• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltMejeriØkologi og bæredygtighed09. 04. 2024 | Mikkel Bækgaard

Arla Unika satser på foodservice: Vil tredoble salg af mælk i 2025

AktueltMejeriØkologi og bæredygtighed09. 04. 2024 By Mikkel Bækgaard

Med en tredoblet omsætning de seneste fem år, vokser Arla Unikas forretning for specialoste eksplosivt. Nu vil Arla Unika satse på salg af friskvarer som mælk, kefir og fløde, der lanceres under Arla Unikas moderbrand. Produkterne optimeres i samarbejde med topkokke og foodservicekunder og er en del af forretningsstrategien om at vækste på foodserviceområdet. 

Sofie Biltoft, Arla Unika
Sofie Biltoft-Riis er administrerende direktør i Arla Unika

Topkokke inddrager ostene i menuerne på de danske Michelin-restauranter, og på landets populære caféer, bagerier og kaffebarer sælges de som (og på) varmt brød som prikken over i’et på den såkaldte BMO (bolle med ost). 

På blot fem år er Arla Unikas omsætning tredoblet primært på grund af gourmetostene. Men nu vil man også satse på friskvarer som mælk, kefir og fløde. Det er den økologiske friskvareserie, der før var kendt som Essens fra Arla Unika, som nu bliver en del af Arla Unikas egne brandportefølje. 

”Vi har haft stor succes med at tage mejeri til nye højder ved at udvikle gourmetoste, som vi mener, hører til blandt verdens bedste. Det har danskerne taget virkelig godt imod. Vi ønsker at skabe endnu mere fokus på vores friskvareserie, som består af unikke produkter udvidet i et samspil med topkokke, baristaer og mejerister,” siger Sofie Biltoft-Riis, administrerende direktør i Arla Unika. 

Gennem samarbejde vil Arla Unika skærpe produkterne yderligere ved at lade eksperterne bidrage med deres viden, erfaring og indsigter. 

”Vores ambition er at sælge tre gange så meget mælk inden udgangen af næste år,” siger Sofie Biltoft-Riis. 

Vækstpotentiale i foodservice 

Beslutningen er en del af en ny strategi, der ændrer fokus fra egne butikker og webshop til specialbutikker og foodservice. Det er særligt via foodservice, at Arla Unika tror på, at friskvaresortimentet har potentiale til at nå ud til et bredere publikum. 

”Vores mission har altid været at tage mejeri til nye højder, og det er vi lykkedes med i topgastronomien. Men vi ser et uudnyttet potentiale blandt bagerier og kaffebarer, som er et segment i massiv vækst. Mange af dem har allerede taget vores produkter til sig, og vi sidder stærkt på BMO’en med vores Gammel Knas. Men de øvrige mejeriprodukter spiller også en stor rolle, og her mener vi, at vores mælk højner den samlede smagsoplevelse,” siger Sofie Biltoft-Riis. 

Årstidsmælken er optimeret på efterspørgsel fra kaffebar 

Ligesom der samarbejdes med topkokke for at udvikle oste, der matcher det gastronomiske niveau på restauranterne, bliver samarbejdet med foodservice en essentiel del af videreudviklingen af friskvareserien. Fx er et af nøgleprodukterne, Årstidsmælken, allerede blevet optimeret på efterspørgsel fra baristaer på kaffebarerne. 

”Der er for eksempel kommet nye maskiner rundt omkring på kaffebarerne, som steamer mælken automatisk og af ensartet høj kvalitet. Ved at homogenisere vores Årstidsmælk på et lavt tryk kan vi 

bibeholde den store smag samtidig med, at vi sikrer et ensartet produkt, som kaffebarerne kan bruge, uanset hvilke maskiner de har,” siger Sofie Biltoft-Riis og fortsætter: 

”Smag og funktionalitet er blandt de vigtigste kriterier, vi arbejder med, når vi udvikler nye produkter eller optimerer eksisterende. Det gælder i samarbejdet med kokkene, og det gør vi nu også i samarbejde med baristaer,” siger Sofie Biltoft-Riis. 

Udover, at Årstidsmælken nu er homogeniseret, er der allerede en ny kefirfløde på trapperne, som for nylig blev brugt i det anerkendte verdensmesterskab i kokkekunst, Bocuse d’Or. 

Skrevet i: Aktuelt, Mejeri, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Royal Classic tilpasses tidens smag

Drikkevarer21. 05. 2026

Den velkendte klassiker fra Royal Unibrew får et mere moderne udtryk og en smagsprofil, der er tilpasset dagens forbrugere. Royal Unibrew har opfrisket både design og opskrift for Royal Classic. Med en mere balanceret og friskere smagsprofil, matcher klassikeren perfekt de ændrede

Arla vinder Green Power Prisen 2026

FødevareproduktionMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed21. 05. 2026

Mejerivirksomheden Arla vinder årets Green Power Pris for at vise, hvordan nogle af de mest energitunge industriprocesser kan elektrificeres i stor skala. Med massive investeringer i varmepumper, elkedler og grøn strøm har Arla reduceret afhængigheden af naturgas og vist vejen for en mere elektrisk

Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

AktueltMesser og konferencer21. 05. 2026

Mad og drikke indtager igen hovedrollen i Tivoli, når Tivoli Food Festival vender tilbage efter sidste års store publikumssucces. I år sætter festivalen fokus på gastronomi fra øverste hylde med det nordiske køkken i centrum – et køkken, der gennem de seneste årtier har markeret sig som et af

Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

AktueltDrikkevarerMesser og konferencer21. 05. 2026

Ølfestival 2026 fejrer otte friske Grand Prix-vindere, sætter Flandern i centrum, byder velkommen til en stribe nye bryggerier og, når Danske Ølentusiaster åbner portene til Lokomotivværkstedet i København d. 29. og 30. maj. Når de tunge porte til Lokomotivværkstedet i København glider til side

Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

FoodserviceForskning og uddannelseMiljø og sundhedTop21. 05. 2026

Mens effekten af skolemaden stadig undersøges, peger erfaringer fra den nationale forsøgsordning allerede på en overset gevinst: skolemad fungerer bedre end ventet i specialklasser. Skolemad bliver ofte koblet til bedre trivsel, sundere vaner og mere ro i klasselokalet. Nu peger erfaringer på

Food&Drink med fokus på fastfood og hurtige løsninger

AktueltFoodservice19. 05. 2026

Årets fjerde udgave af branchemagasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med tema om fastfood og køkkenets hurtige løsninger. Vi har blandt andet talt med Rasmus Oubæk bag Jagger-burgerkæden og ser nærmere på den sandwich-trend, der har ramt København. Fastfood er kommet for at blive, og

Dagrofa og Lokale Fødevarer Danmark: Flere danske varer på hylderne

Detailhandel og en gros19. 05. 2026

Dagrofa indgår partnerskab med Lokale Fødevarer Danmark for at styrke dansk fødevareproduktion og gøre det markant nemmere for forbrugerne at vælge dansk. Danske forbrugere vil gerne købe dansk, men viljen rækker ikke langt, når hylderne mangler varerne. Særligt inden for frugt og grønt er

Madens Folkemøde: Rekordstor aktivitet og uddeling af stipendier

Detailhandel og en grosMesser og konferencer19. 05. 2026

Omtrent 180 aktiviteter foregår på scenerne og omkring Nykøbing Falster, når Madens Folkemøde afvikles i denne uge. Samtidig vil tre mindre danske fødevareproducenter gå hjem med hver en check på 100.000 kroner uddelt af folkemødets hovedpartner MENY. Madens Folkemøde sætter rekord med omtrent

Nyt emballagegreb hos Stryhns Gruppen gør over 500 tons plast genanvendeligt

AktueltEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed19. 05. 2026

En ændring i emballagen på Graasten-produkter betyder, at op mod 524 tons plast fremover kan genanvendes årligt. Bag ændringen ligger et skifte fra papir- til plastetiketter, som gør det muligt at sortere og genanvende den samlede emballage. Grillsæsonen nærmer sig, og selvom det ikke er noget,

Dansk æblevin skriver verdenshistorie: Første nordiske vin med topkarakter i international konkurrence

DrikkevarerTop19. 05. 2026

Andersen Winerys æbleisvin "Krystal" får 100 ud af 100 point ved prestigefyldte Vinalies Internationales i Cannes, Frankrig — en bedrift, der placerer Danmark på verdens vinkort. For første gang nogensinde har en dansk vin opnået den maksimale score på 100 point ved en af verdens førende

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Royal Classic tilpasses tidens smag

    21.05.2026

  • Arla vinder Green Power Prisen 2026

    21.05.2026

  • Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

    21.05.2026

  • Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

    21.05.2026

  • Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

    21.05.2026

  • Food&Drink med fokus på fastfood og hurtige løsninger

    19.05.2026

  • Dagrofa og Lokale Fødevarer Danmark: Flere danske varer på hylderne

    19.05.2026

  • Madens Folkemøde: Rekordstor aktivitet og uddeling af stipendier

    19.05.2026

  • Nyt emballagegreb hos Stryhns Gruppen gør over 500 tons plast genanvendeligt

    19.05.2026

  • Dansk æblevin skriver verdenshistorie: Første nordiske vin med topkarakter i international konkurrence

    19.05.2026

  • REMA 1000 og Danish Crown indgår stort klimapartnerskab

    12.05.2026

  • Ny Madland Guide: Handl lokalt hos de 500 bedste producenter og madhandlere i hele Danmark

    12.05.2026

  • Stine Bruun Overgaard ny marketingdirektør i Orkla Danmark

    12.05.2026

  • Lavazza-mærke anerkendes med særligt certifikat: En kaffe til professionelle med afsæt i regenerativt landbrug

    12.05.2026

  • Danskerne kræver bedre dyrevelfærd, men vil stadig ikke betale mere for fødevarer

    12.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik