• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Messer og konferencerTop29. 01. 2020 | Peter Friis

Bæredygtig emballage er i fokus på ProSweets i Køln

Messer og konferencerTop29. 01. 2020 By Peter Friis

Genanvendelige og/eller biologisk nedbrydelige folier er i fokus. (Arkivfoto: Koelnmesse).

Udstillerne på ProSweets i Køln viser mange alternativer til den traditionelle indpakning af slik og snacks.

Hvilke krav skal emballagen til slik og snacks opfylde i år 2020 og videre frem? Dette og mange andre spørgsmål vil blive besvaret på ProSweets, der afholdes fra 2. til 5. februar i Køln.
Mindre plastik, flere fornyelige råstoffer, lavere pakningsvægt og genvindelighed er kendetegnende for de løsninger, der præsenteres i Køln.

Spontane indkøb
Snacks og slik er klassiske on-the-go produkter, der typisk købes spontant og spises undervejs. Derfor er emballagen af afgørende betydning. Både når det handler om brugervenlighed og bæredygtighed.
Forbrugerundersøgelser fra 2019 viser, at 70 procent af de tyske forbrugere har undladt at købe et givent produkt, fordi emballagen ikke var bæredygtig nok, og at hver femte tyske forbruger regelmæssigt sætter produkter tilbage på hylden af denne grund.
Konfekturefabrikanter, der ønsker at være et skridt foran deres konkurrenter, har da også erkendt, at bæredygtigheden af emballagen altid har en afgørende indflydelse på succesen på salgsstedet. De store mærkevareproducenter har således været bannerførere for en ny trend med så lidt emballage som muligt uden at forringe beskyttelsen af varerne.
Plast, der er vanskeligt at genbruge, bliver ligeledes gradvist udfaset. Samtidig er der kommet en række alternative emballeringsmaterialer som komposterbare, papirbaserede og biologisk nedbrydelige materialer på markedet.

Papiret er videreudviklet
For at opfylde de vedvarende stigende krav om bæredygtig emballering er anvendelsesområderne for papir løbende under udvikling. De seneste innovationer omfatter pakker i genanvendeligt letvægtspapir i stedet for de traditionelle blisterpakninger.
En af disse emballagetyper bliver dannet af ultralet bølgepap, der presses i facon og foldes omkring slikket uden brug af lim. Hele emballagen kan derfor gå direkte til genbrug. Emballagen leder tankerne hen på japansk papirfoldekunst, men er resultatet af et tæt og langvarigt samarbejde mellem maskinbyggere og emballagespecialister.
Det er dog ikke kun pakning med FSC-certificeret papir, der kan karakteriseres som ægte genbrugsprodukter på messen i Køln. En række udstillere viser således 100 procent genanvendelige og/eller biologisk nedbrydelige folier. De innovative materialer har typisk de samme mekaniske egenskaber som konventionel PET/PE-folie og kan forarbejdes direkte til både individuelle indpakninger og multipakninger.
Udstillerne viser også en række eksempler på, hvordan man kan undgå at bruge de kombinerede materialer, der er svære at sortere og dermed genanvende end emballager, der er dannet i samme materialetype.
Og ifølge Micha Goes fra designbureauet Pacoon er der mulighed for, at producenterne af slik og snacks bliver frontløbere med hensyn til bæredygtig emballering. På messen giver han og kollegerne en række bud på fremtidens slikemballage på specialeventet “funktion møder design”.

Digitale pakker med værdifuld information
Mærkevarer, der ønsker at signalere bæredygtighed og mindre brug af emballage, kan få problemer med at viderebringe de nødvendige informationer om varen til forbrugeren, forklarer Alexander Schenk, der er chefdesigner på DeTeMa.
– Det er her, digitaliseringen af emballagen, siger han og tilføjer, at messen i Køln bringer en række eksempler på disse udvidede emballager, hvor digitale koder har potentiale til at forvandle enkle indpakninger til multitalenter.
Han fremhæver de såkaldte Digimarc-koder, der er usynlige for det menneskelige øje og er knyttet til emballagen som et slags vandmærke, der ikke kun bruges som varenummer, og kan accelerere indkøbsprocessen, men også kan bruges som et link fra en smartphone til producentens hjemmeside.
Den virkelige og digitale verden fusionerer på salgsstedet ved at pege kameraet på en smartphone på ethvert punkt i pakningen. Herved kan varefakta, næringsstoffer, allergiadvarsler osv. kaldes frem sammen med eksempelvis specialtilbud, lodtrækninger eller kuponer.

ProSweets afholdes sideløbende med ISM, der i år har 50 års jubilæum. (Arkivfoto: Koelnmesse)

De bedste løsninger vises i praksis
Hvordan kan snacks og slik overholde de mangfoldige krav til pakning og emballage, og hvad skal man tage med i overvejelserne, når fremtidens emballage skal designes? Det er spørgsmål som disse, der vil blive besvaret og illustreret med talrige praktiske eksempler fra 2. til 5. februar på ProSweets i Køln, der samler hele spektret af leverandører til slik- og snacks-industrien.
Lige fra mangfoldige ingredienser over innovative pakkemaskiner og materialer til optimerede produktionsteknologier er i fokus på messen, der udover de mange udstillede løsninger har talrige specialevents, der samlet set giver svar på så godt som alle spørgsmål, når det handler om effektiv og bæredygtig produktion af slik og snacks.
ProSweets afholdes parallelt med ISM, der er verdens førende messe for slik og snacks. Fra 2. til 5. februar vil de besøgende fagfolk få et indblik i hele værdikæden fra råvarer og ingredienser over fabrikation og emballering til den færdige konfekture.
Læs mere på http://www.prosweets.com.

Skrevet i: Messer og konferencer, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Royal Classic tilpasses tidens smag

Drikkevarer21. 05. 2026

Den velkendte klassiker fra Royal Unibrew får et mere moderne udtryk og en smagsprofil, der er tilpasset dagens forbrugere. Royal Unibrew har opfrisket både design og opskrift for Royal Classic. Med en mere balanceret og friskere smagsprofil, matcher klassikeren perfekt de ændrede

Arla vinder Green Power Prisen 2026

FødevareproduktionMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed21. 05. 2026

Mejerivirksomheden Arla vinder årets Green Power Pris for at vise, hvordan nogle af de mest energitunge industriprocesser kan elektrificeres i stor skala. Med massive investeringer i varmepumper, elkedler og grøn strøm har Arla reduceret afhængigheden af naturgas og vist vejen for en mere elektrisk

Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

AktueltMesser og konferencer21. 05. 2026

Mad og drikke indtager igen hovedrollen i Tivoli, når Tivoli Food Festival vender tilbage efter sidste års store publikumssucces. I år sætter festivalen fokus på gastronomi fra øverste hylde med det nordiske køkken i centrum – et køkken, der gennem de seneste årtier har markeret sig som et af

Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

AktueltDrikkevarerMesser og konferencer21. 05. 2026

Ølfestival 2026 fejrer otte friske Grand Prix-vindere, sætter Flandern i centrum, byder velkommen til en stribe nye bryggerier og, når Danske Ølentusiaster åbner portene til Lokomotivværkstedet i København d. 29. og 30. maj. Når de tunge porte til Lokomotivværkstedet i København glider til side

Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

FoodserviceForskning og uddannelseMiljø og sundhedTop21. 05. 2026

Mens effekten af skolemaden stadig undersøges, peger erfaringer fra den nationale forsøgsordning allerede på en overset gevinst: skolemad fungerer bedre end ventet i specialklasser. Skolemad bliver ofte koblet til bedre trivsel, sundere vaner og mere ro i klasselokalet. Nu peger erfaringer på

Food&Drink med fokus på fastfood og hurtige løsninger

AktueltFoodservice19. 05. 2026

Årets fjerde udgave af branchemagasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med tema om fastfood og køkkenets hurtige løsninger. Vi har blandt andet talt med Rasmus Oubæk bag Jagger-burgerkæden og ser nærmere på den sandwich-trend, der har ramt København. Fastfood er kommet for at blive, og

Dagrofa og Lokale Fødevarer Danmark: Flere danske varer på hylderne

Detailhandel og en gros19. 05. 2026

Dagrofa indgår partnerskab med Lokale Fødevarer Danmark for at styrke dansk fødevareproduktion og gøre det markant nemmere for forbrugerne at vælge dansk. Danske forbrugere vil gerne købe dansk, men viljen rækker ikke langt, når hylderne mangler varerne. Særligt inden for frugt og grønt er

Madens Folkemøde: Rekordstor aktivitet og uddeling af stipendier

Detailhandel og en grosMesser og konferencer19. 05. 2026

Omtrent 180 aktiviteter foregår på scenerne og omkring Nykøbing Falster, når Madens Folkemøde afvikles i denne uge. Samtidig vil tre mindre danske fødevareproducenter gå hjem med hver en check på 100.000 kroner uddelt af folkemødets hovedpartner MENY. Madens Folkemøde sætter rekord med omtrent

Nyt emballagegreb hos Stryhns Gruppen gør over 500 tons plast genanvendeligt

AktueltEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed19. 05. 2026

En ændring i emballagen på Graasten-produkter betyder, at op mod 524 tons plast fremover kan genanvendes årligt. Bag ændringen ligger et skifte fra papir- til plastetiketter, som gør det muligt at sortere og genanvende den samlede emballage. Grillsæsonen nærmer sig, og selvom det ikke er noget,

Dansk æblevin skriver verdenshistorie: Første nordiske vin med topkarakter i international konkurrence

DrikkevarerTop19. 05. 2026

Andersen Winerys æbleisvin "Krystal" får 100 ud af 100 point ved prestigefyldte Vinalies Internationales i Cannes, Frankrig — en bedrift, der placerer Danmark på verdens vinkort. For første gang nogensinde har en dansk vin opnået den maksimale score på 100 point ved en af verdens førende

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Royal Classic tilpasses tidens smag

    21.05.2026

  • Arla vinder Green Power Prisen 2026

    21.05.2026

  • Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

    21.05.2026

  • Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

    21.05.2026

  • Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

    21.05.2026

  • Food&Drink med fokus på fastfood og hurtige løsninger

    19.05.2026

  • Dagrofa og Lokale Fødevarer Danmark: Flere danske varer på hylderne

    19.05.2026

  • Madens Folkemøde: Rekordstor aktivitet og uddeling af stipendier

    19.05.2026

  • Nyt emballagegreb hos Stryhns Gruppen gør over 500 tons plast genanvendeligt

    19.05.2026

  • Dansk æblevin skriver verdenshistorie: Første nordiske vin med topkarakter i international konkurrence

    19.05.2026

  • REMA 1000 og Danish Crown indgår stort klimapartnerskab

    12.05.2026

  • Ny Madland Guide: Handl lokalt hos de 500 bedste producenter og madhandlere i hele Danmark

    12.05.2026

  • Stine Bruun Overgaard ny marketingdirektør i Orkla Danmark

    12.05.2026

  • Lavazza-mærke anerkendes med særligt certifikat: En kaffe til professionelle med afsæt i regenerativt landbrug

    12.05.2026

  • Danskerne kræver bedre dyrevelfærd, men vil stadig ikke betale mere for fødevarer

    12.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik