• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FødevareproduktionPolitik og eksport16. 01. 2025 | Mikkel Bækgaard

Alfa Laval vil udvikle fremtidens fødevarer på nyt innovationscenter i Danmark

FødevareproduktionPolitik og eksport16. 01. 2025 By Mikkel Bækgaard

Nyt innovationscenter i København skal bidrage til at løse de store, verdensomspændende udfordringer med at fremstille fødevarer nok til den hastigt voksende befolkning og samtidig drastisk minimere miljøpåvirkningen fra det globale fødevaresystem. På innovationscentret, som Alfa Laval står bag, vil der blive udviklet helt nye fødevarer og produktionsmetoder gennem et samarbejde mellem den etablerede fødevareindustri, forskere, iværksættere og andre partnere.

Det nye innovationscenter bliver omdrejningspunktet for udviklingen af fremtidens fødevarer samt mere effektive produktionsmetoder, der reducerer miljøpåvirkning i hele forsyningskæden fra gård til gaffel. Den globale koncern Alfa Laval står bag innovationscentret, som er placeret i Søborg, hvor koncernens hovedkvarter for Food and Water-divisionen i forvejen holder til. Centret vil styrke samarbejdet og interaktionen med klyngen af virksomheder i København, som allerede arbejder med forskning og teknologier, der gør det muligt at fremstille flere, sundere og mere bæredygtige fødevarer.

Løse to udfordringer

Alfa Laval etablerer sit Food Innovation Centre for at bidrage til at løse to store udfordringer. Befolkningstilvæksten over de næste årtier betyder, at fødevareproduktionen skal stige markant. Samtidig er det eksisterende fødevaresystem ansvarlig for en tredjedel af drivhusgasudledningerne, 70 procent af ferskvandsforbruget og en tredjedel af verdens energiforbrug, foruden et markant tab af biodiversitet. Parallelt går rundt regnet en tredjedel af al mad enten tabt eller bliver spildt undervejs i forsyningskæden. 

“Med vores udvalg af teknologier, løsninger og kompetencer kan Alfa Laval gøre det muligt for fødevare- og drikkevareproducenter at tage et meget større ansvar i deres forsyningskæde. Det er helt nødvendigt at sikre, at det globale fødevaresystem kan brødføde en voksende global befolkning samtidig med et langt større hensyn til miljøet og klimaet, og her har Alfa Laval meget at bidrage med, “siger Lars Dithmer, President Business Unit Food Systems hos Alfa Laval.

Ifølge FN skal fødevareproduktionen i 2050 været øget med op til 70 procent for at brødføde den voksende befolkning på verdensplan, og det kræver nytænkning inden for fødevareproduktion. Samtidig dominerede verdens største fødevareproducenter i 2023 gruppen af de første virksomheder, der påbegyndte arbejdet med Science Based Targets for Nature – de videnskabelige mål for at genoprette naturen. I 2023 blev de videnskabelige mål udvidet fra et smalt fokus på klimapåvirkningen gennem udledningen af drivhusgasser til også at fokusere på miljøpåvirkningen af land, vand og biodiversitet.

Fokusere på to hovedområder

Det er baggrunden for, at innovationscentret vil fokusere på to hovedområder: Konventionelle fødevarer, ingredienser og drikkevarer samt næste generation af fødevarer.

I førstnævnte hovedområde vil der blive arbejdet med udvikling af processer og teknologier til at producere fødevarer med et højere næringsindhold og et højere udbytte samtidig med, at forbruget af energi, vand og råvarer minimeres i forbindelse med produktionen. Alle ressourcer vil i stigende grad blive genindvundet og genbrugt.

I andet hovedområde er der fokus på udvikling af nye processer og teknologier til nye plantebaserede og fermenteringsbaserede fødevarer, fra proof of concept over opskalering til industriel produktion for at opnå en radikalt reduceret miljøpåvirkning i forsyningskæden.

“Det er vores ambition, at det bliver et test- og udviklingscenter i verdensklasse. Centret skal takle udfordringerne med at levere fødevarer i dag og i fremtiden, og centret vil give mulighed for samarbejde på tværs af hele økosystemet for innovation af fødevarer med virksomheder og organisationer i alle størrelser – fra nystartede virksomheder til globale fødevarevirksomheder og den akademiske verden,” siger Johan Agrell, Vice President for Next-generation Food i Alfa Lavals Food & Water-division.

Moderne testfaciliteter

Centret bliver placeret med de moderne testfaciliteter, som Alfa Laval allerede har i koncernens danske hovedkvarter og kommer til at indeholde komplette fødevare-forarbejdningslinjer og test- og udviklingsfaciliteter for at gøre det muligt at vurdere, hvordan koncepter og ideer kan opskaleres ved at anvende den nyeste teknologi. Der vil være fokus på, hvordan kunstig intelligens kan spille en rolle i forbindelse med udviklingen af fremtidens fødevarer.

Tanken bag placeringen af Food Innovation Centre i Søborg er, at det skal komplementere den klynge af virksomheder i hovedstadsområdet, som arbejder målrettet med udviklingen af fremtidens fødevarer. Virksomhederne har fokus på innovative bioløsninger, som kan revolutionere fødevaresektoren, og området er derfor rigt på eksperter, der ved hjælp af nye teknologier fremmer produktion af sunde fødevarer, som kan reducere fødevaresektorens klimabelastning.

Fokus på protein

Innovationscentret vil først rette et særligt fokus på proteinforarbejdning, når centret er klar til drift. Det skyldes, at fødevareindustrien står over for en særligt stor udfordring med at sikre tilstrækkelige mængder protein til det stigende befolkningstal.

“Vi får et primært fokus på at udvikle nye og mere effektive måder at udvinde proteiner fra plantebaserede kilder og gennem fermenteringsbaseret forarbejdning for at producere nye sunde fødevarer med anvendelse af mindre vand og energi og fra færre råvarer,” siger Johan Agrell og fortsætter:

“Sideløbende vil anlægget have fokus på forarbejdning af kød- og fiskebaseret protein. Vi ved, at animalske proteiner udgør en tung belastning for miljøet. Men der vil mange år fremover stadig være behov for animalske proteiner til at brødføde verdens befolkning. Så vores mission er at fortsætte vores bestræbelser på at optimere produktionen af animalske proteiner og minimere miljøpåvirkningen af denne nødvendige fødevarekilde.”

Det nye innovationscenter kommer til at dække et areal på ca. 1.200 kvadratmeter. Der bliver etableret et besøgscenter ved centret, som forventes at stå færdigt i 2027.

Skrevet i: Fødevareproduktion, Politik og eksport

Seneste nyt fra redaktionen

Tetra Pak lancerer ny emballage til tun – et alternativ til konservesdåser

EmballageKød, fisk og fjerkræ25. 06. 2026

Tetra Pak præsenterer en ny kartonemballage til tun, der kan opbevares ved stuetemperatur. Løsningen, Tetra Recart® i miniformat på 200 ml, lanceres i Sverige i samarbejde med Axfood og bliver nu gjort tilgængelig for fødevareproducenter og brands verden over. Ifølge Tetra Pak forventes det

FødevareBanken etablerer nyt logistisk kriseberedskab for de mest udsatte borgere i Danmark

Miljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed25. 06. 2026

Danmark mangler fortsat et logistisk kriseberedskab til samfundets udsatte borgere. Med støtte fra den almennyttige forening Østifterne tager FødevareBanken nu ansvaret for at opbygge et nationalt logistikberedskab, der skal sikre mad og basale fornødenheder til udsatte borgere gennem sociale

Dansk model for spisemærke er på vej i Holland

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed25. 06. 2026

Det er ironisk, at udlandet rækker ud efter en ordning som Det Økologiske Spisemærke, mens den er truet i Danmark. Det siger Økologisk Landsforenings direktør, Rasmus Prehn, om ordningens og mærkets succes i Holland. Når Rasmus Prehn taler for embedsmænd fra hollandske ministerier og

Nyt partnerskab med Dagrofa Foodservice og NaCl om innovation og talentudvikling i dansk gastronomi

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice25. 06. 2026

Dagrofa Foodservice indgår et strategisk partnerskab med NaCl – Nordic Academy of Culinary Leisure – og bliver råvareleverandør til akademiets arrangementer. Partnerskabet skal styrke faglighed, innovation og talentudvikling i dansk gastronomi. Når nogle af landets dygtigste kokke i 2026 mødes

Madland står i spidsen for nyt nordisk samarbejde om fremtidens lokale madsystemer

Frugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedPolitik og eksportRåvarer og ingredienserTop25. 06. 2026

Et nyt samarbejde mellem Danmark, Sverige og Norge skal gøre lokale fødevaresystemer stærkere og mindre afhængige af lange, globale forsyningskæder. Projektet hedder "Korte og cirkulære værdikæder for lokal mad" og samler Madland, Göteborgs Stad, Kristiansand Kommune og den norske virksomhed

Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 06. 2026

Aarstiderne Engros er netop flyttet hos Dagrofa Foodservice. Det betyder, at der er blevet tilføjet over 450 økologiske varer på hylderne hos fødevaregrossisten, som nu er tilgængelige for landets professionelle køkkener. Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros er nu officielt begyndt på det

Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

Forskning og uddannelseFrugt og grønt23. 06. 2026

Gassen ethylen får frugt og grønt til at modne hurtigere og er medskyldig i, at millioner af ton årligt går tabt under transport og opbevaring. Nu er forskere fra bl.a. Københavns Universitet lykkedes med at få ler til opsamle gassen og håber at materialet på længere sigt kan afhjælpe

Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMejeri23. 06. 2026

Kender du en restaurant, der for alvor mestrer smag, håndværk og råvareforståelse? Så er det nu, du kan indstille den til de prestigefyldte kokkekonkurrencer: Årets ret med grønt, Årets ret med gris, Årets ret med ost og Årets ret med fisk & skaldyr 2026. Konkurrencerne, der afvikles af

Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

AktueltFoodservice23. 06. 2026

Den 28-årige kok Julian Elkjær løb lørdag med sejren i årets Sol over Gudhjem-kokkekonkurrence på Bornholm. Dermed kunne konkurrencens yngste deltager løfte trofæet efter en finale, hvor fire af landets profilerede kokke dystede foran tusindvis af tilskuere på havnen i Gudhjem. Julian Elkjær

60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

Brød og kagerMiljø og sundhedTop23. 06. 2026

Sociale medier er blevet de 15-18-åriges foretrukne kostrådgiver. Det viser tredje udgave af Schulstads publikation ’Kernetal’, der undersøger unges syn på sundhed og kost. Adfærdspsykolog peger på, at manglende objektiv viden om sundhed er problematisk. Da Den Nationale Sundhedsprofil

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Tetra Pak lancerer ny emballage til tun – et alternativ til konservesdåser

    25.06.2026

  • FødevareBanken etablerer nyt logistisk kriseberedskab for de mest udsatte borgere i Danmark

    25.06.2026

  • Dansk model for spisemærke er på vej i Holland

    25.06.2026

  • Nyt partnerskab med Dagrofa Foodservice og NaCl om innovation og talentudvikling i dansk gastronomi

    25.06.2026

  • Madland står i spidsen for nyt nordisk samarbejde om fremtidens lokale madsystemer

    25.06.2026

  • Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

    23.06.2026

  • Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

    23.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    23.06.2026

  • Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

    23.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    23.06.2026

  • Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

    17.06.2026

  • Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

    17.06.2026

  • Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

    17.06.2026

  • Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

    17.06.2026

  • Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

    17.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}