• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Forskning og uddannelseFødevareproduktionMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed29. 02. 2024 | Mikkel Bækgaard

”Plantebaseret ost, det er en udfordring!”

Forskning og uddannelseFødevareproduktionMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed29. 02. 2024 By Mikkel Bækgaard

Det kræver sin mejerist at fremstille plantebaseret ost, der ligner, smager og opfører sig som en rigtig ost. Nu har unge forskere hos virksomheden FÆRM knækket koden til at fremstille plantebaseret ost med samme egenskaber som en klassisk ost.

I flere år har veganske alternativer til fødevarer nydt stor fremgang, herunder plantebaseret mæl,. hakkebøffer, burgere og kylling. Ost lavet af planter, og som frem til i dag er blevet fremstillet som et blandingsprodukt af kokosolie og stivelse, har indtil videre ikke nydt den store succes. Men det kommer den måske til, mener Mikkel Dupont, der er driftsdirektør i virksomheden FÆRM. I hvert fald står plantebaseret ost nu for tur til den helt store makeover, 

“Vi vil gerne en gøre en positiv forskel for klimaet, og vi kunne se, at der er et stort hul i ostemarkedet, hvor der mangler plantebaserede produkter af høj kvalitet, der minder om konventionelle osteprodukter,” siger Mikkel Dupont har stiftet FÆRM i partnerskab med virksomhedens administrerende direktør, Andrea Donau.

Hos FÆRM har Mikkel Dupont, Andrea Donau og et ungt hold af forskere udviklet og patenteret en metode, hvor mejeriteknologi fra mælk oversættes til planter. Resultatet er oste baseret på plantemælk, men som minder om konventionel ost i smag og tekstur — herunder frisk mozerella, brie, smøreost og grillost. Den løsning sælger de nu til mejerier, der ønsker at udvikle egne plantebaserede produkter for at fx imødekomme et vegansk segment eller sænke sin CO2-udledning med 70-80 procent.

Koden til at gøre netop dette er noget, industrien har brudt sit hoved med i lang tid. Og det alene har også været en stor motivationsfaktor for holdet bag FÆRM. 

“Jeg havde en lille foodtech start-up før FÆRM, men jeg synes produktudviklingen var alt for nem. Men plantebaseret ost, det er en udfordring! Jeg forsøgte mig første gang med en camembert baseret på solsikkekerner, da jeg læste min kandidat. Produktet blev ikke perfekt, men det fik mig til at undre mig over, at der ikke fandtes løsninger på markedet, der ikke var baseret på stivelse og kokosolie,” fortæller Andrea Donau. 

Udfordrende produktudvikling

Som så mange andre i branchen har FÆRM kæmpet med at ramme den rette tekstur og smag. Men gennem fermentering, modning og ved at anvende de rette mælkesyrebakterier formår FÆRM at ændre smag og konsistens på plantemælken til noget hidtil uset. 

FÆRMs oste består blandt andet af blendede bønner, vand, solsikkeolie tilsat enzymer og bakterier. Helt præcist hvordan produktet fremstilles er hemmeligt. 

“Vi fik et gennembrud, da vi underkastede plantemælk enzymer, ligesom man gør med komælk, for at nå frem til en koaguleret masse, også kaldet ostekorn. Formålet var at udvikle en løsning, der også passer til eksisterende mejeriudstyr,” siger Andrea Donau.

I lang tid udførte teamet 80 eksperimenter om dagen i små 20-milliliter tuber, inden hun ’med gråd i stemmen’ kunne ringe til Mikkel Dupont med meddelelsen om, at det endelig var lykkedes at fremstille ostekorn på plantemælk.

En af de helt store udfordringer ved at fremstille planteoste er, ifølge Andrea Donau, at de skal laves uden ostestoffet kasein, som er en vigtig komponent i komælksoste. Proteinindholdet i FÆRMs oste er i dag på 10-12 procent, men i takt med at ostene modner i længere tid, bliver de mere faste og proteinindholdet vil på sigt stige til 25-30 procent, som modnede oste af komælk traditionelt indeholder. 

Det sidste skridt i processen har været at sikre, at virksomhedens teknologi er skalerbar, så  større mejerier kan tage teknologien til sig og fremstille planteost. Men eftersom innovationen er baseret på eksisterende mejeriteknologi, har det vist sig at være en mindre udfordring end først antaget.

“For nylig kørte vi vores andet forsøg hos Hårbølle Mejeri, der endnu engang viste, at vores løsning er fuldt skalerbar. Dermed glæder vi os meget til, at vi og vores samarbejdspartnere kan forsyne forbrugere og restaurationsbranchen med et større udvalg af plantebaserede og mere bæredygtige oste,” fortæller Mikkel Dupont.

Om FÆRM

FÆRM blev grundlagt i 2020 og har siden da udviklet en patenteret løsning, der kan oversætte mejeriteknologi fra mælk til planter. De giver dermed osteproducenter mulighed for at udvikle bl.a. plantebaseret brie, mozzarella, gouda med samme smag, tekstur og næringsindhold som ost fra mælk.Virksomheden fungerer i dag som udviklingshus for plantebaseret ost, og i et samarbejde med FÆRM kan større producenter licensere og sælge produktet gennem egne salgskanaler. 

Med FÆRMs løsning kan samarbejdspartnere producere et plantebaseret produkt omkring 50 pct. billigere end mælkevarianterne og reducere op mod 75 pct. af CO2-udledningen fra produktionen.

Skrevet i: Forskning og uddannelse, Fødevareproduktion, Mejeri, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræRåvarer og ingredienser30. 04. 2026

Forsyningskriser og voksende fokus på råvarekvalitet og transparens presser fødevareindustrien til at gentænke værdikæden. Nordiske råvarer er, for Oscar, som producerer bouilloner og saucer, blevet et strategisk greb til at styrke bæredygtighed og kvalitet samt til at møde danskernes stigende

Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed30. 04. 2026

Danskproduceret alkoholfri cocktail har opnået international anerkendelse ved at vinde guld ved de prestigefyldte World Alcohol-Free Awards. Prisen cementerer produktets høje kvalitet og innovative tilgang – samtidig med at det er økologisk og produceret i Danmark. Guldmedaljen understreger

Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed30. 04. 2026

Rigsrevisionens kritik af kontrollen med dyrevelfærd i griseproduktionen er alvorlig, men desværre ikke overraskende og bekræfter et problem, mener Den Danske Dyrlægeforening. Det har de længe påpeget: Rammerne for kontrollen er ikke gode nok. Rigsrevisorerne kritiserer skarpt kontrollen med

Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

Foodservice30. 04. 2026

Onsdag den 6. maj 2026 går DM i Frokostordning 2026 i luften i DGI Byen i København. Otte finalister er udvalgt af danskerne, og et ekspertpanel skal kåre vinderen foran branchen, gæster og presse. Den danske frokostbranche samles onsdag den 6. maj 2026, når DM i Frokostordning 2026 afholdes i

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

DrikkevarerTop30. 04. 2026

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark for at signalere virksomhedens styrkeposition som en del af Europas stærkeste juice- og drikkevarefamilie. Brands, medarbejdere og daglige aktiviteter fortsætter uændret i Ringe. Den fynske producent af juice og frugtbaserede drikke, Rynkeby

Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ28. 04. 2026

Akvakultur står allerede for knap 60 pct. af verdens produktion af fisk og skaldyr og kan ifølge Verdensbanken skabe op mod 22 millioner job globalt frem mod 2050. Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) opfordrer til, at Danmark omsætter ambitionerne i aftalen 'En ny kurs for dansk fiskeri'

Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

Frugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

Danmarks fødevarerevolution: planterig mad, mindre ultraforarbejdning og grøn umami er emnet i en ny britisk podcast. Gæst er Anders Nicolajsen, Chef for Foodservice & Gastronomi, Landbrug & Fødevarer. Danmark er i front, når det gælder planterigt mad, økologi og mere bæredygtige

Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

AktueltKød, fisk og fjerkræ28. 04. 2026

I forbindelse med sit 85-års jubilæum lancerer Stryhn’s en kampagne, der hylder de trofaste fans, som har gjort brandet til en fast del af danskernes hverdag. Stryhn’s er i dag et af de fødevarebrands, der findes i flest danske hjem – og netop den tætte relation er udgangspunktet for

Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

De tre nominerede til Kantineprisen 2026 er nu udvalgt, og konkurrencen om Kantineprisen 2026 er dermed i gang. Første store prøve bliver en cook off-konkurrence på Madens Folkemøde den 21. maj, hvor kantinerne skal præstere som en del af den samlede vurdering frem mod prisoverrækkelsen i

Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

Kritikken hagler endnu engang ned over landets svineindustri. Denne gang er det fødevarestyrelsen, der står for skud fra Statsrevisorerne, der konkluderer, at dårlig dyrevelfærd ikke bliver opdaget og standset. På baggrund af en ny undersøgelse fra Rigsrevisionen konkluderer Statsrevisorerne,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

    30.04.2026

  • Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

    30.04.2026

  • Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

    30.04.2026

  • Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

    30.04.2026

  • Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

    30.04.2026

  • Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

    28.04.2026

  • Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

    28.04.2026

  • Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

    28.04.2026

  • Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

    28.04.2026

  • Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

    28.04.2026

  • Modernisering af mejeriprocesser kan reducere udledninger med op til 49 procent

    23.04.2026

  • 25 år med marcipan, mennesker og meninger

    23.04.2026

  • Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

    23.04.2026

  • Finalisterne er fundet til DM i alkoholfri øl

    23.04.2026

  • Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne

    23.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik