• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceMarkedsføringMesser og konferencer23. 10. 2023 | Mikkel Bækgaard

21 madhelte hyldes for deres engagement i børns madvaner

FoodserviceMarkedsføringMesser og konferencer23. 10. 2023 By Mikkel Bækgaard

Danmark er fyldt med lokale madhelte, som sørger for, at danske børn og unge får sunde og bæredygtige madvaner tidligt i livet. Mandag den 30. oktober hyldes de af fødevarebranchen ved Arlas årlige prisuddeling Generation Food Award, når syv priser skal uddeles.

Køkkenmedarbejderen, der serverer blomkål som ”blomsterkål” i alle regnbuens farver. Biologen, der tager skolebørn med på sanketure og omdanner høsten til lækre måltider. Og diætisten, der hjælper syge og sårbare børn med at holde fast i deres madglæde. 

De er blot tre ud af 21 nominerede, når fødevarebranchen hylder Danmarks lokale madhelte til Generation Food Award 2023 den 30. oktober i Industriens Hus. Arla står bag begivenheden, som siden 2017 har fejret de ildsjæle, der sikrer, at de næste generationer tidligt i livet får sunde og bæredygtige madvaner.

”Det er utroligt vigtigt for os at hylde de mange ildsjæle, som hver dag gør en positiv forskel for børn og unges madvaner. Både for at skabe motivation for at fortsætte deres fantastiske arbejde, men også for at inspirere andre lokale madhelte til at gøre dem kunsten efter. Det er jeg glad og stolt over, at Arla er en del af,” siger Henrik Lilballe Hansen, landedirektør i Arla Danmark. 

Sociale medier er børns største kilde til madinspiration 

Ved Generation Food Award 2023 uddeles i alt syv priser. Lige fra ’Årets Stjerneskud’, der hylder dem, der inspirerer børn og unge til at dykke ned i havets spisekammer, til ’Årets Fællesskaber’, hvor dem, som skaber madfællesskaber blandt børn og unge, hyldes. 

Men i år er der en pris, der giver mere mening nu end før. En helt ny analyse fra Arla Fonden viser nemlig, at børnenes absolut største kilde til madinspiration, er sociale medier. Og det er derfor særligt relevant i år, at Arla Fondens børnepanel med seks børn i alderen 13-14 år indstiller tre madinfluencere til ’Børnenes Pris’. 

”Generation Food Award er en fejring af dem, der går den ekstra mil for at give børn og unge sunde og bæredygtige madvaner. Derfor er det kun naturligt, at børnene selv har en pris, hvor de får mulighed for at hylde dem, der inspirerer dem allermest til at gå i køkkenet og lave mad,” siger Sanne Vinther, direktør i Arla Fonden og juryformand. 

”Arla Fondens seneste analyse og børnepanelet bekræfter, at madheltene på sociale medier har en positiv indflydelse på børnenes madvaner, og det skal de selvfølgelig hyldes for. Og for os i Arla Fonden er det enormt gavnligt at se, hvem det så er, der inspirerer dem mest,” siger hun. 

De lokale madhelte er indstillet af danskerne 

De øvrige seks priser ved årets Generation Food Award, er indstillet af danskere fra hele landet gennem en kampagne på mælkekartoner og sociale medier. 

De syv prisvindere kåres mandag den 30. oktober 2023 i Industriens Hus i København. 

Alle priserne er sponsoreret af hver deres aktør fra fødevarebranchen, herunder Danmarks Fiskeriforening, DI Fødevarer, Føtex, Madkulturen, Svansø og Arla selv. Award-partnernes bidrag går ubeskåret til Arla Fondens arbejde med at inspirere børn og unge til gode, sunde og bæredygtige madvaner. 

Se de 21 nominerede

Skrevet i: Foodservice, Markedsføring, Messer og konferencer

Seneste nyt fra redaktionen

Seafood Festival vender tilbage: Ti dage med fisk og skaldyr i hele Danmark

FoodserviceKød, fisk og fjerkræ07. 04. 2026

For tredje år i træk slår Danmarks største Seafood Festival dørene op. Fra den 22. til 31. maj inviteres gæster over hele landet til en velsmagende fejring af havets bedste råvarer. Over ti dage går restauranter på tværs af Danmark sammen om at hylde fisk og skaldyr. Festivalen giver kokke

Hypet energi-brand skifter distributør

Drikkevarer07. 04. 2026

Strandgaarden har netop indgået en eksklusiv salgs- og distributionsaftale med det danske energibrand Hï. Aftalen med Hï omfatter salg, distribution og markedsaktivering i Danmark og træder i kraft med det samme. Hï er udviklet som et mere naturligt alternativ i en energikategori, der er i

Nu kan danskerne få fingrene i prisbelønnet is

AktueltDrikkevarerKonfekture07. 04. 2026

Tuborg Squash markerer sin 90-års fødselsdag med en helt ny is, der allerede inden den ramte markedet, er kåret til årets bedste iskugle. Nu kan den findes landet over. Fra og med påskeferien kan issultne danskerne sige, at de ”would like one Squaaassshhh”. For nu kan den nye og prisbelønnede

Plantebaserede fødevarer skal have forbedret holdbarhed

AktueltForskning og uddannelseFødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 04. 2026

Fem danske virksomheder og Teknologisk Institut tester i nyt forskningsprojekt en række teknologier til at forlænge holdbarheden af plantemad uden konserveringsmidler. Projektet har fået 5.4 mio fra Fonden for Plantebaserede Fødevarer. Teknologisk Institut går forrest i et nyt forsknings- og

Stigende råvarepriser får storkøkkener og kantiner til at kigge mod planteingredienser

Messer og konferencerMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTopØkologi og bæredygtighed07. 04. 2026

Når nichemessen PI EXPO den 9. april for anden gang samler fødevarebranchen i Industriens Hus, er det med særlig bevågenhed fra både offentlige og private storkøkkener og kantiner. Her er man i stigende grad opmærksom på, hvordan moderne planteingredienser kan styrke drift og bundlinje. “For få

Dagrofa fordobler ambitionen for dansk frugt og grønt

Detailhandel og en grosFrugt og grønt31. 03. 2026

Dagrofa har i 2025 allerede indfriet 70 procent af sit 2030-mål. Derfor tager koncernen sin ambition til et nyt niveau. Målet er nu at øge indkøbet af dansk frugt og grønt med 20 procent inden 2030. Dagrofa sætter nu yderligere fart på indsatsen for de danske fødevarer, der produceres i jord,

5,3 mio. kr. baner vej for nye oplevelser og fri entré i Kornets Hus

Brød og kager31. 03. 2026

Med 5,3 mio. kr. i støtte fra Nordea-fonden er Kornets Hus klar til at skabe et åbent og levende samlingspunkt med flere læringsaktiviteter, stærkere fællesskaber og flere helårstilgængelige oplevelser. Støtten fra Nordea-fonden betyder også, at Kornets Hus nu indfører fri

Lille ændring på 5.800.000 æggebakker giver stor miljøgevinst

AktueltDetailhandel og en grosEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed31. 03. 2026

Tekst og grafik på Coops mest populære æggebakke, Änglamark 10 stk., bliver nu printet direkte på pappet i stedet for at blive trykt på et påklistret mærkat. Med 5.800.000 æggebakker af denne type sparer Coop årligt 17,6 ton papir og reducerer CO2-udslippet med 39,2 ton. Påsken nærmer sig med

Hotel- og Restaurantskolen leverer rekordresultat trods bremsede byggeplaner

AktueltForskning og uddannelse31. 03. 2026

Efter en restrukturering viser Hotel- og Restaurantskolens årsrapport for 2025 en økonomi i balance. Skolen lander sit hidtil bedste driftsresultat med en rekordhøj omsætning, hvilket skaber fundamentet for nye investeringer i elevernes hverdag. Da Hotel- og Restaurantskolen i slutningen af

Halvdelen dropper påskemiddagen i år, men påskebordet består

Miljø og sundhedTop31. 03. 2026

Selvom påsken traditionelt er en af årets store madhøjtider, er det langt fra alle danskere, der samles om det klassiske påskebord. En ny undersøgelse fra YouGov og HelloFresh viser, at 45 pct. ikke forventer at deltage i en traditionel påskemiddag i år, mens dem, der gør, holder stædigt fast i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Seafood Festival vender tilbage: Ti dage med fisk og skaldyr i hele Danmark

    07.04.2026

  • Hypet energi-brand skifter distributør

    07.04.2026

  • Nu kan danskerne få fingrene i prisbelønnet is

    07.04.2026

  • Plantebaserede fødevarer skal have forbedret holdbarhed

    07.04.2026

  • Stigende råvarepriser får storkøkkener og kantiner til at kigge mod planteingredienser

    07.04.2026

  • Dagrofa fordobler ambitionen for dansk frugt og grønt

    31.03.2026

  • 5,3 mio. kr. baner vej for nye oplevelser og fri entré i Kornets Hus

    31.03.2026

  • Lille ændring på 5.800.000 æggebakker giver stor miljøgevinst

    31.03.2026

  • Hotel- og Restaurantskolen leverer rekordresultat trods bremsede byggeplaner

    31.03.2026

  • Halvdelen dropper påskemiddagen i år, men påskebordet består

    31.03.2026

  • Circle K vil give danskere på farten en ny madoplevelse

    26.03.2026

  • Fagligt fællesskab og fornyelse hittede på Foodexpo 2026

    26.03.2026

  • Midtjysk pølsemager vinder europamesterskab

    26.03.2026

  • Se vinderne af fede præmier på Foodexpo

    26.03.2026

  • Alchemist og Rasmus Munk kåret som ’Restaurant of the Year’ og ’Chef of the Year’ ved Falstaff Awards 2026

    26.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik