• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Forskning og uddannelseFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksport26. 06. 2020 | Peter Friis

97 millioner til grønnere fødevarer

Forskning og uddannelseFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksport26. 06. 2020 By Peter Friis

Støtten gør en forskel, fordi virksomhederne får nemmere ved at tage en chance og gå efter at skabe grønne løsninger, siger fødevareminister Mogens Jensen. (Arkivfoto: Keld Navntoft).
13 projekter, som vil styrke den grønne omstilling i landbrugs- og fødevaresektoren, får tilsammen knap 100 mio. kroner fra Miljø- og Fødevareministeriets grønne udviklings- og demonstrationsprogram, GUDP.

Alternative landbrugssystemer med flere træer i landskabet, nye metoder til at berige plantebaserede fødevarer med dansk produceret protein af høj kvalitet og sensorteknologi, som gør sprøjtning af afgrøder mere præcis og miljøvenlig.
Det er bare et lille udpluk af de projekter, som GUDP’s bestyrelse netop har valgt at støtte med i alt 97 mio. kroner. Der var 57 ansøgninger i GUDP’s postkasse, da ansøgningsfristen udløb, og 13 af dem er blevet imødekommet.
– Ved at støtte de her projekter kan vi være med til at skubbe fødevareproduktionen i en grønnere retning. Støtten gør en forskel, fordi virksomhederne får nemmere ved at tage en chance og gå efter at skabe grønne løsninger. Og det er det, der skal til, hvis vi skal indfri vores grønne ambitioner, siger fødevareminister Mogens Jensen.

Mange forskelligartede projekter
Et af projekterne undersøger, om det er muligt at drive skovlandbrug i Danmark, hvor man kombinerer mælkeproduktion med for eksempel produktion af frugt og bær.
Hele tre projekter undersøger mulighederne i nye plantebaserede alternativer til kød i kosten. De har sammenlagt fået mere end 20 millioner til udvikling af teknologier og metoder til at udnytte dansk producerede proteinafgrøder som ærter, hestebønner og linser til fødevarer.
GUDP støtter også digitalisering af insektproduktion hos en virksomhed, der dyrker fluelarver på madaffald for at producere proteinfoder til fisk af larverne. På længere sigt kan insektmel måske også bruges til høns og svin og dermed erstatte noget af den soja, som i øjeblikket bliver importeret fra bl.a. Sydamerika.

Økonomi og miljø går hånd i hånd
– Det er væsentligt for os, at projekterne styrker produktionens bæredygtighed både miljømæssigt og økonomisk, og derfor støtter vi dels en række meget nytænkende projekter på områder, som måske endnu ikke har den store økonomiske betydning, men også projekter, der tager fat på nogle af de centrale udfordringer hos sværvægterne inden for fødevaresektoren, forklarer GUDP-bestyrelsens formand Mikael Thinghuus.
Det største af de nye GUDP-projekter modtager således 12 millioner til udvikling af en ny type vaccine mod E.coli-diarre hos smågrise. I dag tilsætter svineproducenterne ofte zink til foderet for at forebygge fravænningsdiarre, men da zink er et miljøskadeligt tungmetal, bliver det forbudt som fodertilsætning i hele EU fra 2022. Med en effektiv vaccine mod E.coli-infektion, kan man derfor både forbedre dyrevelfærden ved at reducere dødeligheden, og potentielt set også overflødiggøre zink og reducere forbruget af antibiotika til behandling af syge grise.

Grønt Udviklings- og Demonstrationsprogram, GUDP, støtter projekter, som på en gang fremmer grøn og økonomisk bæredygtighed inden for landbrug, fiskeri, akvakultur og fødevareindustri og løser nogle af de klima- og miljøproblemer, fødevareerhvervene står overfor.

Skrevet i: Forskning og uddannelse, Frugt og grønt, Miljø og sundhed, Politik og eksport

Seneste nyt fra redaktionen

Danskerne flår ‘valgflæsk’ ned fra hylderne

AktueltKød, fisk og fjerkræPolitik og eksport24. 03. 2026

Efterspørgslen på stegt flæsk op til folketingsvalget i dag har været så stor, at Danish Crowns lager og produktion af brystflæsk er fuldstændig tømt. Når danskerne i dag sætter sig og følger folketingsvalgets afgørelse, bliver det mange steder med stegt flæsk og persillesovs ved

Jyder løb med sejren ved Årets Kok og Årets Tjener 2026

FoodserviceMesser og konferencerTop24. 03. 2026

Efter en intens og spændende finaledag er vinderne af Årets Kok og Tjener 2026 fundet. Lucas Nielsen fra Restaurant Restaurant TreeTop i Vejle er Årets Kok og Oskar Mathiassen fra Restaurant Atelier 33 / Bouchon er Årets Tjener. Der var stor glæde på scenen i Messecenter Herning, da vinderne af

Tidligere VM-guldvinder er Rising Star of the Year

Foodservice24. 03. 2026

Elisabeth Madsen fra Falsled Kro er blevet kåret som Rising Star of the Year ved Falstaff Nordics i Sverige. Elisabeth vinder som mest markante unge navn i nordisk gastronomi og placerer Falsled Kro centralt i en stærk periode med anerkendelser. Elisabeth Madsen, konditorchef på Falsled Kro,

Tusinder har været forbi Foodexpo

AktueltMesser og konferencer24. 03. 2026

I dag tirsdag er det sidste dag for årets Foodexpo i Herning, og der er god mulighed for at opleve messen. Men tusinder har allerede været forbi - fx oplyser Messecenter Herning, at der i går mandag var 8215 gæster på messe, mens der søndag var 7789. Også i dag er Food&Drink og

Restaurant Flammen åbner sin første restaurant i Sverige

Foodservice23. 03. 2026

Restaurant Flammen åbner torsdag d. 26. marts dørene til sin nye restaurant i Storgatan i Halmstad. Det markerer ikke alene kædens første restaurant i Sverige, men startskuddet til en større svensk satsning. Efter mere end et års målrettet arbejde med at etablere sig i Sverige ligger

Italiensk kaffe rykker ind på danske tankstationer

Detailhandel og en grosDrikkevarer19. 03. 2026

To-go-kaffe fylder mere og mere, og i takt med at segmentet vokser, stiger også forventningerne til kvalitet. Det gælder også på tankstationerne. Når OK inden længe slår dørene op til seks nye motorvejsbutikker, får kaffe fra Lavazza en central rolle i konkurrencen om kunderne. Kaffe er ikke et

Dansk Vegetarisk Forening: Danmark har brug for en national kostrådsstrategi

Frugt og grøntKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed19. 03. 2026

Vi er for langt væk fra anbefalingerne i de nationale kostråd. Situationen er efterhånden så alvorlig, at der må øjeblikkelig politisk handling til. Ét greb kan benyttes som et naturligt første skridt, Dansk Vegetarisk Forening. DTU’s store undersøgelse af danskernes kostvaner, der blev

Bryggeriforeningen: EU-krav bliver dyrt for forbrugerne og lukker bryggerier – uden miljøgevinst

AktueltDrikkevarerEmballage19. 03. 2026

Et krav fra EU om genpåfyldelige flasker koster flere milliarder kroner at opfylde, viser beregninger fra Bryggeriforeningen og detailhandlen. Det er penge, som de danske forbrugere kommer til at betale, og ifølge en analyse fra Teknologisk Institut uden at opnå nogen som helst miljø- og

Mød Food&Drink på Foodexpo – læs seneste nummer med fokus på messen og vind fede præmier

AktueltFoodserviceMesser og konferencer19. 03. 2026

Når Foodexpo fra på søndag slår dørene op i Herning er Techmedia og Food&Drink på pletten. Her er vi klar både på vores stand og rundt om på messen. Med på messen har vi også det spritnye eksemplar af magasinet, som relevant nok har fokus på netop Foodexpo. I magasinet kommer vi godt omkring

Foodexpo klar til at favne fødevarebranchen med nyt messekoncept

Messer og konferencerTop19. 03. 2026

Stærke, faglige oplevelser og unikke netværksmuligheder er i vente for de besøgende på årets udgave af Foodexpo, der samtidig byder på et nyt messekoncept. Fødevarebranchens centrale mødested samler branchen i MCH Messecenter Herning fra på søndag og frem til tirsdag i næste uge. Besøgende på

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskerne flår ‘valgflæsk’ ned fra hylderne

    24.03.2026

  • Jyder løb med sejren ved Årets Kok og Årets Tjener 2026

    24.03.2026

  • Tidligere VM-guldvinder er Rising Star of the Year

    24.03.2026

  • Tusinder har været forbi Foodexpo

    24.03.2026

  • Restaurant Flammen åbner sin første restaurant i Sverige

    23.03.2026

  • Italiensk kaffe rykker ind på danske tankstationer

    19.03.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Danmark har brug for en national kostrådsstrategi

    19.03.2026

  • Bryggeriforeningen: EU-krav bliver dyrt for forbrugerne og lukker bryggerier – uden miljøgevinst

    19.03.2026

  • Mød Food&Drink på Foodexpo – læs seneste nummer med fokus på messen og vind fede præmier

    19.03.2026

  • Foodexpo klar til at favne fødevarebranchen med nyt messekoncept

    19.03.2026

  • Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

    17.03.2026

  • Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

    17.03.2026

  • 12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

    17.03.2026

  • Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

    17.03.2026

  • Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

    17.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik