• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosFoodservice28. 04. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

7-Eleven udruller leveringskoncept i Odense

Detailhandel og en grosFoodservice28. 04. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen

Conveniencekæden 7-Eleven lancerede i december 2020 et nyt leveringskoncept, som efterfølgende er udrullet i også Aarhus og Aalborg. Målsætningen er at nå hele landet og Odense er næste skridt mod målet.

Fra i dag bliver det muligt at få leveret 7-Eleven hjem til sofaen i Odense, når kæden ruller sin egen nyligt lancerede leveringstjeneste ’7-Eleven Delivery’ ud i det fynske. Den gør det muligt at bestille alt fra sunde salater, frisksmurte sandwich og lækre drikkevarer til mere almindelige dagligvarer som mælk, chokolade og batterier, som leveres lige til døren.  

”Det er klart, at corona har ændret måden, vi alle sammen lever på og omgås hinanden, og det har da også sat skub i 7-Eleven Delivery. Vi lever og ånder convenience, og hvis vi skal udleve det til fulde, skal vi også kunne komme til kunderne i stedet for, at de skal komme til os. Derfor har vi sat ekstra skub på udrulningen af konceptet, og står nu klar med servicen i Odense. Vi tænker hele tiden i nye måder at drive forretning på og betjene og servicere vores kunder. Det er 7-Eleven Delivery et godt eksempel på og vi har tryghed i vores partner Takeout, der holder helt styr på logistikken og sørger for, at alt bliver bragt ud som det skal, siger Jesper Østergaard, adm. direktør i 7-Eleven Danmark.

7-Eleven Delivery blev lanceret i december 2020 i Hovedstadsområdet og sidenhen også udrullet i Aarhus og Aalborg. Ambitionen er på sigt at dække hele landet, hvor Odense nu står som næste på listen. 

Dækker flere behov

Hos 7-Eleven ser man flere områder, hvor man kan gå ind og gøre en forskel. Først og fremmest er sundere takeaway stadig i undertal, og her kan man byde ind med en bred vifte af sundere kvalitetsvarer som salater, wraps, juice mv., der er udviklet i samarbejde med stærke partnere som blandt andre Cofoco, The Protein Kitchen og Palæo. Seneste skud på stammen er et samarbejde med Oles Gård, hvorfra der kan bestilles økologisk pizza, man kan bage derhjemme.

Derudover ser man også en styrke i valgfriheden i sortimentet. Man skal ikke enten vælge, at alle skal spise pizza, burger eller salater. Derimod kan hver enkelt bestille lige, hvad de har lyst til og få det hele leveret fra samme sted. Til sidst er der også det faktum, at man nu også har mulighed for at få varer som chokolade, mælk, batterier og andet, som man pludseligt mangler, leveret på kort tid. 

– Vores kunder har taget rigtig godt imod 7-Eleven Delivery, og vi er glade for allerede nu at kunne tilbyde servicen flere steder i landet og nu til vores fynske kunder. Det unikke ved vores koncept er bredden i varesortimentet og den hurtige leveringstid. Vi kender alle sammen det at komme hjem efter en travl dag på arbejde og opdage, at vi mangler en masse ting, men vi orker ikke at bevæge os udenfor igen. Med 7-Eleven Delivery kan du både bestille den lækre aftensmad og drikkevarerne, samt mange af de små ting som vi alle pludselig kan stå og mangle, siger Jesper Østergaard og fortsætter:

– Lige for tiden er der også danskere, der stadig arbejder hjemmefra, og jo derfor mangler den faste frokostordning. Her tror vi også på, at vi kan gøre en positiv forskel – især i den sundere ende af sortimentet.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker

FoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 08. 2026

Som en del af bæredygtighedsprogrammet ’Grobund for mere’ investerer Dagrofa Foodservice i solcelleanlæg på 21 Cash & Carry-butikker. Når alle anlæg er i drift, forventes de samlet at producere ca. 1,5 mio. kWh om året svarende til omkring 25 % af butikkernes strømforbrug. Hos Dagrofa

Efter ti kødfri år: Holdet bag Ark åbner Torvehallernes nye izakaya

Foodservice13. 08. 2026

Holdet bag restauranterne Ark, Beyla og Lupa, samt medejere af Funga Farm, hvoraf to af restauranterne har fået Michelin Green Star for deres plantebaserede køkken, tager nu et skridt, som få så komme i år: De åbner en japansk-inspireret izakaya, deres første koncept, der ikke er fuldt

Dansk kok skal kæmpe om titlen som verdens bedste paellakok i Valencia

AktueltFoodservice13. 08. 2026

Jimmy Holm fra Aarhus repræsenterer Danmark, når 12 kokke fra tre kontinenter mødes 20. september til World Paella Day Cup 2026 i Valencia, hvor paellaen oprindeligt kommer fra. Den danske kok har tidligere arbejdet på blandt andet El Bulli og El Celler de Can Roca i Spanien og kvalificerede sig til

DS Smith: Nye emballageregler er godt nyt

AktueltEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 08. 2026

EU’s nye emballageforordning trådte i kraft i går, 12. august. Det betyder nye krav til blandt andet dokumentation, genbrugssystemer og producentansvar for virksomheder, der producerer, importerer eller sælger emballerede produkter i EU. Hos emballagevirksomheden DS Smith ser man de nye regler som

Trends, der tegner fødevaremarkedet i 2026

Messer og konferencerTop13. 08. 2026

Sundhed skal kunne mærkes, måltiderne bliver mere fleksible, og forbrugerne vil have både kvalitet og bæredygtighed uden at betale for meget. En ny trendrapport fra SIAL Paris peger på nogle af de tendenser, der lige nu er med til at forme det globale fødevaremarked. Hvad og hvordan spiser vi i

Ét kølerum til hele Danmark: Nu vil nemlig.com forklare, hvorfor levering ikke gør dagligvarerne dyrere

Detailhandel og en grosMarkedsføring11. 08. 2026

De fleste tænker på varevognen. Nemlig.com peger på, at den største forskel ligger længe før varerne kommer ud at køre. Når danskerne tænker på online dagligvarer, handler det ofte om levering. Men ifølge online-supermarkedet nemlig er leveringen kun den sidste del af en langt større historie.

Madland Madsystemskole bliver landsdækkende

FødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Efter fyldte huse sidste år i København og Aarhus, kan unge, madprofessionelle og andre nysgerrige nu også deltage i en åben, demokratisk og madpolitisk eftermiddagsskole på Fyn og i Roskilde. Her kan de lære om grøn madkultur, europæisk landbrugspolitik, madsystemforandring og regenerative have. De

Vegetarisk Forening opruster på sundhedsområdet og styrker ledelsen

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Der er et stort behov for saglig og korrekt information om plantebaseret kost og ernæring, lyder det fra DVF’s nye sundhedschef. Hun drømmer om en fremtid, hvor “sund mad bliver forbundet med glæde og velsmag”. Den 44-årige Katrine Ejlerskov skal fremover stå i spidsen for Dansk Vegetarisk

Søbogaard fylder 50 år

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Søbogaard fylder 50 år – og fejrer det med øko-fest, hemmelig gæst og fest og farver. I 1976 begyndte Søbogaard sin rejse med økologi, råvarer og en god portion stædighed. Nu, 50 år senere, inviterer Søbogaard til jubilæumsfest på Voldsgårdvej 36 i Herning den 14. august 2026 – og det bliver

Nemco: Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

EmballageMiljø og sundhedTop11. 08. 2026

Ansvaret for at overholde PFAS-grænseværdier flyttes fra emballageleverandører til fødevareproducenter. Det vil medføre medføre to generelle ændringer for danske fødevarevirksomheder, forklarer Nemco, der er nordisk leverandør af udstyr og emballage til fødevareindustrien. På onsdag den 12.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker

    13.08.2026

  • Efter ti kødfri år: Holdet bag Ark åbner Torvehallernes nye izakaya

    13.08.2026

  • Dansk kok skal kæmpe om titlen som verdens bedste paellakok i Valencia

    13.08.2026

  • DS Smith: Nye emballageregler er godt nyt

    13.08.2026

  • Trends, der tegner fødevaremarkedet i 2026

    13.08.2026

  • Ét kølerum til hele Danmark: Nu vil nemlig.com forklare, hvorfor levering ikke gør dagligvarerne dyrere

    11.08.2026

  • Madland Madsystemskole bliver landsdækkende

    11.08.2026

  • Vegetarisk Forening opruster på sundhedsområdet og styrker ledelsen

    11.08.2026

  • Søbogaard fylder 50 år

    11.08.2026

  • Nemco: Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

    11.08.2026

  • ‘Madscenen – for professionelle’ vender tilbage med over 140 udstillere og kulinarisk inspiration

    06.08.2026

  • Coca-Cola får nyt look

    06.08.2026

  • Biogan fylder 30 år og får ny generation ved roret

    06.08.2026

  • Ny medlemsapp vil samle Københavns restaurationsbranche

    06.08.2026

  • Smag og lyst afgør de unges frokostvalg ved skolestart

    06.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}