• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

AktueltFoodserviceMejeri13. 06. 2024 | Mikkel Bækgaard

70 år: Poul Larsen har taget turen fra nystartet mælkekusk til passioneret ostedirektør

AktueltFoodserviceMejeri13. 06. 2024 By Mikkel Bækgaard

I morgen fylder Poul Larsen 70 år. Han er medejer og direktør i HKI Ost, der er blandt landets førende specialister, når det gælder om at levere højkvalitetsoste til bl.a. Michelin-restauranter, ostehandlere og gourmetbagerier.

Poul Larsen, HKI Ost

Fredag den 14. juni fylder Poul Larsen 70 år. Han er medejer og direktør i HKI Ost, der er blandt landets førende ostespecialister.

Virksomheden er særligt dedikeret til at finde mere nicheprægede og eksklusive produkter i udlandet og ikke mindst i Danmark, hvor HKI Ost har et tæt samarbejde med mange lokale mejerier. 

Fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice ejer størstedelen af HKI Ost, mens den resterende del af selskabet som nævnt er ejet af Poul Larsen og af salgschef Stefan Nordahl-Pedersen.

Ost blev lidt efter lidt den vigtigste del af sortimentet

Poul Larsens vej ind i fødevarebranchen startede i 1978, hvor han blev ansat som kusk på de store mælkebiler hos mejeriet Enigheden. I 1984 opgav mejeriet ruterne, og Poul Larsen valgte at starte som selvstændig og overtage en af ruterne.

De første mange år blev firmaet bygget op med fokus på mælkeleverancer til kantiner, restauranter og institutioner, men det ændrede sig gradvist bl.a. efter, at Poul Larsen i 2003 solgte en del af virksomheden til det, som senere blev til Dagrofa Foodservice.

I dag er der ingen tvivl om, at det er osten, som er omdrejningspunktet for Poul Larsens arbejdsliv, og han er et kendt ansigt i den danske restaurationsbranche:

“I HKI Ost er vi meget bevidste om, at vi er nogle ostenørder, og det er netop med til at gøre os til en spændende samarbejdspartner. Den gastronomiske scene i Danmark har været inde i en rivende udvikling, og den rejse har vi som virksomhed været en del af. Det skyldes, at vi har været i stand til at gå den ekstra mil for at servicere et ellers ret krævende kundesegment, som stiller store krav til vores specialistviden, vores fleksibilitet og leveringssikkerhed.”

Poul Larsen blev i 2021 hædret med Årets Ærespris af Dansk Spiseguide med begrundelsen:

”Nysgerrighed og symbiose med kvalitetsprioritering og lidenskabelig interesse for mangfoldighed udtrykker basis for udvikling af en enestående evne til at levere og servicere det gastronomiske univers på et usædvanligt højt niveau.”

Særligt fødselsdagstilbud på en af Pouls lokale favoritoste 

Noget af det som Poul Larsen særligt brænder for, er samarbejdet med de lokale producenter og mejerier:

“Når man er på besøg hos de mindre producenter, så kan man virkelig mærke deres passion og deres kendskab til deres produkter. Deres begejstring lyser ud af dem, og sådanne aktører vil vi rigtig gerne samarbejde med og hjælpe frem i verden.”

I anledningen af Poul Larsen fødselsdag – og for at skabe mere synlighed omkring netop lokale producenter, så er der i hele uge 24 et særligt fødselsdagstilbud til kunder hos Dagrofa Foodservice/HKI Ost på gedeosten Tilia Mundo fra Tebstrup Mejeri.

Tilia Mundo-osten har en særlig plads i Poul Larsens hjerte, og det er en hvid, halvfast skæreost, som er produceret af uhomogeniseret, økologisk gedemælk. Smagen går fra frisk, lidt syrlig og mild ved en lagring på 1-6 mdr, til en karakterfuld, men let sødlig smag ved en lagring på 6-12 mdr.

For at matche tallet på Poul Larsens fødselsattest er tilbudsprisen på Tilia Mundo sat til 70 kr. pr. kg., og det er en besparelse på næsten 65 kroner af normalprisen. Tilbuddet gælder så længe lager haves.

”Lysten til at fortsætte er der endnu”

Sidste år indtrådte salgschef Stefan Nordahl-Pedersen som en del af et planlagt generationsskifte i ejerkredsen af HKI Ost, men der er ingen aktuelle planer om pension hos fødselaren Poul Larsen:

“Jeg har aldrig været et bedre sted i mit arbejdsliv end nu, hvor der er rigtig meget frihed og mulighed for at bruge tiden på de projekter, som jeg brænder for. Det skyldes bl.a. det tætte parløb med Stefan, og at vi i HKI Ost er utroligt gode til at støtte og hjælpe hinanden. Derfor regner jeg også med at fortsætte nogle år endnu, og så må vi se, hvad fremtiden bringer. Lysten er der i hvert fald.”

Privat er Poul Larsen gift, og han har til sammen med sin hustru 4 børn og 7 børnebørn. Poul Larsen er bosiddende på Amager Strand.

Skrevet i: Aktuelt, Foodservice, Mejeri

Seneste nyt fra redaktionen

Ny teknologi: Kan vi leve af luftsteg og vindfrikadeller?

Forskning og uddannelseFødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed04. 12. 2025

På AU Viborg er forskere nu klar til at teste en teknologi, der kan forvandle CO₂ og brint til protein. Perspektiverne er at kunne hjælpe med at brødføde en voksende global befolkning helt uden ny landbrugsjord. For nylig åbnede pilotanlægget, der skal bringe teknologien tættere på dit

Dansk forskning kan bane vej for udfasning af antibiotika i akvakultur

Forskning og uddannelseFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed04. 12. 2025

Dansk akvakultur kan stå over for et markant gennembrud i indsatsen for at reducere brugen af antibiotika. Forskere fra Københavns Universitet leder projektet AQUAPHAGE, der udvikler en virusbaseret teknologi, som kan anvendes som et bæredygtigt og målrettet alternativ til antibiotika i produktionen

Bad Seed Brewing kåret som Årets Danske Bryggeri 2025

AktueltDrikkevarer04. 12. 2025

Det nordjyske bryggeri hædres af Danske Ølentusiaster for konsekvent høj kvalitet, markant udvikling og et år, hvor både øl, samarbejder og festivalaktiviteter har sat tydelige aftryk på den danske ølscene. Bad Seed Brewing løb med hver femte stemme, da medlemmerne af forbrugerorganisationen

Nyt nummer på gaden: Food&Drink går i fisk

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ04. 12. 2025

Der er fisk og skaldyr på menuen i årets sidste udgave af branchemagasinet Food&Drink, der nu er på gaden. Vi besøger blandt andet Krogs Fiskerestaurant og hører mere om forædling af fisk, der ikke altid behøves at være pivfrisk. Samme budskab får vi også fra en fiskeopdrætter i

Danske økologiske virksomheder på eksportfremstød i Berlin

Miljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed04. 12. 2025

I forrige uge samledes 12 danske økologiske og plantebaserede fødevarevirksomheder i Berlin for at deltage i et målrettet eksportfremstød arrangeret af Landbrug & Fødevarer i samarbejde med den danske ambassade i Berlin. Initiativet, der var støttet af Fonden for økologisk landbrug, skulle

Lavazza vinder europæisk hæder for tredje år i træk

Drikkevarer02. 12. 2025

Ved årets European Coffee & Hospitality Awards blev det endnu engang understreget, at godt håndværk betaler sig. Italienske Lavazza blev i denne uge kåret til Best European Commercial Coffee Roaster for tredje år i træk. Det er en hæder, der baserer sig på mere end 10.000 nomineringer og

Kan man bage en kage uden æg? Det undersøger forskere og virksomheder nu i et projektsamarbejde

Forskning og uddannelseFødevareproduktionRåvarer og ingredienser02. 12. 2025

Et nyt projekt støttet af Innovationsfonden undersøger, hvordan planteproteiner kan erstatte æg i visse af vores fødevarer – uden at gå på kompromis med hverken smag, konsistens eller bæredygtighed. Af Kimie Kongsøre Æg er lidt af en superingrediens i madlavning. De skummer, giver struktur

Black Friday gav omsætningsrekord i Dagrofa Foodservice-butikker

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice02. 12. 2025

Black Friday har længe været et hit hos de private forbrugere, men konceptet tiltaler også de professionelle kunder. Det er meldingen fra Dagrofa Foodservice, som i fredags opnåede en markant samlet omsætningsrekord for de 30 lokale Cash & Carry-butikker. Særligt gouda, burgerbøffer og pommes

Falstaff: Et af Europas førende mad- og livsstilsmedier er udkommet i Danmark

AktueltFoodservice02. 12. 2025

Torsdag i sidste uge afholdt østrigske Falstaff en stor lanceringsevent for 350 mennesker i anledning af udgivelsen af deres nye magasin dedikeret til de nordiske og baltiske lande. Ved samme event lancerede Europas førende mad- og livsstilsmedie deres nye guide til Nordens bedste barer, mens en

FødevareDanmark anker gebyrsag til Højesteret: Dommen strider mod EU-retten, mener de

FødevareproduktionFødevaresikkerhedKød, fisk og fjerkræPolitik og eksportTop02. 12. 2025

Østre Landsret frifandt i november Fødevarestyrelsen for at have taget for høje priser for sin kødkontrol. Nu anker brancheorganisationen FødevareDanmark imidlertid afgørelsen til Højesteret, da man mener, at dommen er i strid med EU-retten. FødevareDanmark mener, at Fødevarestyrelsens

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

  • Spirax Sarco Danmark

    Undgå kontaminering med rendamp i fødevareproduktion

  • Ardo NV Denmark Office

    Slank, sprød og …

  • Ardo NV Denmark Office

    Ready to eat or not?

  • Ardo NV Denmark Office

    Nyt år, nye favoritter – Ardo lancerer 9 nyheder på frost i 2026

  • DENIOS ApS

    Har du den rigtige pumpe?

  • Spirax Sarco Danmark

    Guide: Find den korrekte dampkvalitet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Centraliseret vakuumsystem reducerer omkostninger for vakuumpakning

  • Nemco Machinery A/S

    Ny serie termoformere vil blive en gamechanger inden for pakkemaskiner

  • DENIOS ApS

    Den ultimative tjekliste: Få mest ud af dit opsamlingskar

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny teknologi: Kan vi leve af luftsteg og vindfrikadeller?

    04.12.2025

  • Dansk forskning kan bane vej for udfasning af antibiotika i akvakultur

    04.12.2025

  • Bad Seed Brewing kåret som Årets Danske Bryggeri 2025

    04.12.2025

  • Nyt nummer på gaden: Food&Drink går i fisk

    04.12.2025

  • Danske økologiske virksomheder på eksportfremstød i Berlin

    04.12.2025

  • Lavazza vinder europæisk hæder for tredje år i træk

    02.12.2025

  • Kan man bage en kage uden æg? Det undersøger forskere og virksomheder nu i et projektsamarbejde

    02.12.2025

  • Black Friday gav omsætningsrekord i Dagrofa Foodservice-butikker

    02.12.2025

  • Falstaff: Et af Europas førende mad- og livsstilsmedier er udkommet i Danmark

    02.12.2025

  • FødevareDanmark anker gebyrsag til Højesteret: Dommen strider mod EU-retten, mener de

    02.12.2025

  • Vareelevator: Der kommer 800 kilo varer hver uge – alligevel går kokken tomhændet

    27.11.2025

  • Sådan bruger planter ingeniørprincipper til at trænge gennem hård jord

    27.11.2025

  • aye aye på Admiral Hotel hædres for Danmarks bedste nye vinkort

    27.11.2025

  • Madplansunivers er et kæmpe hit: Tusindvis af danskere henter inspiration hver uge

    27.11.2025

  • Ny rapport fra Madland: Grøn madhandel i København er nøglen til en sundere og mere resilient madby

    27.11.2025

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik