra blodet,” siger Emil Pedersen.

I dag sælger Danish Crown allerede en del af yverne til Asien og klovene til Afrika som mad til mennesker, men de bliver også til dyrefoder, da det nuværende marked for mad til mennesker er for lille i forhold til produktionen. Emil Pedersen peger altså på, at det marked kan udvides, men han understreger dog, at det er hos landmændene, forskellen kan gøres:

“Jeg gik ind i projektet med tanken om, at nu skal vi redde verden, men har fået øjnene op for, hvor enormt svært det er. Det er langt, langt sværere at ændre på ting ude hos landmændene end på selve fabrikken, men det er det, der skal til.”

Emil Pedersens anbefaling er derfor skræddersyet hjælp til landmændene:

“De skal udarbejde skræddersyede anbefalinger til de enkelte landmænd, da hver landmand kører deres produktion lidt forskelligt og er forskellige. Derfra skal Danish Crown agere konsulent og hjælpe landmanden på vej også med undervisning i, hvor miljøpåvirkningerne kommer fra. Her kan man sammen finde frem til lavthængende frugter som fodereffektiviseringer. Man skal gøre det så praktisk som muligt. Det nytter ikke bare at komme med en masse tal og rapporter, siger han afslutningsvis.”

Skrevet i: Fødevareproduktion, Kød, fisk og fjerkræ, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Anima: Historisk sejr for dyrevelfærden i Norge kalder på handling i Danmark

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræØkologi og bæredygtighed29. 01. 2026

Dyreværnsorganisationen Anima hylder 'historisk øjeblik,' efter den norske fjerkræbranche har annonceret en total omstilling væk fra hurtigtvoksende kyllingeracer næste år. Norge – hvor der årligt produceres 75 millioner slagtekyllinger – vil blive det første land i verden til at omstille 100 pct.

Fra Barbie og Hot Wheels til Toms og Tuborg Squash: Danmarks største isproducent løfter sløret for nye partnerskaber og produkter

Konfekture29. 01. 2026

For Mejerigården A/S, der står bag Premier Is, Hjem-IS, Underground, Polar Is og Rønbjerg Is, skal 2026 defineres af vækst via innovative partnerskaber, produktnyheder og et sikkert fokus på danske isklassikere. Blandt årets mest iøjnefaldende nyheder er Premier Is’ partnerskab med Tuborg Squash. De

BOOK en MARK er intensiv trend-spotting i fødevarebranchen

AktueltFoodserviceLandbrug29. 01. 2026

På 8. år sætter Book en Mark økologiske producenter og aftagere fra dagligvarehandelen, grossisterne, offentlige køkkener, spisesteder og caféer op til business-dating med det ene formål at skabe samhandel og opdyrke nye samarbejdsformer. Den samtalende mødeform, hvor alle møder alle én til én, har

Fra København til Tokyo: Dansk madspildsapp indtager Asien

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed29. 01. 2026

Den danske app Too Good To Go træder nu ind på sit fjerde kontinent. Tokyo bliver den første lokation i Asien, hvor brugere kan hente en såkaldt "lykkepose" og dermed være med til at forhindre, at god mad ender i skraldespanden. I denne uge får en dansk idé fodfæste i en af verdens mest

Fødevareorganisationer splittede over lavere fødevaremoms: Enighed om mål – uenighed om metode

Detailhandel og en grosFoodserviceFrugt og grøntPolitik og eksportTop29. 01. 2026

Regeringen og et bredt flertal i Folketinget blev tirsdag enige om en aftale, der fra 2028 skal sænke momsen på fødevarer for i alt seks milliarder kroner årligt. Men selv om formålet er at gøre dagligvarer billigere for danskerne, er fødevareerhvervet langt fra enige om, hvordan – og om – en

Royal Unibrew investerer historisk stort med nyt højlager i Faxe

Drikkevarer27. 01. 2026

Royal Unibrew har taget et nyt fuldautomatisk højlager i brug i Faxe. Ibrugtagningen markerer realiseringen af en af virksomhedens største investeringer, når der ses bort fra virksomhedsopkøb. Investeringen omfatter både et 8000 m2 planlager, som blev taget i brug i august 2025, og det nye højlager,

SMVdanmark: Fødevarecheck er et mindre onde end differentieret fødevaremoms

AktueltPolitik og eksport27. 01. 2026

Fødevarechecks har ikke stået på SMVdanmarks ønskeseddel. Det er dog trods alt bedre end at indføre en ny differentieret fødevaremoms, som også har indgået i de politiske forhandlinger. SMVdanmark advarer kraftigt mod den øgede bureaukratisering, som en eventuel ny momsstruktur vil

Ny dansk bygsort sætter velvære og dokumenteret sundhed på menuen

Brød og kagerMiljø og sundhed27. 01. 2026

Efter flere års forskning og planteforædling er Barleo nu klar til det danske marked. Den nyudviklede bygsort har dokumenterede sundhedsfremmende egenskaber og er skabt med ambitionen om at gøre sundere hverdagsvalg både naturlige og velsmagende. Med Barleo får man adgang til et kornprodukt, hvor

Foodexpo kombinerer ekspertviden, håndværk og oplevelser

AktueltFoodserviceMesser og konferencer27. 01. 2026

Ny viden serveret af branchens frontløbere og praktisk inspiration til arbejdet i de professionelle køkkener er blandt meget andet i vente, når det 22.-24. marts 2026 gælder Foodexpo - fødevarebranchens centrale mødested, der hører hjemme i MCH Messecenter Herning. Foodexpo giver de besøgende

Birthe former børns madvaner: Flere bælgfrugter i Randers Kommunes køkkener

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed27. 01. 2026

I Randers Kommunes køkkener spiller bælgfrugter en stadig større rolle i arbejdet med madvaner, sundhed og klima. Indkøb af bælgfrugter er steget med 18 pct. fra 2024-2025. I Vuggestuen Firkløveren er det Birthe, der omsætter kostråd og klimamål til inspirerende mad, som børnene har lyst til at

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Anima: Historisk sejr for dyrevelfærden i Norge kalder på handling i Danmark

    29.01.2026

  • Fra Barbie og Hot Wheels til Toms og Tuborg Squash: Danmarks største isproducent løfter sløret for nye partnerskaber og produkter

    29.01.2026

  • BOOK en MARK er intensiv trend-spotting i fødevarebranchen

    29.01.2026

  • Fra København til Tokyo: Dansk madspildsapp indtager Asien

    29.01.2026

  • Fødevareorganisationer splittede over lavere fødevaremoms: Enighed om mål – uenighed om metode

    29.01.2026

  • Royal Unibrew investerer historisk stort med nyt højlager i Faxe

    27.01.2026

  • SMVdanmark: Fødevarecheck er et mindre onde end differentieret fødevaremoms

    27.01.2026

  • Ny dansk bygsort sætter velvære og dokumenteret sundhed på menuen

    27.01.2026

  • Foodexpo kombinerer ekspertviden, håndværk og oplevelser

    27.01.2026

  • Birthe former børns madvaner: Flere bælgfrugter i Randers Kommunes køkkener

    27.01.2026

  • Globalt gastronomi-event samler over 60 af verdens bedste kokke og restauranter i København

    22.01.2026

  • Distributøren Strandgaarden indgår eksklusiv aftale med Bornholm Spirits

    22.01.2026

  • Proteinprodukter møder modvind i Danmark

    22.01.2026

  • Fra fodboldstjerne til pizza-mester: PAPPA jagter hattrick ved Just Eat Awards

    22.01.2026

  • Fra niche til national scene: Regenerativt landbrug får sin egen festival

    22.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik