• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed05. 11. 2024 | Mikkel Bækgaard

Banebrydende babymad fra Danmark modtager økonomisk støtte og spås stort globalt vækstpotentiale

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed05. 11. 2024 By Mikkel Bækgaard

Ma-Mam er verdens første og eneste frysetørrede, økologiske og plantebaserede grøntsagsmos. Det innovative danske madprodukt er designet til babyer fra 4 måneders alderen, og indeholder alle de rette makronæringsstoffer til at støtte barnets udvikling. Nu får Ma-Mam også 40.000 kr. i økonomisk støtte fra Sparringspartnernes grundlægger Niels Buchholst, der ser et stort vækstpotentiale i produkterne.

Kvalitet og innovation i fødevarebranchen kommer ikke af sig selv. Det kræver års erfaring og dyb indsigt i sektoren.

Dette er netop tilfældet for det danske babymadsprodukt Ma-Mam. Bag produktet står Kirsten Mikkelsen Ravnbøl og Louise Brandt, der ikke blot stræber efter at forbedre næringsindholdet i babymad – en kategori som har været under stærk kritik af blandt andet WHO for at indeholde for meget sukker, men som også ønsker at forme fremtidens klimavenlige tilgang til madproduktion.

Alternativ til hjemmelavet babymad

Som forfatter og ernæringsekspert i mad til babyer og småbørn har Kirsten Mikkelsen Ravnbøl fulgt udviklingen på markedet tæt i over 20 år. Her har hun blandt andet observeret, hvordan teorien om hjemmelavet mad ikke altid harmonerer med den virkelighed, forældrene står i. Derfor besluttede hun, at det færdige alternativ til hjemmelavet babymad ikke skulle være et kompromis med børnenes ernæring og udvikling, men følge de officielle anbefalinger og leve op til en høj standard for både kvalitet og smag.

“Mit mål har altid været at sikre, at børn får de bedste betingelser for at vokse og udvikle sig med god ernæring og naturlige fødevarer, samtidig med at skabe madglæde og sunde vaner, de kan tage med sig gennem livet. Men jeg har også erkendt, at travle familier ofte vælger færdiglavet babymad som klemposer og glas, der desværre ikke altid lever op til børns ernæringsbehov” fortæller Kirsten Mikkelsen Ravnbøl.

Ma-Mam består af kartofler, grøntsager, en smule frugt for at runde smagen af, og koldpresset rapsolie. Det er nemlig vigtigt for teamet bag, at produktet rent faktisk smager af grøntsager. Dette er afgørende, da forskning viser, at hvis børn lærer smagen af grøntsager i deres første leveår, kan det øge lysten til at spise grøntsager senere i livet.

Klimafokus og stort vækstpotentiale

Ma-Mam er desuden en game changer i en kategori, hvor babymad normalt kun holder 24 timer på køl – og ofte bliver kasseret, hvis skeen, barnet har haft i munden, rører maden. Babymad er derfor en kategori med stort madspild. Louise Brandt fortæller:

“Som fødevareproducent i dag er man forpligtet til at gennemtænke, hvilket aftryk på klimaet man efterlader. Derfor har vi udviklet et produkt, som ved hjælp af frysetørring ikke kun bevarer næringsindhold, tekstur, duft og smag af grøntsagerne, men som også er med til at forlænge deres levetid med flere år uden brug af energi til opbevaring. Ma-Mam bidrager desuden til at mindske madspild, fordi det er nemt at dosere i selv helt små portionsstørrelser.”

Den frysetørrede grøntsagsmos er blevet taget godt imod af børnefamilierne, som roser produktet for at være tidsbesparende. Det kræver nemlig kun kogende vand for at blive klar, og den kan holde sig i mindst en måned ved stuetemperatur efter åbning.

Ma-Mam er ifølge Sparringspartnernes formand valgt til at modtage iværksætterpakken for sin ambitiøse tilgang til at skabe reel forandring og for deres vækstpotentiale på et stort, uudforsket globalt marked. Det er nærliggende at virksomheden også udvikler produkter til småbørn og voksne, især ældre og småtspisende, hvor problemet med næringsfattige fødevarer er lige så stort.

Sparringspartnerne er en uegennyttig forening, etableret for ti år siden af den erfarne erhvervsmand Niels Buchholst, som også i dag er formand for Sparringspartnerne. Foreningen tilbyder gratis sparring til vækst- og iværksættervirksomheder.
Tilskuddet på de 40.000 kr. kommer fra Niels Buchholst Invest A/S og kombineres med 12 timers sparring som en anerkendelse og hjælpende hånd til stifterne af Ma-Mam og to andre iværksættere. Dermed har Niels Buchholst og Sparringspartnerne de seneste to år uddelt 10 iværksætterpakker.

Skrevet i: Frugt og grønt, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Tuborg har lanceret særlig øl til folketingsvalget

DrikkevarerPolitik og eksport03. 03. 2026

En idé fra fem studerende får nu Danmarks mest solgte flaskeøl til at ændre udseende. Formålet er at inspirere unge i begyndelsen af 20’erne til at tale med hinanden om politik, da undersøgelser viser, at mange unge har lav demokratisk selvtillid. Skal de store byer have små huslejer, hvorfor

Danmarks ældste kro sat til salg: Tid til generationsskifte

Foodservice03. 03. 2026

Lige nu er der en enestående mulighed for at overtage Bromølle Kro, Danmarks ældste kro og skrive sig ind i kroens lange historie. Udover en glorværdig fortid, byder kroen på en veldrevet forretning med mulighed for at udvide de nuværende 30 hotelværelser. 'Stop, mens legen er god.' Det er

Forum sætter alle sejl for mere dansk frugt og grønt

AktueltFrugt og grøntLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed03. 03. 2026

35 centrale fødevareaktører vil vende krisen for dansk frugt og grønt og bane vejen for en tredobling af produktionen i de kommende årtier. I et nyt forum for dansk frugt grønt koordineres indsatser på tværs af hele værdikæden. I 2025 har medlemmerne af tænketanken Madtanken sat krisen for

Ny måling overrasker: Stort vælgerflertal kræver opgør med svineindustrien

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugPolitik og eksport03. 03. 2026

Et massivt flertal af danskere forlanger langt bedre dyrevelfærd for Danmarks 40 millioner industri-grise, viser ny måling fra YouGov. “Det er ganske overvældende, at mistilliden overfor svineindustrien er så udtalt,” siger World Animal Protection Danmark. En måling fra analyseinstituttet

Prestigefulde diplomer til grønne ildsjæle 

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed03. 03. 2026

28. februar uddelte Det Danske Gastronomiske Akademi hædersdiplomer til en række personer, der har gjort en særlig indsats for gastronomi og smagsoplevelser i Danmark. I år blev diplomerne blandt andet uddelt til Viola Capriola fra Grønt Marked for fødevaresalg, Trine Krebs for gastronomisk

Ny brancheanalyse fra DRC: Grøn omstilling på restaurantmenuerne drives af faglighed – ikke af pres

AktueltFoodservice26. 02. 2026

Danske køkkener vælger i stigende grad grønne og planterige retter, ikke fordi de skal, men fordi faglighed, kvalitet og køkkenkultur peger i den retning. Det viser en ny brancheanalyse, der kortlægger bæredygtighed i den danske restaurationsbranche og er udarbejdet af Danmarks Restauranter &

innocent lancerer grøntsagssmoothies med minimum 25% grøntsager

DrikkevarerFrugt og grøntMiljø og sundhed26. 02. 2026

To nye smoothies med højt indhold af grøntsager fra innocent indeholder op til 27 procent grøntsager og ingen tilsat sukker. Lanceringen er samtidig et forsøg på at skabe større klarhed i en kategori, hvor smoothies ofte reduceres til ét tal på deklarationen. Smoothies bliver i dag ofte

BKI foods offentliggør bæredygtighedsprogram frem mod 2040

DrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed26. 02. 2026

For første gang har BKI foods samlet virksomhedens samlede bæredygtighedsindsats, data og partnerskaber i ét program: Kaffe med omtanke. Programmet tilbyder et åbent og faktabaseret indblik i, hvor Danmarks største kafferisteri står i dag, og hvilke ambitioner der styrer retningen for

Ny kostundersøgelse: Kød, mejeri og korn bidrager væsentligt til danskernes ernæring

AktueltMiljø og sundhed26. 02. 2026

Forbruget af sukker er for højt, men kød, mejeri og korn bidrager væsentligt til danskernes ernæring. Danskerne kostvaner ligger et godt stykke fra anbefalingerne. For eksempel spiser vi væsentligt mere sukker end anbefalet - særligt børn og unge. Samtidig viser den nye nationale

Ny undersøgelse: Kantiner og middag med venner giver flere bælgfrugter på tallerkenen

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTopØkologi og bæredygtighed26. 02. 2026

Det er de sociale rammer, der er med til at bestemme, hvad vi lægger på vores tallerken. En ny undersøgelse viser, at både venner, familie, kollegaer og kantiner inspirerer til nye madvarer. Bælgfrugtspartnerskabet udgiver i dag Bælgfrugtsbarometeret, der er en årlig, landsdækkende undersøgelse

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Tuborg har lanceret særlig øl til folketingsvalget

    03.03.2026

  • Danmarks ældste kro sat til salg: Tid til generationsskifte

    03.03.2026

  • Forum sætter alle sejl for mere dansk frugt og grønt

    03.03.2026

  • Ny måling overrasker: Stort vælgerflertal kræver opgør med svineindustrien

    03.03.2026

  • Prestigefulde diplomer til grønne ildsjæle 

    03.03.2026

  • Ny brancheanalyse fra DRC: Grøn omstilling på restaurantmenuerne drives af faglighed – ikke af pres

    26.02.2026

  • innocent lancerer grøntsagssmoothies med minimum 25% grøntsager

    26.02.2026

  • BKI foods offentliggør bæredygtighedsprogram frem mod 2040

    26.02.2026

  • Ny kostundersøgelse: Kød, mejeri og korn bidrager væsentligt til danskernes ernæring

    26.02.2026

  • Ny undersøgelse: Kantiner og middag med venner giver flere bælgfrugter på tallerkenen

    26.02.2026

  • Håbløst bureaukrati, mener Danske Ølentusiaster: Hobbybryggere sidestilles med kommercielle bryggerier

    24.02.2026

  • Danskerne spiser markant mindre frugt og grønt – organisationer opfordrer til at fjerne momsen

    24.02.2026

  • Køkkenprisen 2026: Nu er der åbent for indstillinger

    24.02.2026

  • nemlig forpligter sig: Halverer madspild og udfaser turbokyllinger

    24.02.2026

  • Landbrug og Fødevarer: Totalberedskab bør omfatte fødevareforsyning

    24.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik