• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Fødevareproduktion25. 03. 2020 | Dann Bjarke Jensen

Nyt væskeskyende friktionspapir

Fødevareproduktion25. 03. 2020 | Dann Bjarke Jensen

Efter fire års udviklingsarbejde introducerer Palcut A/S et væskeskyende friktionspapir med unikke egenskaber målrettet industrier med fuldautomatiske palleteringsanlæg. Mange producenter oplever problemer med, at der dannes kondens på de palleterede produkter, eller at der trænger fugt op gennem bunden af pallen. Det kan give problemer med, at produkterne beskadiges, og pallen bliver ustabil.

– Liquim er revolutionerende, fordi det er et friktionspapir, der samtidig er væskeskyende. Det bliver ikke opløst og giver stor sikkerhed for, at pallen ikke kollapser på lageret, under transport eller i butikken, hvor bølgepap kan blive nedbrudt og gøre pallen ustabil, siger Lars Østergård Jonasen, produktchef hos Palcut A/S.

Desuden er Liquim miljøvenligt, da det er fremstillet af FSC-certificeret genbrugspapir og kan reducere papirforbruget med op til 40 procent, fordi det kan erstatte mellemlæg i bølgepap.

– Det er simpelthen et Kinderæg. Liquim er væskeskyende, har en stærk friktion og er miljøvenligt. Det er hele tre ting på én gang. Vi er stolte over at lancere en bæredygtig totalløsning, som reducerer emballageforbruget og er udviklet til fuldautomatiske palleteringslinjer, fortsætter Lars Østergaard Jonasen.

Overlegen coating afviser væskerne

Hemmeligheden bag Liquim er en patenteret coating, der giver en meget høj friktion og samtidig sikrer mod fugt, kondens og væskespild. Coatingen afviser både vand, olie og andre væsker. I henhold til Cobb-testen, som måler, hvor meget vand papiret suger på 60 sekunder, er resultatet rigtig godt: Kun tre gram vand pr. kvadratmeter bliver opsuget i papiret, sammenlignet med 45 gram for bølgepap.

Liquim har to grænseværdier for friktion – det vil sige, hvornår produkterne begynder at skride. Det er hhv. 50 og 75 grader, når produkterne har stået lidt tid på papiret. For bølgepap, der ikke er deformeret, er værdierne mellem 25 og 35 grader.

Testen viser også, at friktionen i Liquim udløses gradvist. Det er en fordel, for eksempel flasker skal ”skubbes lidt på plads”, efter at robotten har placeret dem på pallen og friktionspapiret. Når de er på plads, binder Liquim dem effektivt til underlaget.

Liquim er certificeret som FSC Recycled-papir, hvilket betyder, at der udelukkende bruges FSC Recycled genbrugspapir. Friktionspapiret kommer desuden i tre varianter – 150, 220 og 300 gram – og leveres udelukkende i ruller på op til 3.000 meter.

Leveringen i ruller skyldes, at Liquim indgår i en totalløsning med en Palcut-maskine, der skærer papiret til i de rette størrelser og som kan integreres fuldt ud i producenternes palleteringslinjer.

– Liquim erstatter mellemlæg af pap, og det kan reducere forbruget af papir med op til 40 procent, samtidig med at det skaber en langt mere stabil palleopbygning, fastslår Lars Østergaard Jonasen.

PE-bundark bliver nu overflødige

Inden for kemiprodukter og fødevarer som sukker og mel kan fugt trænge ind nedefra gennem pallebunden og op i varerne. Her erstatter Liquim andre bundark i polyethylen (PE), hvad der reducerer miljøbelastningen. Sammenlignet med Palcuts egen PE-liner beskytter Liquim lige så godt mod væsker og fugt, men med dobbelt så stor friktion, hvad der stabiliserer pallen, uanset om varerne er emballeret i papæsker eller bigbags.

– Vi har store forventninger til brancher, hvor der er problemer med fugt, herunder fødevare- og ingrediensindustrien, hvor der i dag bruges PE-baserede bundlag. Med Liquim stoppes fugt, der stiger op gennem bunden, siger Lars Østergaard Jonasen.

Gennemtestet, godkendt og klar til salg

Palcut har også store forventninger, når det gælder salg til producenter af kildevand og til fødevareindustrien, hvor der hidtil har manglet mellemlægsark, der ikke bliver opløst af vand og kondens samt spærrer for gennemtrængning af fugt.

– Liquim er et kæmpeskridt inden for friktionspapir. Det er gennemtestet af uafhængige institutter og af en stor producent, der kunne reducere forbruget af mellemlæg med over en tredjedel. Så vi har noget at have de store forventninger i, afslutter Rudi Pedersen, administrerende direktør i Palcut A/S.

Skrevet i: Fødevareproduktion

Seneste nyt fra redaktionen

Danmarks Bedste Sommelier er kåret

DrikkevarerFoodservice03. 09. 2026

Toke Fiedler Terkildsen kåret som Danmarks Bedste Sommelier 2026 – modtager samtidig Falstaff Nordics' pris som Young Sommelier. Mandag den 31. august 2026 blev den blot 24-årige Toke Fiedler Terkildsen fra Restaurant AOC (2 Michelin-stjerner) kåret som Danmarks Bedste Sommelier, da Dansk

Økologien er på tallerkenen – men mærket mangler på væggen

FoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed03. 09. 2026

I daginstitutioner over hele landet kan maden være tættere på økologisk guld, end både køkkener og forældre er klar over. For nogle er det sidste skridt ikke flere økologiske råvarer, men dokumentationen. I mange daginstitutioner er økologien allerede en fast del af hverdagen. Maden bliver

Europæiske aktører samles i København om madspild

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed03. 09. 2026

Mere end 58 millioner ton mad går hvert år til spilde i EU. Til december samler Nordic Food Waste Summit beslutningstagere, virksomheder, eksperter og kokke i København for at sætte fart på indsatsen mod madspild. Den 8. og 9. december bliver København samlingspunkt for en række af Europas og

Nyåbnet madlaboratorium skal holde Compass Group forrest i gastronomien

AktueltFoodservice03. 09. 2026

Med det nye innovationskøkken Glød investerer Compass Group Danmark i et sted, hvor kokke og andre kollegaer mødes om uddannelse, læring og innovation. Målet er kulinarisk udvikling og at være forrest på gastronomiske trends – og hele tiden kunne tilbyde kunderne nye og innovative

Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed03. 09. 2026

Hvad sker der, når nogle af Danmarks bedste kokke får frie hænder til at vise, hvad grøntsager kan? Det spørgsmål blev besvaret onsdag aften på Michelin-restauranten Domestic i Aarhus, hvor 50 nøglepersoner fra foodservicebranchen så grøntsager blive løftet til gastronomi på højeste niveau. Bag

Små italienske vinproducenter søger danske samarbejdspartnere

DrikkevarerMesser og konferencerPolitik og eksport01. 09. 2026

Taste of Italy rykker ind på Kongens Nytorv i København fra 10. til 13. september. For professionelle i vin- og restaurationsbranchen byder arrangementet på gratis B2B-sessioner med små italienske producenter. Importører, distributører, restauratører, vinhandlere, sommelierer og indkøbere får

Vegetarisk frontfigur tabte fire kilo under indlæggelse: Nu venter principiel sag om vegansk hospitalsmad

FoodserviceMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed31. 08. 2026

I årevis har Dansk Vegetarisk Forening kæmpet for veganeres mulighed for at få ordentlig mad på landets hospitaler. I sommer fik generalsekretær Rune-Christoffer Dragsdahl selv problemet tæt ind på livet, da han blev indlagt i ti dage på Hvidovre Hospital. Nu skal en principiel sag om vegansk

Jubel i Jægerspris: Isbrødrene fra Hansens nomineret til ny pris

AktueltDetailhandel og en grosKonfekture31. 08. 2026

Den lokale, økologiske isproducent Hansens Is, er blandt de nominerede til en ny hæderspris fra Coop, der skal fremme de bedste danske og lokale fødevarer. Hvis Hansens vinder den regionale afstemning, kan de blive kåret som ”Medlemmernes Favorit” i hele landet. Der kan komme en fornem pris

Norrlyst og Henrik Jyrk går efter stjernerne: Tamashii åbner i toppen af Axel Towers

AktueltFoodservice31. 08. 2026

Norrlyst Koncernen åbner i starten af november sammen med kokken Henrik Jyrk restaurant Tamashii på 9. og 10. etage i Axel Towers. Køkkenet bliver moderne asiatisk, ambitionen er Michelin-niveau. Højt over Axeltorv får København en ny gastronomisk destination. Norrlyst Koncernen åbner i starten

Nye salgstal afslører danskernes sommerfavoritter: Flødeis, grillpølser, friske jordbær og Aperol Spritz hitter

Detailhandel og en grosFoodserviceTop31. 08. 2026

En ny opgørelse fra en af Danmarks største fødevaregrossister, Dagrofa Foodservice, viser, at sommerklassikere som flødeis, grillpølser og friske jordbær igen i år har været et hit hos gæsterne, der har spist ude i sommerlandet. Samtidig viser tallene, at slushice og Aperol Spritz fortsat er

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danmarks Bedste Sommelier er kåret

    03.09.2026

  • Økologien er på tallerkenen – men mærket mangler på væggen

    03.09.2026

  • Europæiske aktører samles i København om madspild

    03.09.2026

  • Nyåbnet madlaboratorium skal holde Compass Group forrest i gastronomien

    03.09.2026

  • Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

    03.09.2026

  • Små italienske vinproducenter søger danske samarbejdspartnere

    01.09.2026

  • Vegetarisk frontfigur tabte fire kilo under indlæggelse: Nu venter principiel sag om vegansk hospitalsmad

    31.08.2026

  • Jubel i Jægerspris: Isbrødrene fra Hansens nomineret til ny pris

    31.08.2026

  • Norrlyst og Henrik Jyrk går efter stjernerne: Tamashii åbner i toppen af Axel Towers

    31.08.2026

  • Nye salgstal afslører danskernes sommerfavoritter: Flødeis, grillpølser, friske jordbær og Aperol Spritz hitter

    31.08.2026

  • Innocent: Salget af smoothies eksploderer

    27.08.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation: Opdrættet fisk er et trygt og godt forbrugervalg til gravide

    27.08.2026

  • Japansk inspireret burger hos Burger King

    27.08.2026

  • Flere økologiske fødevarer finder vej til de professionelle køkkener

    27.08.2026

  • Modstand mod vegetarmad i kantinen

    27.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}