• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Foodservice09. 04. 2024 | Mikkel Bækgaard

Pincho Nation åbner i Herning og baner vejen for franchisevækst i Danmark

Foodservice09. 04. 2024 By Mikkel Bækgaard

Det svenske restaurantkoncept Pincho Nation, der er kendt for sin særlige indretning, farverige cocktails og tapasretter fra hele verden, fortsætter sin ekspansion i Danmark. Således åbner der en ny franchisedrevet restaurant i Herning. Det bliver den syvende enhed i Danmark, hvor målsætningen er at tilføje yderligere cirka 15 i løbet af de kommende tre år. Flere end 500.000 danske gæster forventes at besøge en Pincho Nation restaurant i løbet af 2024.

Restaurantgæster og en stjernekaster hos Pincho Nation

Byggeriet af en ny Pincho Nation restaurant i det centrale Herning er netop gået i gang, og det er planen, at den 500 m2 store restaurant med plads 180 gæster åbner i slutningen af 2024. Bag etableringen står franchisetagerne Tommy Refshøj og Begitte Nyborg, der også driver Pincho Nation i Randers, og deres kompagnon Per Larsson, der i en årrække har haft ansvaret for madudvikling i Pincho Nation.

“Pincho Nation Randers er blevet fantastisk godt modtaget. I vores første år har vi haft mere end 60.000 gæster og en omsætning på 50% højere end budgetteret. Vores restaurantkoncept er unikt, og en vigtig del af vores succes handler om, at vi formår at skabe en fantastisk gæsteoplevelse, der også er prisvenlig. Vi glæder os til at åbne endnu en restaurant i Midtjylland,” siger Tommy Refshøj, medindehaver af Pincho Nation i Herning og Randers.

Flere franchisetagere på vej

Pincho Nation er et svensk koncept, men findes i dag i alle de nordiske lande med cirka 80 restauranter, hvoraf de fleste drives af franchisetagere. Åbningen af Herning bliver den 7.  Pincho Nation restaurant i Danmark, hvor man har været siden 2018. I dag er der to restauranter i København samt restauranter i Aarhus, Aalborg og Randers, mens man åbner i Odense til sommer.

“Vores koncept har bevist dets popularitet og lønsomhed gennem en længere periode, der som bekendt blandt andet har budt på en pandemi og høj inflation. Vores franchisemodel giver stærk støtte til at drive restauranter og skabe rentabilitet for franchisetageren. Vi er glade for at se vores franchisetagere vælge at investere i yderligere restauranter i Danmark, og vi håber at kunne byde flere franchisetagere velkommen i den nærmeste fremtid,” siger Henrik Fischer, Head of Expansion i Pincho Nation.

Pincho Nation ønsker at tilføje cirka 15 restauranter i de kommende tre år, og her kommer franchising til at spille en stor rolle. I øjeblikket søger man franchisetagere til eksempelvis Esbjerg, Roskilde og Køge.

“Vi ser frem til at byde nye franchisetagere velkommen til Pincho Nation-familien i den kommende tid. Vi er i dialog med flere potentielle franchisetagere, og ligesom det er tilfældet med Tommy Refshøj og Begitte Nyborg, ønsker de også mulighed for at åbne i flere byer. Dette bifalder vi, og der vil være fuld opbakning fra hovedkontoret til at få det til at ske,” siger Henrik Fischer, Head of Expansion for Pincho Nation.

Som franchisetager i Pincho Nation har man adgang til afprøvede arbejdsprocesser og omfattende støtte inden for kritiske områder som udvikling af menuen, daglig drift, IT, marketing og indkøb. Denne struktur sikrer, at hver restaurant kan opnå og opretholde de højeste standarder, hvilket igen bidrager til kædens samlede succes og vækst. Flere franchisetagere har tidligere drevet egne restauranter eller været franchisetagere i et andet koncept.

Mål om flere end 500.000 gæster i 2024

At det går godt i Danmark, afspejles også i tallene. I 2023 valgte 385.000 gæster at besøge en dansk Pincho Nation-restaurant mod 215.000 i 2022. Desuden blev Pincho Nation Danmark udnævnt til gazellevirksomhed i 2023 efter fire år med stærk vækst. I 2024 forventer man at runde 500.000 gæster, hvor restauranten i Aarhus får det første fulde driftsår, og hvor Odense og Herning også åbner.

”Vi oplever solid fremgang her i Danmark, og det glæder mig utrolig meget, at Tommy, Begitte og Per nu åbner endnu en restaurant. Franchisetagere er afgørende for, at vi kan udbrede vores koncept i hele landet. Vi forventer, at vi i løbet af året kan offentliggøre flere åbninger,” siger Flemming Christophersen, CEO i Pincho Nation Danmark.

Skrevet i: Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

‘Madscenen – for professionelle’ vender tilbage med over 140 udstillere og kulinarisk inspiration

Detailhandel og en grosFoodserviceMesser og konferencer06. 08. 2026

Den 9. september bliver TAP1 i København igen samlingspunkt for professionelle madfolk fra hele landet, når Dagrofa Foodservice inviterer til inspirationsmessen 'Madscenen - for professionelle'. Med mere end 140 udstillere, smagsoplevelser, et omfattende program af masterclasses og et særligt fokus

Coca-Cola får nyt look

DrikkevarerMarkedsføring06. 08. 2026

Fra slutningen af juli begyndte Coca-Cola at dukke op i et nyt design i danske butikker. Den røde ikoniske farve kommer til at fylde mere på Zero Sugar, men sorte detaljer skal stadig gøre det nemt at kende den sukkerfri variant. Coca-Cola ændrer nu udseendet på både Coca-Cola Original Taste og

Biogan fylder 30 år og får ny generation ved roret

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 08. 2026

Anders Kok grundlagde Biogan i august 1996. I dag leverer den familieejede engrosvirksomhed fra Lystrup omkring 600 økologiske varenumre til bl.a. storkøkkener, kantiner og institutioner igennem en række samarbejdspartnere. I jubilæumsåret er sønnen, Jeppe Kok, trådt ind som næste

Ny medlemsapp vil samle Københavns restaurationsbranche

AktueltFoodservice06. 08. 2026

Den nye medlemsapp Kreds lancerers i september 2026 som et lukket fællesskab for ansatte i Københavns restaurationsbranche. Allerede inden lanceringen har 10 restauranter, barer og vinbarer tilsluttet sig som partnere, mens mere end 300 branchefolk er registreret direkte eller gennem deres

Smag og lyst afgør de unges frokostvalg ved skolestart

Brød og kagerMiljø og sundhedTop06. 08. 2026

Salater og bowls topper listen, mens rugbrødsmaden fortsat har en stærk plads i de 12-18 åriges frokost. Det viser en ny undersøgelse som Quantic har udarbejdet for Fuldkornspartnerskabet, som peger på at vejen til mere fuldkorn i madpakken går gennem mad, der først og fremmest smager godt og vækker

Koncertgæsternes nye kaffevaner løfter Merrilds bidrag til Muskelsvindfonden

DrikkevarerFoodservice04. 08. 2026

Da Merrild for 10 år siden rykkede ind på Grøn, var det med én enkelt kaffebod og varm økologisk filterkaffe. Da Grøn i sidste måned åbnede årets turné, mødte festivalgæsterne et større kaffeunivers med cappuccino, latte og iskaffe fra flere store kaffecontainere. Pengene for hver solgt kop går

Restaurantkæden Banzo skruer op for dyrevelfærden på menukortet

Detailhandel og en grosFoodserviceKød, fisk og fjerkræ04. 08. 2026

Oksekød fra Grambogård er kommet på menukortet hos den københavnske restaurantkæde Banzo, som har taget et strategisk valg om at have mere fokus på dyrevelfærd. Den beslutning er populær hos Banzos gæster og salget af retter med oksekød er denne sommer steget med næsten 10%. Restaurantkæden

Danmark skal ikke vælge mellem flere grøntsager og et bedre vandmiljø

AktueltForskning og uddannelseFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed04. 08. 2026

Danmark producerer stadig mindre frugt og grønt, mens importen vokser. Men forskningen peger på, at nye dyrkningssystemer kan mindske tabet af kvælstof og reducere klimaaftrykket uden at gå på kompromis med høje udbytter. Samtidig kan fremtidens danske frugt og grønt konkurrere på noget, som

Selina Juul, stifter af Stop Spild af Mad

18 år senere har kampen mod madspild stadig en bred folkelig opbakning

AktueltMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed04. 08. 2026

For 18 år siden var madspild næsten fraværende i den offentlige debat. I dag er kampen mod madspild blevet en del af danskernes hverdag, detailhandlens strategi og den politiske dagsorden. På næsten to årtier er madspild gået fra at være et overset problem til at være et samfundsanliggende. Den

Vegansk hospitalsmad skal prøves i landsretten

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTop04. 08. 2026

Østre Landsret skal den 7. september tage stilling til en principiel sag om, hvorvidt etisk veganere har krav på at få tilbudt nærende plantebaserede måltider under indlæggelse på danske hospitaler. Sagen er anlagt af Dansk Vegetarisk Forening (DVF) på vegne af Mette Rasmussen, som ifølge

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • ‘Madscenen – for professionelle’ vender tilbage med over 140 udstillere og kulinarisk inspiration

    06.08.2026

  • Coca-Cola får nyt look

    06.08.2026

  • Biogan fylder 30 år og får ny generation ved roret

    06.08.2026

  • Ny medlemsapp vil samle Københavns restaurationsbranche

    06.08.2026

  • Smag og lyst afgør de unges frokostvalg ved skolestart

    06.08.2026

  • Koncertgæsternes nye kaffevaner løfter Merrilds bidrag til Muskelsvindfonden

    04.08.2026

  • Restaurantkæden Banzo skruer op for dyrevelfærden på menukortet

    04.08.2026

  • Danmark skal ikke vælge mellem flere grøntsager og et bedre vandmiljø

    04.08.2026

  • 18 år senere har kampen mod madspild stadig en bred folkelig opbakning

    04.08.2026

  • Vegansk hospitalsmad skal prøves i landsretten

    04.08.2026

  • Kunder og kaffedrikkere vælger BKI til i udfordret marked

    30.06.2026

  • M+-koncernen køber sig ind i Dragsholm Slot

    30.06.2026

  • Frosne kager luner i regnskabet

    30.06.2026

  • Makrellen er truet: Dagrofa henter ny makrel og giver forbrugeren et valg

    30.06.2026

  • Unge vil købe mere økologi, men der skal flere økologiske fødevarer på hylderne

    30.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}