• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Emballage01. 03. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Arla vinder eftertragtet international pris

Emballage01. 03. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Arla Unika har i samarbejde med den danske virksomhed DS Smith udviklet en ny bæredygtig emballage til e-handel, der netop har vundet emballagebranchens svar på en Oscar. Den internationale WorldStar Packaging Award. Den nye emballage består af papirfibre fremfor flamingo, en løsning, som det ikke har været muligt at udvikle før nu.

Arla Unika sender hver måned hundredvis af oste ud til danskere rundt omkring i landet. Tidligere blev ostene sendt af sted i flamingokasser, så de kunne klare turen fra køledisk til køleskab. Nu bliver ostene leveret i en ny indpakning, der består af papirfibre. Emballagen, der er udviklet i samarbejde med DS Smith, er netop blevet hædret med den internationale WorldStar Packaging Award. Virksomheder fra 35 lande har deltaget i konkurrencen.

Det har ikke tidligere været muligt at udvikle en emballageløsning af papir til transport af kølevarer, men takket være den teknologiske udvikling på området, og efter en række forsøg med forskellige materialer, er det nu lykkedes. Derfor er løsningen enestående, lyder det fra producenten.

– Vi er vant til at arbejde på denne måde, når vi for eksempel udvikler nye oste. Vi eksperimenterer os frem. Vi er glade for at, at det lykkedes os udvikle en emballage, som både er mere bæredygtig og er lettere at håndtere og giver en bedre oplevelse for vores kunder, når de modtager osten, siger Mette Aaskov Lassen, der er ansvarlig for ehandel hos Arla Unika.

Den nye emballage fra Arla Unika står ikke alene. Det er et af mange initiativer under Arlas overordnede emballagestrategi, der skal øge brugen af genanvendelige materialer og mindske anvendelsen af plastik.

Papirfibre erstatter flamingo

Emballagen består af genanvendelig pap, og erstatter den tidligere hyppigt anvendte EPS-emballage – bedre kendt som ”flamingo”. Den nye køleemballage er en 100 procent fiberbaseret løsning, der bruger papirposer med papiruld til at isolere produkterne i kassen, så de holder den rette temperatur under hele transporten og beskyttes mod fugt. Kassen kan holde temperaturen 5 grader i op til 26 timer. Alt sammen er dokumenteret og verificeret af Teknologisk Institut.
Emballagen indgår som en vigtig del af Unikas samlede arbejde med at undersøge, hvordan bæredygtighed i højere grad kan indtænkes i alle dele af Unikas forretning.
– Det er et af de områder, som vi kommer til at arbejde meget med fremadrettet. Og emballagen er første skridt på den rejse, siger Mette Aaskov Lassen.

Det er brancheorganisationen World Packaging Organisation, der står bag WorldStar Packaging Award. Den gives til virksomheder, der formår at udvikle emballageløsninger af særligt høj kvalitet, som samtidig adresserer de udfordringer, vi står over for som verdenssamfund – herunder klimaudfordringer.

Skrevet i: Emballage

Seneste nyt fra redaktionen

Brancheforening advarer: Tjek alle vilkår, før I skriver under på kaffeaftalen

Drikkevarer14. 09. 2026

En lav ydelse afslører ikke nødvendigvis, hvad en kaffeaftale reelt koster. Brancheforeningen for Kaffe og Te (BKT) opfordrer med en ny guide alle aktører i branchen til at øge gennemsigtigheden på B2B-markedet og klæde indkøbere i virksomhederne bedre på til at gennemskue leasing, koppriser,

Kasserede tomater bliver til ketchup hos Sidestrømme

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 09. 2026

Virksomheden i Spjald udvikler produkter af overskudsråvarer. Fra den 16. september kommer de i Dansk Caters sortiment, så professionelle køkkener kan købe dem gennem grossisten. Tomater, der ikke bliver solgt som friske råvarer, får nyt liv som ketchup, tomatpuré og sauce hos virksomheden

Hungry Dane skal dyste om VM-titlen i burger

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ14. 09. 2026

Den københavnske burgerrestaurant har kvalificeret sig til World Food Championships i Indianapolis. Stifter Peter Kolos får svenske Mattias Strömberg med på holdet. Hungry Dane skal til USA for at konkurrere i burgerkategorien ved World Food Championships, som afholdes i Indianapolis fra den 15.

Jespers Torvekøkken får B Corp-certificering fornyet efter nye krav

AktueltFoodserviceØkologi og bæredygtighed14. 09. 2026

Madleverandøren er ifølge virksomheden blandt de fem første i Danmark, der er blevet certificeret efter B Labs nye standarder. Kravene omfatter blandt andet dokumentation for arbejdet med klima, medarbejderforhold og ansvarlig ledelse. Jespers Torvekøkken har fået fornyet sin B

Cateringmesse Øst vil gøre de gode valg nemmere

Messer og konferencerTop14. 09. 2026

På onsdag samler Cateringmesse Øst mere end 150 udstillere i Brøndby Hallen. Convenience af høj kvalitet, danske råvarer og mere bæredygtige valg er blandt de tendenser, de besøgende kan møde. Men for arrangørerne er samtalen mellem leverandører og køkkenprofessionelle stadig messens vigtigste

Banzo runder syv restauranter og vil hæve barren for det hurtige måltid

Foodservice10. 09. 2026

Den 11. september åbner pitakæden i Fisketorvets food hall, og primo december følger Carlsberg Byen. På få år er Banzo vokset fra fem til syv restauranter, og bag åbningerne ligger en ambition om, at et hurtigt måltid ikke behøver være et kompromis. For Banzo har ambitionen fra start været at

12 restauranter nomineret i Landbrug og Fødevarers fire kokkekonkurrencer

FoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMejeri10. 09. 2026

Restauranter fra hele landet er blandt de nominerede i konkurrencerne Årets ret med grønt, Årets ret med fisk & skaldyr, Årets ret med gris og Årets ret med ost. Vinderne findes i løbet af efteråret og kåres den 9. november. Landbrug & Fødevarer har offentliggjort de 12 restauranter,

Skolemad på skemaet: Elever inviterede forældre med til bords

AktueltForskning og uddannelse10. 09. 2026

På Nordals Skolen blev skolemaden startskuddet til et syv uger langt undervisningsforløb om mad, råvarer og madmod. Sammen med Fru Hansens Kælder arbejdede indskolingseleverne med maden, før dagen sluttede med forældrearrangement og fællesspisning. I forrige uge var det ikke kun bøger,

Rekordbesøg på Dagrofas Madscenen – For Professionelle

AktueltDetailhandel og en grosMesser og konferencer10. 09. 2026

1.800 branchefolk lagde vejen forbi TAP1 i København, da Dagrofa Foodservice onsdag afholdt Madscenen – for professionelle. Dermed satte inspirationsmessen besøgsrekord for tredje år i træk. Der var rekordstor opbakning, da Dagrofa Foodservice onsdag den 9. september samlede foodservicebranchen

Danskerne forbinder madspild med ‘spild af penge’ frem for klimaet

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed10. 09. 2026

Ny landsdækkende undersøgelse fra Too Good To Go og Netto viser, at danskerne først og fremmest forbinder madspild med tabte penge, foran andre faktorer som klima, ressourcer eller at andre kunne have haft glæde af maden. Alligevel ender en gennemsnitlig dansk husstand ifølge tidligere beregninger

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Goderåvarer

    Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Brancheforening advarer: Tjek alle vilkår, før I skriver under på kaffeaftalen

    14.09.2026

  • Kasserede tomater bliver til ketchup hos Sidestrømme

    14.09.2026

  • Hungry Dane skal dyste om VM-titlen i burger

    14.09.2026

  • Jespers Torvekøkken får B Corp-certificering fornyet efter nye krav

    14.09.2026

  • Cateringmesse Øst vil gøre de gode valg nemmere

    14.09.2026

  • Banzo runder syv restauranter og vil hæve barren for det hurtige måltid

    10.09.2026

  • 12 restauranter nomineret i Landbrug og Fødevarers fire kokkekonkurrencer

    10.09.2026

  • Skolemad på skemaet: Elever inviterede forældre med til bords

    10.09.2026

  • Rekordbesøg på Dagrofas Madscenen – For Professionelle

    10.09.2026

  • Danskerne forbinder madspild med ‘spild af penge’ frem for klimaet

    10.09.2026

  • Nu skal tyskerne bage sønderjysk

    08.09.2026

  • Nikolaj Kirk træder ind i juryen for Årets Wiuff

    08.09.2026

  • 27.000 besøgte Danmarks største madfestival

    08.09.2026

  • Nyt Food&Drink er på gaden: Bliv klar til Cateringmesse Øst

    08.09.2026

  • Økologibranchen går sammen om ny kampagne: Skal få flere til at vælge det røde Ø

    08.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}