• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Fødevareproduktion18. 03. 2020 | Dann Bjarke Jensen

Undgå krydskontaminering mellem forskellige produktionsbatches

Fødevareproduktion18. 03. 2020 By Dann Bjarke Jensen

Da hygiejne i stigende omfang bliver et kritisk fokusområde, er det vigtigt at identificere måder, hvorpå det er muligt at optimere produktionsflowet, samtidig med at hygiejnen ikke risikerer at blive en risiko. Derfor er det særdeles vigtigt at adressere sikker og ensartet vask af det kritiske procesudstyr.

Mange producenter anvender kombinationsvægte for at fremme deres præcision og produktivitet. Ved at udvælge kombinationsvægte, der tilbyder det bedste og mest nøjagtige udbytte, giver det mulighed for oftere og hurtigere at skifte mellem forskellige produktionsbatches. Dette resulterer i øget produktivitet samt reduceret downtime mellem de forskellige produktionsskift.

Øget nøjagtighed

Den opnåede effekt af øget nøjagtighed og produktivitet skal dog ikke udgøre en trussel mod hygiejnesikkerheden. Derfor er det altafgørende at overveje hvilke vaskemuligheder, der vælges for at opnå højest mulig hygiejnesikkerhed, og således eliminere risikoen for krydskontaminering mellem de forskellige produktionsbatches.

Nogle producenter vælger at anvende en vaskevæg, hvilket dog repræsenterer visse udfordringer; Det er ekstremt vanskeligt at opretholde en kontinuerlig ensartet vask, da vaskeprocessen er manuel og således afhængig af de forskellige operatører. Endvidere bliver selve væggen, hvorpå emnerne hænger, ikke nødvendigvis vasket optimalt.

Derudover, og mindst ligeså vigtigt, foregår vask i umiddelbar nærhed af vejeanlægget, typisk på en platform over produktionslinjen. I henhold til ”Hygiene in Food Processing” (Edited by Lelieveld, H. L. M.; Mostert, M. A.; Holah, J.; White, B.) spredes aerosoler en ikke uvæsentlig distance fra vaskevæggen; ved brug af højtryk vask op til 7 m. væk fra vaskevæggen, ved lavtryk vask op til 3,5 m. Det betyder, at der er en væsentlig risiko for spredning af aerosoler i produktionslokalerne og til produkter.

Den mest sikre løsning er at vaske emnerne automatisk, og i et lukket vaskekammer, således at ensartet vask opnås og spredning af aerosoler elimineres.

En vaskeløsning med KEN Equipment Washer Disinfector serien tilbyder endvidere det højest mulige hygiejneniveau og imødekommer de mest stringente krav fra fødevareindustrien. Vaskefilosofien hos KEN Equipment Washer Disinfector er at skifte vandet mellem de forskellige faser, hvilket medfører, at risikoen for krydskontaminering elimineres. Derudover foretages en termisk desinfektion over 90⁰C, hvilket bevirker, at producenten får det bedste og mest sikre output.

Ved at benytte en EWD 25 eller EWD 50 til at vaske og desinficere kombinationsvægte, kan man sikre en ensartet, automatiseret og verificérbar vaskeprocedure samt sikre et forbedret arbejdsmiljø.

Risiko elimineres

Hygiejneprocessen fungerer ved at vejeskålene afmonteres og placeres på et rack, som er designet til at tåle detergenter og høje temperaturer over længere tid. Racket køres ind i maskinen, som efterfølgende vasker og desinficerer vejeskålene. Vask og desinfektion af racket sammen med vejeskålene sikrer, at risikoen for krydskontaminering mellem vejeskålene og racket elimineres.

Inde i vaskekammeret er placeret bevægelige vaskearme mellem hver af rackets hylder. Vaskearmene bevæger sig horisontalt imens de drejer 360⁰C, hvilket medvirker til en exceptionel vaskeeffekt, og herved sikres et meget højt hygiejneniveau.

Optimal produktivitet og høj hygiejnesikkerhed går således hånd i hånd.

Skrevet i: Fødevareproduktion

Seneste nyt fra redaktionen

Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 02. 2026

Mens salget af økologiske varer generelt er faldet i den danske dagligvarebranche, går online-supermarkedet nemlig mod strømmen og øger sin økologiprocent fra 22,8 procent i 2024 til 23,8 procent i 2025. Dermed fastholder nemlig positionen som den dagligvareaktør i Danmark med den højeste andel af

Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

Drikkevarer12. 02. 2026

Lavazza Danmark styrker nu sin position i et marked, hvor forventningerne til kaffe er stigende uanset om den nydes hjemme, på café, restaurant, hotel eller arbejdspladsen. For at imødekomme udviklingen har virksomheden taget et vigtigt strategisk skridt og oprettet stillingen som Coffee Trainer.

Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

AktueltEmballageFoodserviceFødevareproduktionPolitik og eksport12. 02. 2026

Små og mellemstore fødevarevirksomheder bruger seks til syv gange flere ressourcer på at administrere den nye emballageafgift end på selve afgiften. Det vidner om et klart behov for forenkling, lyder det fra FødevareDanmark. I december nedsatte miljøminister Magnus Heunicke et virksomhedsforum,

Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

AktueltFoodserviceMiljø og sundhed12. 02. 2026

Make-A-Wish Danmark er gået sammen med en række af Københavns mest populære restauranter om at lave en online velgørenhedsauktion, hvor danskerne kan byde på særlige auktionsgenstande. Blandt andet kan man byde på en privat koncert med artisten Aura Dione og beløbet går direkte til at opfylde

Danmark må afgive førstepladsen i økolog

Miljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed12. 02. 2026

Danmark har hidtidig indtaget førstepladsen som verdens bedste i økologisk forbrug siden årtusindeskiftet. Men nu må danskerne se sig slået af Schweiz. Der skal politisk opbakning til, hvis målet om flere økologiske arealer skal nås, mener Landbrug&Fødevarer. Gennem de seneste mange år har

Foodexpo baner vejen for iværksættere

Messer og konferencer10. 02. 2026

Med Iværksætterstien giver Foodexpo startups de bedste betingelser for at kickstarte deres vækstrejse. Her venter således både uvurderlig eksponering og stærke muligheder for networking med relevante folk fra branchen. Nordens største fødevaremesse finder sted i MCH Messecenter Herning 22.-24. marts

Islandsk succes flytter ind hos Strandgaarden

Drikkevarer10. 02. 2026

Strandgaarden har indgået en eksklusivaftale med det islandske drikkevarebrand Collab, som betyder, at Strandgaarden fremover overtager salg, markedsføring og distribution af Collab i Danmark. Aftalen sender endnu et Nordisk brand i kraftig vækst ind i Strandgaardens portefølje, og understøtter

Dansk startup omvandler den glemte halvdel af morgenkaffen til den næste milliard-dollars ingrediens

AktueltDrikkevarerFrugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Et nyt spinout fra Kost Studio og Kost Capital, der målretter fødevaretab på gårdniveau ved at stabilisere fordærvelige afgrøder og omdanne dem til funktionelle ingredienser. Hvert år går 15,3 pct. af al fødevareproduktion globalt tabt på gårdniveau, før den når forbrugere,

Brugerne hos Too Good To Go redder rekordmange fastelavnsboller i år

AktueltBrød og kagerØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Over hele landet står folk i kø, bagerierne melder udsolgt, og Instagram flyder over med flødeskum, anmeldelser og billeder af landets mest hypede bagværk. Men midt i trenden sker der noget, som få opdager: Der bliver produceret så mange fastelavnsboller, at mange af dem ikke når at blive

Dagrofa sætter tal og ambitioner på bæredygtighed

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Dagrofa sætter nye mål for sit arbejde med bæredygtighed og bekræfter ambitionen om at drive en mere bæredygtig fødevarevirksomhed. Programmet ”Grobund for mere” fokuserer på en række samlende punkter for koncernen. Dagrofa er trådt ind i 2026 med blikket rettet mod målsætninger for sin indsats

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

    12.02.2026

  • Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

    12.02.2026

  • Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

    12.02.2026

  • Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

    12.02.2026

  • Danmark må afgive førstepladsen i økolog

    12.02.2026

  • Foodexpo baner vejen for iværksættere

    10.02.2026

  • Islandsk succes flytter ind hos Strandgaarden

    10.02.2026

  • Dansk startup omvandler den glemte halvdel af morgenkaffen til den næste milliard-dollars ingrediens

    10.02.2026

  • Brugerne hos Too Good To Go redder rekordmange fastelavnsboller i år

    10.02.2026

  • Dagrofa sætter tal og ambitioner på bæredygtighed

    10.02.2026

  • Norrlyst Koncernen indgår strategisk partnerskab og køber 20 pct. af Vinimondo A/S

    05.02.2026

  • Drømme om økologisk eksporteventyr lever på BioFach

    05.02.2026

  • Bartenderne indtager scenen på Foodexpo

    05.02.2026

  • Til morgenbords med Food&Drinks

    05.02.2026

  • Grønt gennembrud: Aurion og Nordic Clarity gør det nemt at bruge bælgfrugter i de professionelle køkkener

    05.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik