• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Brød og kagerDetailhandel og en grosMarkedsføring09. 05. 2023 | Mikkel Bækgaard

Bagerkæde tager konsekvensen af medlemmernes forskellige behov

Brød og kagerDetailhandel og en grosMarkedsføring09. 05. 2023 | Mikkel Bækgaard

For at styrke hver enkelt forretning ændrer bagerkæden KonditorBager deres medlemsstruktur. Medlemmerne skal nu vælge mellem to forskellige medlemskaber efter den enkelte bagers behov.

Bager drysser flormelis over kager

Forskellige bagere har forskellige behov, og derfor har den landsdækkende bagerkæde KonditorBager nu valgt at tilbyde to forskellige medlemskaber. Dermed tilpasses kædekontorets ydelser i højere grad den enkelte bager.

– Alle vores medlemmer er selvstændige frie bagere, som har deres egen måde at drive forretning på, og der er stor forskellighed i bagernes behov. Med respekt for det tilpasser vi i endnu højere grad vores ydelser til hver enkelt bager, siger Morten Lapholm, der er direktør i KonditorBager, og uddyber:

– En del af vores medlemmer har høje ambitioner om at udvikle sig og vil udnytte alle de forretningsudviklende tiltag, vi kommer med, mens nogle i højere grad vil drive deres bageri, som de plejer. Vi går ud med én pakke til de bagere, der går all in på vores koncepter, og som samtidig forpligter sig selv og sin forretning til udvikling, og én til dem, der primært er medlem for at benytte sig af stordriftsfordele i forbindelse med blandt andet indkøb og markedsføring.

Kerne eller multikerne

Alle KonditorBagere er automatisk såkaldte kerne-medlemmer og har fordele som indkøb til fordelagtig pris, facadelogo og tøjlinje til ansatte, nyt sæsonaktuelt markedsføringsmateriale, opskrifter og butiksskilte. Alt det indgår også i et multikerne-medlemskab, og derudover får man også adgang til en række ydelser inden for blandt andet udvidet markedsføring, professionel sparring, forretningsudvikling og økonomistyring.

– Det er vigtigt, at man som bager vælger den pakke, der passer til ens behov. Som multikerne-medlem skal man være indstillet på, at der løbende stilles nye krav, og det er vigtigt, at man udnytter de ydelser, kompetencer og muligheder, vi tilbyder. På den måde får medlemmerne det optimale ud af kædesamarbejdet på tværs af bagerne, som skaber værdi for hvert enkelt bageri, siger Morten Lapholm.

Godt at få et kærligt los

Som noget nyt skal både kerne- og multikernemedlemmer føre noget særligt udvalgt bagværk – blandt andet citronmåne, et groft multikernerugbrød og et kernebiderbrød – som altid skal være på hylderne. At der især som multikerne-medlem stilles krav, som de enkelte bagere skal efterleve, er ifølge Kim Eriksen, der er Bagermester hos KonditorBager i Jyderup, kun godt.

– Jeg tror især, vi får et boost af den genkendelighed, der kommer med, at vi får nogle produkter, som alle i kæden skal have. Produkter, som på alle måder er klassiske produkter, og som vi ved sælger. Når der er travlt i hverdagen, så tror jeg, at mange af os har gavn af at få et kærligt spark. Samtidig er vi jo fuldstændig frie til at bage alt det, vi ved vores lokale kunder også kommer for, siger Kim Eriksen.

Rådgivning til den enkelte lokale bager er også en essentiel del af kædens nye struktur, som Kim Eriksen er begejstret for.

– Det er rigtig godt, at man kan vælge det medlemskab, der passer bedst til ens ambitionsniveau, så alle kan se sig selv i det. For mig er al den sparring og rådgivning, der følger med, utrolig værdifuld, fordi hovedkontoret samler erfaringer fra hele kæden og virkelig har noget substans at byde ind med, siger Kim Eriksen.

Lytter til medlemmerne

Hos KonditorBager er det medlemmerne, der ejer kæden, og ifølge direktøren er det en af årsagerne til, at kædekontoret i høj grad lykkes med missionen om at være en kæde, der lytter til sine medlemmer.

– Bagerne har selv givet input til, hvad de ønsker at få ud af medlemskabet, og det er i sagens natur vores primære interesse og ambition er at være den dygtigste og mest sammenhængende partner. Vi har ingen egne interesser at pleje, og det skaber troværdighed, og medlemmerne værdsætter det, siger Morten Lapholm og understreger:

– Vi tillader os at have ambitioner på medlemmernes vegne, og det betyder også, at vi konstant er opmærksomme på og forpligtede over for bagerne til at udfordre og råbe op, hvis vi mener, at der er noget, de kan gøre bedre.

Skrevet i: Brød og kager, Detailhandel og en gros, Markedsføring

Seneste nyt fra redaktionen

McDonald’s i opgør med gammel burgermyte: Danskerne tror, at burgerne ikke er frisklavet

FoodserviceKød, fisk og fjerkræ17. 09. 2026

Bestil din Cheeseburger uden pickles eller din McFeast uden tomat, hvis du vil være sikker på, at den er frisklavet. Sådan lyder en gammel McDonald’s-myte, som stadig lever blandt danskerne. Hacket har været overflødigt i mange år, men nye tal viser, at kun 46 procent af danskerne ved, at maden

Dansk firma vil omdanne CO₂ til protein til fødevarer

FødevareproduktionRåvarer og ingredienser17. 09. 2026

React Foods vil bruge en teknologi udviklet af forskere fra Aarhus Universitet og internationale samarbejdspartnere til at omdanne CO₂ og brint til proteinrige ingredienser fra gær ved hjælp af mikroorganismer. Det meste af det protein, vi spiser, begynder sin vej til vores tallerkener på en

Dansk havbrug bliver verdens første akvakulturvirksomhed med Science Based Targets for Nature

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 09. 2026

Havbruget Musholm bliver den første akvakulturvirksomhed med Science Based Targets for Nature. Sammen med BioMar omsætter virksomheden målene til konkrete indsatser for råvarer, marine levesteder og biodiversitet. Musholm tager som deltager i Science Based Targets Network (SBTN) Ocean

Rester fra grøntsagsproduktion kan gøre fødevarer mere holdbare

AktueltForskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionFødevaresikkerhedMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 09. 2026

Ny undersøgelse fra Teknologisk Institut viser, at fermenterede sidestrømme kan hæmme væksten af sporedannende bakterier i andre retter. Metoden bruger sidestrømme fra grøntsags- og svampeproduktion, der ellers går til spilde, og kan give fødevareproducenter et naturligt alternativ til kemiske

Søstrene Grene vinder Kantineprisen 2026

FoodserviceMesser og konferencerTop17. 09. 2026

Der var både spænding og stolthed i salen, da årets Kantinepris blev overrakt på Fødevaredagen på Hindsgavl Slot. Efter en tæt konkurrence med nogle af landets stærkeste kantineteams kunne køkkenchef Lars Jensen og holdet fra Søstrene Grene, Kantinen i Taghaven, træde frem som årets

Brancheforening advarer: Tjek alle vilkår, før I skriver under på kaffeaftalen

Drikkevarer14. 09. 2026

En lav ydelse afslører ikke nødvendigvis, hvad en kaffeaftale reelt koster. Brancheforeningen for Kaffe og Te (BKT) opfordrer med en ny guide alle aktører i branchen til at øge gennemsigtigheden på B2B-markedet og klæde indkøbere i virksomhederne bedre på til at gennemskue leasing, koppriser,

Kasserede tomater bliver til ketchup hos Sidestrømme

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 09. 2026

Virksomheden i Spjald udvikler produkter af overskudsråvarer. Fra den 16. september kommer de i Dansk Caters sortiment, så professionelle køkkener kan købe dem gennem grossisten. Tomater, der ikke bliver solgt som friske råvarer, får nyt liv som ketchup, tomatpuré og sauce hos virksomheden

Hungry Dane skal dyste om VM-titlen i burger

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ14. 09. 2026

Den københavnske burgerrestaurant har kvalificeret sig til World Food Championships i Indianapolis. Stifter Peter Kolos får svenske Mattias Strömberg med på holdet. Hungry Dane skal til USA for at konkurrere i burgerkategorien ved World Food Championships, som afholdes i Indianapolis fra den 15.

Jespers Torvekøkken får B Corp-certificering fornyet efter nye krav

AktueltFoodserviceØkologi og bæredygtighed14. 09. 2026

Madleverandøren er ifølge virksomheden blandt de fem første i Danmark, der er blevet certificeret efter B Labs nye standarder. Kravene omfatter blandt andet dokumentation for arbejdet med klima, medarbejderforhold og ansvarlig ledelse. Jespers Torvekøkken har fået fornyet sin B

Cateringmesse Øst vil gøre de gode valg nemmere

Messer og konferencerTop14. 09. 2026

På onsdag samler Cateringmesse Øst mere end 150 udstillere i Brøndby Hallen. Convenience af høj kvalitet, danske råvarer og mere bæredygtige valg er blandt de tendenser, de besøgende kan møde. Men for arrangørerne er samtalen mellem leverandører og køkkenprofessionelle stadig messens vigtigste

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FødevareBanken hentede 1,5 tons overskudsvarer efter Madscenen

  • DENIOS ApS

    Hvilke risici skal du være opmærksom på ved tekniske gasser?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Forudkonfigurerede R&D-pakker fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions til forenklet opsætning af undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Akademisk Boldklub indgår strategisk partnerskab med Dagrofa Foodservice og Grambogård

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Goderåvarer

    Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • McDonald’s i opgør med gammel burgermyte: Danskerne tror, at burgerne ikke er frisklavet

    17.09.2026

  • Dansk firma vil omdanne CO₂ til protein til fødevarer

    17.09.2026

  • Dansk havbrug bliver verdens første akvakulturvirksomhed med Science Based Targets for Nature

    17.09.2026

  • Rester fra grøntsagsproduktion kan gøre fødevarer mere holdbare

    17.09.2026

  • Søstrene Grene vinder Kantineprisen 2026

    17.09.2026

  • Brancheforening advarer: Tjek alle vilkår, før I skriver under på kaffeaftalen

    14.09.2026

  • Kasserede tomater bliver til ketchup hos Sidestrømme

    14.09.2026

  • Hungry Dane skal dyste om VM-titlen i burger

    14.09.2026

  • Jespers Torvekøkken får B Corp-certificering fornyet efter nye krav

    14.09.2026

  • Cateringmesse Øst vil gøre de gode valg nemmere

    14.09.2026

  • Banzo runder syv restauranter og vil hæve barren for det hurtige måltid

    10.09.2026

  • 12 restauranter nomineret i Landbrug og Fødevarers fire kokkekonkurrencer

    10.09.2026

  • Skolemad på skemaet: Elever inviterede forældre med til bords

    10.09.2026

  • Rekordbesøg på Dagrofas Madscenen – For Professionelle

    10.09.2026

  • Danskerne forbinder madspild med ‘spild af penge’ frem for klimaet

    10.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}