• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltDrikkevarerMarkedsføring11. 01. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Barchef og shrub-iværksætter drømmer om vækst og flere timer i døgnet

AktueltDrikkevarerMarkedsføring11. 01. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Hvordan markedsfører man sit eddikeprodukt, så det ser lækkert og kvalitetsagtigt ud? Det lærte iværksætteren Mia Hjorth Hansen i EU-projektet IværksætterDanmark, og nu drømmer hun om flere timer i døgnet, så hun kan opfylde sine drømme.

29-årige Mia Hjorth Hansen er uddannet tjener, har gået på bartenderskole i Las Vegas og arbejder i dag som barchef på Gedulgt i Aarhus. Ved siden af driver hun sin virksomhed AIM THIRST. Foto: Erhvervsstyrelsen.


Iværksætter Mia Hjorth Hansen har travlt. Ved siden af sit arbejde som barchef i Aarhus driver hun sin egen virksomhed, AIM THIRST, der producerer det alkoholfrie produkt shrub.
-Det gør mig i godt humør og stolt, at jeg har skabt det her. Mange er imponeret over, at jeg har en virksomhed ved siden af mit job. Og jeg skal da også indrømme, at jeg indimellem ønsker, at døgnet havde flere timer, siger den 29-årige iværksætter, der er uddannet tjener og har arbejdet som restaurantchef i Skagen.

Alternativ til sodavand og saft
Det var her på toppen af Danmark, at hun begyndte at udvikle sin egen version af shrub, som er baseret på eddike og rørsukker og smages til med årstidens frugt og grøntsager. Hendes prototyper på shrub blev serveret for gæsterne som et alternativ til sodavand og saft, og der var så stor interesse for produktet, at hun gik i gang med at producere.
-Jeg kunne gennem mit arbejde se, at mange gæster, der ikke drak alkohol, manglede et produkt med mere syre og friskhed. På mange restauranter har man en saftmenu og en grøntsagsmenu, men der var behov for et alternativ. Og sådan opdagede jeg, at jeg har et produkt i sin egen niche, fortæller hun videre.
På cocktailbaren Gedulgt i Aarhus arbejder Mia hver uge mellem 40 og 60 timer. I fritiden går op mod 25 timer med at producere shrub i egne produktionslokaler i Grenaa og med at sælge og levere produktet til kunderne, som primært er restauranter.

Iværksætter-projektet
Mia har store forhåbninger til fremtiden, men hun har også følt udfordringerne ved at være enlig iværksætter – alene om at lære sig selv alt om forretningsplaner, salgsteknik, markedsføring, patenter og uden en partner til at sparre og idéudvikle med.
Derfor blev hun glad, da der dumpede en mail ind fra det lokale erhvervshus med et tilbud om at deltage i IværksætterDanmark, der er erhvervshusenes landsdækkende iværksætterprojekt – som senest er støttet med REACT-EU-midler.
-Jeg følte, at det var vigtigt at få mit koncept udviklet videre, og derfor ledte jeg hele tiden efter nye input. IværksætterDanmark hjalp mig især med at få præciseret mit brand – altså hvordan markedsfører jeg eddike, så det ser lækkert og kvalitetsagtigt ud? Her var det fedt at tale med nogen, der har hjulpet andre og kunne give eksempler.
Mia havde også stor gavn af at være i selskab med andre iværksættere i netværksgrupperne i IværksætterDanmark:
-Vi har hjulpet hinanden med feedback på de punkter, hvor man er svagt funderet. For en iværksætter er det virkelig vigtigt, at nogen kigger på dig og støtter dig.

Foto: Erhvervsstyrelsen.


Efter forløbet i EU-projektet er Mia Hjorth Hansen om muligt blevet endnu mere stålsat i ambitionerne om at udvikle sin virksomhed:
-Det begyndte med, at jeg ville give gæsterne bedre oplevelser, så blev det en hobby, så til en virksomhed, og nu ønsker jeg at skabe vækst. Jeg har produktet – der er et sundere alternativ til søde safte og sodavand, og jeg leverer en kvalitetsvare, siger hun.
Hun håber blandt andet på at kunne gøre sin produktion mindre manuel. Lige nu kan hun maksimalt producere 40 flasker i én brygning, og med tiden vil hun gerne kunne ansætte en eller to medarbejdere til at stå for produktionen, så hun kan fokusere på at udvikle og sælge.
-Drømmescenariet? Om et år er vi vokset ud af lokalerne her i Grenaa, og jeg har folk ansat, siger Mia Hjorth Hansen afslutningsvis.

Om IværksætterDanmark
IværksætterDanmark er erhvervshusenes initiativ til en samlende national indsats for alle iværksættere. Projektets overordnede mål er at understøtte et bredt kompetenceløft blandt iværksættere for at øge antallet af nye iværksættere og øge deres overlevelsesrate. Det sker gennem forskellige typer forløb.
EU’s Socialfond og de decentrale erhvervsfremmemidler har støttet IvDK med 20,8 mio. kr., og REACT-EU har støttet med 60 mio. kr. Projektet startede i august 2019, og med støtten fra REACT-EU kan projektet nu fortsætte indtil juni 2023.

Skrevet i: Aktuelt, Drikkevarer, Markedsføring

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt magasin sætter fokus på saltets betydning i fødevareproduktionen

FødevareproduktionMarkedsføring27. 10. 2026

Salt er meget mere end en smagsgiver. I et nyt magasin sætter Salt Specialties fokus på den ofte oversete råvares betydning for fødevareproduktion, kvalitet og fødevaresikkerhed. Salt er en af de mest almindelige ingredienser i fødevareindustrien, men også en råvare, som de færreste tænker

Burger King lancerer ny hot burger med Tabasco

Foodservice27. 10. 2026

Burger King har indgået et samarbejde med Tabasco om en ny burger, hvor gæsterne selv kan bestemme, hvor stærk den skal være. Der kommer mere chili på menuen hos Burger King, der netop har lanceret en ny burger i samarbejde med det amerikanske chilisaucemærke Tabasco. Den nye burger har fået

Smørrebrødsiværksætter køber historisk restaurantskib i Nyhavn

AktueltFoodservice27. 10. 2026

Mikkel Irminger Sarbo, der blandt andet står bag Hallernes Smørrebrød og restauranten Fleisch, har købt det 127 år gamle skib Oranje i Nyhavn. Restauranten om bord fortsætter med en tidligere Michelin-kok i køkkenet. Fra smørrebrød i Torvehallerne til restaurant på vandet. Gastroiværksætteren

Royal Unibrew og Tivoli forlænger partnerskab

AktueltDrikkevarerFoodservice27. 10. 2026

Med en ny aftale fortsætter Royal Unibrew og Tivoli udviklingen af gæsteoplevelsen i Tivoli med særligt fokus på musik- og smagsoplevelser. Siden 2010 har Royal Unibrew og Tivoli samarbejdet om at skabe oplevelser for de millioner af gæster, der hvert år besøger Tivoli. Samarbejdet har

Prisen blev delt i to: Kommunale kantiner og hospitalskøkken løber med Køkkenprisen

FoodserviceTop27. 10. 2026

Rudersdal Kommunes kantiner og Ernæringsenheden ved Herlev og Gentofte Hospital er årets vindere af Køkkenprisen, der for første gang blev uddelt i to kategorier. Der var både hæder til kommunale kantiner og hospitalsmad, da Landbrug & Fødevarer torsdag den 22. oktober uddelte

Dansk burgerrestaurant blev nummer 13 ved VM i USA

Foodservice22. 10. 2026

Københavnske Hungry Dane Burgers har fået en 13.-plads med hjem fra World Burger Championships i Indianapolis. Det var restaurantens første deltagelse i den internationale burgerkonkurrence. Hungry Dane Burgers fra København sluttede som nummer 13 ved World Burger Championships i Indianapolis

Specialdesignede storkøkkenløsninger til nyt kontorhotel i historisk bygning

Foodservice22. 10. 2026

Hotri Storkøkken har i samarbejde med Over Byen Arkitekter udviklet specialinventar til bistroen i kontorhotellet ordnungs nye lokation i Helmerhus ved Rådhuspladsen i København. Her har opgaven været at forene moderne storkøkkenteknik med bygningens historiske arkitektur og behovet for fleksibel

Dansk Akvakultur: Danmark skal følge EU’s ambitioner om øget fiskeproduktion

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ22. 10. 2026

Dansk Akvakultur Producentorganisation opfordrer de danske politikere til at skabe bedre rammer for produktion af fisk og skaldyr. Organisationen henviser til EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyens ambition om, at EU skal producere en større del af sine egne marine fødevarer. Danmark

Jespers Torvekøkken overtager cafédriften på Dokk1 i Aarhus

AktueltFoodservice22. 10. 2026

Jespers Torvekøkken udvider samarbejdet med kulturhuset Dokk1 i Aarhus og overtager nu også driften af husets offentlige café. Aftalen er endnu et skridt i virksomhedens offensiv på det jyske marked. Jespers Torvekøkken styrker sin tilstedeværelse i Jylland med overtagelsen af den offentlige

Musik kan forstærke smagen af din mad

Forskning og uddannelseTop22. 10. 2026

Hvis du hører musik, når du spiser, kan det være med til at forme den måde, hjernen konstruerer din smagsoplevelse på. Det viser et nyt studie fra Københavns Universitet, der for første gang giver et biologisk indblik i, hvordan lyd og smag smelter sammen i hjernen. Lige så snart vi tager en

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Færre vakuumpumper, større processikkerhed: central vakuumforsyning hos Migros Luzern

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Hurtigere indkøb, mere tid til maden: Dagrofa Foodservice vinder to Rambuk-priser

  • Ardo NV Denmark Office

    Roger Karlsson bliver ny Account Manager for Ardo i Sverige

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesarbejdet og energiforbruget i osteproduktion

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden har fået mobile fadølsanlæg i sortimentet

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Sidste chance for at komme med til Julens Madscene i Brande

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på FoodTech 2026

  • Sponsoreret indhold

    Den danske fødevaresektor er internationalt anerkendt for sin høje standard inden for kvalitet, hygiejne og fødevaresikkerhed

  • DENIOS ApS

    Vil du opvarme dine materialer effektivt?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nyt magasin sætter fokus på saltets betydning i fødevareproduktionen

    27.10.2026

  • Burger King lancerer ny hot burger med Tabasco

    27.10.2026

  • Smørrebrødsiværksætter køber historisk restaurantskib i Nyhavn

    27.10.2026

  • Royal Unibrew og Tivoli forlænger partnerskab

    27.10.2026

  • Prisen blev delt i to: Kommunale kantiner og hospitalskøkken løber med Køkkenprisen

    27.10.2026

  • Dansk burgerrestaurant blev nummer 13 ved VM i USA

    22.10.2026

  • Specialdesignede storkøkkenløsninger til nyt kontorhotel i historisk bygning

    22.10.2026

  • Dansk Akvakultur: Danmark skal følge EU’s ambitioner om øget fiskeproduktion

    22.10.2026

  • Jespers Torvekøkken overtager cafédriften på Dokk1 i Aarhus

    22.10.2026

  • Musik kan forstærke smagen af din mad

    22.10.2026

  • Dansk sommelier blandt verdens ti bedste – Norge tog VM-titlen

    20.10.2026

  • Ældgammel teknik kan ændre kedelig smag i bønner

    20.10.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Kombinér frit kødvalg med plantebaseret som standard

    20.10.2026

  • Ny Ninja-undersøgelse afslører: 87 procent af danskerne spiser for lidt fisk

    20.10.2026

  • Ny landsdækkende indsats: Mere end 90 aktører vil øge forbruget og produktionen af bælgfrugter

    20.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}