• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Fødevareproduktion25. 03. 2020 | Dann Bjarke Jensen

Nyt væskeskyende friktionspapir

Fødevareproduktion25. 03. 2020 By Dann Bjarke Jensen

Efter fire års udviklingsarbejde introducerer Palcut A/S et væskeskyende friktionspapir med unikke egenskaber målrettet industrier med fuldautomatiske palleteringsanlæg. Mange producenter oplever problemer med, at der dannes kondens på de palleterede produkter, eller at der trænger fugt op gennem bunden af pallen. Det kan give problemer med, at produkterne beskadiges, og pallen bliver ustabil.

– Liquim er revolutionerende, fordi det er et friktionspapir, der samtidig er væskeskyende. Det bliver ikke opløst og giver stor sikkerhed for, at pallen ikke kollapser på lageret, under transport eller i butikken, hvor bølgepap kan blive nedbrudt og gøre pallen ustabil, siger Lars Østergård Jonasen, produktchef hos Palcut A/S.

Desuden er Liquim miljøvenligt, da det er fremstillet af FSC-certificeret genbrugspapir og kan reducere papirforbruget med op til 40 procent, fordi det kan erstatte mellemlæg i bølgepap.

– Det er simpelthen et Kinderæg. Liquim er væskeskyende, har en stærk friktion og er miljøvenligt. Det er hele tre ting på én gang. Vi er stolte over at lancere en bæredygtig totalløsning, som reducerer emballageforbruget og er udviklet til fuldautomatiske palleteringslinjer, fortsætter Lars Østergaard Jonasen.

Overlegen coating afviser væskerne

Hemmeligheden bag Liquim er en patenteret coating, der giver en meget høj friktion og samtidig sikrer mod fugt, kondens og væskespild. Coatingen afviser både vand, olie og andre væsker. I henhold til Cobb-testen, som måler, hvor meget vand papiret suger på 60 sekunder, er resultatet rigtig godt: Kun tre gram vand pr. kvadratmeter bliver opsuget i papiret, sammenlignet med 45 gram for bølgepap.

Liquim har to grænseværdier for friktion – det vil sige, hvornår produkterne begynder at skride. Det er hhv. 50 og 75 grader, når produkterne har stået lidt tid på papiret. For bølgepap, der ikke er deformeret, er værdierne mellem 25 og 35 grader.

Testen viser også, at friktionen i Liquim udløses gradvist. Det er en fordel, for eksempel flasker skal ”skubbes lidt på plads”, efter at robotten har placeret dem på pallen og friktionspapiret. Når de er på plads, binder Liquim dem effektivt til underlaget.

Liquim er certificeret som FSC Recycled-papir, hvilket betyder, at der udelukkende bruges FSC Recycled genbrugspapir. Friktionspapiret kommer desuden i tre varianter – 150, 220 og 300 gram – og leveres udelukkende i ruller på op til 3.000 meter.

Leveringen i ruller skyldes, at Liquim indgår i en totalløsning med en Palcut-maskine, der skærer papiret til i de rette størrelser og som kan integreres fuldt ud i producenternes palleteringslinjer.

– Liquim erstatter mellemlæg af pap, og det kan reducere forbruget af papir med op til 40 procent, samtidig med at det skaber en langt mere stabil palleopbygning, fastslår Lars Østergaard Jonasen.

PE-bundark bliver nu overflødige

Inden for kemiprodukter og fødevarer som sukker og mel kan fugt trænge ind nedefra gennem pallebunden og op i varerne. Her erstatter Liquim andre bundark i polyethylen (PE), hvad der reducerer miljøbelastningen. Sammenlignet med Palcuts egen PE-liner beskytter Liquim lige så godt mod væsker og fugt, men med dobbelt så stor friktion, hvad der stabiliserer pallen, uanset om varerne er emballeret i papæsker eller bigbags.

– Vi har store forventninger til brancher, hvor der er problemer med fugt, herunder fødevare- og ingrediensindustrien, hvor der i dag bruges PE-baserede bundlag. Med Liquim stoppes fugt, der stiger op gennem bunden, siger Lars Østergaard Jonasen.

Gennemtestet, godkendt og klar til salg

Palcut har også store forventninger, når det gælder salg til producenter af kildevand og til fødevareindustrien, hvor der hidtil har manglet mellemlægsark, der ikke bliver opløst af vand og kondens samt spærrer for gennemtrængning af fugt.

– Liquim er et kæmpeskridt inden for friktionspapir. Det er gennemtestet af uafhængige institutter og af en stor producent, der kunne reducere forbruget af mellemlæg med over en tredjedel. Så vi har noget at have de store forventninger i, afslutter Rudi Pedersen, administrerende direktør i Palcut A/S.

Skrevet i: Fødevareproduktion

Seneste nyt fra redaktionen

Royal Classic tilpasses tidens smag

Drikkevarer21. 05. 2026

Den velkendte klassiker fra Royal Unibrew får et mere moderne udtryk og en smagsprofil, der er tilpasset dagens forbrugere. Royal Unibrew har opfrisket både design og opskrift for Royal Classic. Med en mere balanceret og friskere smagsprofil, matcher klassikeren perfekt de ændrede

Arla vinder Green Power Prisen 2026

FødevareproduktionMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed21. 05. 2026

Mejerivirksomheden Arla vinder årets Green Power Pris for at vise, hvordan nogle af de mest energitunge industriprocesser kan elektrificeres i stor skala. Med massive investeringer i varmepumper, elkedler og grøn strøm har Arla reduceret afhængigheden af naturgas og vist vejen for en mere elektrisk

Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

AktueltMesser og konferencer21. 05. 2026

Mad og drikke indtager igen hovedrollen i Tivoli, når Tivoli Food Festival vender tilbage efter sidste års store publikumssucces. I år sætter festivalen fokus på gastronomi fra øverste hylde med det nordiske køkken i centrum – et køkken, der gennem de seneste årtier har markeret sig som et af

Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

AktueltDrikkevarerMesser og konferencer21. 05. 2026

Ølfestival 2026 fejrer otte friske Grand Prix-vindere, sætter Flandern i centrum, byder velkommen til en stribe nye bryggerier og, når Danske Ølentusiaster åbner portene til Lokomotivværkstedet i København d. 29. og 30. maj. Når de tunge porte til Lokomotivværkstedet i København glider til side

Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

FoodserviceForskning og uddannelseMiljø og sundhedTop21. 05. 2026

Mens effekten af skolemaden stadig undersøges, peger erfaringer fra den nationale forsøgsordning allerede på en overset gevinst: skolemad fungerer bedre end ventet i specialklasser. Skolemad bliver ofte koblet til bedre trivsel, sundere vaner og mere ro i klasselokalet. Nu peger erfaringer på

Food&Drink med fokus på fastfood og hurtige løsninger

AktueltFoodservice19. 05. 2026

Årets fjerde udgave af branchemagasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med tema om fastfood og køkkenets hurtige løsninger. Vi har blandt andet talt med Rasmus Oubæk bag Jagger-burgerkæden og ser nærmere på den sandwich-trend, der har ramt København. Fastfood er kommet for at blive, og

Dagrofa og Lokale Fødevarer Danmark: Flere danske varer på hylderne

Detailhandel og en gros19. 05. 2026

Dagrofa indgår partnerskab med Lokale Fødevarer Danmark for at styrke dansk fødevareproduktion og gøre det markant nemmere for forbrugerne at vælge dansk. Danske forbrugere vil gerne købe dansk, men viljen rækker ikke langt, når hylderne mangler varerne. Særligt inden for frugt og grønt er

Madens Folkemøde: Rekordstor aktivitet og uddeling af stipendier

Detailhandel og en grosMesser og konferencer19. 05. 2026

Omtrent 180 aktiviteter foregår på scenerne og omkring Nykøbing Falster, når Madens Folkemøde afvikles i denne uge. Samtidig vil tre mindre danske fødevareproducenter gå hjem med hver en check på 100.000 kroner uddelt af folkemødets hovedpartner MENY. Madens Folkemøde sætter rekord med omtrent

Nyt emballagegreb hos Stryhns Gruppen gør over 500 tons plast genanvendeligt

AktueltEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed19. 05. 2026

En ændring i emballagen på Graasten-produkter betyder, at op mod 524 tons plast fremover kan genanvendes årligt. Bag ændringen ligger et skifte fra papir- til plastetiketter, som gør det muligt at sortere og genanvende den samlede emballage. Grillsæsonen nærmer sig, og selvom det ikke er noget,

Dansk æblevin skriver verdenshistorie: Første nordiske vin med topkarakter i international konkurrence

DrikkevarerTop19. 05. 2026

Andersen Winerys æbleisvin "Krystal" får 100 ud af 100 point ved prestigefyldte Vinalies Internationales i Cannes, Frankrig — en bedrift, der placerer Danmark på verdens vinkort. For første gang nogensinde har en dansk vin opnået den maksimale score på 100 point ved en af verdens førende

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Royal Classic tilpasses tidens smag

    21.05.2026

  • Arla vinder Green Power Prisen 2026

    21.05.2026

  • Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

    21.05.2026

  • Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

    21.05.2026

  • Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

    21.05.2026

  • Food&Drink med fokus på fastfood og hurtige løsninger

    19.05.2026

  • Dagrofa og Lokale Fødevarer Danmark: Flere danske varer på hylderne

    19.05.2026

  • Madens Folkemøde: Rekordstor aktivitet og uddeling af stipendier

    19.05.2026

  • Nyt emballagegreb hos Stryhns Gruppen gør over 500 tons plast genanvendeligt

    19.05.2026

  • Dansk æblevin skriver verdenshistorie: Første nordiske vin med topkarakter i international konkurrence

    19.05.2026

  • REMA 1000 og Danish Crown indgår stort klimapartnerskab

    12.05.2026

  • Ny Madland Guide: Handl lokalt hos de 500 bedste producenter og madhandlere i hele Danmark

    12.05.2026

  • Stine Bruun Overgaard ny marketingdirektør i Orkla Danmark

    12.05.2026

  • Lavazza-mærke anerkendes med særligt certifikat: En kaffe til professionelle med afsæt i regenerativt landbrug

    12.05.2026

  • Danskerne kræver bedre dyrevelfærd, men vil stadig ikke betale mere for fødevarer

    12.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik